Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Amenda de 500.000 lei pentru nerepectarea obligatiilor de acoperire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Campania de măsurători a ANCOM s-a derulat pentru a verifica în ce măsură operatorii de telefonie mobilă respectă obligația de acoperire cu servicii de voce a zonelor locuite de cel puțin 98% din populația României, obligație asumată prin licențe. Rezultatele campaniei de măsurători privind acoperirea cu servicii de voce sunt următoarele: Orange România -97.56% din populație, Telekom România Mobile Communications - 96.8% din populație și Vodafone Romania - 97.80% din populație. Pentru că niciunul dintre operatorii de telefonie mobilă nu a atins valoarea stabilită prin licențe și ținând cont de gradul de îndeplinire a obligației, ANCOM a sancționat contravențional Orange România și Vodafone Romania cu avertisment și Telekom România Mobile Communications cu amendă în cuantum de 500.000 de lei

http://www.ancom.org...i-de-voce-_5982

#2
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Digi cât o primit? Sau ei sunt mai speciali?

#3
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Cat ma bucur, la mai multe amenzi. Din cauza acoperirii si a retei proaste am fost nevoit sa ma portez de la Telekom

#4
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018

 EricJohn, on 27 august 2018 - 15:51, said:

Digi cât o primit? Sau ei sunt mai speciali?
Sunt mai speciali:

Quote

Pentru operatorii care deţineau reţele 3G doar în banda de 2100 MHz, cum este cazul RCS&RDS, acesta are aceeaşi obligaţie, dar cu termen de realizare până la data de 5 aprilie 2019.


#5
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Yukoto, on 27 august 2018 - 15:51, said:

Cat ma bucur, la mai multe amenzi. Din cauza acoperirii si a retei proaste am fost nevoit sa ma portez de la Telekom
Confirm, 5 numere am portat din Telekom in reteaua DigiMobil, stau cel mai prost la partea cu semnal... pana si Digi ii intrece

 EricJohn, on 27 august 2018 - 15:51, said:

Digi cât o primit? Sau ei sunt mai speciali?
Digi nu s-a angajat sa acopere 98% din teritoriu cu semnal la data aceea (5 aprilie 2017)
"Pentru operatorii care deţineau reţele 3G doar în banda de 2100 MHz, cum este cazul RCS&RDS, acesta are aceeaşi obligaţie, dar cu termen de realizare până la data de 5 aprilie 2019."

Edited by tico18, 27 August 2018 - 16:03.


#6
ovi_popa

ovi_popa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 21.03.2014

 Yukoto, on 27 august 2018 - 15:51, said:

Cat ma bucur, la mai multe amenzi. Din cauza acoperirii si a retei proaste am fost nevoit sa ma portez de la Telekom
toți au probleme , difera de zone ,nu începeți că x,y e bun că va dau răspunsul înapoi 😘

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 danutz21, on 27 august 2018 - 15:57, said:

Sunt mai speciali:
Si totusi Digi nu are 3G doar in 2100 Mhz ci are si pe 900 Mhz deci?

#8
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018

 tico18, on 27 august 2018 - 15:58, said:

Digi nu s-a angajat sa acopere X% din teritoriu cu semnal
Ba da, dar nu s-au angajat ei ci asa li s-a impus.

 diZy, on 27 august 2018 - 15:59, said:

Si totusi Digi nu are 3G doar in 2100 Mhz ci are si pe 900 Mhz deci?
Are, dar a fost obtinuta la 15 ani dupa Orange si Vodafone.
S-a verificat acoperirea de voce, nu de date iar vocea e oferita inca din 1997 de Orange si Vodafone.

Edited by danutz21, 27 August 2018 - 16:02.


#9
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 danutz21, on 27 august 2018 - 16:00, said:

Ba da, dar nu s-au angajat ei ci asa li s-a impus.
Au alt termen omule, ei au doar 3G

#10
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Eu nu vorbesc de termen ci de faptul ca au obligatii asemanatoare.
Nu si le-au asumat ei ci au fost obligati prin licenta sa le indeplineasca.

Quote

Obligația de a acoperi cu servicii de voce zone locuite de cel puțin 98% din populația României, prin intermediul rețelei proprii de acces radio, până la data de 5 aprilie 2017, este prevăzută în licenţele de utilizare a spectrului radio ale celor trei operatori care deţineau deja reţele 2G sau 3G în benzile de 900 MHz şi 1800 MHz la momentul desfăşurării licitaţiei. Aceste licențe au fost acordate în cadrul licitaţiei de spectru din anul 2012.

Pentru operatorii care deţineau reţele 3G doar în banda de 2100 MHz, cum este cazul RCS&RDS, acesta are aceeaşi obligaţie, dar cu termen de realizare până la data de 5 aprilie 2019.

Edited by danutz21, 27 August 2018 - 16:07.


#11
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 ovi_popa, on 27 august 2018 - 15:58, said:

toți au probleme , difera de zone ,nu începeți că x,y e bun că va dau răspunsul înapoi ��

Ti se pare normal sa incerce lumea sa te sune si sa primeasca ton ocupat, sau robot care sa le spuna ca am telefonul inchis, desi el este deschis cu semnal full - Testat in 3 judete diferite, aceleasi simptome? Mai mult decat atat, primeam mesaje ca am avut apel de la X, Y, Z, desi telefonul era deschis, in semnal full. Le-am facut 3 sesizari, iar pana sa fac aceste trei sesizari ghertoii de la call center mai aveau tupeul sa-mi inchida telefonul in nas. Ca sa nu mai spun de calitatea indoielnica a apelului, internetului, ambele functionau cu intreruperi. Nu incercati sa-mi spuneti de telefon, pentru ca nu are nicio problema si este acelasi, iar dupa portare in reteaua Orange toate lucrurile imi functioneaza perfect.

Edited by Yukoto, 27 August 2018 - 16:06.


#12
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
La cat is astia de rupti daca isi mai iau si amenda...

#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

 Yukoto, on 27 august 2018 - 16:05, said:

Ti se pare normal sa incerce lumea sa te sune si sa primeasca ton ocupat, sau robot care sa le spuna ca am telefonul inchis, desi el este deschis cu semnal full - Testat in 3 judete diferite, aceleasi simptome? Mai mult decat atat, primeam mesaje ca am avut apel de la X, Y, Z, desi telefonul era deschis, in semnal full. Le-am facut 3 sesizari, iar pana sa fac aceste trei sesizari ghertoii de la call center mai aveau tupeul sa-mi inchida telefonul in nas. Ca sa nu mai spun de calitatea indoielnica a apelului, internetului, ambele functionau cu intreruperi. Nu incercati sa-mi spuneti de telefon, pentru ca nu are nicio problema si este acelasi, iar dupa portare in reteaua Orange toate lucrurile imi functioneaza perfect.
Daca scriai de Vodafone sau Orange nu era problema....sa nu te iei de Telekom ca se supara unii de pe aici....
Mai stiu pe cineva "Telekom-ist" care zicea ca de la Arad pana la Oradea nu exista semnal 4G Vodafone.......iar cand i-am pus dovezi....a inceput sa dea la intors....
Operator perfect nu exista, toti au minusuri si plusuri.

#14
chief36

chief36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2018

 EricJohn, on 27 august 2018 - 15:51, said:

Digi cĂąt o primit? Sau ei sunt mai speciali?
Da sigur cum nu,sunt cu epoleți👌

#15
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
merita telepom, nu anunta problemele, te ia la misto daca spui ca nu ai semnal, cica ce model de tel ai.

#16
ovi_popa

ovi_popa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 21.03.2014

 feribalint, on 27 august 2018 - 16:22, said:


Daca scriai de Vodafone sau Orange nu era problema....sa nu te iei de Telekom ca se supara unii de pe aici....
Mai stiu pe cineva "Telekom-ist" care zicea ca de la Arad pana la Oradea nu exista semnal 4G Vodafone.......iar cand i-am pus dovezi....a inceput sa dea la intors....
Operator perfect nu exista, toti au minusuri si plusuri.
ți-am mapat pe cellmapper Jimbolia -periam -arad-salonta ,cel mai slab la 4 g e Vodafone,te rog frumos sa te uiți pe cellmapper!!mersi

#17
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
97.56 % orange
97.8 % vodafone
96.8 % telekom

Deci vodafone are cea mai buna acoperire din tara.
Intr-adevar, pe unde umblu eu de putine ori am ramas fara semnal pe vodafone, chiar daca era numai 2G macar puteai vorbi la el.
La telekom parca a fost micsorata puterea semnalului. Pe vremea Cosmote stiu ca aveam semnal mai bun la ei(cosmote) in comparatie cu orange si vodafone. Acum vodafone are cel mai bun semnal 2G si 3G. 2-3 linii pe 2G si 1 maxim 2 pe 3G. Asta inodoor. Sat din judetul olt.

Digi se lauda odata cu 98% acoperire.

#18
ovi_popa

ovi_popa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 21.03.2014
Cunoaștem pe unul pe Vodafone că are semnal 4 g de la Timișoara la Oradea,va rog sa vă uitați la cellmapper !feri ,îți explic și în maghiara?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate