Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

sleep apnea

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postursamajor, on 26 august 2018 - 17:53, said:

Lasă ironiile alea cu tentă de superioritate, că nu vorbești cu un gâgă. Posted Image
Cred ca ti-a sarit o siguranta din cap, ai luat-o razna.

#20
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmaccip, on 26 august 2018 - 20:55, said:

Acum aud prima data de chestiunea asta, as fi interesat,  mai ales sotia mea ar fi, cica sforai urat mai ales cand beau ceva.
Intrebarea mea: CPAP se foloseste o perioada ca si terapie pentru ca apoi sa poti respira normal ? Sau tre sa folosesti dracovenia tot timpul?
CPAP va trebui folosit incontinuu. Se poate si inchiria aparatul si sa cumperi doar masca. Trebuie facuta o inregistrare timp de o noapte si daca exista perioade de apnee peste o anumita limita, de recomanda masca. Inregistrarea o face de obicei medicul pneumolog cu competenta in somnologie. Se mai face examen ORL si ortodontic pt excluderea unor cauze corectabile ale apneei. Are legatura mare cu obezitatea si circumferinta gatului.

#21
Isis1974

Isis1974

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2023
Buna dimineata,aparatul se va folosi toata viata sau in timp dispare apneea? Nu intervin complicatii(infectii orl sau pulmonare,aparatul tb igienizat?)Ma ingrozeste ideea de a fi dependenta de un aparat toata viata.Eu am sufocari din astea dupa un covid care a fost o forma usoara dar...se pare ca am ramas cu apnee,orl nu am pb,tiroida e ok,prea grasa nu sunt 70kg la 1,70 inaltime..

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIsis1974, on 11 noiembrie 2023 - 06:10, said:

aparatul se va folosi toata viata sau in timp dispare apneea?
Depinde de la caz la caz, de regula e pe termen lung (ca sa nu zic pe viata) insa sunt si pacienti care pot renunta la CPAP.
Daca se poate, mici pauze sunt recomandabile

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate