Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Fotografie stereoscopică (3D)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 djl, on 05 septembrie 2018 - 11:04, said:

Uite că aflu cum se fac acele vederi. Dar lentilele alea sunt din sticlă?   Posted Image
Pozele puse în acele vizoare nu pot fi prea mari, dar tot e interesant.
Cam ce aparate foto şi camere video (scuze, în cazul meu cameră foto se referă exclusiv la cele de la telefon; în rest: cameră = ceva pentru filmat) 3D accesibile există.
Când s-o face televizoare 3D fără ochelari va fi ca trecerea de la epoca de fier la epoca de oţel (apropo, ştiţi de ce se zice "cale ferată" nu "cale oţelată"?   Posted Image   ).
1. Nu,sunt din plastic,pentru ca vederile sa fie elastice (indoibile).
2. O se te miri,dar,s-au facut TV-uri 3D fara ochelari...doar ca n-au fost reusite si au pierdut la concurenta cu cele cu ochelari,ambele sisteme (pasiv si activ).
3. Si camerele foto din telefoane filmeaza Posted Image
4. De ce "cale ferata"?

PS: acum mi-a venit idea:...daca acele adaptoare functionau pe aparate ca Zorki...de ce n-ar merge si la camere digitale?...probabil ca exista deja si mai moderne,pentru camerele digitale,dar  n-am cautat eu.

Edited by danpet, 05 September 2018 - 11:43.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
waterman , totuşi care e legătura dintre aparatul din filmare şi fotografia 3D?  Posted Image
Lentilele acelea de la "Panasoic" se pot apropia şi îndepărate unele de altele?   Posted Image Din câte ştiu cu un aparat stereoscopic clasic nu poţi face poze la distanţe mai mici de 1,5 m (5 picioare).
Am văzut un tv 3D fără ochelari la C.E.R.F. 2007 sau 2008, dar de ce nu au prins? Mi-aş lua unul dacă aş găsi.
La o cameră video am văzut adaptor din ăla şi l-am întrebat dacă filmează 3D şi a zis că da. Poate aparatele foto digitale au nevoie de ceva soft pentru 3D.
La telefoane filmează acuma, dar în trecut doar pozau.

Îi zice cale ferată pentru că la începuturi şinele erau făcute din fier sau fontă, deoarece oţelul era foarte greu de fabricat. Şinele erau mai fragile, nu puteai avea tonaj foarte mare. Asta până un nene Bessemer (ăla pe care îl înjurăm că a avut ideea de a pune ştampilă peste timbru ca să nu poţi refolosi timbrele pentru a trimite alte scrisori) a observat că o bucată de fier scăpată pe un grilaj s-a făcut... oţel. Atunci şi-a dat seama că dacă suflii aer într-o bucată de fier obţii oţel şi a făcut convertizorul cu aer (Convertizorul Bessemer), prima metodă de a face rapid oţel cu costuri mult mai mici decât prin vechile procedee. E strămoşul convertizorului cu oxigen (convertiorul Linz-Donwaitz (L.D.), inventat de Austricei), care arde mai bine fosforul (ăsta poate da crăpături şi fragilitate oeţlului) ... prin tehnologii moderne gazele evacuate pot fi arse, deci reduci poluarea şi mai obţii ceva energie pentru generatoare.
Mi-aş fi dorit să pozeze în 3D ceva albastru care circula pe drum de fier american (linie de tramvai), dar nu mai circulă cu călători...    :(

Edited by djl, 05 September 2018 - 11:56.


#21
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rti8SGL7PDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.amazon.c...e/dp/B0749YHGBL

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cu una din aia m-aş plimba şi eu pe cap... doar ca să filmez 3D Bucureştii pentru posterioaritate.

#23
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
La ce te gandesti cand spui ca pentru posterioritate?

..probabil pentru posteritate?

#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
O fi gay, omu', ce-ai cu el?! E legal.

#25
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Adica posterioritate=comunitatea celor cu posteriorul?

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Sung gay (fericit) când pocesc cuvintele   Posted Image
Dar aparatele alea 3D cu 2 obiective separate cum fac... au 2 filme sau sar peste cadre?   :huh:

Edited by djl, 05 September 2018 - 13:41.


#27
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Probabil trag din rola o lungime  de film egala cu 64mm + lungimea unui cadru . Astfel, dupa developare se pot decupa perechile de cadre ale aceleiasi expuneri.

Edited by dicdobre, 05 September 2018 - 13:59.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă mai ajung pe la magazinul unde au şi consignaţia, întreb.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dintr-un 3D de pe peliculă poţi să faci un 3D digital?   :huh:

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit un site drăguţel   :)    http://stereoscopy.com/

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am achiziţionat cărticica "Fotograifa în relief" de Sylviu Comănescu şi Alexandru Constantinescu apărută la Ed. Tehnică în 1972 în cadrul colecţiei "Foto film".
Sper să vină ziua în care vom avea cinematografie şi displayuri 3D practice fără ochelari. Aia va fi revoluţie!

Edited by djl, 02 October 2018 - 19:57.


#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar acel televizor care nu avea nevoie de ochelari pentru a vedea imagini 3D de ce nu a prins la public. Cred că este vorba despre cel care a fost expus şi la un C.E.R.F.
La un magazin foto din Bucureşti aveau un aparat stereoscopic "Revere" (S.U.A.). Dacă e să mai iau după site, nu-l mai au. Cereau cam 500 Lei. Acum au unul pe format mediu care e de vreo 6 ori mai scump.
Adaptoarele alea care se pun la aparate pe format 35 m.m. ... fac imaginea cam mică.

Edited by djl, 22 February 2021 - 14:21.


#33
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Apropo, stiti cine e un mare fan al fotografiei stereo?
Brian May.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ha-ha. Ce tare. Nici nu ştima de asta. Bravo lui că face arhivă.
Între timp am dat de cartea "Fotografia în relief". O să mă uit după echipamentul descris pe acolo   :)

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru cei pasionaţi: https://archive.org/...rafia-in-relief
http://www.novacon.com.br/sistereo.htm

#36
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 djl, on 22 februarie 2021 - 14:20, said:

Dar acel televizor care nu avea nevoie de ochelari pentru a vedea imagini 3D de ce nu a prins la public. Cred că este vorba despre cel care a fost expus și la un C.E.R.F.
La un magazin foto din București aveau un aparat stereoscopic "Revere" (S.U.A.). Dacă e să mai iau după site, nu-l mai au. Cereau cam 500 Lei. Acum au unul pe format mediu care e de vreo 6 ori mai scump.
Adaptoarele alea care se pun la aparate pe format 35 m.m. ... fac imaginea cam mică.
- Televizoarele 3D fara ochelari sunt foarte scumpe iar calitatea imaginii 3D e slabuta. Solutiile cu separare buna pe fiecare ochi (cu ochelari sau de alta natura) ofera o calitate net superioara a imaginii si a perceptiei 3D.
- Aparatele foto/video monobloc nu sunt suficient de practice pentru 3D pentru ca ofera doar un interval limitat de distante la care perceptia 3D e interesanta. Adica nu le poti folosi atat pentru macro cat si pentru peisaje, de exemplu.

Nu sunt multi pasionati de 3D. Tu faci parte dintre ei sau esti doar curios?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate