Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

captare semnal wi-fi aflat la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Ubiquity NanoStation M2 sau M5.

Edited by radu2014, 28 August 2018 - 22:56.


#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Băi, lăsați-o! Hotspotul e la 70 metriiiii; ce să facă cu un rahat de extender; mai  și zice că el are satisfație la 100 metriii; poate 100 m2;
A zis bine cineva mai sus că soluția e cu un router capabil client WISP cu o antenă cu un câștig corespunzător pentru distanța respectivă.

#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Fane, on 28 august 2018 - 20:30, said:

ia la tata, o prastie de 100 de lei care bate multe router-e in gama asta de pret.
unele chiar de firme cu pretentii nu fac ce face prastia asta si pe care la prima
vedere ai arunca-o direct la gunoi, daramite sa mai si dai bani pe ea.

https://www.vexio.ro...r-bank-2600mah/

si vezi ca antenele chiar amplifica, cum spuneau si altii, ca d-aia au castig.


scuzati de offtopic.

Edited by dygey, 29 August 2018 - 00:55.


#22
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011

 ndor, on 28 august 2018 - 20:05, said:

Ca sa amplifici semnalul ai nevoie de o antena . De preferinta directionala .
Acum problema se pune , de care antena ai nevoie. Cu ce castig ? Unde o montezi ?
In exterior , banuiesc . Si mai ai nevoie de un cablu cu conectori pentru routerul din casa .De care router ai ?Sau ....la ce cuplezi antena aia ?  Cati metri de cablu de la antena la router ai nevoie ? Cabul are atenuare . deci cu cat mai bun cu atat atenuarea mai mica. Asta inseamna implicit costuri . Sau pui routerul langa antena si atunci scapi de cablu scump coaxial si folosesti UTP. . Sau folosesti echipamente integrate pentru exterior . Sau .....imn aia 70 dem ai obstacole sau e liber ? Sau .....etc

O simpla intrebare genereaza o gramada de raspunsuri . Daca o spui pe jumate o sa se umple 3 pagini de pareri si nici o solutie .
router obisnuit (nu foarte performant), pe viitor repeater si eventual antena/ antena sau repeater pozitionat in balcon/ aprox. 20m cablu/ intre balcon si sursa nu sunt obstacole, doar peretele stanga balcon.

Edited by DT19, 30 August 2018 - 16:34.


#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
20 metri de cablu ! Destul de scump un cablu de calitate si in plus ca sa poti compensa pierderea pe cei 20 m o sa ai nevoie de o antena cu castig mare, plus pigtail-urile de adaptare la conectica . Si ele destul de  scumpe.
Eu recomand sa folosesti echipamente integrate de la care poti cobori cu cablu UTP. Mult mai ieftin si mai accesibil. In plus nu apar pierderi .
Ca si echipament cel mai ok ar fi un Nanostation M2 http://antenewireles...nanostation-m2/
Poti pune orice router ca repetor dupa el .

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Hotspot-urile astea gratuite sunt create pentru a fi accesate ocazional de către clienții unor anumite spații publice.
În cele mai multe cazuri netul si traficul este restricționat.
Un astfel de hotspot astăzi e, maine nu mai e, astăzi e free, maine este parola,acum are semnal cat de cat ok peste o juma de ora pica.Mai e si la 70m....
Orice om normal care are nevoie de internet în condițiile astea se aboneaza.
Pentru utilizări ocazionale poti folosi direct telefonul sau hotspot de pe el.
Frate acum se dau o grămadă de GB la abonament.Eu de exemplu sunt client platină la vodafone si am 75GB incluși într-un abonament de 25E si pe deasupra am negociat in banii astia si S9 cu 300E avans.Ce vrei mai mult.
Asta ca sa nu mai spun cat NET se da la o amărâta de cartela.

Edited by geo123, 01 September 2018 - 11:56.


#25
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

 geo123, on 01 septembrie 2018 - 11:52, said:

Asta ca sa nu mai spun cat NET se da la o amărâta de cartela.
Nelimitat, daca esti pe Telekom si ai cartela cu optiunea de 5 euro...

#26
eugenius68

eugenius68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2006
Buna ziua !
Am si eu o situatie ; doresc sa conectez la internet un punct aflat la 650 de metrii din care 187 de metri este printr-o padure si restu camp liber (masurat prin google maps in linie dreapta).

Ce echipamente pot folosii relativ ieftine dar cu succes .
Am gasit multe antene care promit kilometrii dar nu spune nimic de obstacole.
Multumesc

Edited by eugenius68, 11 January 2020 - 13:27.


#27
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Poți prin legătură radioreleu în bandă liberă dar doar dacă este vedere directă între cele două amplasamente. Dacă vederea este obturată de pădure, singura varianta este fibra sau să te ridici cu ambele capete ale legăturii radioreleu peste nivelul pădurii. Pădurea este de netrecut prin variante wireless.

#28
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Nu au cum sa spuna ceva de vreun obstacol tinand cont ca fiecare obstacol isi are particularitatile lui , atenuarea individuala ; si aerul in sine in functie de caracteristici (umiditate , presiune , etc) va avea proprietati de propagare diferite in functie de momentele de masurare .
In principiu ai nevoie de antene unidirectionale cu castig cat mai mare insa la ~200 m de padure ( apa are o atenuare destul de ridicata si cum plantele au multa apa ...) nu stiu cat succes vei avea ( daca vorbim de diferenta de nivel  intre cele 2 puncte gen o cabana pe un deal si alta la baza a.i. semnalul radio nu ar fi obligat sa se propage prin vegetatie sau ai putea ridica stalpi a.i. antenele sa aiba vizibilitate directa atunci alta e discutia ); sincer cred ca solutia la care sa te indrepti ar fi fibra optica daca ai dreptul sa faci traseul intre cele 2 puncte .
Orice solutie ai alege oricum e vb. despre o situatie destul de particulara rezolvabila cu echipamente specilazate in care "ieftin" nu prea cred ca are loc (bineinteles depinde si de ce inseamna ieftin pt. tine )

Edited by me_iauras, 11 January 2020 - 13:50.


#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In primul rand trebuia sa spui ce latime de banda UP/Down  ai nevoie in locatia respectiva si daca e necesar IP public.
In al doilea rand trebie specificat ce resurse sunt disponible in locatia Sursa.
Ca fapt divers daca nu este necesar IP public si latime de banda ridicata in special pe Upload e de o mie de ori mai ieftin si mai comod un abonament de date la o retea mobila care are acoperire buna in zona.
Link wireless nu o sa poti fece decat daca reusesti sa inalti antenele in asa fel incat sa ai vedere directa!
Costul echipamentelor va fi mare!
Eu as trage fibra subteran.




#30
eugenius68

eugenius68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2006
Am nevoie pentru un sistem de supraveghere  deci un download si upload de 50 mbs imi ajunge. (exclus date mobile)

Edited by eugenius68, 11 January 2020 - 17:01.


#31
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu vreau sa vorbesc prostii însa dacă vrei doar vizualizare ocazionala, cred ca cel mai simplu ar fi o conexiune de la un operator mobil și ppate un vpn. Cred ca la cele cu p2p merge și fără vpn.

#32
eugenius68

eugenius68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2006
Exclus date mobile si fibra optica .
Legat de echipamente ieftine ma refeream ca sa nu iau o antena de 1000 ron cand pot face treaba si cu una de 700 ron

 joystick, on 11 ianuarie 2020 - 17:01, said:

Nu vreau sa vorbesc prostii însa dacă vrei doar vizualizare ocazionala, cred ca cel mai simplu ar fi o conexiune de la un operator mobil și ppate un vpn. Cred ca la cele cu p2p merge și fără vpn.
Am in alta locatie prin date mobile dar este rau deoarece nici semnal la gsm nu este bun , si aici unde vreau acum semnalul gsm este mult mai rau .

#33
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 eugenius68, on 11 ianuarie 2020 - 13:26, said:

Buna ziua !
Ce echipamente pot folosii relativ ieftine dar cu succes .
Am gasit multe antene care promit kilometrii dar nu spune nimic de obstacole.
Multumesc

Nici nu o sa spuna , decat daca vrei sa fi mintit frumos.
Iar ieftin si cu succes....depinde ce intelegi prin ieftin.

Asa cum s-a spus si mai sus, prin obstacole de genul ala nu ai sanse la un link radio de succes.
Singura solutie , sa inalti un pilon in padure peste copaci . Prima regula pentru un link wireless functional , e ca antenele sa se vada una cu alta .

Nici cu sapatul prin padure pentru fibra nu cred ca o sa reuseti.

Ai nevoie de doua antene/echipamente identice . Costa  aproximativ 3-400 lei/buc .

Aaa...si apropo, pentru echipamentul din padure, cum il alimentezi ?

Edited by ndor, 11 January 2020 - 17:21.


#34
eugenius68

eugenius68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2006

 ndor, on 11 ianuarie 2020 - 17:17, said:


Asa cum s-a spus si mai sus, prin obstacole de genul ala nu ai sanse la un link radio de succes.
Singura solutie , sa inalti un pilon in padure peste copaci . Prima regula pentru un link wireless functional , e ca antenele sa se vada una cu alta .

Nici cu sapatul prin padure pentru fibra nu cred ca o sa reuseti.

Ai nevoie de doua antene/echipamente identice . Costa  aproximativ 3-400 lei/buc .

Aaa...si apropo, pentru echipamentul din padure, cum il alimentezi ?


Am curent electric la locatie .
Am sa incerc sa caut solutie de a planta un stalp.
Legat de antene 3-400 lei bucata (despre ce antene vorbim) pentru ~700 metrii daca o sa reusesc sa le fac sa se vada

#35
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
https://www.ui.com/airmax/litebeam-m5/
https://www.ui.com/airmax/airgridm/

#36
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008

 eugenius68, on 11 ianuarie 2020 - 17:14, said:

Exclus date mobile.


Am in alta locatie prin date mobile dar este rau deoarece nici semnal la gsm nu este bun , si aici unde vreau acum semnalul gsm este mult mai rau .

Eu nici nu ma gândeam la gsm (2g). În cel mai rau caz 3g...deci ignora postul meu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate