Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Munca si adaptarea la clima

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
218 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Zilele trecute ma uitam din masina mea cu AC la un palc de oameni ai muncii, care se ascundeau tematori la o umbra nesigura.

Nu muncea nimeni, toti se uitau cu aversitate la o groapa din asfalt, asteptand fie sa apara un nor, fie sa se faca ora de plecat acasa.

Initial m-am revoltat, dar apoi mi-am dat seama ce cosmar e afara.

Ipostaza se vede peste tot si nu e doar o problema a noii generatii, pentru care munca fizica, afara = culmea jignirii.

Problema este ca clima s-a schimbat foarte rapid, iar noi, ca tara suntem ca intotdeauna depasiti de situatie pe toate planurile.

Rare sunt perioadele cand poti sa mai lucrezi sub cerul liber.
Cand nu ploua, e ger sau nu te topeste soarele!
Chiar si cu mentalul colectiv se intampla ceva ciudat.

Mi se pare ca se traieste doar pentru vacante, dar problema este ca vacantele nu aduc gradul de fericire asteptat.

- Primele luni din an e frig, nu sunt bugete, statul vrea impozite etc.
- primavara e un fel de preludiu al verii, moment in care de obicei ploua. Daca avem si un Paste prelungit e perfect!
- vine vara = vacanta, iar totul culmineaza cu august, cand toata emisfera nordica e in vacanta totala.
- prin septembrie, cu frica/panica ne apucam de munca, cu oarece disperare, dar avantul ne dispare rapid, pentru ca vine frigu si sarbatorile de Iarna.

Economia are de suferit, oamenii au de suferit, intregul proces de invatare si pregatire in munca are de suferit.
Am devenit lenesi!

Problema este ca:
- mancarea, infrastructura si mare parte din servicii nu se fac din birou, cu mouse-ul!
- supraimpozitarea muncii a facut ca lucrari de infrastructura banale sa sufere de doua probleme: bugete imense si lipsa fortei de munca.
- la capitolul automatizari sau eficienta suntem inca la nivelul "tara e plina de informaticieni geniali, de aceea nu merge nimic".

Si se anunta lucruri proaste pe viitor dpdv climatic.
Ne-am obisnnuit cu niste ierni relativ blande si cu putine precipitatii (exceptand 2-3 valuri punctuale), dar cum ar fi ca episodul ploios din prima jumatate a anului sa se repete in iarna?
Economia se va bloca fizic, infrastructura va ceda (gaze nu ajung, iar infrastructura de curent electric e lipita cu "scotch").

#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
din fericire, vremea va mai fi cum va fi inca vreo 40 de ani
dupa? who cares
scapa cine poate

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ia sa vezi ce muncesc indienii si pakistanezii in Dubai, la 45 de grade. Da nah, noi suntem mai "cu motz".

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Indienii si pakistanezii muncesc pe bani acolo.
Si ai nostri muncesc pe bani in Italia si Spania.

Problema este cine o sa munceasca in Romania?

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Era caniculă și înainte, fii fără grijă. Dar se muncea. Acum nu clima e problema. ;)

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Adm, ai dreptate. Motiv pentru care in urmatorii 10 ani vom vedea din ce in ce mai multi asiatici muncind la noi pe santiere. Au inceput Vietnamezii, inca firav dar vor mai veni si altii.
Vom deveni si noi o capitala muticuturala insa obligati de imprejurari.

Cert este ca vara va fi din ce in ce mai cald. Nu stiu iernile exact cum vor deveni.

#7
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Mie nu mi se par deloc friguroase iernile. Acum 10-15 ani, efectiv dardaiam. Acum ies cu o geaca pe care o inchid doar daca e una din zilele friguroase si un tricou pe mine (bine, am pus si 20kg de grasime de atunci). Dar nu prea sunt temperaturi sub -5, sau ma insel eu?
Munca in soare... fii serios. Am muncit campul ani de zile de dimineata pana la 3 dup-amiaza, cot la cot cu bunicii de 60+ ani. Cu destula apa si capul acoperit (palarie de paie) nu ai nimic. Insa daca bei bere...
Lucrarile de infrastructura nu sufera de subfinantare. Sufera de furt. Putinele contracte care se mai fac produc o munca EXECRABILA, marginal mai buna decat asfaltul vechi de 10 ani, care dupa 1 an ajunge mai rau decat cel vechi.
IT-stii la stat, hah. Sunt 3 specii de ITsti. Unii care lucreaza la privat si produc pt piata libera, unii care lucreaza la stat pe 1/3, 1/2 din salariul primilor, si unii fara coloana vertebrala care lucreaza la firme PSD pe contracte cu statul. Stim toti ce produc cei din urma.

#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Vor munci cei ce platiti sa o faca. Cind nu se vor mai gasi oameni sa munceasca pe 1200 de lei, se vor mari si salariile, stai linistita. La mine in zona deja e o pb sa gasesti pe cineva sa vina sa iti munceasca in gospodarie. Greu gasesti si la 150 lei/zi.
Eu am luat pt20 de min de munca fizica 50 de lei, puteam sa cer si 100 si tot primeam. Deci se poate.

#9
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Clima s-a schimbat din cauza defrisarii masive a padurilor, padurea este ca un fel de aer conditionat care purifica si racoreste aerul.

#10
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
@Adm, e normal sa stea la umbra când ei încep dimineata cu berea în gura.
Dacă e sa o luam asa, cei din Florida muncesc doar noaptea?

#11
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,539
  • Înscris: 30.01.2008
!

 Adm, on 20 august 2018 - 17:03, said:


Economia se va bloca fizic, infrastructura va ceda (gaze nu ajung, iar infrastructura de curent electric e lipita cu "scotch").

Cind se va intimpla asta ?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
De ce? Vrei o lucrare? :D

#13
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,539
  • Înscris: 30.01.2008

 MicroEdge, on 20 august 2018 - 17:38, said:

Dacă e sa o luam asa, cei din Florida muncesc doar noaptea?
E o diferenta de umiditate !

In plus ...de muncit muncesc Cubanezi, Mexicani, Guatemalezi, Puerto-Ricani.....

 Adm, on 20 august 2018 - 17:51, said:

De ce? Vrei o lucrare? Posted Image

Astept sa creasca preturile Posted Image)) Cu cit muncesc mai putini cu atit preturile la mine cresc Posted Image

Edited by Daco_Get, 20 August 2018 - 17:56.


#14
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
dai amenzi la trantori?

#15
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,539
  • Înscris: 30.01.2008

 mihnearau1, on 20 august 2018 - 17:57, said:

dai amenzi la trantori?

Nope . Cind cererea creste peste oferta........ghici ce se intimpla cu preturile ?

Edited by Daco_Get, 20 August 2018 - 18:00.


#16
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Tine de adaptarea individuala.
Eu inca pot da la sapa o zi intreaga cand temperatura e de 35-38 de grade, dar m-am adaptat. E drept ca in timpul asta beau 10-12 litri de lichide, pepsi, bere si apa.
La fel cum sunt oameni care pot munci pe ploaie sau la minus 15 grade.

Adaptarea, functie de individ, dureaza intre 2 saptamani si cateva luni.

#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Adm, on 20 august 2018 - 17:25, said:

Indienii si pakistanezii muncesc pe bani acolo.
Si ai nostri muncesc pe bani in Italia si Spania.

Problema este cine o sa munceasca in Romania?

Pai si romanii aia la care te uitai tu pe ce munceau? Pe bete de chibrit? Nu aveau si ei salariu?

#18
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,539
  • Înscris: 30.01.2008

 balauru69, on 20 august 2018 - 18:10, said:


Pai si romanii aia la care te uitai tu pe ce munceau? Pe bete de chibrit? Nu aveau si ei salariu?

Intre 400 si 2000 de euro este o diferenta . Chiar daca tot bani se numesc !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate