Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Motan pipi pe pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Salut,

Nu credeam vreodata ca o sa am asa probleme si sa le tratez atat de serios asa ca...here we go.

Istoric:

- Motan rasa europeana luat de la maxim 10 zile (nici nu facuse ochi calumea) de pe o batatura din Navodari, lasat sa moara.
- Hranit numai cu biberonul luat din petshop si tinut cu sticla cu apa calda.
- In prezent are 8 ani si este castrat de la 2 ani.
- Ne-am intovarasit, eram un fel de BFF, e mai mult ca un catel, nu ca o pisica.
- Toata ziua statea in camera mea, era teritoriul lui, safe spot.

Cauzele probabile ale problemei:

- In decurs de cateva luni au venit toate la pachet ceea ce cred ca l-a afectat cumva.
- M-am mutat de acasa, insurat, copil, tot pachetul, full option.
- Problema a aparut cand i s-a interzis pisicului accesul in fosta mea camera, sa nu mai lase par, nisip de la litiera lipit de pe labute..etc. Cand vin cu fetita la maica-mea vroiam o camera curata , nu sa imi fac griji de cele enumerate inainte.

Efecte:

- Cum prindea usa dechisa, a inceput sa faca pipi pe pereti in zona unde statea el, adica pe scaunul de birou, am gasit pipi inclusiv pe unitatea PC.
- Cand ne-am prins ca a inceput sa faca pishu si nu a mai avut acces absolut deloc in camera a inceput sa faca pipi pe hol.
- Ce m-a frapat a fost faptul ca a umplut de pipi cutia de la tv-ul proaspat achizitionat, cutie care am lasat-o temporar pe hol.
- Pipi-ul pare concentrat in anumite "sweet spots", nu e aleatoriu.

Ce are? E gelos ca i s-a interzis accesul in camera si acum face pe nebunul? O prietena de-a maica-mii i-a bagat in cap eutanasierea ca cica ar avea probleme cu rinichii si deja e un dezechilibru hormonal dar ma indoiesc...este clar faptul ca este un fel de razbunare din partea lui.

Ce pot sa fac? Cu ce pot sa curat peretii si cu ce solutie pot sa dau ca sa il respinga sa mai faca pipi pe ei ?

Multumesc.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am si eu o intrebare. In prima poza.. cum a reusit sa trimita jetul asa de sus ?

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
eu stiam ca motanii fac pipi ca sa isi marcheze teritoriul in perioada de imperechere. :huh:

#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2018 - 20:25, said:

Am si eu o intrebare. In prima poza.. cum a reusit sa trimita jetul asa de sus ?

L.as întreba dacă aș putea :)

 Pollux, on 01 septembrie 2018 - 20:29, said:

eu stiam ca motanii fac pipi ca sa isi marcheze teritoriul in perioada de imperechere. :huh:

Este castrat..doar nu i.au crescut testiculele iar :)

#5
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

 ct03nut, on 01 septembrie 2018 - 20:30, said:

Este castrat..doar nu i.au crescut testiculele iar Posted Image

pai de asta face ce face ...... se razbuna Posted Image

se poate rezolva cu implant ....... daca ti-ar taia si tie cineva bijuteriile cum ai reactiona? Posted Image

... a ramas fara mostenitori

Edited by ionitam, 01 September 2018 - 20:40.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate este stresata.



Rolul urinei

[ http://www.pisicata.ro/images/articole/images/marcarea%20teritoriului(1).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Dacă minerii foloseau cuie de lemn, sfori și acte de proprietate pentru a marca teritoriul lor, animalele sălbatice folosesc urina. Un leu va urnia pe un copac pentru a înștiința pe următorul leu care trece prin zonă că acel copac este deja luat. Pisica din locuința ta este condusă de același instinct, numai că de cele mai multe ori tu nu o vei vedea urinând prin casă.

Marcarea teritoriului prin urinare se manifestă sub două forme:
Pulverizarea urinei pe suprafețe verticale
Urinare propriuzisă pe suprafețele orizontale

Atunci când pulverizează urina pisica ta se va așeza cu fundul spre suprafețele vericale vizate, va ridica coada și va elimina jeturi de vapori de urină pe aceste suprafțe. De cele mai multe ori, coada pisicii tremură în timpul acestui proces. Urinarea propriu-zisă apare ca mici pete umede pe mobilă, parchet, gresii sau covoare. Atât masculii cât și femelele pot marca teritoriul prin urinare.
Faptul că pisica ta marchează teritoriul cu urină nu înseamnă că are o problemă cu litiera. Însă dacă nu are o problemă cu litiera, de ce alege să marcheze astfel teritoriul?

Rădăcina problemei

Există două motive principale pentru care pisica ta a ales să marcheze teritoriul prin urinare:
  • Pisica ta este nesterilizată. Nevoia de a marca teritoriul prin pulverizare sau prin urinare este foarte mare în cazul unei pisici nesterilizate, iar cea mai simplă rezolvare a acestei probleme este sterilizarea pisicii la 5 luni. Dacă ai adoptat o pisică adultă nesterilizată, este important să rezolvi această problemă cât de repede posibil. Prin sterilizare se rezolvă 90% din problemele legate de marcarea teritoriului, chiar dacă pisica a prezentat acest comportament o perioadă îndelungată.
  • Pisica ta este foaret stresata. Pisicile sunt ființe cărora le place monotonia și obișnuința, iar cea mai mică schimbare în mediul lor pot cauza comportamente nebănuite. Spre exemplu, dacă aduci un alt animal de companie în casă, sau un nou membru al familiei, sau o nouă piesă de mobilier, sau dacă te muți într-o altă locuință, pisica ta va fi foarte stresată din cauza schimbării și va reacționa prin marcarea teritoriului. Pisica ta face față stresului prin marcarea teritoriului. Ea suferă de anxietate și se va calma prin trasarea granițelor. Lăsarea petelor de urină este modul ei de a-ți spune că este stresată.
sursa pisicata ro

Edited by MembruAnonim, 01 September 2018 - 20:37.


#7
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
O sa merg luni cu el la un veterinar.

Stresat nu are de ce sa fie, chiar nu vad nici un motiv, mai are companie o pisica, fetita (castrata) care nu are absolut nici o problema. Doar asta face asa, eram mai "apropiati". Posted Image

Attached Files


Edited by ct03nut, 01 September 2018 - 20:40.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vezi in magazinele de flori si plante, exista o plant numita "iarba matei", desi spre deosebire de cea pe care o consuma pisicile, asta are foi rotunde si groase . Emana un miros pe care pisicil nu-l suporta si ocolesc zona. Eu am folosit-o cu destul de mult succes pe o terasa exterioara, pe unde umblau matele si motanii veneau si-si lasau "amprent". Si da, motanii se pisa desul de sus cand marcheaza terenul.
Cred ca asta este:
https://www.maxi-pet...tru-pisici.aspx
Citeste-i proprietatile, poate te ajuta. Stiu ce neplacuta e o asemenea situatie.

Edited by myshyk, 01 September 2018 - 20:46.


#9
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
O poza cu cei doi pisici, mai veche, cand motanul pisacios era mic. Mai mult se crede om decat pisica.

 myshyk, on 01 septembrie 2018 - 20:42, said:

Vezi in magazinele de flori si plante, exista o plant numita "iarba matei", desi spre deosebire de cea pe care o consuma pisicile, asta are foi rotunde si groase . Emana un miros pe care pisicil nu-l suporta si ocolesc zona. Eu am folosit-o cu destul de mult succes pe o terasa exterioara, pe unde umblau matele si motanii veneau si-si lasau "amprent". Si da, motanii se pisa desul de sus cand marcheaza terenul.

Multumesc, o sa caut "remediul" asta natural sa vedem..

Attached Files



#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faina poza :D

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Acolo pe perete sa pisat altcineva și da vina pe pisica.

Unde ai vazut tu pisica sa se pise că câini pe perete?

Ai văzut tu cu ochi tai cum se pisa pe pereți?



#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
E destul de mare motanul. Nu e pitic. Ma indoiesc ca se pisha maica-mea sau cealalta pisica pe pereti Posted Image

E la maxim 30 cm inaltime, nu e atat de sus.

Edited by ct03nut, 01 September 2018 - 20:50.


#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pai il tii afara, pisicile nu se tin in casa!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zzhunt, on 01 septembrie 2018 - 20:48, said:

Acolo pe perete sa pisat altcineva și da vina pe pisica.

"Atunci când pulverizează urina pisica ta se va așeza cu fundul spre suprafețele vericale vizate, va ridica coada și va elimina jeturi de vapori de urină pe aceste suprafțe. De cele mai multe ori, coada pisicii tremură în timpul acestui proces."

#15
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
E mai greu la bloc la etajul 7 in centrul orasului. Nu au iesit nici macar pe holul blocului. Pana acum au dus-o bine mersi in casa...toata casa la dispozitia lor. Litiera pe balcon, restul casei era curat.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
s-a obisnuit in camera aia, chiar e asa problema sa-l lasati sa intre acolo ?
Cand mergi cu copilul poti pune o patura noua, pe care o strangi cand pleci, cat dureaza asta, 10 secunde ?

#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ăla pare pisat pus cu buretele  se vad niste pete mari sus și se scurge in jos


Ți-ai văzut cum se pisa o pisica?

Nu ridica piciorul că un câine.

Cineva s-ar saturat de pisica și vrea să scape de ea așa mai pe ocolite.

Cum naiba ar sari pisatul pe pereți când pisica își lasă cururi in jos.


#18
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nene, nu are cine sa le puna gand rau, maica-mea a ramas cu pisicile si atat, cand i se facuse rau uneia i se inmuiaseria picioarele, parca era om. Nu mai locuieste nimeni in casa aia in afara de maica-mea si doua pisici.

 sirgoofy, on 01 septembrie 2018 - 20:55, said:

s-a obisnuit in camera aia, chiar e asa problema sa-l lasati sa intre acolo ?
Cand mergi cu copilul poti pune o patura noua, pe care o strangi cand pleci, cat dureaza asta, 10 secunde ?

Problema este ca are vreo gena din vreo rasa cu parul lung , vreun stramos de rasa ca are parul destul de lung si unele fire sunt extrem de subtiri si plutesc in aer, naparleste constant. Umple un sac de aspirator numai din parul lui intr-o luna. Nu este ok, se vede imediat ca a intrat in camera prin parul pe care-l lasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate