Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Mineriada din '90 - explicatii

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#19
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nu stiu cum a fost prin centru (decat ce am vazut la tv), dar, la Gara de nord (aveam sediul in gara) cand au aparut basculantele de 16 to, pline cu minieri, lumea ii aplauda. O parte din minieri fugareau rromii si le mai ardea cate un furtun pe spinare, ii prindeau si ii aruncau in basculante printre ceilalti mineri, unde le mai trageau niste furtune. Aplauze si urale din partea cetatenilor de rand. In 1/2 de ora nu mai gaseai nici un rrom prin jurul garii. La gara, nu am vazut miner sa loveasca in ceteanul obisnuit.

#20
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
După mineriade Valea Jiului a murit economic.
Tot așa va muri și Teleormanul cu o piatră legat de gât.
Dragnea nu i-a ridicat pe teleormăneni dar îi va îngropa definitiv când va pierde puterea.

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBean, on 21 august 2018 - 02:40, said:

Despre Soros insa un lucru este cert: a finantat la greu sistemul educational si informatizarea liceelor. Inclin sa cred ca daca Soros chiar dorea sa ruineze tara asta, nu cred ca ar fi investit in creiere. Ne-ar fi vrut prosti. Cand vrei sa pui o tara pe butuci si s-o jupoi, una din masuri este sugrumarea invatamantului.
Confirm.
Eu personal, in 1996, am obtinut acces la Internet prin dial-up, prin una din fundatiile lui Soros. Cred ca eram in total 3 persoane intr-un intreg oras care aveam acces la Internet la vremea respectiva.

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostMembruAnonim, on 21 august 2018 - 04:51, said:

1. Si dupa acea mineriada oamenii nu au mai iesit sa protesteze? S-au speriat de represaliile ce ar putea sa vina?
Au facut ceva mult mai bun; au iesit la vot si in 1996 i-au zburat pe fsn-nisti de la putere. Din pacate taranisti si liberarlii in frunte cu talmbul de Constantinescu si-au batut joc de increderea romanilor; a fost momentul in care poporul roman a pierdut din nou dand apa la moara ciumei rosii care in 2000 s-a reinstalat la putere. Dupa 2004 le-a tras-o base din toate pozitiile dar din nou cu ce pret; cu pretul a cea ce avem azi :(

#23
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
povestea adevarata a anilor 90 inca nu a fost scrisa

prima data au venit minerii in ianuarie, apoi in februarie nu au mai apucat, au adus IMBG face ordine, apoi in aprilie, apoi in iunie, si apoi in septembrie 91 si dupa aia i-au oprit la costesti

ce nu se intelege e ca in revolutie oamenii de pe strada au fost doar spectatori, de fapt s-au luptat 2 forte mari si cateva mai mici

scopul initial, negociat la malta 1989, a fost vamzarea statelor de Rusia pentru cele 8 miliarde USD primite ca ajutor

in decembrie au scapat de ceausesti si de slugile lor directe

scopul initial al gruparii rusesti din securitate era inlocuirea lui ceausescu cu iliescu, dar gruparea europeana din securitate a reusit cu ajutorul strazii, incet-incet, sa readuca tara spre democrati, prin mici lovituri tintite si care nu au putut fi prevazute si preintampinate

in ianuarie, declaratia de pe tanc, interzicerea partidului comunist, data de nevoie de iliescu inconjurat si ostatic pe tanc, dupa aia a adus prima data minerii, dar prea tarziu

apoi in februarie acceptarea si a altor partide politice in parlament, in afara de partidul unic cfsn, au adus muncitorii IMGB

apoi in aprilie, obigarea organizarii alegerilor libere in iunie (acum deja le-au impins spre decembrie), iar cu batai pe strada, dar de data asta securistii au intarziat reactia asteptand rezultatele unor alegeri fraudate grav

si urmarea, in 13 iunie, cand iliescu si roman au iesit la tvr in direct si au chemat oamenii in strada sa apere revolutia, atunci am zis ca iese razboi civil, nu stiu d ece a disparut aceasta inregistrare

bataile din 13 iunie au fost manipulate grav, politistii si-au dat singuri foc la autobuz la universitate, la politia capitalei oamenii stateau in curte si focul a izbucnit in spate, la etajul 6, direct la arhiva securitilor

apoi pe 14 si 15 au plantat panselute

toata perioada din 21 decembrie pana in 1992 la absolut toate "miscarile" am fost in strada, sa vad istoria cu ochii mei, sa pot spune nepotilor adevarul asa cum si bunicul mi l-a spus cum la trait din 1933 in 1965


deci mineriada 14-15 iunie 1990 - securitatea pro rusa - iliescu a adus minerii cu trenurile, i-au luat din gara si i-au dus la universitate, au batut pe rupte si aveau pe trotuare public, minerii ii bateau si ii "arestau" adica ii duceau la Politie, iar batranii de pe trotuar ii scuipau

ajungea sa ai barba sau ochelari ca sa iei bataia vietii, se pare ca au fost mai multe decese, multe sunt inca ascunse si musamalizate, cu cruci fara nume la gropi

si pentru ce? ca astia din aprilie strigau pe strada "jos comunistii" ???

da, au fost multe alte manifestati dupa iunie 1990, dar puterea nu a mai avut curajul sa dea bastoane si gaze pana in august 2018, de fapt nici in iunie 1990 nu au avut curajul sa puna militia sau jandarmii sa bata, de aia i-au adus pe mineri, sa lucreze acoperit, divide et impera

pentru ca revolutia era aproape, si oamenii inca strigau "murim dar suntem liberi", si majoritatea facusera armata si la nevoie puneau mana pe armele jandarmilor si trageau fara somatie

lucru de care le e foarte frica si azi, de aia cel mai important subiect nu a fost "DE CE jandarmii au venit cu munitie de razboi daca e interzis sa fie inarmati atata timp cat nu e stare de razboi" - ci "unde e pistolul, daca trag in dragnea cu el?"

L.E. deci raspunsul corect este - minerii au batut in anii 1990 pentru ca militiei ii era frica sa faca sa ceva

si este cu atat mai grav ca au reinceput sa bata oamenii nevinovati dupa 29 de ani de la revolutie

pentru ca Dragnev nu are puterea pe care o avea Ceasca, si daca l-am impuscat pe Ceasca putem scapa si de Dragnev. muuult mai rapid

Edited by Oxigen1234, 21 August 2018 - 09:27.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBean, on 21 august 2018 - 02:40, said:

Pai, atunci spune tu ce ai vrea sa auzi. Vad ca nu-ti plac conspiratiile, deci, probabil ca ai vrea sa auzi ca minerii au fost patriotii exemplari care au venit sa scape tara de sub influenta fortelor externe.

Da, vestul a dorit sa scape de Iliescu. Vestul a incurajat prin orice mijloace rasturnarea esalonului 2 PCRist.
O fi fost si Soros implicat in organizarea protestelor din piata, n-o fi fost...unii stiu, cei mai multi nu vor stii niciodata. Despre Soros insa un lucru este cert: a finantat la greu sistemul educational si informatizarea liceelor. Inclin sa cred ca daca Soros chiar dorea sa ruineze tara asta, nu cred ca ar fi investit in creiere. Ne-ar fi vrut prosti. Cand vrei sa pui o tara pe butuci si s-o jupoi, una din masuri este sugrumarea invatamantului.

Ne-ar fi fost mai bine fara Iliescu? Cu siguranta ca da.
Ar fi venit strainii sa "ne vindem tara"? Probabil ca da, insa jaf mai mare ca in perioada Ilescu-Nastase nu cred ca s-ar fi putut face. Nastase a vandut oricum vestului multe pe mai nimic.

Ca un arc peste timp: noi am tinut cu dintii de hotii nostri. Nu ne-a pasat atat de tare ca suntem furati, tot ce doream noi e sa nu fim furati de straini ci de securistii si nomenclaturistii autohtoni.
Or fi vrut vesticii sa ne secatuiasca? Cel mai probabil ca da. Insa uita-te la tari precum Ungaria, Croatia, Slovacia. Sunt mult, mult peste. Peste ei au venit "cotropitorii" din occident....
sa intelegem ca in 90 estul si vestul inca se bateau pentru Romania?

#25
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,675
  • Înscris: 03.10.2014
In 1990 URSS inca exista.Avand in vedere ca lovitura de stat din decembrie 1989 a fost organizata de factiunea  filosovietica stransa in jurul lui Iliescu, da, Vestul avea tot interesul sa scape de el.
Isi mai aduc omenii oare aminte de despotul luminat al lui Iliescu?Sau de democratia originala?

Edited by elef, 21 August 2018 - 09:20.


#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostMembruAnonim, on 21 august 2018 - 04:51, said:

Insa se naste o alta intrebare: Cum de am ajuns o tara asa de bananiera incat s-au putut petrece acele mizerii?

long story short:

la 30 decembrie 1947 comunistii, ajutati de puterea de ocupatie sovietica, au desfiintat statul roman.
au instalat in loc un stat marioneta aservit sovieticilor.
la 22 decembrie 1989 statul marioneta sovietic s-a prabusit si a inceput perioada de anarhie din Romania, cand bande de infractori s-au luptat pentru putere. lupta care continua si astazi...

urmarea fireasca a povestii: desfiintarea statului unitar Romania. sunt doua modele cunoscute in Europa: cel cehoslovac si cel iugoslav... vom vedea care se va aplica in Romania.

View Postelef, on 21 august 2018 - 09:18, said:

In 1990 URSS inca exista.Avand in vedere ca lovitura de stat din decembrie 1989 a fost organizata de factiunea  filosovietica stransa in jurul lui Iliescu, da, Vestul avea tot interesul sa scape de el.
Isi mai aduc omenii oare aminte de despotul luminat al lui Iliescu?Sau de democratia originala?

Vestul a fost complet autist, asa cum demonstreaza documentele desecretizate recent prin Wikileaks:
http://www.ziare.com...iliescu-1086313

Vestul incuraja armata sovietica sa intervina in Romania, iar mai apoi a incurajat puterea PSD-ului, considerand ca partidele traditionale sunt degeaba.

mi se pare ca Vestul este complet autist si acum... iar poporul roman... și mai și.

(de altfel, Vestul este autist nu numai in problemele est europene ci si in cele ale orientului mijlociu, dar este alta istorie. )

Edited by Pollux, 21 August 2018 - 09:30.


#27
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postgreenlife, on 21 august 2018 - 01:10, said:

Pai e simplu. Bucurestenii s-au prins ca tot comunistii sunt la putere si au reactionat. Iliescu a chemat minerii sa-i linisteasca.

Total gresit.

In ziua de 13 iunie politia s-a dedat niste actiuni de o violenta rara (vezi clipul pe care l-ai pus). Minerii au venit pe 14 iunie. Cand au venit minerii, treaba era deja rezolvata. Nu au fost numai mineri din Valea Jiului, au fost si mineri din Oltenia, condusi de Marin Condescu, au fost si muncitori de pe marile platforme industriale. De asemenea, printre mineri s-au infiltrat diversi indivizi care au dat tonul la violente.
Scopul aducerii minerilor a fost de a pasa toata responsabiltatea violentelor pe umerii minerilor, cand cei mai vinovati au fost capii politiei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/luD-Rhc03eE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dormi_Hete, 21 August 2018 - 09:29.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poveste cu mineri - sau poveste de adormit Mitzura

Oamenii, sătui de foame (mă pricep la cuvinte, ha ?) și de hoție și corupție și de Iliescu, cel care a furat și deturnat Revoluția, s-au adunat în Piață.

Frumos cuminte dar cu gălăgie.
Și cu cântece.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lSlUW5Imylc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iliescu s-a speriat că îl va da lumea jos. (la fel cum s-a speriat și Teleor-Man)
A chemat minerii la București, le-a asigurat transport moka, ăia au venit și i-au luat bine la bastoane pe toți 'telectualii.


De urmărit

Uite oamenii luați de pe stradă, duși la TVR și umpluți de sânge

A se observa leit-motivul "Ai dat cu cocktailuri Molotov"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8xNiGSE0ybQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus în acest link, de la minutul 9:00, minerul explică reporteriței cum la PNȚCD au găsit droguri, armament, mașină de scris automată. Și la PNL au găsit tiparniță de bani.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lTCamWpGgnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8MOOURUIXSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La final Iliescu a ieșit și le-a mulțumit minerilor și a declarat public că a scăpat țara de agresiunea fascisctă a elementelor străine.

Ceaușescu ne speria cu agenturili străine, Iliescu cu elementele fasciste și destabilizatoare de peste hotare, PSD-ul ne sperie cu Soroș și sorosiștii care vor ei să ia țara.

E foarte simplu să vezi la ce manipulări ordinare recurg.

Trebuie doar să nu fii corupt sau prost.

Iliescu va muri de moarte bună din păcate, după ce a luat vieți.
La fel și mumia aia fără gât care este Petre Roman.

Sper ca măcar Dragnea să plătească pentru ce au făcut la demonstrație cu oamenii...


România, trezește-te !


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u1BkYiUo8NM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 21 August 2018 - 09:34.


#29
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,675
  • Înscris: 03.10.2014

Quote

Vestul a fost complet autist, asa cum demonstreaza documentele desecretizate recent prin Wikileaks:
http://www.ziare.com...iliescu-1086313
Vestul incuraja armata sovietica sa intervina in Romania, iar mai apoi a incurajat puterea PSD-ului, considerand ca partidele traditionale sunt degeaba.
mi se pare ca Vestul este complet autist si acum... iar poporul roman... și mai și.
(de altfel, Vestul este autist nu numai in problemele est europene ci si in cele ale orientului mijlociu, dar este alta istorie. )
Vestul nu a fost deloc autist in privinta tarilor est europene .A facut ceea ce trebuia sa faca.
URSS-ul inca exista iar vestul nu isi putea permite o interventie pe fata.
Problema e ca romanii de fapt nu au vrut schimbarea .

Polonezii l-au ales pe Walesa , cehoslovacii l-au ales pe pe Havel, ungurii l-au ales pe Goncz si romanii l-au ales pe Iliescu .
Asta spune tot despre dorinta romanilor de a scapa de "comunism".
Asa ca pentru 1990 vestul nu putea veni in Romania, sa ii ia la bataie pe romani si sa le spuna "baaa, idiotilor nu votati esalonul II  din PCR!".
Au spus mai finut ... Cine a vrut sa auda a auzit.
Draga Pollux nimeni nu iti va face ceea ce trebuie sa faci in lucul tau.In '90 vestul nu putea vota in locul alora care au votat FSN+ Iliescu.

Edited by elef, 21 August 2018 - 09:44.


#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postelef, on 21 august 2018 - 09:32, said:

Vestul nu a fost deloc autist in privinta tarilor est europene .A facut ceea ce trebuia sa faca.
URSS-ul inca exista iar vestul nu isi putea permite o interventie pe fata.
Problema e ca romanii de fapt nu au vrut schimbarea .

tocmai de-aia a fost complet autist, pentru ca nu a inteles incotro se indreapta lumea.

View Postelef, on 21 august 2018 - 09:32, said:

Draga Pollux nimeni nu iti va face ceea ce trebuie sa faci in lucul tau.In '90 vestul nu putea vota in locul alora care au votat FSN+ Iliescu.

asa este. nu te poti baza pe altii sa faca treaba ta.

motiv pentru care sunt monarhist si cred ca singura solutie este constitutia din 1923.
dar romaniii inca prefera sa joace miuța în jurul constituției din 1991 și mineriadelor...
și se miră că își iau pe cocoașă în 2018 ca în 1990.

mă rog... mă opresc aici ca să nu deturnez topicul.
vă las să vă mirați în continuare.

Edited by Pollux, 21 August 2018 - 09:52.


#31
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Unii oameni, nu au fost de acord cu situatia din tara de dupa revolutie; si-au dat seama ca tot aia(comunistii) sunt la putere - ceea ce era destul de probabil avnd in vedere ca milioane de romani au fost in PCR; intre aprilie si iunie au fost proteste in Bucuresti.
Pe 20 mai 1990 au fost alegeri; prezenta a fost 89% si FSN-ul a luat 68%.
Deviere de la subiect: pentru fanaticii orbi cu "iesiti la vot ca o sa se schimbe procentele" sa se uite la randul de mai sus; chiar daca ies aproape toti la vot, tot mass media si propaganda castiga alegerile.
Asa.. deci, s-au terminat alegerile si astia tot in piata, cu intentia de a da jos comunistii de la putere. Daca prin alegeri nu s-a putut, ce sperau ei ? Singura varianta era o noua revolutie. Acuma, Iliescu si noua putere nu prea doreau sa plece de la putere; abia ce ajunsesera acolo si nu erau favorabili unei revolutii contra lor. Ceausescu scosese armata contra manifestantilor si a iesit nasol. Iliescu stia asta. Putea sa scoata politisti, scutieri, securisti contra manifestantilor, dar, i-a fost frica sa nu pateasca ca si Ceausescu - sa zica lumea ca sistemul represiv al statului bate populatia.
Populatia era divizata (poate mai mutl ca acum); pana si copiii legau prietenii si se bateau in functie de : esti cu FSN sau cu Ratiu. Asa ca i-a fost usor lui Iliescu sa gaseasca niste civili care sa fie de partea lui, usor de manipulat, cu o conditie fizica destul de buna(nu putea sa aduca femei, contabili sau pensionari sa se bata cu studentii) si care sa nu fie din Bucuresti(era riscul sa aduci tatal sa isi bata copii, vecinii etc); a ales minerii, a infiltrat niste securisti printre ei sa ii coordoneze mai bine si i-a adus la Bucuresti sa innabuse revolutia contra lui. Asa nu se murdarea foarte tare pe maini; nu statul a dispersat manifestatia, ci poporul.

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postelef, on 21 august 2018 - 09:32, said:

Vestul nu a fost deloc autist in privinta tarilor est europene .A facut ceea ce trebuia sa faca.
URSS-ul inca exista iar vestul nu isi putea permite o interventie pe fata.
Problema e ca romanii de fapt nu au vrut schimbarea .

Polonezii l-au ales pe Walesa , cehoslovacii l-au ales pe pe Havel, ungurii l-au ales pe Goncz si romanii l-au ales pe Iliescu .
Asta spune tot despre dorinta romanilor de a scapa de "comunism".
Asa ca pentru 1990 vestul nu putea veni in Romania, sa ii ia la bataie pe romani si sa le spuna "baaa, idiotilor nu votati esalonul II  din PCR!".
Au spus mai finut ... Cine a vrut sa auda a auzit.
Draga Pollux nimeni nu iti va face ceea ce trebuie sa faci in lucul tau.In '90 vestul nu putea vota in locul alora care au votat FSN+ Iliescu.
Era romanul atunci capabil sa inteleaga democratia?

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBean, on 21 august 2018 - 02:40, said:

Pai, atunci spune tu ce ai vrea sa auzi. Vad ca nu-ti plac conspiratiile, deci, probabil ca ai vrea sa auzi ca minerii au fost patriotii exemplari care au venit sa scape tara de sub influenta fortelor externe.

Da, vestul a dorit sa scape de Iliescu. Vestul a incurajat prin orice mijloace rasturnarea esalonului 2 PCRist.
O fi fost si Soros implicat in organizarea protestelor din piata, n-o fi fost...unii stiu, cei mai multi nu vor stii niciodata. Despre Soros insa un lucru este cert: a finantat la greu sistemul educational si informatizarea liceelor. Inclin sa cred ca daca Soros chiar dorea sa ruineze tara asta, nu cred ca ar fi investit in creiere. Ne-ar fi vrut prosti. Cand vrei sa pui o tara pe butuci si s-o jupoi, una din masuri este sugrumarea invatamantului.

Ne-ar fi fost mai bine fara Iliescu? Cu siguranta ca da.
Ar fi venit strainii sa "ne vindem tara"? Probabil ca da, insa jaf mai mare ca in perioada Ilescu-Nastase nu cred ca s-ar fi putut face. Nastase a vandut oricum vestului multe pe mai nimic.

Ca un arc peste timp: noi am tinut cu dintii de hotii nostri. Nu ne-a pasat atat de tare ca suntem furati, tot ce doream noi e sa nu fim furati de straini ci de securistii si nomenclaturistii autohtoni.
Or fi vrut vesticii sa ne secatuiasca? Cel mai probabil ca da. Insa uita-te la tari precum Ungaria, Croatia, Slovacia. Sunt mult, mult peste. Peste ei au venit "cotropitorii" din occident....
daca iliescu a condus lovitura de stat, cum ati fi vrut sa se dea la o parte? desi se putea proclama direct presedinte, rege sau padisah, a urmat totusi o cale spre democratie si pluripartidism! este dupa parerea mea unul dintre cei mai buni oameni politici avuti de tara noastra, oricit ar face unii icter din cauza asta!

View PostPollux, on 21 august 2018 - 09:50, said:

tocmai de-aia a fost complet autist, pentru ca nu a inteles incotro se indreapta lumea.



asa este. nu te poti baza pe altii sa faca treaba ta.

motiv pentru care sunt monarhist si cred ca singura solutie este constitutia din 1923.
dar romaniii inca prefera sa joace miuța în jurul constituției din 1991 și mineriadelor...
și se miră că își iau pe cocoașă în 2018 ca în 1990.


mă rog... mă opresc aici ca să nu deturnez topicul.
vă las să vă mirați în continuare.
poate vorbesti cu doamna Duda si ne transmiti opinia dumneaei despre recentele evenimente din tara, eu cel putin nu am gasit nici o pozitie aoficiala, desi fiind bugetari e greu de crezut ca o  avea alta decit cea a guvernului!

#34
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Posttytysor, on 21 august 2018 - 12:35, said:

daca iliescu a condus lovitura de stat, cum ati fi vrut sa se dea la o parte? desi se putea proclama direct presedinte, rege sau padisah, a urmat totusi o cale spre democratie si pluripartidism! este dupa parerea mea unul dintre cei mai buni oameni politici avuti de tara noastra, oricit ar face unii icter din cauza asta!

A fost constrans sa urmeze calea democratica, trebuie subliniat asta. Pornirile sale erau cunoscute.
Ilici a fost un activist de partid care a stiut cum sa comunice, nu a avut probleme psihologice, precum imbogatirea sau altele asemenea si a lasat deplina libertate altor actori care au actionat din umbra.

#35
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostKaffir2018, on 21 august 2018 - 07:25, said:

Nu, din Bucuresti, unde locuitorii aplaudau de zor camioanele cu mineri:

https://youtu.be/AyFn44auRrA?t=2m30s
Nu, colegu, iti zic eu cum sta treaba: cei care au aplaudat minerii in 90 au fost aia care au stat in casa la caldura, in vreme ca o minoritate iesise in strada ca sa "faca" revolutia.
La fel, cei care au fost in piata Universitatii atunci era tot aia care au iesit la revolutie.

Cei care ies acum in piata Victoriei sunt cei care ar face inca o revolutie, iar cei care voteaza PSD sunt fix acceasi care au aplaudat venirea minerilor, plus copiii si nepotii lor.

Romania este rupta in doua. O mare gloata de imbecili incompetenti si doritori de asistare sociala ("statul sa ne dea") care doreau, doresc si vor dori mentinerea unui stat socialist, chiar si comunist de-ar fi el si o minoritate de oameni destupati, constienti ca sunt prizonieri in puscaria numita Romania, oameni care pot face mai mult si care merita mai mult.

View Postkarax, on 21 august 2018 - 09:12, said:

sa intelegem ca in 90 estul si vestul inca se bateau pentru Romania?
Desigur. Asta se intampla inclusiv azi.
La vremea aceea, securitatea si Iliescu erau pro-est.
In prezent, exista o cateva elemente din servicii cu melancolii URSS-iste (aripa Dragnea). Astia sunt de fapt "securistii", statul paralel.

Caci, prin "stat paralel" eu inteleg existenta unor oameni cheie care se opun intereselor statului, nu neaparat conducerii acestuia (caci inclusiv conducerea poate actiona impotriva intereselor statului). Iar aceste interese nu-s dictate de conducere, ci de traiectoria pe care populatia majoritara si-o doreste. Anume, cea europeana si nord-atlantica.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBean, on 21 august 2018 - 03:27, said:

...Manifestantii de acolo erau pasnici si civilizati. ...

Romanii (cu cap) erau constienti ca nu scapasera de comunisti, de securisti si nomenclatura. Le-a fost limpede ca tot ceea ce s-a intamplat in 89 a fost doar o mascarada in care a picat doar un varf de piramida.

era„m” pașnici, dar nu prea civilizați... nu-ți aduci aminte cum mirosea printre corturi? nu-ți aduci aminte grămezile de gunoaie?
era frumos când cântam..., și ERAM siguri că vom răsturna căruța

dar uitasem un lucru: procentul cu care ilicescovici câștigase alegerile din mai... 80%!!!

PS: un coleg de facultate grec (de la mama lui...) mi-a spus că avem noroc că nu au intrat cu tancurile peste corturi... până când am aflat că „tancuri” în grecește este echivalentul „mineri” în românește!!! (deh, ei n-au minerit...)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate