Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Recomandare smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Da, camera și bateria contează mult pentru mine. Sper ca și recepția să fie foarte bună.

#20
stropic1

stropic1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 19.06.2010
samsung a6. e putin peste buget.

#21
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Iti recomand sa te uiti si la sony xa2 daca huawei nu e ok.

Pro: camera, baterie, constructie, semnal e ce vrei + soft bun
Minus: display 5.2 (dar foarte bun) si pret putin peste 1000 de lei.

Este si XA2 Plus sau ultra dar alea is prea scumpe.

Daca nu, Nokia 6 pt ca prefer un producator ce vinde oficial in tara.

#22
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

View PostOtineu, on 21 august 2018 - 22:18, said:

Nu tolerez Huawei cu spionajul lor.
Are cineva Redmi Note 5, respectiv Nokia 6.1 ca să facă niște fotografii pe timp de noapte?
tu si donalt mac :)) auzi spionaj :))) de la tara din Romania pe el il doare de spionajul huawei :) bai sa mor de ras nu alta, unii sunteti ciudati rau. :)))

Edited by MotanS_ReD, 22 August 2018 - 21:47.


#23
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Da, stimabile, chinezii spionează și în România. Chiar vârtos. Uite, dacă-ți spun că fură de la noi soiuri de pomi și de viță-de-vie crezi? Nu crezi, nu-i așa? Ăștia spionează peste tot. Acum, nu c-aș fi eu mare deținător de secrete de stat, dar să stea în banca lor. Pas!

View Postt-balt, on 22 august 2018 - 21:43, said:

Iti recomand sa te uiti si la sony xa2 daca huawei nu e ok.

Pro: camera, baterie, constructie, semnal e ce vrei + soft bun
Minus: display 5.2 (dar foarte bun) si pret putin peste 1000 de lei.
Da, am văzut aici la 1000 lei. Pare interesant. Ăștia de la Sony sunt tari pe partea de multimedia, în general, și foto, în special. Dacă zici că și semnalul este bun..., cred că iau în calcul și varianta asta.
Mulțumesc frumos pentru pont.

#24
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Acum observ. La Sony ăsta nu văd să meargă în banda 38 de la Digi. Care știți în ce benzi funcționează?

#25
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Lte le stie pe toate, inclusiv 2600, iar parca pe 3G digi folosea banda de 900? Pe care o stie.

https://www.frequenc...m12#frequencies

https://m.emag.ro/te...k/pd/DNH649BBM/

Si emag o da la specs, daca nu o avea primea garantat review-uri negative ca nu merge pe digi si emag a pus specs gresite.



Edited by t-balt, 25 August 2018 - 08:33.


#26
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Nu există telefon care să le știe pe toate. Pe 2600 sunt mai multe benzi, iar cea la care funcționează Sony (banda 7) nu este cea la care funcționează Digi (38). Frumos telefonul, dar a picat.

#27
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Digi foloseste acum si banda 1 2100 in toata Romania, deci nu mai ai problema asta.
De 2 ani au implementat asta. Mai jos ai harta 4g pe fdd b1 2100 pe care o stie si sony. Il poti lua linistit:)

https://www.digiroma...perire-servicii


Si dupa cum spuneam le stie pe toate pe tdd. Da click pe plus la benzi si iti apare si pt dual sim jos

https://www.phoneare...ria-XA2_id10772

Edited by t-balt, 28 August 2018 - 21:02.


#28
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Omule, scuză-mă, dar nu stăpânești bine informațiile. Detalii.
Digi are aceste benzi alocate. Modelul acela de Sony merge cu următorii operatori de la noi. Iar răspunsul corect este acesta.
Deci, merge în 3G, dar nu și în LTE.
NB Mulțumesc frumos pentru legătura menționată, dar nu știi să o interpretezi corect.

#29
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
https://www.phoneare...ria-XA2_id10772 vezi aici, le stie pe tdd pe toate

Apoi ce spune digi:
75 Mbps download și 21 Mbps upload viteză maximă estimată în rețeaua 4G (2100 Mhz banda 1 - FDD)

Iar daca tot nu ma crezi poti citi aici toate detaliile, le ai din primul post:
https://forum.softpe...2100-mhz-lte-1/

Edited by t-balt, 28 August 2018 - 21:08.


#30
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
OK, deci site-ul acela nu avea informațiile actualizate. Totuși, de acolo am reținut că sunt două cu un sim și două modele cu două simuri. Deci, H4113 și H 4133 îndeplinesc condițiile.
O să butonez unul să văd cum este.
Mulțumesc frumos și scuze de contre.

Edited by Otineu, 28 August 2018 - 21:28.


#31
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nici o problema. Vroiam sa te ajut, de asta am insistat.
Ideea e ca poti lua aproape orice telefon de pe piata ce are FDD B1 2100 pt ca acuma digi are licenta si pe 4g, inainte avea doar 3g.
Nu mai esti limitat doar la TDD 38. Doar ca e posibil ca pe 38 sa ai semnal mai bun.

#32
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Frecvență mai mare, fidelitate mai bună, rază de acoperire mai mică. Frecvență mai mică, rază de acoperire mai mare, fidelitate mai mică.
Fiecare are avantaje și dezavantaje. În plus, dacă Digi spune că are acoperire și pe o bandă fii sigur că nu acoperă 100% România, ci așa, ca de început.
NB Valabil și pentru ceilalți operatori, dar la ei procentul este ceva mai mare.

#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

View PostOtineu, on 22 august 2018 - 21:59, said:

Da, stimabile, chinezii spionează și în România. Chiar vârtos. Uite, dacă-ți spun că fură de la noi soiuri de pomi și de viță-de-vie crezi? Nu crezi, nu-i așa? Ăștia spionează peste tot. Acum, nu c-aș fi eu mare deținător de secrete de stat, dar să stea în banca lor. Pas!
Buna gluma.
Daca se streseaza chinezii sa fure ceva din Romania clar sunt idioti (dar eu ma cam indoiesc sincer sa sunt id i o ti).

Edited by OriOn20, 30 August 2018 - 08:58.


#34
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Am revenit în București și l-am luat pe nenea Sony. La prima vedere arată bine, dar am dat de o mică problemă. Nu știu cum se procedează cu plasticul ăsta care iese pe la zona sim-urilor pentru că intră foarte greu înapoi și nu pot să fixez ornamentul exterior. Mai mult de atât nu intră!!! Sau trebuie rupt și scos din telefon?

Attached Files


Edited by Otineu, 18 September 2018 - 18:42.


#35
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wvmBSlCPZIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VO5mb5Xi0P8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,332
  • Înscris: 08.02.2015
Posted Image Posted Image Posted Image Nu văd nicio urmă de plastic în aceste clipuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate