Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

jurnalul celor esuati

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
La americani rezolvarea e simpla, iau un "gun" si fac prapad in jur.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Treci la munca. Gaseste un job si te concentrezi pe el. Cand o sa cazi blana seara de oboseala deja ce scrii aici or sa fie fantezii...daca o sa mai apuci sa scrii...

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 maccip, on 29 august 2018 - 09:20, said:

Victore, problema ta se trage de la boala aia nenorocita. Cand propriul cap iti joaca feste, e nasol rau, imi imaginez.
Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, poti sa-mi spui, ti-am mai scris intr-o postare dar m-ai ignorat.
Problema lui e ca a renuntat sa se ajute singur. Ca atare, cere ajutor fara sa ofere nimc la schimb. Nici macar o implicare non-pasiva, ca de activa, nici nu se pune. Pur si simplu a ajuns sa se complaca in situatia de plangaret neinteles. Si asta e nasol.

 bumpocbum, on 29 august 2018 - 12:28, said:

Treci la munca. Gaseste un job si te concentrezi pe el. Cand o sa cazi blana seara de oboseala deja ce scrii aici or sa fie fantezii...daca o sa mai apuci sa scrii...
Esti al............spelea care ii da acest sfat. Si la fel de inutil ca toti ceilalti care am stat la rand cu muuuuuult inaintea ta.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai ce munca sa caut daca  eu abia stiu sa socotesc...adica stiu insa intru in panici cand e sa am o  slujba mai face  to face

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  psiholog.JPG   31.69K   6 downloads

#42
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Te-ai gândit vreodată că nu tu ești de vină ci tocmai persoanele pe care le numești tu "prieteni" (anturajul) sunt problema ?

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
foarte posibil sa fie asa...
pana una alta tocmai ce am luat de oftica toate manelele soioase la rand sa le ascult..incepand cu "un trandafir creste la firida mea"....si continuand cu " dusmani , bani si alte acareturi"....

daca as avea voie sa beau probabil ca as baga  si o betie d'aia crunta

#44
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Stai putin, cum ai ajuns sa iei tratament psihiatric si sa ai acest diagnostic?
Daca  nu ai schizofrenie si iei tratament aiurea si cineva profita de pe urma ta, este foarte grav.

Dar daca ai si esti echilbrat acum tocmai datorita injectiilor?

#45
deepshit

deepshit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.08.2018
@Initiator mergi cu japca in practica in cateva domenii "PRACTICE" care te atrag. Alegi una, faci scoala si mergi mai departe. Apoi vei putea sa-ti traiesti viata. Bine, ....daca te muti de acasa si locuiesti singur.
Un psihiatru ungar a teoretizat ca unele psihoze se declanseaza datorita neintelegerilor din familie, atunci cand exista traume din copilarie si apar anumite probleme/nemultumiri acasa[=cel mai sigur/protectiv mediu pentru om]; practic intri in conflict cu realitatea, iar creierul declanseaza boala ca un mecanism defensiv.[ultima jumatate e teoria mea]
Schizofrenia e un amalgam de simptome personale din 2 categorii diagnosticata atunci cand intervine o psihoza pana la varsta de 26 ani.

 thalia, on 29 august 2018 - 17:07, said:

Stai putin, cum ai ajuns sa iei tratament psihiatric si sa ai acest diagnostic?
Daca  nu ai schizofrenie si iei tratament aiurea si cineva profita de pe urma ta, este foarte grav.

Dar daca ai si esti echilbrat acum tocmai datorita injectiilor?

Nu functioneaza logica asta in psihiatrie.
A avut psihoza si se trateaza toata viata ca sa nu recidiveze. End of story; restul doctorul stie mai multe.

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 thalia, on 29 august 2018 - 17:07, said:

Stai putin, cum ai ajuns sa iei tratament psihiatric si sa ai acest diagnostic?
Daca  nu ai schizofrenie si iei tratament aiurea si cineva profita de pe urma ta, este foarte grav.

Dar daca ai si esti echilbrat acum tocmai datorita injectiilor?
Da dar adevarul e ca nu pot  spune si inversul...deci cum pot sa fiu sigur de ceva? Oricum 6 ani de cand iau injectii si sunt sedat este extrem de mult

#47
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 karax, on 29 august 2018 - 19:19, said:

Da dar adevarul e ca nu pot  spune si inversul...deci cum pot sa fiu sigur de ceva? Oricum 6 ani de cand iau injectii si sunt sedat este extrem de mult

Ai avut vreun episod psihotic ceva? In astia 6 ani n-ai intrebat si tu mai detaliat doctorul un motiv elocvent al tratamentului? teoretic trebuie sa explice. Sincer nu baga nimeni antipshiotice in tine degeaba cand tu nu ai avut episod psihotic, cu halucinatii/delir/etc. decat daca respectivul doctor are el probleme reale, no offence dar ca si in orice alta specializare si domeniu din lumea asta pot exista si incompetenti,

Edited by al3xUnder, 30 August 2018 - 23:26.


#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Acolo in fise zice "teama de a fi urmarit" , si ceva de teoria conspiratiei .... probabil cred ca sunt urmarit. Am mai explicat pe forum de catre cine ma cred urmarit si cum. Iar daca e vreo facatura , e una bine facuta cu acordul unora de foarte de sus , asa ca oricum n-am ce sa fac, deci tot la resemnare ajung oricum as dao.
Episoade psihotice nu am avut in afara faptului ca am pretins ca sunt urmarit. Si aaa, ar mai fi chestia ca vorbesc singur cateodata , eu crezandu-ma ascultat  de catre cineva.

#49
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 karax, on 31 august 2018 - 09:51, said:

Acolo in fise zice "teama de a fi urmarit" , si ceva de teoria conspiratiei .... probabil cred ca sunt urmarit. Am mai explicat pe forum de catre cine ma cred urmarit si cum. Iar daca e vreo facatura , e una bine facuta cu acordul unora de foarte de sus , asa ca oricum n-am ce sa fac, deci tot la resemnare ajung oricum as dao.
Episoade psihotice nu am avut in afara faptului ca am pretins ca sunt urmarit. Si aaa, ar mai fi chestia ca vorbesc singur cateodata , eu crezandu-ma ascultat  de catre cineva.

Vorbitul singur nu e problema mare atata timp cat esti constient de el (gen imaginarea unui scenariu pe care nu il consideri real ci doar posibil si poate fi un semn al anxietatii), faptul ca tu crezi ca cineva chiar aude ceea ce zici da ar fi o problema.
La partea cu urmaritul in ce sens crezi ca esti urmarit? Daca poti rezuma

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am un unchi general de armata, pe care il banuiesc ca m-a urmarit din 2005 pana astazi , eu avand niscaiva probleme cu taicameo (ne-am certat , eu am devenit nitel violent etc) si cred ca el mi-a inscenat chestia asta cu nebunia.

#51
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 karax, on 31 august 2018 - 11:14, said:

Am un unchi general de armata, pe care il banuiesc ca m-a urmarit din 2005 pana astazi , eu avand niscaiva probleme cu taicameo (ne-am certat , eu am devenit nitel violent etc) si cred ca el mi-a inscenat chestia asta cu nebunia.

La cum e viata asta, iti garantez eu ca orice ruda de grad urmator dupa parinti sau strain sunt mult prea prinsi cu ale lor sa aiba timp de oricine altcineva, pare ca ai ceva probleme dar nu le-as incadra la Schizo (dar nu sunt doctor), pot fi atatea alte afectiuni (Bipolar, o forma avansata de depresie etc.), parerea mea e sa mai mergi pe la alti medici, daca nu cu acordul alor tai, pune-te la drum singur, daca tot stai atat pe net si ai timp fa o investigatie unde poti gasi cel mai apropiat doctor psihiatru pentru un consult, dai frumos un telefon inainte la clinica sau chiar direct omului, pana la urma ai card de sanatate si te poti deplasa lejer, lasand deoparte parintii ai tot dreptul legal la asta. Bafta!

Edited by al3xUnder, 31 August 2018 - 13:30.


#52
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Sfaturile nu-l pot ajuta pe initiator. El nu va putea face nimic care sa schimbe situatia. Singura sansa ar fi ca cineva care citeste pe aici si poate locuieste in zona sa se intereseze cum sta treaba. .

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In afara de neaceasca85  nu stiu pe altcineva care sa fie macar aproape de zona asta.

daca e cineva din olt please  show up

#54
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Daca cumva ajungi in Bucuresti, da-mi de stire cu ceva vreme inainte sa arajnez o intalnire cu o neuroloaga, poate si cu o psiholoaga din asta specializata pe autism, sunt singurii pe care-i cunosc si am incredere. In schizofrenie nu cunosc pe nimeni, dar poate neuroloaga sa fi avut de-aface, habar n-am n-am intrebat-o, dar la prima sedinta o intreb, sper sa nu uit.
O sa-i spun despre tine ca esti lucid in scris, cel putin in unele momente(alea de pe aria de stiinta sunt cam aberatii), ca ai niste probleme pe care le recunosti (frica de a privi oamenii, chestia cu urmaritul, ceva confuzii in ceea ce te priveste), + ce spui tu vizavi de taica-tu, unchiu-tu si altii, cu titlul de informatie neclara, pentru ca eu nu stiu daca-i problema la tine sau la ei.
Si vreau sa vad daca se incadreaza la schizofrenie. Iti dai seama ca pana nu te vede cineva, nu e nimic cert, dar intreb asa, sa ma informez.

In Olt nu stiu pe nimeni decat pe o profesoara de mate care s-a transformat in psihoterapeuta pe autism, din Caracal. A facut-o de nevoie pentru fiu--su, dar acum face si cu alti copii. Face ea ceva acolo, dar nu m-as baza pe ea, nu cred ca te poate ajuta.

Astia de zic eu din Bucuresti, au experienta, pot face un profil psihologic. Nu stiu daca pot corela corect informatia cu schizofrenia, insa .. tot e ceva deoarece sunt de incredere, ceea ce conteaza cel mai mult in opinia mea. Macar te pot indruma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate