Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

jurnalul celor esuati

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In cele ce urmeaza o sa fac asa o radiografie nu numai asupra mea ci a tuturor celor esuati practic in viata asta , datorita internetului.
Povestea asta nu e numai a mea ci si a multor altora din generatia pierduta. Pentru ca da , o buna parte din noi formam generatia pierduta. Pierduta in timp si spatiu, pierduta cu capul, alienata mental practic.
Si totul incepe asa prin anii '90.  Esti un timid , asta o stiu toti. Cam retras si fara  un numar mare de prieteni si activitati. De ce? Probleme pe acasa pe strada etc etc. Nu spui de ele si nici n-ai cum pentru ca nu iti po ti depasi conditia ta de timid si retras caruia ii e frica de consecinte si de aia pastreaza totul in sine. Asa ca esti si devii din ce in ce mai singuratic. Parintii in buna lor intentie iti fac rost de o   consola din aia ilegala terminator care se vinde in toate tarabele obscure posibile din Romania. Atat ti-a trebuit. Petreci ore intregi in fata consolei. Ce fotbal , ce intalniri cu fete si baieti...consola e viata ta.   Ceva mai tarziu cineva are proasta inspiratie si deschide o sala de jocuri pe calculator in oras.  Asta prin '98 cam. Again atat ti-a trebuit. Practic de atunci viata ta se invarte in jurul salilor. Ca mai apar si altele. SI daca n-ai bani sa bagi la jocuri iti pierzi vremea belind ochii la ce joaca ailalti. Colegii si prietenii de mult se duc pe la discoteci si au activitati impreuna extrascolare dar tu esti cu ochii in monitor. Nu-i bai nici discoteca locala nu e cine stie ce, o dugheana paradita mai degraba unde se intalnesc toate figurile mai mult sau mai putin interlope. Asa ca nu pierzi nimic interesant. Ce e mai grav e ca nici macar plimbarile pe banci si prin parcuri nu iti mai plac. Ai incetat de mult sa cauti noi prietenii sau sa legi conversatii. Sala e viata ta. Intre timp devii si tu un din ala care sta pe irc, ca ce sa vezi ai descoperit si internetul intre timp. Si stai si descarci la programe (fara sa te vada adminul ca deh nu e sala ta s afaci ce vrei) si te joci cu ircul. Inutil de spus ca la scoala ai ratat sa te duci la informatica si sa pui in practica cunostiintele pentru ca te-ai inscris la clasa de uman de frica ...matematicii la care ai avut notele cele mai proaste pentru ca ...stres , probleme etc pe care nici pana la varsta asta nu le-ai spus. De invatat mai invatai tu insa esti asa panicos si timid incat uiti in momente de presiune si ce ai invatat si te balbai ca un robot stricat. Cu parintii ai incetat de mult sa mai vorbesti , de rusine, frica sau mai stiu eu ce alt motiv. Fara sa iti dai seama esti de fapt o bomba cu ceas ce sta sa explodeze.
Ajungi asadar in clasa a 12-a si ceva mai mare si mai relaxat fiind brusc ai o revelatie si iti dai seama ca nimic n-a iesit cum vroiai tu. Fata pe care o placeai si pe care n-ai avut curaj din te miri ce motive sa ii ceri prietenia are prieten, notele au inceput sa fie proaste, domeniul nu ti l-ai ales cum trebuie, bacul bate la usa si ai tai se cearta ca nebunii zilnic.  Realizezi brusc ca esti un terminat , ca ai pierdut atatia ani in visele tale de interiorizat, ca realitatea e altfel. Pierzi bacul, putinii prieteni pleaca in alte parti, ramai de caruta prin oras, incepi tratamente psihiatrice pentru ca esti un neadaptat, care tratamente te sedeaza incredibil > deci pierzi alti ani si alte posibile prietenii. Te trezesti pe la 32 de ani fara slujba , prietena (macar una sa fi avut, dar nuuuuuu) , cunsocuti sperante si viitor.  Asta dupa ce te-ai facut de ras in fata tuturor explodand prin clasa a 12 -a si avand caderi nervoase. Iar acum esti in oras cu maxim 1-2 cunoscuti care te saluta si stau de vorba mai mult din mila asa, si care si aia iti dau cu tifla cand sunt satui de tine. Inutil de spus ca salile de jocuri pe pc s-au desfiintat de mult  iar lumea s-a dus care incotro si isi vad de viata.
Cam asta e cronica tuturor ratatilor si depasitilor de probleme existenti prin romanica si pentru care viitorul   suna trist.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
atata timp cat faci un copil si-l ridici nu se poate spune ca ai esuat in viata.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa o vezi tu, realitatea e alta. Doar ca tu nu ai timp din cauza vaicarelilor s-o vezi asa cum este.

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:00, said:

Cam asta e cronica tuturor ratatilor si depasitilor de probleme existenti prin romanica si pentru care viitorul   suna trist.
Cam news flash dar covarsitoarea majoritate a celor care au trecut prin sali de jocuri si s-au comportat cum zici, si-au facut un rost in viata, fiecare cum l-a dus capul. Ramane un procent de inadaptati dar asa ceva se gaseste oriunde, oricand.

Edited by Kokoshmare, 29 August 2018 - 09:27.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
care alta? personal vad ca  nimeni practic n-are timp, are alte probleme, si prietenii noi se obtin destul de greu. Plus ca internetul e inutil daca nu stii cum sa cauti persoane din zona ta.  Ca  forumistii pe care nu-i cunosti de fapt nu se pun.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Victore, problema ta se trage de la boala aia nenorocita. Cand propriul cap iti joaca feste, e nasol rau, imi imaginez.
Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, poti sa-mi spui, ti-am mai scris intr-o postare dar m-ai ignorat.

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Apropo, cred ca trebuie sa mai scriu odata de prietenul meu Dementzelul. Dupa porecla va dati seama ce hram purta cand eram copii. Si a dus-o cu greu in scoala, repetente, liceu seral, a ramas odata cu mine si a 11-ea din cauza absentelr. Dementzelul era nelipsit de prin sali de jocuri si alte chestii de astea.
La orele de engleza nu prea venea profa dar cum necum Dementzelul vorbea engleza fara sa isi fi dat vreodata silinta dupa cum la mate abia reusea sa o comita de un cinci si era mereu ocarat de diversii profi. Toata lumea era de parere ca dementzelul era in pas fortat catre vreo puscarie mai ales fosilele din conducerea liceului. Dar dupa niste ani Dementzelul a injghebat cam printre primele site-uri de comenzi online, ceva primitiv dar care a avut un succes nebun. A tinut site-ul ala si alte cateva asemanatoare pana cand le-a vandut pe o suma considerabila. Dupa alti ani m-am intalnit cu el pe la mare. Cu ceva burta, chelie, doi copii si nevasta dupa el. Era dom director de pe la nu stiu ce. Cam mare distanta fata de viitorul preconizat in tinerete de altii

Edited by Kokoshmare, 29 August 2018 - 09:25.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:00, said:

Te trezesti pe la 32 de ani
Acum pari treaz. Cat te tine, cine te disturba sa nu fii si maine asa?

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2018 - 09:25.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Stai omule linistit. Sunt atatia esuati printre noi si cu probleme atat de mari de nu-ti dai seama. Iar mai grav este ca ei se cred sanatosi desi le lipseste dramatic discernamantul, spiritul de gluma, o stare de spirit in general buna. Oamenii sunt asa cum sunt. Esuarea este o problema de constientizare a individului.
Trist este ca unii dintre acesti oameni afectati sunt factori de decizie. Impun tampenii si asupra celor sanatosi la cap, etc.

Asa ca chill si mergi mai departe. Oricat de greu ti-ar fi, ridica-te si mai pune un pas in fata. Lasa-i pe cei care au ales sa esueze. Tu ce-ai ales?

Si cu cat mai putin internet, cu atat mai multa viata.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2018 - 09:25, said:

Acum pari treaz. Cat te tine, cine te disturba sa nu fii si maine asa?
In practica injectiile....au un efect de sedare de nu e adevarat....practic stau ca alienatu' in fata calculatorului si nici nu invat ceva , ca nu pot sa tin minte...

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:18, said:

.... Plus ca internetul e inutil daca nu stii cum sa cauti persoane din zona ta.....
la fel si posta, si telefonul si alfabetul si limba vorbita...

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:30, said:

In practica injectiile
Banuiam. Nu lua o doza. Ce se intampla, cat de razna o iei?

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postarg, on 29 august 2018 - 09:34, said:

la fel si posta, si telefonul si alfabetul si limba vorbita...
foarte adevarat si am observat ca totul e degeaba daca nu comunici.  Uite de ce nu se face un fel de facebook al cartierelor? Adica pe  zone de 3-4 blocuri sau gasesti persoane in asa fel incat sa gasesti pe toti cei care stau langa tine.....

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2018 - 09:38, said:

Banuiam. Nu lua o doza. Ce se intampla, cat de razna o iei?
N-am  voie...sunt luat cu salvarea daca incerc sa nu iau.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:30, said:

In practica injectiile....au un efect de sedare de nu e adevarat....practic stau ca alienatu' in fata calculatorului si nici nu invat ceva , ca nu pot sa tin minte...
Pe topicul celalalt deschis de tine ti-am dat acelasi sfat bazat pe minima mea experienta practica de psiholog pentru ca am vazut asta la niste centre terapeutice. pe scurt tratamentul pentru schizofrenie pe care il urmezi te face incapabil de activitati de astea de calculator. Pur si simplu nu te tine fizicul. Ce am vazut eu este ghidarea pacientului la centrele astea catre alte activitati. Unde sa iti folosesti celelalte abiliati neafectate prea mult de boala. Ingrijitor de animale de pilda sau dresor de caini am vazut. Nu e high tec nu e foarte prestigios dar merge. Apropierea de un alt suflet  si activitatea repetitiva fac minuni. Este o activitate in aer liber , conexiunea cu animalul se realizeaza instinctiv nu trebuie sa iti bati capul cu chestii legate de limbaj si conventii sociale. Incearca asta , merge.

Edited by Kokoshmare, 29 August 2018 - 09:44.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:40, said:

N-am  voie...sunt luat cu salvarea daca incerc sa nu iau.
Vezi, aici e prima problema de fond. Tu nu stii ce se intampla si fara. Aici actioneaza prima data. Vorbeste cu tatal tau sa faceti acest experiment. O data. Si el te are sub spraveghere daca e ceva.
Eu banuiesc pus diagnosticul gresit sau oricum n-ai facut reevaluare.

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2018 - 09:46.


#16
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Dar cu medicii ai vorbit?

Spune-le ca esti prea sedat si asta iti afecteaza calitatea vietii pe toate planurile.

Si incearca sa incepi sa faci ceva, orice, dar fa ceva. (sport, loc de munca, citeste in parc, pozeaza natura)

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2018 - 09:42, said:

Vezi, aici e prima problema de fond. Tu nu stii ce se intampla si fara. Aici actioneaza prima data. Vorbeste cu tatal tau sa faceti acest experiment. O data. Si el te are sub spraveghere daca e ceva.
Eu banuiesc pus diagnosticul gresit sau oricum n-ai facut reevaluare.
O fi dar daca e sa fiu controlat oare ce sanse am ca sa ma revolt?
In alta ordine de idei as vorbi eu si cu taicameo insa  ce fac in situatia in care eu nu tin minte nici macar ca trebuie sa vorbesc si ce trebuie sa vorbesc ?

View Postpaco rabanne, on 29 august 2018 - 09:49, said:

Dar cu medicii ai vorbit?

Spune-le ca esti prea sedat si asta iti afecteaza calitatea vietii pe toate planurile.

Si incearca sa incepi sa faci ceva, orice, dar fa ceva. (sport, loc de munca, citeste in parc, pozeaza natura)
Momentan singura  preocupare e ca zilnic imi iau o cana de ceai si stau vreo juma de ora pe banci privind aiurea. Si mai dau cateva ture din cand in cand prin centrul orasului.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 29 august 2018 - 09:53, said:

ce fac in situatia in care eu nu tin minte nici macar ca trebuie sa vorbesc
De unde stii? Doza te duce pe carari gresite, daca nu o mai iei, eu cred ca vei fi ca si cum, un om ce pare normal.
Plus ce ai povestit altadata, e dubios ca nu faci reevaluare cu medic neutru, nu cu ruda in cauza si asta doar pe hartie! Iar taica-tu pare si el partas la problema.

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2018 - 09:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate