Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

captare semnal wi-fi aflat la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011
Am un hotspot wifi gratuit langa mine, la aprox. 70m, din ce stiu eu imi trebuie antena wi fi puternica ca sa ma conectez la hotspot, in afara de antena, ce dispozitiv wireless pentru captarea semnalului imi trebuie?/cum se numeste acesta?

#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cu ce vrei sa te conectezi?
Pc, laptop, tableta, smartfon?
Dispozitivul respectiv trebuie sa aiba interfata retea wifi, depinde ce ai. Telefoanele (exceptandu-le pe cele vechi) au wifi, laptopurile mai noi de vreo 20 ani au wifi, tabletele au toate .
Deci nu ai nevoie decat de semnal suficient de bun.
Ar mai fi si alte conditii de indeplinit dar cele de mai sus sunt cele mai importante.

#3
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011

View Postaltuser09, on 28 august 2018 - 18:19, said:

Cu ce vrei sa te conectezi?
Pc, laptop, tableta, smartfon?
Dispozitivul respectiv trebuie sa aiba interfata retea wifi, depinde ce ai. Telefoanele (exceptandu-le pe cele vechi) au wifi, laptopurile mai noi de vreo 20 ani au wifi, tabletele au toate .
Deci nu ai nevoie decat de semnal suficient de bun.
Ar mai fi si alte conditii de indeplinit dar cele de mai sus sunt cele mai importante.
Imi trebuie in principal pentru PC, dar si tableta.Pe langa antena, ce trebuie folosit?: ex. https://www.tp-link....L-WN7200ND.html - deci router sau alt fel de dispozitiv?(acces point, repeater, etc.?)

Edited by DT19, 28 August 2018 - 18:48.


#4
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Poți folosi un extinder de wirelles  (wifi repeater) acest aparat este un mic receptor care apoi emite semnalul amplificat pentru încă minim 100 de metrii  intr_o rețea wifi personalizata de tine  la care te poți cupla cu toate deviceurile tale fără a avea probleme cu puterea semnalului . Eu folosesc deja de 2 ani așa ceva și sunt pe deplin satisfacut

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postaltuser09, on 28 august 2018 - 18:19, said:

Cu ce vrei sa te conectezi?
Dispozitivul respectiv trebuie sa aiba interfata retea wifi, depinde ce ai.
Asta era culmea, sa se conecteaza la semnal wifi cu un castravete.....
Oricum, nu prea are importanta cu ce se conecteaza.
Omul a cerut o antena(?) / solutie de amplificare a semnalului wireless, la receptor, NU la emitator.
Iti dai seama ca acea antena sau orice alt dispozitiv de amplificare, dupa aceea, are posibilitatea de conectare/retransmisie sau se poate conecta la un banal router, care sa dea net la orice altceva.

View PostDT19, on 28 august 2018 - 18:24, said:


NU mai da auote / citat la mesajul imediat anterior e inutile si enervant./
Mai sint alte 180 de discutii asemanatoare pe aici, foloseste functia de cautare sau ia manual la rind.

#6
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
PS pe aparat ai și o mufa de rețea dacă vrei sa treci pe concesiune cablu pentru desktop

#7
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmosul595, on 28 august 2018 - 18:49, said:

Poți folosi un extinder de wirelles  (wifi repeater) acest aparat este un mic receptor care apoi emite semnalul amplificat pentru încă minim 100 de metrii  intr_o rețea wifi personalizata de tine  la care te poți cupla cu toate deviceurile tale fără a avea probleme cu puterea semnalului . Eu folosesc deja de 2 ani așa ceva și sunt pe deplin satisfacut
nu imi trebuie sa imbunatatesc reteaua mea de acasa a unui router normal, ci sa amplific puterea de receptie a unui semnal wifi care vine din afara locuintei mele aprox 70m.

#8
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Omule eu nu bat cimpi intra pe google și ai sa vezi ca este exact aparatul care-i-ți trebuie  Te loghezi la un cont de internet ( hotspot ) după care el este amplificat și ai putere sa- utilizezi ca și cum ai sta lingă emițător (hotspot)

#9
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmosul595, on 28 august 2018 - 19:00, said:

Omule eu nu bat cimpi intra pe google și ai sa vezi ca este exact aparatul care-i-ți trebuie  Te loghezi la un cont de internet ( hotspot ) după care el este amplificat și ai putere sa- utilizezi ca și cum ai sta lingă emițător (hotspot)
multumesc, am inteles.

#10
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Puteam sa-ți trimit și o poza cu aparatul dar nu am posibilitatea sa atasez

#11
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Am rezolvat și atașamentul așa ceva ai nevoie

Attached Files



#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,217
  • Înscris: 05.06.2002
eu as miza pe o antena directionala cu eficienta mare.
http://www.mondoplas...424B-pg_ft-3886
http://www.mondoplas...-2-4-pg_ft-1642

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Ca sa amplifici semnalul ai nevoie de o antena . De preferinta directionala .
Acum problema se pune , de care antena ai nevoie. Cu ce castig ? Unde o montezi ?
In exterior , banuiesc . Si mai ai nevoie de un cablu cu conectori pentru routerul din casa .De care router ai ?Sau ....la ce cuplezi antena aia ?  Cati metri de cablu de la antena la router ai nevoie ? Cabul are atenuare . deci cu cat mai bun cu atat atenuarea mai mica. Asta inseamna implicit costuri . Sau pui routerul langa antena si atunci scapi de cablu scump coaxial si folosesti UTP. . Sau folosesti echipamente integrate pentru exterior . Sau .....imn aia 70 dem ai obstacole sau e liber ? Sau .....etc

O simpla intrebare genereaza o gramada de raspunsuri . Daca o spui pe jumate o sa se umple 3 pagini de pareri si nici o solutie .

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,217
  • Înscris: 05.06.2002
antena nu amplifica, antena capteaza semnalul, mai bine sau mai rau.

antena nu prea o poate lega direct la router, eu cel putin n-am vazut routete care sa stie de wan pe wireless (da' nu sunt mare retelist). ii trebuie un acces point care sa mearga setat in mod client.

Edited by Fane, 28 August 2018 - 20:31.


#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
1- Orice antena care are un castig supraunitar .....amplifica !!
De aia e dat castigul unei antene , ca sa sti cu cat amplifica un semnal .
2 - Orice router care are in meniu functia de station sau client inseamna ca poate transforma wan-ul in wlan si invers.
3 - Orice router se pote transforma in AP . Dar nu si invers .

Dar banuiesc ca toate astea initiatorul le cunoaste , din moment ce nu a pomenit nimic de ele .

#16
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Cu ceva ani in urma cand internetul facea figuri la tara ma conectam la hotspoturi de la distanta mare sau la net-ul vecinilor  cu asta .

Cred ca si cu asta te-ai conecta de la distanta ok dar nu vei mai avea parte de celebrul chipset Realtek 8187L ....

#17
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

View PostFane, on 28 august 2018 - 20:30, said:

antena nu amplifica...
Ti-o spune un radioamator batran. Cel mai bun amplificator este... antena. Restul conteza mai putin.

#18
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Poti folosi un WiFi repeater, gen asta
[ https://www.yohohongkong.com/images/upload/Proddb/1460895909034425058.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te costa in jur de 100-150 de lei. Musai sa fie cu antene externe pentru o mai buna receptie a semnalului (cred ca exista si cu antene detasabile, pe care le poti schimba cu unele mai puternice). De asemenea, trebuie plasat intr-o priza cat mai apropiata de sursa semnalului, fara obsacole (eu am unul la tara montat intr-un prelungitor si plasat pe pervaz).
Din iesirea LAN poti sa pleci cu un cablu intr-un alt router sau poti sa te conectezi cu PC-ul/laptopul direct la el.

Edited by DeuxEx, 28 August 2018 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate