Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ma impiedic in trafic de astia cu hibride!

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#253
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 25 decembrie 2018 - 19:12, said:

Troleala si hatereala nu sunt glume, sunt niste chestii abjecte.
Sincer, imi pare rau de situatia ta.
Si nu te iau la misto, pe bune iti spun. Dar sa fii atat de rigid probabil este rezultatul unor situatii sau unor traume. La un moment dat in viata toti ne-am confruntat cu asta. Si repet, chiar nu te iau la misto. Am patit si eu si stiu cum e.

@bob, studiile sunt facute de cercetatori englezi sau nu?  

Apropos. Cele mai dinamice hibride mi s-au parut cele de la Ford. Chiar nu mi s-a intamplat sa ma incurce vreunul in trafic, dimpotriva.

#254
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sunt atat de traumatizat incat deschid topicuri despre cum ma impiedic de tedeiuri, si-am un meme cu VAG ca avatar Posted Image

Acu' serios, daca se-ntampla sa trec pe langa o hazna si-mi pute, cauza probabila nu-i vreo trauma din copilarie.

Edited by TS030, 26 December 2018 - 15:13.


#255
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu m-am impiedicat cu pluginul meu de un XC60 diesel .... la propriu ...

#256
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostReactor2015, on 26 decembrie 2018 - 12:28, said:

Apropos. Cele mai dinamice hibride mi s-au parut cele de la Ford. Chiar nu mi s-a intamplat sa ma incurce vreunul in trafic, dimpotriva.
Bine ca nu ai spus Dacia.Nu de alta, dar sunt atat de dinamice alea de la Ford ca nici nu le vad

Vom fi si mai multi, de la an la anPosted Image
Volvo V60 Plug-in Hybrid, un diesel cu baterii - Cavaleria.ro

Edited by cata, 30 December 2018 - 17:11.


#257
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcata, on 30 decembrie 2018 - 17:10, said:

Volvo V60 Plug-in Hybrid, un diesel cu baterii

Am avut 2 din astea la munca .. interesante dar cu neajunsuri.

#258
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,162
  • Înscris: 13.11.2017
Se mai produc ?

#259
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, dar au fost luate când se produceau. Ultima s plecat acum o luna și a fost înlocuită cu un xc 60 phev (t8).

#260
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oare cat e impozitul la hibride la care motorul termic are 2,5 L ?

#261
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostBaxon, on 30 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Oare cat e impozitul la hibride la care motorul termic are 2,5 L ?
Autoturismele cu capacitatea cilindrică între 2.001 cmc şi 2.600 cmc inclusiv au suma de 72lei/200 cmc
intre 2.001 cmc si 2.200 cmc – 792 lei
intre 2.201 cmc si 2.400 cmc – 864 lei
intre 2.401 cmc si 2.600 cmc – 936 lei

In functie de consiliul judetean/primarie ai o reducere de minim 50% pana la 100%
In Timis este/era proiect pentru 100% reducere, Art.6: In cazul mijloacelor de transport hibride, impozitul se reduce cu 100%.

Edited by cata, 30 January 2019 - 10:23.


#262
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
In Bucuresti mie-mi iese 42 de lei. Mai ieftin ca la 1.6 tedei.

#263
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Toyota domină fără drept de apel. Brandul nipon a livrat în primele 11 luni aproape 1.800 de maşini hibride, în creştere cu 60%. La mare distanţă, pe locul doi, este Lexus, cu 124 de maşini, iar pe locul trei este Ford cu Mondeo Hybrid, cu 61 de maşini, faţă de numai patru în 2017.

#264
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
BMW a publicat o serie de informații noi despre versiunile plug-in hybrid disponibile pe Seria 7 facelift. Clienții vor putea alege între 745e, 745Le și 745Le xDrive. Sistemul hibrid de propulsie oferă acum 394 CP și 600 Nm, iar autonomia în modul electric a crescut până la 58 de kilometri.

#265
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postshymano, on 01 septembrie 2018 - 09:32, said:

Hai, lasa, ca sunt multe zone de 60 in care unii merg tot cu 30-40 ... sosele drepte, unele chiar si neaglomerate, unde se poate merge lejer cu 65-69, legal.
Daca tu ai chef sa mergi cu viteza maxima legala sau sa o depasesti cu putin asta nu inseamna ca altii trebuie sa tina ritmul tau. Unde locuiesc eu sunt indicatoare cu limita de  viteza la 30 km/h  , respect reglementarea insa majoritatea circula cu cel putin dublul vitezei reglementate. Bineinteles ca toti cei care merg cu viteza mare sunt tinerii care se cred zmei pe sosele. Tare as dori sa existe radare la fiecare km de drum, macar in localitati.

#266
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Audi Q5, A6, A7 și A8 primesc noi versiuni plug-in hybrid cu până la 450 de cai putere și autonomie electrică de 40 de kilometri, iar acestea vor purta indicativul TFSI e în loc de e-tron.
Toate cele patru modele plug-in hybrid utilizează o cutie de viteze automată Tiptronic cu 8 trepte și o baterie de 14.1 kWh poziționată sub compartimentul pentru bagaje care oferă o autonomie electrică de până la 40 de kilometri, conform standardului WLTP.
În ceea ce privește sistemul de recuperare a energiei la frânare, tehnologia este preluată de la SUV-ul electric e-tron și permite recuperarea a până la 80 kW de energie.

Edited by cata, 25 February 2019 - 13:19.


#267
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Kuga va fi oferit în versiuni mild-hybrid, full-hybrid și plug-in hybrid.
Kuga Plug-in Hybrid
este primul vechiul Ford disponibil în Europa cu sistem hibrid cu încărcare la priză. Acesta mizează pe un motor pe benzină de 2.5 litri cu patru cilindri și pe un motor electric. În total, sistemul de propulsie hibrid dezvoltă 225 de cai putere, în timp ce resursele unității electrice sunt susținute de o baterie de 14.4 kWh. Conform oficialilor Ford, autonomia în modul electric este de 50 de kilometri, iar consumul mediu mixt ajunge la 1.2 litri/100 de kilometri.
Kuga Hybrid folosește un sistem hibrid clasic. Sistemul pregătit de americani este alcătuit dintr-un motor pe benzină de 2.5 litri, un motor electric, un generator, o baterie Li-Ion și o transmisie automată. Pentru moment, Ford nu menționează puterea totală oferită de sistemul hibrid. Noul Kuga Hybrid va fi disponibil începând cu anul viitor, iar clienții vor putea opta și pentru o versiune echipată cu sistemul Intelligent All-Wheel Drive.
Noua generație a SUV-ului Kuga va putea fi comandată și într-o variantă mild hybrid. Aceasta poartă numele de EcoBlue Hybrid și este echipată cu motorul de 2.0 litri diesel de 150 CP. Tehnologia mild-hybrid funcționează având la bază un sistem electric la 48V și este asemănătoare cu cea anunțată de Ford pentru Fiesta și Focus.

Ford a electrificat o parte din gama de utilitare: versiuni mild-hybrid pentru Tourneo Custom, Transit și Transit Custom. Ford Tourneo Custom va fi oferit și în versiune plug-in hybrid
Ford Transit, Transit Custom și Tourneo Custom vor fi disponibile în versiuni EcoBlue Hybrid. Ford nu a oferit detalii despre motorul diesel folosit, însă ne așteptăm ca americanii să aducă în ofertă același sistem de propulsie detaliat odată cu lansarea lui Kuga EcoBlue Hybrid. În cazul SUV-ului, Ford oferă un motor diesel de 2.0 litri de 150 CP asistat de un sistem mild-hybrid la 48V.

Ford Explorer vine în Europa: SUV-ul cu 7 locuri va fi disponibil doar în variantă plug-in hybrid de 450 de cai putere cu autonomie electrică de 40 de kilometri
Indiferent de versiune, Ford Explorer Plug-In Hybrid este echipat cu un motor V6 pe benzină EcoBoost de 3.0 litri și 350 de cai putere acompaniat de un motor electric care generează echivalentul a 100 de cai putere. În total, sistemul plug-in hybrid oferă 450 de cai putere și un cuplu maxim de 840 Nm;
● Sistemul integrează o baterie Li-Ion de 13.1 kWh care permite rularea în regim 100% electric pentru aproximativ 40 de kilometri;
● Șoferul poate alege între mai multe moduri de condus care beneficiază de denumiri sugestive: EV Auto (setări automate), EV Now (rulare în regim electric), EV Later (conservarea energiei electrice) și EV Charge (încărcarea bateriei). Bateria poate fi încărcată și în mers datorită captării energiei cinetice pierdute în timpul frânării;
● Exporer Plug-In Hybrid are o cutie de viteze automată cu 10 trepte și este disponibil standard cu sistem de tracțiune integrală;

Volvo a anunțat că una dintre versiunile plug-in hybrid care va fi disponibilă pe XC40 va avea un motor pe benzină de 1.5 litri și 180 CP și un motor electric de 82 CP. În total, sistemul va genera 262 CP.
În total, sistemul plug-in hybrid va genera 262 de cai putere care vor propulsa XC40 de la 0 la 100 km/h în 7.3 secunde, în timp ce viteza maximă este de 205 km/h.
De asemenea, Volvo a menționat că bateria Li-Ion integrată are o capacitate de 9.7 kWh, însă nu a precizat și valoarea autonomiei electrice. Totuși, pe baza capacitații, se poate estima că autonomia electrică va fi de 40-50 de kilometri conform standardului WLTP.
Pe de altă parte, Volvo menționează că, în funcție de capacitatea stației de încărcare, acumulatorul are nevoie de la 2 ore și jumătate până la șapte ore pentru o încărcare completă.

Edited by cata, 03 April 2019 - 08:55.


#268
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Vom fi si mai multiPosted Image

Toyota a anunțat în această săptămână ca va pune la dispoziția altor producători aproape 24.000 de patente legate de sistemele sale hibride.
Pachetul de patente include descrieri amănunțite cu privire la motoare electrice și diverse sisteme și componente utilizate în cadrul tehnologiilor hibride. În plus, patentele sunt utile inclusiv la dezvoltarea unor sisteme plug-in hybrid sau a unor vehicule electrice alimentate cu hidrogen.
"Credem este timpul să cooperăm, pe baza volumului ridicat de cereri primite pentru sistemele noastre de electrificare din partea companiilor care simt nevoia de a populariza tehnologia hibridă. Dacă numărul de vehicule electrificate crește semnificativ în următorii 10 ani, tehnologia hibridă va deveni standard", a declarat Shigeki Terashi, vicepreședinte executiv al Toyota.

Edited by cata, 04 April 2019 - 08:00.


#269
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Asta pare mai mult marketing :) Deja majoritatea producătorilor au lansat sau urmează sa lanseze modele hibrid anul acesta sau anul viitor

#270
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Da, dar sunt curios cam citi au experienta Toyota pentru hibride. :)

Oricum, eu unul sunt foarte bucuros ca mai toti producatorii majori au schimbat macazul pe hibrid/electric.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate