Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Demisie de functia de presedinte al asociatiei de proprietari.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Buna ziua tuturor.
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si din motive personale vreau sa-mi dau demisia.
Conform legii 230/2007, ar trebui sa predau aceasta functie  unui membru din comitetul executiv al asociatiei de proprietari, urmand ca in termen de maxim 90 de zile , prin adunare generala sa se alega prin vot liber un alt presedinte.
Problema este ca nimeni din comitetul executiv nu vrea sa preia aceasa responsabilitate. Mai mult de atat, spun ca trebuie sa ma mai gandesc pentru ca demisia mea va afecta toti proprietarii din bloc (?????).
In zadar am incercat sa le explic ca pur si simplu am probleme de sanatate si nu mai pot exercita aceasta functie decat partial, pentru ca domnii din comitet imi intorc spatele.
Nu pot sa abandonez aceasta functie  asa pur si simplu pentru ca avem furnizori care trebuiesc platiti in fiecare luna, si conform contractului acestia vin cu facturile la presedintele asociatiei nu la administrator.
Exista pe aici cineva care stie cum sa procedez?
Mentionez ca odata cu predarea functiei unei alte persoane, trebuiesc predate  stampila care are caracter juritic , precum si documentele de infiintare ale aociatiei.
Multumesc.

#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Un avocat sau un notar poate explica amanuntit  si juridic.

#3
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 FreemanG1, on 09 septembrie 2018 - 09:15, said:

Un avocat sau un notar poate explica amanuntit  si juridic.
Corect insa nu vreau sa ajung pana acolo . Oriunde as merge trebuie sa platesc si nu vreau sa fac asta.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
urmatorul in functie este administratorul daca cei din comitetul executiv nu doresc sa faca nimic. sa nu-mi spui ca aia mai primesc si bani pt asta, desi nu fac nimic.

demisia este oriunde aplicata la fel, nu se pune problema daca ti-o accepta careva sau nu, demisia este unilaterala in termenul legal de solutionare. dupa acel termen, pa si pusi, sa se reorganizeze in frunte cu administratorul.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Scrii demisia si o depui la asociatie.
iei 2 vecini cu care te intelegi mai bine, faci un proces verbal de predare a stampilei pe biroul administratorului, semneaza si aia, le lasi stampila si pleci.

Ce dreaq cauta furnizorii cu facturile la presedinte? Sa nu-mi spui ca le mai si platesti tu?
Facturile se livreaza la administratie sau in cutia postala. Daca tot ajung la tine, le iei tu frumusel din cutie si le depui la administratie (presupun ca macar atata lucru mai poti face). Presedintele n-are treaba directa cu facturile, pentru asta aveti administrator. In relatia cu furnizorul, presedintele e doar reprezentatul asociatiei.

Ca fapt divers: presedintele unei asociatii a fost mult timp internat in spital. S-au descurcat si fara. Dupa alt timp a murit. Au trecut luni bune pana cand sa aiba un alt presedinte. N-a murit nimeni (altcineva).

Edited by sorin147, 09 September 2018 - 09:29.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
platile pot fi facute si de catre administrator, cine a zis ca doar presedintele face asta? ca asa v-ati invatat e una, dar orice invat are si dezvat.

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Poti convoca o adunare generala a membrilor asociatiei si acolo transezi problema. Demisia fiind act unilateral nu trebuie nici aprobata,nici motivata! Se ia act de ea si gata. Mai trebuie dupa aceea sa te descarci de "gestiune".

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
scrie-ti tu demisia, ca ii mobilizeaza legea 196/2018 destul de repede.

Art. 56. -
(2) În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte.

#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Bre nasulia nu este legea..

Ci cine dracu vine in locul omului .... \
Ca treaba o face adtratorul - de acrod. Insa trebe sa semneze prezidelu'

Si eu sunt "domul presedinte"  si ma uit lung cui sa ii tranjsmit beleaua. Ca ar fi 2 persoane care ar dori nespus de mult , da. Insa vreau sa am caldura si apa calda fara sa imi pun centrala de apartament ... ori alea 2 ... intr-un an "ne aranjeaza" ...

#10
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 Dany_Darke, on 09 septembrie 2018 - 09:27, said:

urmatorul in functie este administratorul daca cei din comitetul executiv nu doresc sa faca nimic. sa nu-mi spui ca aia mai primesc si bani pt asta, desi nu fac nimic.

demisia este oriunde aplicata la fel, nu se pune problema daca ti-o accepta careva sau nu, demisia este unilaterala in termenul legal de solutionare. dupa acel termen, pa si pusi, sa se reorganizeze in frunte cu administratorul.
Administratorul este un angajat si nici macar nu are dreptul de a participa la sedinta ordinara sau extraoridinara.

#11
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Romania mereu altfel!!! Daca moare predintele de asociatie ce se intampla? O sa se ingroape toti cu el in gen faraon?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Citeste aici.
Grabeste-te, daca nu vrei sa fii presedinte pe viata!

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
N-are nici o treaba cu ce scrie acolo.
Presedintele de asociatie exercita functia prin contract de mandat , nu este angajat .

"Mandatul inceteaza in cazul existentei cauzelor generale de incetare a contractelor (expirarea termenului stipulat, sau in lipsa acestuia, la 3 ani de la incheierea contractului, realizarea conditiei rezolutorii, rezolutiunea titlului mandantului, acordul partilor, executarea mandatului, imposibilitatea executarii mandatului din caz fortuit sau de forta majora).
"
- http://www.raspunsur...ului-de-mandat/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate