Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cum rezistă această șarpantă?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
Aş vrea să aflu părerea cuiva mai priceput despre structura din fotografie.

Văd niste căpriori prea scurţi, care nu se întind de la culme până la cosoroabă. Sunt un fel de ”semicăpriori” care se suprapun la capete, la mijlocul pantei, unde se sprijina pe un fel de pană subţire. Pana nu e continuă (casa e prea lungă), ci e facută din segmente care se prelungesc unul pe altul.

Segmentele sunt susţinute de un fel de popi mici. Pana e răsucita la 45 grade si de aceea capetele popilor care vin sub ea sunt tăiate oblic.
Ce nu pricep este cum de popii nu se apleacă spre interior sub apăsarea căpriorilor. De ce are stabilitate structura asta? Mie mi se pare o construcţie neglijentă, dar totuşi rezistă  (are cativa ani buni).
Mulţumesc pentru orice opinie.

Attached Files

  • Attached File  13.jpg   90.02K   416 downloads
  • Attached File  14+.jpg   252.54K   412 downloads

Edited by deusdat, 31 August 2018 - 18:20.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pe o asemenea stuctura, mi-am mansardat casa. Si a iesit brici si are vreo 15 ani.

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
15 ani - parca ai spune 300 de ani...

Ti se pare ca acesti capriori sunt prea subtiri, scutrti dar au un mare atu, si anume sunt cumparati din dedeman sau undeva unde e trecut prin uscare adecvata, par de calitatea I. Observ ca nu au nicio crapatura. Iar daca invelitoarea e din tabla e ok .

Edited by Benderbut, 31 August 2018 - 19:52.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca era o constructie slaba, imi deforma peretii despartitori din rigips si nu mai puteam fi multumit dupa 15 aní. Crezi ca e putin 15 ani la o asemenea constructie?

Edited by myshyk, 31 August 2018 - 19:56.


#5
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
Acolo unde se suprapun (în dreptul panei) semicăpriorii ăia se prind cumva între ei? Se bat nişte cuie pe acolo?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Capriorii sunt adăugați pe scaun. E o construcție clasică. Acum nu prea se mai face sarpanta cu scaun. Ca noii meseriași nu mai cunosc metodele clasice nu înseamnă ca ele nu sunt bune. Ca nici îmbinări cu cep și gaură nu mai fac deși sunt mult mai rezistente decât cele cu table îndoite.
  90% din meseriașii de azi , dacă le iei elementele de îmbinare nu mai știu sa facă un acoperiș. Un acoperiș trainic se face folosind doar cuie. Rezistenta sta în îmbinarea lemn/ lemn,  nu în cui. Dar sunt noțiuni și tehnici învățate în școlile de dulgherie.  Scoli profesionale pe care nu le mai avem de 25 de ani.

Edited by PoeOvidiu, 01 September 2018 - 06:58.


#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 PoeOvidiu, on 01 septembrie 2018 - 06:51, said:

Un acoperiș trainic se face folosind doar cuie.
... si "scoabe rromesti" Posted Image

#8
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 PoeOvidiu, on 01 septembrie 2018 - 06:51, said:

Capriorii sunt adăugați pe scaun. E o construcție clasică. Acum nu prea se mai face sarpanta cu scaun. .

Ce înseamnă scaun aici? Şi cum de nu se înclină ”grătarele” alea facute din pana si din stâlpişorii de sub ea?

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Capriorii sunt prinsi in cuie atata intre ei cat si de scaun, coama si grinzi. Ca sa se incline acel gratar (scaunul) este nevoie ca acei capriori sa isi modifice lungimea. E doar geometrie in spatiu aplicata in practica Posted Image

Daca nu modifici lungimea partii negre sau rosii, este imposibil sa inclini partea albastra Posted ImageAttached File  capriori.JPG   9.34K   44 downloads

Edited by PoeOvidiu, 01 September 2018 - 11:13.


#10
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 PoeOvidiu, on 01 septembrie 2018 - 11:13, said:

Capriorii sunt prinsi in cuie atata intre ei cat si de scaun, coama si grinzi. Ca sa se incline acel gratar (scaunul) este nevoie ca acei capriori sa isi modifice lungimea. E doar geometrie in spatiu aplicata in practica Posted Image

Daca nu modifici lungimea partii negre sau rosii, este imposibil sa inclini partea albastra Posted Image capriori.JPG
Am înţeles. Dar asta înseamnă că practic aproape toată sarcina stă în cuiele/scoabele care prind elementele din lemn. Mai ales că linia roşie (căpriorul) nu e continuă ci e formată din două segmente mai scurte cu capetele pe pană. Ar trebui adăugat ceva pentru întărire?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tu  crezi ca toate acoperisele se fac doar cu lemn dintr-o bucata? Sunt curios unde gasesti ru capriori de 12 metri  sau chiar mai lungi sa fie dintr-o bucata, nu de alta dar m-am vazut pus intr-o astfel de situatie la un acoperis cu 20 de metri deschidere. Solutie e imbinarea lor pe scaun. SUnt blocuri cu deschideri de 30 de metri acoperite cu tigla. Ai impresia ca cineva a taiat grinzi si capriori de 20 de metri lungime? Nu, doar au fost facute de dulgher care au facut scoala de dulgheri, nu de astia calificati la locul de munca. Si acele acoperise au fost facute fara drujba, rindele electrice, placi perforate etc. Doar fierastrau, topor si dalta.


Normal intre cele doua parti se baga o grinda care tinea cele doua scaune sa nu se apropie. Se bagau grinzile la un interval de aproximativ 4 metri.


Sarcina e impartita. Pune 2 triunghiuri desenate de mine fata in fata si vezi ca unul in tine pe celalalt.  Iar felul in care sunt batute cuiele le ajuta sa tina. Cuiul e solicitat la forfecare, nu la smulgere. Dar asta tine iar de meserie invatata in scolile care nu mai exista :)

#12
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
În regulă, dar mă întreb dacă la vânt puternic şarpanta nu se deformează (oscilează). Adică prinderile astea cu cuie şi scoabe nu sunt chiar aşa de rigide.
Nişte deplasări ar trebui totuşi să se producă, nu? Şi probabil scârţîieli, trosnete. (Eu am un acoperiş cu şarpantă deasupra apartamentului, fără placă de beton, dar nu aud nimic.)

Edited by deusdat, 01 September 2018 - 11:43.


#13
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
odata ce s-a batut scandura peste capriori se mai rigidizeaza structura.

#14
bdfjuri

bdfjuri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2010
Domnule "deusdat", sarpanta din fotografie este executata corect din toate punctele de vedere. Daca chiar mai trebuia intarita, dar aparent nu are nevoie, i se mai puneau niste clesti pentru a lega capriorii.
Capriorii sarpantei din fotografie nu o sa se lase niciodata, pentru ca sunt fixati in cuie pa acea pana, iar din punct de vedere al legilor fizicii este imposibil. Este ca atunci cand se pune un opritor la o roata (de masina), cuiele sunt opritorul, iar roata este pana cu popii ce o sprijina si talpa.
In ceea ce priveste a doua fotografie, capriorii sunt foarte corect inaditi. Capriorii se inadesc pe pana la fel ca in fotografie.

Edited by conu71, 27 September 2018 - 13:09.
fara linkuri externe


#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Penele intermediare trebuie sa se sprijine sau nu pe zid?
Uite de exemplu am gasit o poza in care sunt taiate si nu se sprijina pe zid. La alte constructii am vazut ca trec peste zid si se sprijina pe el.
Care e varianta corecta?

Edited by greenlife, 21 February 2020 - 10:53.


#16
bdfjuri

bdfjuri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2010
Toata sarpanta se sprizina pe ziduri (ziduri exterioare in special) prin intermediul grinzilor si al componentelor de sarpanta.

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbdfjuri, on 21 martie 2020 - 08:51, said:

Toata sarpanta se sprizina pe ziduri (ziduri exterioare in special) prin intermediul grinzilor si al componentelor de sarpanta.
Zau ? Se sprijina pe zidurile exterioare , in special ????
Sarpanta , acoperisul , sa fie mai clar , se sprijina pe toate zidurile . Interioare si exterioare. daca sarpanta s-ar sprijini numai pe zidurile exterioare , ar fi efectiv pulverizate . Acolo unde se iau in calcul deschideri mari sub sarpanta , fara stilpi , se iau masuri speciale pt zidurile exterioare , se folosesc grinzi speciale , chiar metalice ...
Sarpanta poate fi sprijinita si " in cimp " , pe placa , dar cu luarea unor masuri de distributie a fortelor , prin montarea unor " talpi " care sa distruibe forta pe placa ...

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Popii nu sunt mici.
Capriorii is cam firavi, dar numai pentru ploaie e ok sarpanta.
Daca insa ar fi o regiune unde sunt caderi de zapada cu posibilitate in extremis de 1 m cub de zapada pe m patrat de sarpanta... sigur nu ar rezista.

N-ati vazut cum arata sarpantele prin tarile ecuatoriale ?
Acolo capriorii is niste bete, si invelitoarea din frunze de bananier. Perfecte pentru ploaie.

Attached File  1225534_AR05_EE_MUD_LATTICE_IN_GABON.jpg   327.29K   40 downloads

Comparativ cu sarpantele din zona nordica:

Attached File  okk2735.jpg   27.08K   42 downloads Attached File  okk4077.jpg   32.8K   46 downloads

View PostPoeOvidiu, on 01 septembrie 2018 - 11:25, said:

Tu  crezi ca toate acoperisele se fac doar cu lemn dintr-o bucata? Sunt curios unde gasesti ru capriori de 12 metri  sau chiar mai lungi sa fie dintr-o bucata, nu de alta dar m-am vazut pus intr-o astfel de situatie la un acoperis cu 20 de metri deschidere. Solutie e imbinarea lor pe scaun.
Se pot înnădi.
Se suprapun pe lungimi de cca. 2 m si se prind cu tije filetate din 40 in 40 cm, cu saibe extra-late.

Astfel, din doua grinzi de 6 m, faci una de 10.
Din 3 de 6, faci una de 14 m.
Din 4 de 6, faci una de 18 m.

Si la imbinare n-ai nevoie de scaun, sa pui popi si sa segmentezi spatiul de dedesubt.
Se pot imbina asa, cu pene de camp:

Attached File  rooftruss2.jpg   54.62K   52 downloads

Sau variante:

Attached File  146f74d4971e1f08d85cb48b05a0f27e.jpg   53.73K   51 downloads

Edited by Hunor_66, 21 March 2020 - 11:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate