Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ma impiedic in trafic de astia cu hibride!

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#289
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostTS030, on 17 mai 2019 - 10:18, said:

https://www.best-sel...d-efta-country/
https://www.acea.be/..._2019_FINAL.pdf
Repet: unde tranziteaza "toata lumea" catre hibride plug-in?
Tranzitarea este catre benzinare,majoritara, cel putin pana acum vreo 2 luni

#290
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Deoarece imi era dor de munte, in wk am incurcat destui pe drumul spre/dinspre Busteni. Pot spune chiar ca am incurcat mai mult decat lucrarile de pe traseuPosted Image . La dus am avut consum 5,9 % si viteze medie 45 km/hPosted Image , iar ieri la intoarcere cele atasat.

Attached Files


Edited by cata, 20 May 2019 - 10:25.


#291
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostReactor2015, on 01 septembrie 2018 - 09:15, said:

De la o vreme, de cand au inceput sa fie mai des intalnite ma impiedic in trafic la propriu de conducatorii auto care conduc hibride, in special Toyota.

Sa vezi ambuteiajePosted Image

Hyundai prezintă Kona Hybrid: SUV-ul primește un hibrid clasic de 141de cai putere împrumutat de la Kia NiroPosted Image

#292
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Pe piața din Europa, Lexus aduce o unică versiune de motorizare. Este vorba de Lexus ES 300h, un hibrid dedicat berlinei de segment D.
Lexus ES 300h folosește un sistem de propulsie hibrid format dintr-un motor cu patru cilindri pe benzină de 2.5 litri cu ciclu Atkinson și un motor electric amplasat pe puntea față. Puterea totală oferită de sistemul hibrid este de 218 cai putere. Motorul pe benzină de 2.487 cmc este responsabil pentru 178 CP la 5.700 rpm și un cuplu de 221 Nm între 3.600 și 5.200 rpm. Motorul electric joacă și rol de generator și oferă 120 CP și 202 Nm.
In uriașul ambuteiaj al orașului București, Lexus ES 300h a înregistrat un consum de 6.2 litri/100 km. Cifra oficială raportată de Lexus este de 5.1 litri/100 km în mediul urban și un consum mixt de 4.6 litri/100 km.

#293
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Este un motor pus și pe Rav4 hibrid. Are consumuri f bune, dpmdv peste dieselurile concurentei.

#294
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Grandland X Hybrid4
Are 300 de cai putere, tracțiune integrală, două motoare electrice și un consum mediu de 1.6 litri/100 km. Capota neagră este disponibilă doar pe hibrid.
https://www.facebook...73426689664076/

#295
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Paradoxal, deși am făcut multe mii de km prin țară, nu am mai întâlnit nicio mașină electrică sau hibridă. Ăștia se ascund, pe bune dacă nu :D

#296
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Ai verificat fiecare Toyota sau Lexus? Eu pe drum spre munca vad minim 3-4 hi ride in trafic și câteodată o electrica :)

#297
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
pun pariu ca sunt multi soferi care nu stiu
ca viteza minima legala pe o sosea sau autostrada, este jumatate din maxim.
punct.

Edited by benetusseryo, 12 July 2019 - 06:16.


#298
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

View PostReactor2015, on 11 iulie 2019 - 21:27, said:

Paradoxal, deși am făcut multe mii de km prin țară, nu am mai ĂŽntâlnit nicio mașină electrică sau hibridă. Ăștia se ascund, pe bune dacă nu :D
Eu am vazut, nu scrie mare pe ele Hibrid, dar am mai vazut cate un ch-r, prius, rav, toyote parca sunt mai multe decat restul de hibride.
Sigurat mi-au scapat altele.
Ex Countryman ce are colegu ro-explorer, daca nu stiam de dinainte de pe net ca e hibrid, in trafic nici atat sa stiu.


View Postbenetusseryo, on 12 iulie 2019 - 06:14, said:

pun pariu ca sunt multi soferi care nu stiu
ca viteza minima legala pe o sosea sau autostrada, este jumatate din maxim.
punct.
Si de aici rezulta ca ce?
E perfect legal sa incurce traficu nu ?

#299
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostReactor2015, on 11 iulie 2019 - 21:27, said:

Paradoxal, deși am făcut multe mii de km prin țară, nu am mai întâlnit nicio mașină electrică sau hibridă. Ăștia se ascund, pe bune dacă nu Posted Image
Le este rusine, majoritatea au scos scrisul cu hybrid si si-au lipit TDIPosted Image . Acum sa nu-mi spui ca nu ai vazut nici tdi

#300
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postcata, on 12 iulie 2019 - 08:07, said:


Le este rusine, majoritatea au scos scrisul cu hybrid si si-au lipit TDIPosted Image . Acum sa nu-mi spui ca nu ai vazut nici tdi
Mai in gluma, chiar este un membru din grupul nostru Prius, ca si-a pus special pe Prius o sigla cu TDI😁 Însă nu de rusine, ci chiar la mișto, pentru toți iubitorii de cozi de fum după masina.

#301
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Când o sa încetam cu catalogările cu sens peiorativ a celor care au alte preferințe fata de ale noastre.... vom înregistra un mare salt calitativ in conștiința speciei...

Mai ales ca principalii practicanți ai acestui obicei nociv, sunt tocmai adepții unor curente care aparent au o moralitate ridicată: veganism, hibridism.... de-astea :)

#302
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postrichelieu, on 19 iulie 2019 - 10:05, said:

Când o sa încetam cu catalogările cu sens peiorativ a celor care au alte preferințe fata de ale noastre.... vom înregistra un mare salt calitativ in conștiința speciei...

Mai ales ca principalii practicanți ai acestui obicei nociv, sunt tocmai adepții unor curente care aparent au o moralitate ridicată: veganism, hibridism.... de-astea Posted Image
hai să îți spun. soția e vegetariană. de ce? pentru că tatăl ei avea ferme și abatoare și când a văzut de unde provine carnea a avut un șoc iar de atunci nu se mai atinge de carne (doar pește). dar ea e vegetariană. niciodată nu a încercat să  mă convingă că e bine să fii vegetarian sau să îi spună altcuiva cât de bine e. nici măcar pe a mică nu a încercat să o îndrepte spre direcția asta, mănâncă maimuța produse din bucovina cu mine de nu are treabă.

în schimb am la serviciu 2 femei care bat la 80+ kg. ele sunt mereu la cură, ele sunt vegane, ba chiar uneori raw-vegane dar bagă la greu grăsimi și carne . dar le explică tuturor că ele sunt vegane și cât de bine se simt pentru că sunt vegane și încearcă să îi convingă și pe alții....
exact la fel e și cu hibridele/electricele.

#303
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 19 iulie 2019 - 10:29, said:

hai să îți spun. soția e vegetariană. de ce? pentru că tatăl ei avea ferme și abatoare și când a văzut de unde provine carnea a avut un șoc iar de atunci nu se mai atinge de carne (doar pește). dar ea e vegetariană. niciodată nu a încercat să  mă convingă că e bine să fii vegetarian sau să îi spună altcuiva cât de bine e. nici măcar pe a mică nu a încercat să o îndrepte spre direcția asta, mănâncă maimuța produse din bucovina cu mine de nu are treabă.

în schimb am la serviciu 2 femei care bat la 80+ kg. ele sunt mereu la cură, ele sunt vegane, ba chiar uneori raw-vegane dar bagă la greu grăsimi și carne . dar le explică tuturor că ele sunt vegane și cât de bine se simt pentru că sunt vegane și încearcă să îi convingă și pe alții....
exact la fel e și cu hibridele/electricele.
Adevarul ca sunt foarte multi cei care recomanda pe aici hibride/electrice, tocmai de asta este deschis si topicul, se impiedica lumea si pe forum de hibride/electrice

#304
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbobalex18, on 19 iulie 2019 - 10:29, said:


hai să Ă®ți spun. soția e vegetariană. de ce? pentru că tatăl ei avea ferme și abatoare și când a văzut de unde provine carnea a avut un șoc iar de atunci nu se mai atinge de carne (doar pește). dar ea e vegetariană. niciodată nu a Ă®ncercat să  mă convingă că e bine să fii vegetarian sau să Ă®i spună altcuiva cât de bine e. nici măcar pe a mică nu a Ă®ncercat să o Ă®ndrepte spre direcția asta, mănâncă maimuța produse din bucovina cu mine de nu are treabă.

Ă®n schimb am la serviciu 2 femei care bat la 80+ kg. ele sunt mereu la cură, ele sunt vegane, ba chiar uneori raw-vegane dar bagă la greu grăsimi și carne . dar le explică tuturor că ele sunt vegane și cât de bine se simt pentru că sunt vegane și Ă®ncearcă să Ă®i convingă și pe alții....
exact la fel e și cu hibridele/electricele.
And the point is....

#305
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Porsche lansează cel mai puternic Cayenne din istorie: Cayenne Turbo S E-Hybrid dezvoltă 680 de cai putere și 900 Nm: 0-100 km/h în 3.6 secunde

Partieeeee!

Edited by cata, 13 August 2019 - 10:42.


#306
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
E hibrid cu priza.....Conform articolului. Faci o pauza de 2 ore jumate pentru incarcare.... Autonomia pe electric 40 km.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate