Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Ciocolata la motan.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Buna , veriosorul meu de 9 ani i-a dat motanului meu 3 patratele de ciocolata.Eu stiam ca la caini e o problema cu ciocolata , pot avea probleme si motanii de la ciocolata?

Edited by zNick, 25 August 2018 - 11:06.


#2
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 08.08.2018
De care, albă sau neagră?

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
de la 3 patratele date o data nu cred ca pateste nimic. dar daca devine un obicei ai sa-l imbolnavesti de diabet. ele sunt carnivore si organismul lor nu suporta prea bine un aport asa mare de glucide.

#4
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Nici una. E toxica. De aia alba nu sunt sigur, dar aia clasica e otrava. Si la caini si la pisici. Don`t !!!
Nici macar un cub, juma de cub sau altceva. Nu-i da !

Edited by Xlander, 25 August 2018 - 11:14.


#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
pana si vacilor li se dadeau resturi/rebuturi de pe la fabricile de ciocolata.[si asa a aparut vaca nebuna]
asa ca ce sa aiba mîţa aia? nimic. :)

#6
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostDude_2nd, on 25 august 2018 - 11:27, said:

pana si vacilor li se dadeau resturi/rebuturi de pe la fabricile de ciocolata.[si asa a aparut vaca nebuna]
asa ca ce sa aiba mîţa aia? nimic. Posted Image

imi place logica ta, e aceeasi dupa care, daca pestii respira sub apa oamenii ce sa aiba.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ca s-a intamplat o data, n-are nimic. Important e sa nu faci un obicei din a da pisicii ciocolata. Ca din greseala ajunge sa manance, stai calm, nu se imbolnaveste chiar asa usor.

Am avut eu un motan care mi-a devorat un blat de tort cu ciocolata si n-a patit nimic. Trebuia sa stam cu ochii pe el ca pe butelie cand simtea miros de ciocolata :lol:.

Edited by Serafim606, 25 August 2018 - 11:40.


#8
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostAidenIrish, on 25 august 2018 - 11:10, said:

De care, albă sau neagră?
Alba

#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
o sa stea mai bine cu inima si iq-ul!Posted Image  dar sa fie de calitate, nu de-alea ieftine.

#10
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostSerafim606, on 25 august 2018 - 11:38, said:

Ca s-a intamplat o data, n-are nimic. Important e sa nu faci un obicei din a da pisicii ciocolata. Ca din greseala ajunge sa manance, stai calm, nu se imbolnaveste chiar asa usor.
O sa am grija sa nu ii mai dea varul meu ciocolata.Ma speriasem putin pe moment.

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmofone, on 25 august 2018 - 11:31, said:

imi place logica ta, e aceeasi dupa care, daca pestii respira sub apa oamenii ce sa aiba.
scafandri(oameni care nu doar rerspira, dar mai si fac una alta sub apa) ai vazut ?:dontgetit:  macar la teveu?:dontgetit:

View PostzNick, on 25 august 2018 - 11:40, said:

O sa am grija sa nu ii mai dea varul meu ciocolata.Ma speriasem putin pe moment.
nu-i nici o problema.
aia alba nu da dependenta. :)

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E vorba de cacao, care este toxica pentru ficatul carnivorelor.
Ciocolata alba nu contine cacao.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Nu ca zaharul nu ar fi diabet curat pentru oameni. Sau alcoolul. Dar pana sa crapi de la ele, ai de ingerat niste cantitati serioase.

#14
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostzNick, on 25 august 2018 - 11:40, said:


Alba
Are sanse sa scape. O simpla cautare "ciocolata la pisica" va lamureste. Este foarte foarte toxica, din cauza substantelor continute de ciocolata clasica (maro, neagra).
De fapt, daca aveti pisica/caine si nu aveti idee ce substante sau alimente va pot otravi prietenul necuvantator, nu va strica sa va documentati. Urgent !

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Mai oameni bun, s-a inteles ideea. E toxica, dar nu va mai comportati de parca o sa crape motanul in secunda 2 de la 3 patratele de ciocolata. Tot ce faceti e sa speriati omul. Motanul o sa treaca ok peste intoxicatia cu 3 patratele de ciocolata.

E ca si cum ai zice ca mori de la o betie usoara. Mori pe dracu. Te trezesti a doua zi cu dureri de cap.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmofone, on 25 august 2018 - 11:31, said:



imi place logica ta, e aceeasi dupa care, daca pestii respira sub apa oamenii ce sa aiba.

    Mie nu-mi place nici gramatica si nici logica pe care o folosesti. Incearca din nou cand esti treaz ...

View PostSerafim606, on 25 august 2018 - 11:50, said:

Nu ca zaharul nu ar fi diabet curat pentru oameni. Sau alcoolul. Dar pana sa crapi de la ele, ai de ingerat niste cantitati serioase.

     Defineste "cantitati serioase".

#17
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Am avut demult un motan ahtiat după ciocolată, i-am dat multă vreme ocazional. A făcut carii și a suferit groaznic. Deci, nu!

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Prostul meu (caine) a reusit odata sa intre clandestin in casa si a mancat o cutie intreaga de bomboane de ciocolata. Cu tot cu staniol. Inca respira si latra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate