Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandare smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Am acum un Lenovo A7010 luat de la Digi de care am fost foarte mulțumit. Dar au trecut niște ani și vreau să iau ceva mai bun. Folosesc o cartelă Digi și una Vodafone.
Ce contează pentru mine:
1. O recepție cât mai bună. Vorbim de un telefon, nu-i așa? Ideea este că uneori ajung și în zone cu semnal mai slab și am nevoie de așa ceva.
2. O cameră foto cât mai bună. Măcar cum a fost cea de la Lenovo.
3. Diagonala de 5,5-6 inci. De preferat către 5,5 inci.
4. Autonomie cel puțin cât a avut Lenovo.
5. Dacă ar fi (cel puțin) 3G și pe al doilea sim ar fi foarte bine.
6. Am înțeles că versiunea de Android Nougat ar gestiona mai bine consumul, deci s-ar lega de pct. 4.
7. De preferat să aibe cât mai puține programe instalate, dar ăsta deja s-ar putea să pară un moft.

Din ce am văzut până acum, fără să cunosc produsele direct, mi-au făcut cu ochiul Xiaomi Mi A1, ZTE Nubia Z17 Lite, Lenovo P2 (pentru autonomie), Meizu M6 Note și Nokia 6 (2018).
Orice sugestie e binevenită.

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Buget?

#3
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Scuze! 1000 lei.

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Moto G6?

https://www.emag.ro/...o/pd/D5Q6NJBBM/

#5
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Interesant. Nu am mai folosit Motorola de la modelul d520!!!
Am văzut modelul ăsta de la Digi care este mai ieftin. Sper să fie OK.
Văd că stă cam rău cu semnalul: https://forum.softpe...us/page__st__90

Edited by Otineu, 21 August 2018 - 07:15.


#6
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Xiaomi Redmi Note 5.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View PostOtineu, on 21 august 2018 - 07:05, said:


Văd că stă cam rău cu semnalul: https://forum.softpe...us/page__st__90
Nu sta rau cu niciun semnal. am eu si e chiar ok. Nu e diferenta intre lumia 550 si moto la semnal.

#8
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostA10, on 21 august 2018 - 09:06, said:

Nu sta rau cu niciun semnal. am eu si e chiar ok. Nu e diferenta intre lumia 550 si moto la semnal.
La postul #102 era cineva care spunea că semnalul este mai slab decât era la un model mai vechi. Poate că nu ai simțit această problemă deoarece nu ai ajuns în zone cu semnal slab. Zic și eu...

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostOtineu, on 21 august 2018 - 09:20, said:

La postul #102 era cineva care spunea că semnalul este mai slab decât era la un model mai vechi. Poate că nu ai simțit această problemă deoarece nu ai ajuns în zone cu semnal slab. Zic și eu...
sau poate ca respectivu' a nimerit unu mai "Defect" ? :))

#10
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostOtineu, on 21 august 2018 - 07:05, said:

Interesant. Nu am mai folosit Motorola de la modelul d520!!!
Am văzut modelul ăsta de la Digi care este mai ieftin. Sper să fie OK.
Văd că stă cam rău cu semnalul: https://forum.softpe...us/page__st__90
As avea pretentia de la tine sa nu confunzi Moto G6 cu petarda aia de la Digi...  

Ok... in primul rind, daca vorbim de calitatea semnalului, poate ne zici de unde esti/unde vei folosi telefonul, ce fel de operator ai unde stai/lucrezi, daca e sau nu 4G si daca vrei ceva mai ieftin decat bugetul anuntat anterior cu eventuale "sacrificii" la anumite chestii/componente ale telefonului.

#11
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
La Moto ai grija ca G6 Play are camera mai slaba decat celelalte, G6 Plus avand cea mai buna camera din cele 3. Cam ai de ales intre camera si baterie.
Daca nu te deranjeaza sh, camera de pe S7 e mai buna decat orice tel nou de pana in 1500 lei si gasesti modele aproape noi.
Daca vrei nou, in 1000 lei ai de ales intre Redmi Note 5 sau Mi A1, Nokia 6.1, Moto G6. Diferentele intre ele sunt destul de mici, alegi functie de preferintele personale.

#12
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Daca vrei sa faci un sacrificiu la baterie (si sa mai pui 200 lei la buget) vei gasi HTC U Ultra  care este in zona flagship, superior tuturor sugestiilor de mai sus. Am fost in dilema acu' o saptamina, ce sa aleg intre Moto G6 Plus vs HTC U Ultra vs ... (am avut buget de 2000), eu venind de pe S6 si S7. Am vrut obligatoriu NOU, obligatoriu de la eMag (sa n-am probleme in caz de ceva cu garantie/return).
https://forum.softpe...htc-u-ultra-vs/

Edited by mihalexmihalex, 21 August 2018 - 11:24.


#13
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postmihalexmihalex, on 21 august 2018 - 11:13, said:

in primul rind, daca vorbim de calitatea semnalului, poate ne zici de unde esti/unde vei folosi telefonul, ce fel de operator ai unde stai/lucrezi, daca e sau nu 4G si daca vrei ceva mai ieftin decat bugetul anuntat anterior cu eventuale "sacrificii" la anumite chestii/componente ale telefonului.
București, majoritatea timpului, zona de deal de la nord de  Mizil în rest.
Am scris mai sus, Digi+Vodafone. Ambele au 4G.
Vreau și mai ieftin dacă există, dar în principiu vreau să ating punctele menționate inițial.
Mulțumesc frumos pentru răbdarea cu mine.

View Post1nqiu, on 21 august 2018 - 11:15, said:

Daca vrei nou, in 1000 lei ai de ales intre Redmi Note 5 sau Mi A1, Nokia 6.1, Moto G6. Diferentele intre ele sunt destul de mici, alegi functie de preferintele personale.
Mi A1 am înțeles că este mai slab decât Note 5, deci cade. Nokia are chipsetul și versiunea de Android cele mai noi, deci pare atrăgător. Diagonala de 5,5 inci mă atrage mai mult decât cea de 6 de la Redmi Note 5, dar am înțeles că cel din urmă are o autonomie foarte bună (3 zile) care mă tentează. Deci, strict dintre cele 3, aș elimina Moto și aș avea de ales între Nokia și Xiaomi.

#14
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Mergi intr-un magazin, tine-le in mana, butoneaza-le, vezi care-ti place mai mult (eu as alege Nokia 6.1). Cum am zis, diferentele sunt prea mici, oricare e ok. Daca vrei si mai ieftin si nu te deranjeaza constructia de plastic, eventual rezolutia ecranului, camera ok ai si pe Redmi S2.

#15
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
-Nu mai pot edita-
Ca ziceai de autonomie, asta e cam aceeasi cu dimensiunea bateriilor (3 zile autonomie = telefonul n-a prea fost folosit = SOT ~ 2h/zi). De fapt intre Nokia si Redmi Note 5 e diferenta de ~1:30h SOT (deci Nokia la aceeasi utilizare ar tine 2 zile :P ) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3rNZLj1PQ80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
La 1000 lei as merge pe Redmi Note 5 sau Mate 10 Lite. Putin peste buget poti lua in calcul si Moto G6 Plus.

Nokia 6.1 are doar 3GB RAM, iar camera e destul de modesta in lumina slaba.

#17
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Nu tolerez Huawei cu spionajul lor.
Are cineva Redmi Note 5, respectiv Nokia 6.1 ca să facă niște fotografii pe timp de noapte?

Edited by Otineu, 21 August 2018 - 22:18.


#18
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Camera de pe Redmi e putin mai buna decat cea de pe Nokia (conform review-urilor de pe youtube, singura chestie e ca s-ar putea ca acolo unde camera e mai slaba sa fie versiune chinezeasca de nokia 6, pentru ca sunt si review-uri unde camera pare mai ok). Oricum Redmi are EIS mai bun, desi si aici Nokia ar avea EIS ok [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0CGJ1G4AS9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alegi Redmi pt camera si baterie, sau Nokia pentru constructie, soft si eventual posibila fiabilitate mai mare (nu stiu cat de fiabile sunt Xiaomi, ca prea scot modele pe banda rulanta). Low light: https://youtu.be/iCwgiuMvEgA?t=142 si https://youtu.be/_N8U5MNrxP4?t=94
Mie mi-a placut Nokia aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZVs7HlgigIQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 1nqiu, 21 August 2018 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate