Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Motan pipi pe pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 25.04.2007

 mariovrs, on 02 septembrie 2018 - 05:53, said:

Ca iubitor si prieten de pisici de 35 de ani, iti spun din proprie experienta ca face asta ca sa se razbune ca nu-l lasati in camera aia. 100% asta e.

O sa observati ca daca nu-i ingraditi accesul, intr-o saptamana doua, totul revine la normal. Suna si tu cu 10min. inainte sa vii cu copilul si strange maica-ta putin prin camera.

Ma rog...nu stiu ce v-ar deranja putin par de pisica..
Eu am crescut dormind cu pisici pe perna si...am ajuns mare si sanatos. Si nici nu mi s-a lipit vreun par de pisica de ficat sau plamani..  Gizas faching craist! Mai sunt cretini care cred asa ceva..
Ce pacat ca ai scris ultima fraza. Sa stii ca parul de pisica chiar poate face rau la persoane cu alergii sau afectiuni respiratorii ca astm bronsic sau astm. La copii mici le poate declansa aceste afectiuni, nu la toti, la un procentaj mic, dar de ce sa riste un parinte?
Altfel ai deplina dreptate in restul postarii si ti-as fi dat cu placere un like daca nu era fraza aia.

Da. Motanul se razbuna ca i s-a luat din teritoriu. Si al meu a facut asa cand nu i-am mai permis sa intre in.... bucatarie. Il mai lasam sa intre, de fapt mi se strecura hoteste si se refugia sub coltar intr-un loc unde mi-era mai greu sa-l insfac si sa-l dau afara, cel mult il mai stropeam sau amenintam cu stropitul cu apa. O perioada am renuntat la acest mic razboi pentru mine, joaca si distractie pentru el, asa ca golanul a considerat ca si bucataria a trecut in posesia lui. Pana intr-o zi cand a fost uitat inchis acolo si ne auzindu-l nimeni cand batea in usa, si-a facut pipiul pe jos langa usa. Cand am descoperit, ne-am infuriat si nu l-am mai lasat sa intre, chiar si acum cand incearca il ushuim si el intelege si iese fara repercusiuni. Dar atunci, o perioada, ne mai facea cate un pipi pe hol langa usa bucatariei si chiar si pe o cutie de carton primita de la MaxiPet, cu hrana si/sau cristale pentru litiera. Asta in conditiile in care are doua litiere la dispozitie, una la un metru de locul unde facea magaria si alta in baia mica. Toti cu care am discutat, proprietari de pisici si doctori veterinari mi-au spus ca este razbunare.

#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Cousteau, on 02 septembrie 2018 - 10:08, said:

Ce pacat ca ai scris ultima fraza. Sa stii ca parul de pisica chiar poate face rau la persoane cu alergii sau afectiuni respiratorii ca astm bronsic sau astm.
Sunt cazuri extrem de rare, nici nu merita mentionate. Oricum, pe termen lung e mai bine sa fii obisnuit cu tot felul de germeni, nu sa trăiesti in eprubeta. Apropo, am alergie la puf de plop, dar parul de pisica nu ma afecteaza.

#39
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pisicile isi fac o harta pe unde umbla. Pisica lasata in casa este proprietara. Voi sunteti intrusi , nu ea . Asa vede ea lucrurile. Motanii isi marcheaza teritoriul , indiferent daca ii castrezi sau nu . Oricat ai face curat , miroase. Daca are asa multi ani inseamna ca stati intr-o zona fara pericole. Motanii mor repede pentru ca se bat , sunt mai independenti si ii prind caini sau alti motani si ii executa . Fa-i un loc in afara casei. Un loc caldut , uscat , unde sa aiba acces . Ceva gen subsol cu centrala termica ...sau chiar o dependinta lipita de casa . Are nevoie doar de un spatiu mic de intrare . Il lasi cateva zile inchis si descopera el "trapa " de iesire fara ajutor . Nu exista remediu pentru pisatul matelor in casa . Litiera este o tampenie pentru oameni comozi . Orice ai pune in ea tot pute . Este poveste ca se acopera mirosul. Intreaba musafirii daca le miroase a pisat de mata si o sa vezi ca lucrurile nu stau cum credeai tu . Pute in toata casa. Eu nu am litiera la pisica. Ne trezeste cateodata si de 3 ori pe noapte dar ii dam drumul afara si in casa , insa nu face nimic in casa pentru ca nu are litiera. De mica a stiut ca este interzis cu rahateala in casa . Daca ii lasi litiera ...inseamna ca este voie . Locatia exacta este doar un amanunt pentru ea . Pisicile se freaca ca sa imprime mirosul lor iar motanii urineaza . Faca asta in toata casa chiar si pe hainele voastre chiar daca voi nu sunteti constienti de fenomen .

#40
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu prea poate aplica initiatorul ce ai scris mai sus. Zicea ca apartamentul e la etajul 7 :).

#41
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Exact, afara nu pot sa.l.las, iese direct in bulevard.

#42
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Din experienta proprie, e destul de greu sa impaci o pisica. Eu inca mai am episoade din astea de razbunare. E inutil sa il pedespesti post-factum, doar daca il prinzi inainte de sau in timp ce pisha.
Daca il iubesti si vrei sa il tii in continuare, incearca sa va faceti o rutina, ca baietii: X minute mangaiat, ce ii place lui, ideal macar de 2 ori pe zi, doar tu cu el (nu neaparat fizic in incapere, ci ca atentie acordata). Ex: una din pisicile mele sta cu mine la cafeaua de dimineata, in brate, dintodeauna. Isi ia doza de TLC si apoi ne vedem de treaba fiecare Posted Image

E tare frumos cotoiul Posted Image

In ultimii 25 de ani am avut mereu pisici, au acces in camerele folosite uzual in casa. Sunt niste mici, delicati dar neinduplecati tirani care fac viata minunata.


"Iubesc pisicile pentru că mă simt bine în casa mea; şi încetul cu încetul, acestea devin sufletul său vizibil" (Jean Cocteau")

Edited by irina2014, 03 September 2018 - 07:48.


#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Si iaca ca a sosit si dilema existentiala sa alegi intre motan si fetita.Adica sa-i fie bine unuia sau celeilalte.Eu as alege sa bag motanul la capitolul deportare.Pentru binele copilei,bineinteles.

#44
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Da, ii mai dam o sansa, o sa ne purtam mai frumos cu el, poate isi revine si nu mai e nesimtit. E ca un membru al familiei dar cum ai zis.... nici nu se pune problema alegerii, stim cine pierde.

#45
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
la fix 1 an de la problema, intreb si eu s a rezolvat ? am aceeasi problema cu al meu motan...urineaza aproape prin toate locurile din casa sa nu mai zic ca mi a urinat si pe un tricou....Posted Image Posted Image Posted Image

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostCostyNn96, on 01 septembrie 2019 - 10:04, said:

la fix 1 an de la problema, intreb si eu s a rezolvat ? am aceeasi problema cu al meu motan...urineaza aproape prin toate locurile din casa sa nu mai zic ca mi a urinat si pe un tricou....Posted Image Posted Image Posted Image
E castrat sau nu? Daca nu e castrat, e normal sa marcheze. Motanii incep sa marcheze dupa împlinirea vârstei de un an, de aceea e bine ca pe la 11 luni sa fie castrați

#47
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostFreddy12, on 01 septembrie 2019 - 12:03, said:

E castrat sau nu? Daca nu e castrat, e normal sa marcheze. Motanii incep sa marcheze dupa împlinirea vârstei de un an, de aceea e bine ca pe la 11 luni sa fie castrați
Nu, nu e castrat...si are 4 ani, a plecat pe 5 :)
deci in afara de a-l castra nu se poate remedia problema?

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu, si chiar daca il castrezi tot va marca dar mai rar si cel mai important e ca urina nu va mai mirosi in halul in care miroase urina de motan necastrat. Si mie mi-a fost mila de motanul meu si nu am vrut sa-l privez de bijuterii dar nu se mai putea si l-am dus la operatie cand avea 2ani si ceva, deja marca de 6 luni si nu s-a lasat inca de sportul asta dar se intampla mult mai rar  ca inainte de operatie. De aceea e bine ca motanii sa fie castrați inainte sa inceapa nebunia cu marcatul. Unii motani insa, nu mai marchează dupa castrare asa cum e motanul fiului meu care ii facuse pocinogul in bocancii cu care trebuia sa plece la munte si in valiza in care isi pusese hainele. Atunci s-a hotărât si l-a dus la castrat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate