Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Pentru ce îl mai așteaptă evreii pe Mesia?!

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
193 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Da, pentru ce îl mai așteaptă?

1. Ca să-i scoată din robie? Păi deja Iisus din Nazaret i-a scos, de la împăratul Constantin încoace și mama sa Elena, care le-au dat liber să-ți exercite credința. Și nu numai pe ei, ci pe toată lumea, că nu mai există robi, azi, decât ”la negru”.

2. Ca să-i adune din toată lumea? Păi deja Iisus i-a adunat și continuă să-i adune. Pentru că, dacă n-ar fi creștinismul, Ierusalimul nu ar fi un oraș prosper, care să strângă anual miliarde din turism, pe care să-i folosească pentru a moderniza orașul și a-i plăti pe evrei să se întoarcă în el!

3. Ca să reconstruiască Templul? Dar care era rostul templului?
   - Să sădească Legea în inima evreilor? Păi, în ziua de azi, nu doar evreii, ci orice om civilizat are în inima lui legea de a nu fura, a nu ucide, a iubi pe aproapele ca pe el însuși, a nu râvni la femeia aproapelui și oricare din cele zece porunci date de Moise.
   - Să dea viață lungă și fericită evreilor? Păi, deja o dă Dumnezeu atât lor, cât și tuturor celor care au legea sădită în inimă.
   - Să fie un loc unde evreii și închinătorii lui Dumnezeu să-și aducă daruri, ca să trăiască din ele preoții? Păi deja Ierusalimul adună în el daruri din toată lumea, din care trăiesc nu doar preoții, ci tot poporul evreu!
   Deci, din câte se vede, Hristos a împlinit și continuă să împlinească și ”reconstruirea” Templului, pentru că Ierusalimul însuși este un templu, de vreme ce orice vestigiu despre Hristos și creștinism, scos la lumină, împlinește mai abitir ca Zidul Plângerii toate  rosturile vechiului Templu.

4. Ca să aducă pacea în lume? Păi, deja creștinismul a sădit în lume ideea de pace și, chiar dacă nu s-a ajuns la stingerea oricărui război, conflictele sângeroase devin tot mai rare și mai puțin dorite.

   Deci, cred sau nu cred evreii în El, Iisus din Nazaret a împlinit deja orice cerință și orice prorocie s-ar fi făcut despre Mesia al evreilor, continuând să o împlinească până nu va mai rămâne nimic de împlinit. Și atunci, pentru ce mai așteaptă ei pe altul?!

Edited by Dorel666, 27 August 2018 - 11:26.


#2
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 27 august 2018 - 11:01, said:

Da, pentru ce Ă®l mai așteaptă?
Pentru ca ei, rabinii considera ca inca nu a venit.
Cica n-a indeplinit criteriile.
Despre poporul ce traieste in Israel acum, un mare procent nici macar nu-s religiosi.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să-l renege și a doua oară ?

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 27 august 2018 - 11:08, said:

Pentru ca ei, rabinii considera ca inca nu a venit.
Cica n-a indeplinit criteriile.
Despre poporul ce traieste in Israel acum, un mare procent nici macar nu-s religiosi.

Păi, dacă  mă duc la restaurant și comand o mâncare și văd chelnerul că nu vine, dar mă trezesc cu mâncare pe masă, mai insist să vină chelnerul?!

View Postwaterman, on 27 august 2018 - 11:11, said:

Ca să-l renege și a doua oară ?

Păi, Mesia nu le-a venit, dar tot ce ar trebui să împlinească Mesia, s-a împlinit și se împlinește! Atunci la ce le mai trebuie Mesia?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu știai că nu poți avea încredere în evrei ?

#6
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 27 august 2018 - 11:13, said:

Păi, dacă  mă duc la restaurant și comand o mâncare și văd chelnerul că nu vine, dar mă trezesc cu mâncare pe masă, mai insist să vină chelnerul?!

Păi, Mesia nu le-a venit, dar tot ce ar trebui să Ă®mplinească Mesia, s-a Ă®mplinit și se Ă®mplinește! Atunci la ce le mai trebuie Mesia?
:) Nu stii cu cine ai de-a face. Unii dintre ei poate asa ar zice, n-am vazut chelnerul...deci nu se pune.



#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 27 august 2018 - 11:17, said:

Posted Image Nu stii cu cine ai de-a face. Unii dintre ei poate asa ar zice, n-am vazut chelnerul...deci nu se pune.

Păi, să-i facem să se uite pe masa din fața lor, să vadă că deja le-a fost adusă comanda.

#8
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 27 august 2018 - 11:22, said:

Păi, să-i facem să se uite pe masa din fața lor, să vadă că deja le-a fost adusă comanda.
Il vad putin diferit.
Semnele "evreiesti" pentru Mesia

Trebuie sa fie o figura politica care are abilitatea de a-i conduce in razboaie si lupte, iesind victorios.
Cand Mesia apare, exista o reintoarcere masiva a evreilor dintre neamuri in Tara Sfanta.
Va re-institui serviciul religios la Templu.
Trebuie sa fie din dinastia Davidica, din aceeasi linie de sange.

Edited by Xlander, 27 August 2018 - 11:32.


#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Isi asteapta cei 1000 de goy sclavi care au fost profetiti ca o sa-i primeasca fiecare evreu atunci cand Mesia o sa vina. Semnul venirii sale e reprezentat de aparitia unui vitel fara cusur, de culoare rosie.

Edited by doxan, 27 August 2018 - 11:38.


#10
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, mai sunt multe astfel de semne miraculoase, care doar la venirea Mesiei vor avea loc, dar am dat principalele cerinte.

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 27 august 2018 - 11:31, said:

Il vad putin diferit.
Semnele "evreiesti" pentru Mesia

Trebuie sa fie o figura politica care are abilitatea de a-i conduce in razboaie si lupte, iesind victorios.
Cand Mesia apare, exista o reintoarcere masiva a evreilor dintre neamuri in Tara Sfanta.
Va re-institui serviciul religios la Templu.
Trebuie sa fie din dinastia Davidica, din aceeasi linie de sange.

Păi, cine i-a condus în Războiul de șapte zile? Dumnezeu YHWH? În nici un caz! Pentru că El a zis că un om va lupta pentru ei și-i va conduce, nu Dumnezeu însuși. Și atunci cine-i putea conduce, în acel război, dacă nu Omul Hristos, de la dreapta lui Dumnezeu!

View Postdoxan, on 27 august 2018 - 11:36, said:

Isi asteapta cei 1000 de goy sclavi care au fost profetiti ca o sa-i primeasca fiecare evreu atunci cand Mesia o sa vina. Semnul venirii sale e reprezentat de aparitia unui vitel fara cusur, de culoare rosie.

Păi, și aceasta s-a împlinit! Pentru că pentru fiecare evreu, din Ierusalim și de aiurea, muncesc mai mult de o mie de ”goy” sclavi, să le asigure bunăstarea.

View PostXlander, on 27 august 2018 - 11:39, said:

Da, mai sunt multe astfel de semne miraculoase, care doar la venirea Mesiei vor avea loc, dar am dat principalele cerinte.

Spune-mi unul singur care crezi că nu s-a împlinit! Dar eu cred că s-au împlinit toate și tot ce trebuie să facă evreii este să deschidă larg ochii și să vadă că, deja, de undeva din ceruri, Iisus Hristos Nazarineanul, Regele lor, veghează asupra împărăției lor.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Unele lucruri nu se schimba niciodata, indienii se bat cu paki din civilizatia anterioara, din protoistorie cand si-au dat cu nucleare in cap, si tot sunt "la cutite" si acum, si au iar nucleare si unii si altii.
Tot ca fratii astia, sunt si fratii semiti - care se bat intre ei de cand lumea...
Asteapta si ei focul cel mare, ca in cadere s-au lovit la cap data trecuta cand l-au vazut, si au probleme cu memoria...( si au avut chiar experienta lor, diferita de a indienilor, si nu ma refer la sodoma si gomora ci chiar facuta de manuta lor...

#13
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 27 august 2018 - 11:01, said:

Și atunci, pentru ce mai așteaptă ei pe altul?!
asteptarile lor,  astazi Israel fiind un stat secular avand valorile lumii seculare[asa numitul "west"], sunt strict de ordin lumesc, secular. N-au nici o treaba cu ceea ce isi inchipuie crestinii ca ar astepta evreii. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 August 2018 - 11:57.


#14
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 27 august 2018 - 11:44, said:



Păi, cine i-a condus Ă®n Războiul de șapte zile? Dumnezeu YHWH? ĂŽn nici un caz! Pentru că El a zis că un om va lupta pentru ei și-i va conduce, nu Dumnezeu Ă®nsuși. Și atunci cine-i putea conduce, Ă®n acel război, dacă nu Omul Hristos, de la dreapta lui Dumnezeu!

Păi, și aceasta s-a Ă®mplinit! Pentru că pentru fiecare evreu, din Ierusalim și de aiurea, muncesc mai mult de o mie de ”goy” sclavi, să le asigure bunăstarea.

Spune-mi unul singur care crezi că nu s-a Ă®mplinit! Dar eu cred că s-au Ă®mplinit toate și tot ce trebuie să facă evreii este să deschidă larg ochii și să vadă că, deja, de undeva din ceruri, Iisus Hristos Nazarineanul, Regele lor, veghează asupra Ă®mpărăției lor.
Nu le intelegi mindset-ul Dorele...
Dumnezeu i-a calauzit si-i calauzeste, Acelasi care a vorbit prin profeti ca-n vremea de pe urma, se vor intoarce dintre neamuri inapoi in Tara Sfanta. Si nu vor mai fi dezradacinati. Niciodata. Ceea ce s-a intamplat sub ochii nostri. Profetii de mii de ani.
Ei inteleg altfel.

N-am ce spune, sunt crestin si cred ca Hristos a fost Mesia. End of story.
Escatologia iudaica, crestina, islamica se intrepatrund. Dar ca sa o intelegi pe cea crestina, trebuie sa studiezi putin si profetiile lor, in iudaism si islam.

https://www.breaking...bbis-worldwide/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JOTPNUFjHnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 27 august 2018 - 11:57, said:

Acelasi care a vorbit prin profeti ca-n vremea de pe urma, se vor intoarce dintre neamuri inapoi in Tara Sfanta. Si nu vor mai fi dezradacinati. Niciodata. Ceea ce s-a intamplat sub ochii nostri. Profetii de mii de ani.
o laie, Xlander. Posted Image Ceea ce ai expus tu e teologia lui Antihrist care functioneaza in Biserica[Templul lui Dumnezeu], prostind credinciosii din Templu pentru a sustine interventiile militare atroce ale Cornului Mic impotriva oricarui dusman vazut de Concubina. Posted Image

Acuma, sa o luam de la Hristos.
De ce au fost evreii imprastiati printre neamuri, in vremea romanilor? Posted Image Daca vei fi cu mine si vei spune ca din neascultare, atunci trebuie sa fim foarte atenti ca promisiunea binecuvantarii[inclusiv a intoarcerii in tara] era conditionata de pocainta si intoarcere la Dumnezeu. Asadar, arata-mi tu mie in Istoria postdiasporei evreiesti, cand acestia s-au pocait si intors la Dumnezeu?  Niciodata. Posted Image Si acest lucru il trambiteaza miscarea evreiasca antisionista a rabinului Dovid Weiss, care e adevarata ramasita. Ei recunosc ca au pacatuit, de asta au fost imprastiati, insa pana in zilele noastre ei nu s-au intors la Dumnezeu ca sa fie restabiliti conform promisiunii. Posted Image
Artizanul "repatrierii" NU e Dumnezeu, ci omul ateu, necredincios. Prin puterea celor 7 capete care au hotarat acest lucru in ciuda profetiei ultimului Trimis: "vi se lasa Casa pustie..." Posted Image
Sau ti se pare tie ca atitudinea de astazi, cu miscarea gay cu mandrie protejata pe strazile Ierusalimului/TelAvivului[vezi declaratiile lui Bibi pe tema asta cand in fata UN el acuza Iranul de persecutarea miscarii gay in timp ce statul Israel este un protector, un garant al acestei miscari] este un semn ca acestia s-au pocait si intors la YHWH Dumnezeu? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 August 2018 - 12:10.


#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostDorel666, on 27 august 2018 - 11:13, said:

Păi, Mesia nu le-a venit, dar tot ce ar trebui să împlinească Mesia, s-a împlinit și se împlinește! Atunci la ce le mai trebuie Mesia?
Ce nu intelegi ?
Pentru evreii de atunci Iisus nu a fost Mesia, a fost un impostor, cei care l-au urmat au devenit crestini, pentru restul Iisus a fost un impostor care a murit pe cruce si a fost furat trupul.
Ei inca aplica legea lui Moise.
Ei il vor primi pe anti - hrist drept mesia.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 27 august 2018 - 11:57, said:

Nu le intelegi mindset-ul Dorele...
Dumnezeu i-a calauzit si-i calauzeste, Acelasi care a vorbit prin profeti ca-n vremea de pe urma, se vor intoarce dintre neamuri inapoi in Tara Sfanta. Si nu vor mai fi dezradacinati. Niciodata. Ceea ce s-a intamplat sub ochii nostri. Profetii de mii de ani.
Ei inteleg altfel.

N-am ce spune, sunt crestin si cred ca Hristos a fost Mesia. End of story.
Escatologia iudaica, crestina, islamica se intrepatrund. Dar ca sa o intelegi pe cea crestina, trebuie sa studiezi putin si profetiile lor, in iudaism si islam.

https://www.breaking...bbis-worldwide/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JOTPNUFjHnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Înțeleg ce spui, dar eu sunt de părere că este chestie de timp până își vor da seama că, deja, tot ce ar fi putut cere de la Mesia, s-a împlinit deja. Și atunci va fi o întoarcere masivă a lor la credința creștină. Iar pe Domnul Stâncii vor construi o biserică închinată lui Hristos. Da, acum ochii lor încă nu văd că toate s-au împlinit, dar lucrul acesta este din ce în ce mai evident. Totuși, dacă este ca un Mesia să mai vină, acela este Cel pentru neamuri. Pentru că este scris:

Apocalipsa 12:5 Ea a născut un fiu, un copil de parte bărbătească. El are să cârmuiască toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost răpit la Dumnezeu şi la scaunul Lui de domnie.
Apocalipsa 19:15 Din gura Lui ieşea o sabie ascuţită, ca să lovească neamurile cu ea, pe care le va cârmui cu un toiag de fier. Şi va călca cu picioarele teascul vinului mâniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu.


Mulți cred că aici se vorbește despre Hristos... Cu toate acestea, stă scris destul de clar că acest Rege ”va cârmui toate neamurile cu un toiag de fier”. Ori Hristos nu este Mesia al neamurilor (decât al celor care îl recunosc pe Israel ca întâiul născut, ca fratele mai mare cu drept de a-i conduce), ci este al evreilor. Și nu-i va conduce cu un toiag de fier, ci cu cuvântul Lui, pe care ei îl vor pricepe și îl vor asculta. Deci, da, pe Acesta îl așteaptă atât neamurile neascultătoare, cât și evreii care vor refuza să vadă. Dar nu va fi un Mesia, ci un rege crunt, care nu va tolera nici o neascultare și îi va ”bate” cu toiege de fier. (Apropo de aceasta, cine a văzut vreodată vreo pușcărie, a văzut - chiar dacă  nu a remarcat - că-i plină de ”toiege” de fier - aka gratiile).

Edited by Dorel666, 27 August 2018 - 12:24.


#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnotrust, on 27 august 2018 - 12:20, said:

Ei inca aplica legea lui Moise.
o laie. Posted Image nici pe vremea lui Isus nu o tineau:"Oare nu v-a dat Moise Legea? Totusi nimeni din voi nu tine Legea. De ce cautati sa Ma omorati?" (Ioan.7:19)"

stii macar de curiozitate ce zice Legea lui Moses despre paradele gay din capitala  Tarii Sfinte? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 August 2018 - 12:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate