Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ma impiedic in trafic de astia cu hibride!

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#73
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Din pacate, si aici ca si pe strada, se vede ca o buna parte din cei prezenti nu inteleg un text scris. Si raspund sau se comporta ca atare.
Inca o data, pentru cei ce "stiu ei" OUG 195: Daca banda 1 este libera se circula pe banda 1, nu pe 2, indiferent ce alte limite respecti. Faptul ca ai o band inferioara libera pe care nu o folosesti te incadreaza la contravenienti. Punct. Daca mergi cu 50 km/h pe banda 2 cu banda 1 libera => nu mergi legal. Mai cititi.
On topic: initiatorul se refera la altceva decat la "mers pe banda 2 cand banda 1 e ocupata".
Daca nu cunosti zona atunci e de bun simt sa stai pe banda 1 = sa mergi legal, si la nevoie sa schimbi banda acordand prioritate (aka pierzand vremea, ca oricum nu cunosti zona, deci nu ai cum castiga acea vreme altfel) atunci cand ai de ales o alte directie. Si fiind din alta zona, aproape intotdeauna se gaseste cineva sa te lase sa te bagi. La mine a functionat intotdeauna. Deci se poate. Un minim de bun simt face minuni.

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 radu_vasile59, on 03 septembrie 2018 - 19:51, said:

..... Punct. Daca mergi cu 50 km/h pe banda 2 cu banda 1 libera => nu mergi legal. Mai cititi....
chiar si daca vreau sa fac stanga? parca era ceva cu incadrarea cu nu stiu cati metri inainte pe banda cea mai din stanga, cat mai in stanga ei, a sensului de mers..

Edited by arg, 03 September 2018 - 21:45.


#75
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 27.04.2010
Una e sa mergi incet 100m, alta e sa o faci pe km intregi sau sa faci din asta un "stil" ... nu despre asta se discuta.
Sa nu ne prefacem ca nu pricepem ...

Edited by shymano, 03 September 2018 - 22:12.


#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
Lasa nene ca si eu fac spume cand dau de-un melc de b2, dar am invatat sa stau calm si sa-mi vad de drum.

Edited by arg, 03 September 2018 - 22:16.


#77
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 radu_vasile59, on 03 septembrie 2018 - 19:51, said:

Daca mergi cu 50 km/h pe banda 2 cu banda 1 libera => nu mergi legal. Mai cititi.

Da, e corect, nu circuli pe banda 2 atunci cand banda 1 e libera. Dar in situatia expusa de tine nu conteaza deloc viteza, iar initiatorul e deranjat de faptul ca X circula pe banda a doua cu 30-50kmh...e cu totul altceva. Daca ar fi circulat cu 90kmh sunt convins ca nu era vreo problema.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
eu am fost flasuit o data pe b1 ca mergeam prea incet air b2 era libera...
si nu unul sau doua flasuri ci cate 4-5 de vreo 3ori... de am inceput sa ma uit prin bord sa vad daca am luminile aprinse sau vreun bec ars....
pe urma m-a depasit pe b2 si s-a pus in sapatele celui din fata mea si iar flasuri.... atunci m-am linistit.

in final a intrat in belele si era sa se juleasca, culmea e ca nici nu am apucat sa sicanez un pic.

Edited by arg, 04 September 2018 - 09:03.


#79
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
@giuliani:
Revin: ori e greu de inteles ce citesti ori e greu de acceptat, daca intelegi.
Nu e o problema ca merge cu 20 km/h pe banda 2 ca face stanga in 50-100 m, ci ca merge 1 km asa, ca probabil, va face stanga sau poate nu, ca-i nehotarat sau poate nu. Despre asta e vorba.
Si daca tot e vorba de pericol pe strada, te asigur ca majoritatea celor care merge repede sunt mai prezenti la volan decat cei care merg mai lent nejustificat. Unul care merge tare si il vad ca e prezent pe drum imi inspira mai multa incredere decat un lent nehotarat care poate face o porcarie fara preaziv, gen stanga brusc, cu semnal + tras de volan in acelasi timp.

Edited by radu_vasile59, 04 September 2018 - 09:04.


#80
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Mai sunt o categorie.... intalnita de mine duminica. Pe drum european, la fiecare curba baga piciorul adanc in frana, reduc la 60 iar dupa curba baga piciorul la fel de adanc in acceleratie. Nevasta ma intreaba de ce ma enervez? Ca ea stie ca eu nu ma enervez la aia care merg incet. Pai nu, ca pe aia ii pot depasi cand prind momentul. Si daca merg incet, macar merg constant. Pana la urma am retrogradat in treapta a3-a, acceleratia la podea, +4000 de ture la diesel si am trecut de idiot. Astia ma enerveaza mai tare decat aia care merg incet.  Aia care merg incet dar constant sunt suportabili.

Edited by PoeOvidiu, 04 September 2018 - 09:12.


#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sunteți prea stresați. Un pic de toleranta face minuni.

#82
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Corect, dar macar de ar fi previzibili. In extraurban, daca nu au fizic unde sa vireze, mai poti miza ca asa merg ei, in oras ...
On: Si mie imi plac astia ...

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 04 septembrie 2018 - 09:12, said:

..... la fiecare curba baga piciorul adanc in frana, .....

mai ales cand franeaza pe iesirea din curba...

eu oricum ii disper pe cei din spate pentu ca in majoritatea cazurilor reduc viteza din frana de motor.

Edited by arg, 04 September 2018 - 09:17.


#84
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
In oras am invatat ca cel ma eficient este sa stau pe banda mea si sa merg in ritmul traficului. Si experienta m-a mai invatat ca nervii si volanul nu au ce cauta impreuna..... desi uneori, foarte rar ce-i drept le mai combin si eu. Nervii la volan sunt aproape la fel de periculosi ca acloolul, dupa parerea mea.

#85
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 ro_explorer, on 04 septembrie 2018 - 09:14, said:

Sunteți prea stresați. Un pic de toleranta face minuni.
nu pot sa am toleranta pentru unul care ma face sa-mi scartaie cauciucurile.

#86
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 04 septembrie 2018 - 09:16, said:


eu oricum ii disper pe cei din spate pentu ca in majoritatea cazurilor reduc viteza din frana de motor.
Aia nu e enervant. Pentru ca nu reduci brusc de la 110 la 60. Mai ales cand ai in spate unul care de obicei nu foloseste aproape deloc frana in afara localitatii.

#87
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 arg, on 04 septembrie 2018 - 09:18, said:

nu pot sa am toleranta pentru unul care ma face sa-mi scartaie cauciucurile.
te referi la ala de ti-a reglat "unghiul de fuga"?

#88
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
nu stiu la ce te referi.

eu ma refeream strict la cei care fac manevre aiurea si de obicei bruste si ma obliga sa iau masuri de urgenta: evitat coliziuea, frana de urgenta, accelerat la maxim, etc.

"iubesc" faza de pe dn1 (bucuresti-ploiesti) cand pe ieserea din curba vezi ca ala din fata franeaza desi are gol in fata...
pisici alea-s curbe sa le iei cu 80-90 si aia reduc de la 60 la 30-40km/h
in majoritatea cazurilor incerc sa ma pozitionez astfel incat in curbe sa nu am masina in paralel si cand apare cate un "sofer"  ca asta, imi strica socoteala.

Edited by arg, 04 September 2018 - 10:02.


#89
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 radu_vasile59, on 04 septembrie 2018 - 09:03, said:

@giuliani:
Revin: ori e greu de inteles ce citesti ori e greu de acceptat, daca intelegi.
Nu e o problema ca merge cu 20 km/h pe banda 2 ca face stanga in 50-100 m, ci ca merge 1 km asa, ca probabil, va face stanga sau poate nu, ca-i nehotarat sau poate nu. Despre asta e vorba.
Si daca tot e vorba de pericol pe strada, te asigur ca majoritatea celor care merge repede sunt mai prezenti la volan decat cei care merg mai lent nejustificat. Unul care merge tare si il vad ca e prezent pe drum imi inspira mai multa incredere decat un lent nehotarat care poate face o porcarie fara preaziv, gen stanga brusc, cu semnal + tras de volan in acelasi timp.

Deci avem soferul 1 care circula cu 30kmh pe banda a doua, e nehotarat pentru ca nu stie exact drumul, si mai avem soferul 2 care circula pe banda 2 cu 90kmh. Presupunem ca tu esti pe banda 1. Daca tie soferul 1 ti se pare mai periculos decat soferul 2 inseamna ca nici nu mai are rost sa povestim fiindca incerci sa combati atrat logica cat si legile fizicii Posted Image

Te-as pune absolut aleator intr-o masina undeva in centrul Frankfurt-ului intre doua intersectii cu 5 benzi....probabil te-.ai afla exact in pozitia soferului nr 1...poate atunci te-ai gandi de doua ori inainte sa judeci asa aspru pe altcineva.

Edited by giuliani, 04 September 2018 - 10:03.


#90
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 arg, on 04 septembrie 2018 - 09:54, said:

nu stiu la ce te referi.
np, lasa..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate