Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

lege nouă gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 86-APP, on 22 august 2018 - 20:04, said:

Gazul nu este vindut de statul roman !
Nu conteza cine il vinde, conteaza cine il distribuie.

#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 godaro, on 29 august 2018 - 20:53, said:

...In toata Europa civilizata companiile de utilitati trag reteaua pe banii lor. ...

Eu banuiesc ca in Europa civilzata, primaria face un plan urbanistic de extindere oras/comuna/sat, dupaia tot primaria face drumuri si trage utilitati si ulterior tu ai voie sa construiesti.  Eu banuiesc ca si in Europa nu ai voie sa construiesti daca nu ai drum si utilitati la "poarta.
Deasemenea eu banuiesc ca si in Europa civilizata pleteste cineva, ca nimeni nu-ti da nimic gratis in capitalism. Ca nu platesti tu si ca pleteste primaria, care dupaia ia impozit, este altceva, insa nu cred ca plateste compania de gaze. De ce ar fi fraier un capitalist sa faca ceva gratis, sau fara profit ? Eu banuiesc ca primaria face infrastructura si trage utilitatile, ca sa cumpere lumea teren si sa-si  faca case, ca sa aiba primaria de le cine sa ia impozit.
In Ro se face casa in mijlocul  cimpului, fara drum si fara utilitati, se mai si cearta ca nu vor sa cedeze pamint pentru un drum pe care deabea incape o singura masina, mai apar si drumuri de servitute sau private, dar dupaia toata lumea striga ca vor curent/gaze/canalizare pe teren privat pe cheltuiala unei firme particulare, ca asa zice o lege data de stat, ca o firma trebuie sa lucreze si pe pierdere ca sa multumeasca masa electorala.

Edited by florin71_skoda, 29 August 2018 - 22:31.


#21
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 29.07.2017
E ceva cu legea asta. Am intrebat pe unu care lucreaza la gaze si a inceput sa se agite. Probabil ca or sa traga de timp cat vor putea de mult.

 florin71_skoda, on 29 august 2018 - 22:26, said:

, ca asa zice o lege data de stat, ca o firma trebuie sa lucreze si pe pierdere ca sa multumeasca masa electorala.
Am platit 6000 pentru rqcord la teava care trecea la 3m prin fata casei. Daca imi cereau 2000 oare ar fi fost in pierdere. Nu cred.

Edited by greenlife, 29 August 2018 - 22:54.


#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 greenlife, on 29 august 2018 - 22:52, said:

Daca imi cereau 2000 oare ar fi fost in pierdere. Nu cred.
Garanta nu. Poate ca si 1000 erau arhisuficienti, daca nu cumva prea multi. (nu ma apuc acum de calculat, insa asa in mare. banuiesc ca un 2000 lei erau destui pentru un 3ml de teava, chiar si ingropata, cu conditia sa nu trebuiasca sa refaci asfaltul)

Citeste insa ce a postat colegul marius_vfp in pagina precedenta. Zice a i sa cerut de catre o firma privata 17 milioane (vechi) care cu alte maruntisuri (gen avize) au ajuns la 24 milioane (vechi) si dupaia cineva a mai cerut inca 64 milioane. Total ar fi cam 88 cu toate ca el zice ca au fost 105. Cred ca undeva sa pierdut in calcule si nu se prea pot urmari toate datele.
Ideea este ca daca are dreptate, o mica parte din suma sa dus la firma privata si restul la stat. Sau la firma de distributie gaze, care nu se stie exact ce hram poarta, sau la altcineva. Oricum executantul a cistigat prea putin si hotia este in alta parte. Hotia asta trebuie eradicata (parerea mea)

Si in cazul tau, banuiesc ca realizezi ca suma aia de 6.000 lei noi nu a ajuns in "buzunarul" executantului lucrarii. Eu banuiesc ca un 70% sau dus in cu totul alte parti. Bani astia, dati in alte parti, ar fi super daca ar disparea (parerea mea)

Edited by florin71_skoda, 29 August 2018 - 23:26.


#23
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
florin 24mil au fost pe proprietatea mea circa 35m liniari iar la drum au fost circa80mil din care 64 au mers la Cnadnr  restul manopera ,materiale , circa 8   9  m liniari .

ei buzunaru executantului ma faci sa rad , vacante in azore caraibe vile la sinaia etc. o shleatca de hoti . daca nu ma credeti va pun copii la hartii

Edited by marius_vfp, 30 August 2018 - 06:35.


#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 greenlife, on 29 august 2018 - 22:52, said:

....
Am platit 6000 pentru rqcord la teava care trecea la 3m prin fata casei. Daca imi cereau 2000 oare ar fi fost in pierdere. Nu cred.
"  Pare " mult !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate