Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Transport oferit de angajator

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Dany_Darke, on 29 august 2018 - 22:47, said:

transportul e gratuit, dar se promoveaza ca si beneficiu

cum sa circule din ora in ora? crezi ca sunt autobuze de transport in comun prin oras? sunt autobuze inchiriate prin intermediul unei firme de transport. se stabileste un traseu cu tot cu orar pt fiecare autobuz, iar firma plateste pe transportator in functie de nr de km pacuri de fiecare autobuz in parte. discount pt firma cu cat km sunt mai multi si la fel si cursele.


Deci gratuitatea aia costa bani pana la urma.

#20
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006

 florin71_skoda, on 29 august 2018 - 23:34, said:

cind sau plins legat de salar si diverse, au primit un 300 lei in plus pentru "transport"
Norocoase! Stiu un patron care, la primul scancet, le-ar fi aratat usa larg deschisa.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 meowth, on 30 august 2018 - 08:30, said:

Norocoase! Stiu un patron care, la primul scancet, le-ar fi aratat usa larg deschisa.
acu multi multi ani in urma poate, dar in ziua de azi nu cred.

Edited by arg, 30 August 2018 - 08:32.


#22
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 meowth, on 30 august 2018 - 08:30, said:

Stiu un patron care, la primul scancet, le-ar fi aratat usa larg deschisa.
La cate sute de mii de romani pleaca anual la munca in strainatate.... Patronul ala isi taie creanga de sub picior.

#23
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Respectivul se ocupa de comert, nu-i trebuie forta de munca specializata. Pleaca un lucrator comercial, gaseste altul. Asta-i trist, ca trateaza oamenii ca pe niste sclavi pe plantatie. Dar sper sa fie un caz izolat sau pe cale de disparitie. Daca firma e departe de localitate, mie mi se pare de bun simt sa oferi angajatului posibilitatea de a ajunge la lucru, cat timp inca nu se poate teleporta singur. Acum normal ca bunul simt si afacerile nu merg neaparat mana in mana, nu-s asa de naiv Posted Image dar ma refer la a-i trata pe oameni cu nitel respect, nu ca pe niste sclavi. Decontarea transportului cu vouchere sau cu o suma fixa mi se pare super ok din partea patronilor.

#24
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 meowth, on 30 august 2018 - 08:30, said:

Norocoase! Stiu un patron care, la primul scancet, le-ar fi aratat usa larg deschisa.

Stiu patroni care au inceput sa plateasca salarii de vestul europei pentru ca nu mai gasesc forta de munca calificata pentru "bani romanesti". Nu mai sta nimeni incolonat in fata usii.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 Hamutovski, on 30 august 2018 - 08:19, said:


2) Telefon de serviciu ti se ofera de obicei ca se te poata freca la icre in timpul tau liber. Nu ca ti-ar oferi vreun beneficiu in acest sens.

Ai avut telefon de serviciu? Eu am, platit de firma abonamentul, si nu ma freaca nimeni in timpul meu liber.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
un telefon de servici e o chestie minora, ca si apa si cafeaua.
pe angajator il costa mai nimic dar le poate trece la BENEFICII

Edited by arg, 30 August 2018 - 10:17.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am studiat odata cum e treaba cu munca in depozitele din jurul Buc. Faci vreo 12-13 ore cu totul, plecat de acasa, pentru salariul minim. Cand imparti salariul net la nr total de ore: 1300/250 ore = vreo 5 lei pe ora de munca la sapa, adica cat sa nu mori de foame. In Anglia e cam la fel, dar daca stai 2 sclavi in camera si mananci mai rar, poate iti raman vreo 200 lire pe luna, peste subzistenta. In RO lula.

De asta, cand se deschid fabrici si uzine in rural, chiar si aia de la tara se gandesc de 2x. Ca 40-50lei pe zi ii faci vanzand niste rosii in piata cu de 3x mai putina munca.

Edited by rosix, 30 August 2018 - 10:37.


#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu am telefon de servici de prin 2001. Atunci cind l-am primit prima data, era o cheste faina, ca vorbeam pe cheltuiala firmei si aveam minute nelimitate in grup (cu colegi). La vremea respectiva, abonamentul ce-l aveam eu (cel personal), era cu citeva minute incluse in retea si in rest plateam daca depaseam minutele, sau vorbeam in alta retea. Asa ca nu am spus nu cind am primit un telefon + o cartele. Cind se strica telefonul, sau se reinoia abonamentul, primeam alt telefon mai nou si mai la moda. Cu timpul am renuntat sa mai primesc telefonele oferite de firma si am ramas doar cu cartela, pe care o mai am si acum, insa sta cam degeaba in telefon, ca am ajuns sa vorbesc doar de pe cartela personala. Acum am si eu minute nelimitate la bani putini :D

Telefonul de firma este bun pentru o anumita categorie de angajati, care trebuie sa tina legatura cu terti si nu au chef sa-si dea numarul personal ca sa fie deranjati cind nu sint la servici. Telefonul de firma poti sa-l ti si la servici pe birou si sa-l inchizi cind pleci acasa.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 meowth, on 29 august 2018 - 22:34, said:

Sunt tot mai multe firme (fabrici, mai ales) care includ la "beneficii" transportul asigurat, in special cele aflate in afara marilor orase. Ca unul care nu lucreaza la o astfel de firma si n-a folosit genul asta de autobuz (sau conventie, cum ii ziceau parintii nostri pe vremuri), ii intreb pe cei care stiu din experienta, fiindca sunt eu mai curios din fire:
E gratuit sau se considera avantaj in natura la salariat?
Autobuzele au orare fixe pentru schimburile 1, 2 si 3? Adica circula din ora in ora, sau cum?
Se urca pe baza de legitimatie? Au statii fixe prin orase?
Ce fac cei care raman la ore suplimentare in fabrica, cheama taxiul pana la Cucuietii din Vale ca sa ajunga acasa (daca vrea sa vina pana acolo)?

După buget.
E gratuit.
Unde patronii sunt oameni cu bun simț, nu se bate nimeni cu pumnu-n pept că vii gratis la muncă.
Poți tu în sinea ta că nu mai dai bani pe transport.
Logic că au ore fixe dacă e specială cursa pentru fabrica X n-o să vină la jumatea turei, nu ?
Se urcă exact fix din curtea fabriii + că după puțin timp te cunoști cu colegii nu poa să apară orice Dorel în mașină.

Se descurcă și ei care cum poate.
Suntem în 2018 aproape tot săracul are o mașină.

Dacă ești strâmtorat poți să vii cu speciala. Dacă vrei să asculți muzica ta pe drum și să pleci umpic mai târziu de acasă vii cu mașîna personală.

Edited by waterman, 30 August 2018 - 13:38.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
Nici un serviciu nu este gratuit,

cineva il ofera,
angajatii beneficiaza,
angajatorul platetste.

Sigur, tot saracul are masina, nu toata lumea are loc de parcare.
Pentru muzica s-a intentat o chestie numita 'casti',
stai frumos pe scaun, asculti muzica si cobori in statie.

Edited by MarianG, 02 September 2018 - 11:41.


#31
Iza01

Iza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.07.2018

 meowth, on 29 august 2018 - 22:34, said:

Sunt tot mai multe firme (fabrici, mai ales) care includ la "beneficii" transportul asigurat, in special cele aflate in afara marilor orase. Ca unul care nu lucreaza la o astfel de firma si n-a folosit genul asta de autobuz (sau conventie, cum ii ziceau parintii nostri pe vremuri), ii intreb pe cei care stiu din experienta, fiindca sunt eu mai curios din fire:
E gratuit sau se considera avantaj in natura la salariat?
Autobuzele au orare fixe pentru schimburile 1, 2 si 3? Adica circula din ora in ora, sau cum?
Se urca pe baza de legitimatie? Au statii fixe prin orase?
Ce fac cei care raman la ore suplimentare in fabrica, cheama taxiul pana la Cucuietii din Vale ca sa ajunga acasa (daca vrea sa vina pana acolo)?
Eu lucrez la o astfel de firmă, care asigură transportul (fabrica este la ieșirea din oraș, deci doar cu mașina personală ai putea ajunge).
Este câte un autocar pe fiecare zonă a orașului, și normal, are program fix. Prima tură începe la 7:45, pare-mi-se, apoi personalul TESA la 8:15, tura a 2-a la 15:45, și tura a 3-a la 23:45, parcă.
Nu este nevoie de legitimație la urcare, deoarece angajații se cunosc între ei, iar șoferul cunoaște pe toată lumea Posted Image .
Cei care rămân peste program, e imposibil să nu găsească un coleg cu mașină personală/de serviciu cu care să plece. Ori, mai există varianta șoferului de serviciu, însă acesta nu este disponibil mereu.
Într-adevăr, e destul de aiurea dacă vrei să te învoiești 1-2h să-ți rezolvi vreo problemă, deoarece nu prea ai cu ce să pleci/să te întorci, iar taxiul nu cred că ar accepta să vină până la firmă (sau dacă ar veni, ar pretinde o sumă exorbitantă pentru "efort").

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate