Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Investitie in Ethereum

  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018
Buna tuturor. Sunt interesat de a investi in crypto, si anume ma intereseaza investitia in Ethereum, la momentul actual, vis-a-vis de pretul curent ce il detine. De ce Ethereum ? Dupa ce a tot scazut pretul in decursul a cateva luni, de cateva zile incoace se stabilizeaza, cu tendinta de a creste apoi, spre sfarsit de an. Ce credeti referitor la aceasta investitie acuma? Astept opinii sincere de la oamenii cunoscatori.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
O investiție foarte buna de viitor

Cum a fost cu electroneum

De la 0.300 a crescut la 0.00688 USD

Baga bani că sigur castigi

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai potol. Bagă banii în ceva mai sigur gen plantație de Paulownia, fermă de vipere sau de melci, plantație de lavandă.

Posted Image

Edited by waterman, 20 August 2018 - 14:03.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Investesti atatia bani cat esti dispus sa pierzi, e o loterie cu astea.  Nu-ti poate spune nimeni ce sa faci, vrei sa risti, atunci risca, dar sa fii in permanenta constient de faptul ca poti pierde ( sau castiga, dupa noroc )

#5
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
E ok, ai un plan.
Sa zicem ca investesti. Toti stim cum se face.
Intrebare: -  Cum te-ai gandit sa transformi inapoi ETH in RON sau EURO.
Sa zicem ca maine ai nevoie de niste cash si te-ai gandit sa iesi de pe crypto sa iti folosesti investitia in alta directie.
Explica-mi cum procedezi tu...

#6
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Exact invers cum a procedat la cumpărare.

#7
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostKaffir2018, on 20 august 2018 - 14:13, said:

Exact invers cum a procedat la cumpărare.
Pe bune !!! Ce tare... Nu m-am gandit ca se poate.
Acum i-a aplica.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgentww, on 20 august 2018 - 13:59, said:

Buna tuturor. Sunt interesat de a investi in crypto, si anume ma intereseaza investitia in Ethereum, la momentul actual, vis-a-vis de pretul curent ce il detine. De ce Ethereum ? Dupa ce a tot scazut pretul in decursul a cateva luni, de cateva zile incoace se stabilizeaza, cu tendinta de a creste apoi, spre sfarsit de an. Ce credeti referitor la aceasta investitie acuma? Astept opinii sincere de la oamenii cunoscatori.

In momentul in care pretul unui activ se stabilizeaza in zona de jos a range-ului de variatie, si sta acolo un timp mai indelungat, probabilitatea majora este ca directia de spargere a suportului de pret sa se faca in jos, deci pretul sa scada in continuare... Asta spune teoria.  Tu nu trebuie sa te iei neaparat dupa teorie ci sa-ti asumi sau sa nu-ti asumi riscul (e o alegere pe care trebuie s-o faci). Nimeni nu-ti poate spune aici ce o sa se intample in viitor. Daca ar putea cineva anticipa directia probabila de evolutie a unor active financiare n-ar mai munci nici drku, toti s-ar ocupa de facut bani frecand duda.

Asa si Bitcoinu e la 5600 de euro dupa ce la inceputul anului era.. cat? 20.000 de euro sau cat?   Nimeni nu-ti poate spune ce se va intampla in viitor cu monedele astea virtuale, daca vor mai tine smecherii pretul sus sau vor da cu ele de pamant.

Nu uita - visul oricarui om e sa castige bani stand la cafele toata ziua..

Edited by rosix, 20 August 2018 - 14:44.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu vând WaterCoin.

Deocamdată e 10 euro o unitate dar nu se știe niciodată.
Poate bagi acum 100 de mii de euro și te trezești miliardar.

Te bagi ?

Posted Image

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Bagi banii si ramai cu... https://en.wiktionar...g/wiki/ethereal

#11
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu zic sa investesti in jur de 2000-10000 euro in ethereum. Dar nu astepta maine crestere, ci in cativa ani sigur. Finalul anului e incert. Eu sunt pe pierdere ca am cumparat in ianuarie, deocamdata o consider dauna 90%.

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
investeste in sit-uri de minare,doge,bitcoin...

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In crypto pierd doar cei care retrag in pierdere... pentru restul (aia care au luat pe varf, in iarna), investitia se poate transforma intr-un depozit pe termen lung sau foarte lung - o sa vina si ziua lor (aia cu 50K sau chiar 100K!). Vorbesc strict despre BTC si inca vreo 2-3 monede, nu despre gramada de stifturi.
Daca reusesti sa nimeresti un minim istoric (sa cumperi in acel moment cat se poate de mult), ai profitul asigurat... un minim istoric la ETH (din ultimele 12 luni) a fost chiar pe 13 august - dupa doar patru zile, pe 17 august, a fost cu aprox.20% mai sus!. Pe termen mediu (sau lung) se poate scoate mult mai mult!

Edited by rz, 20 August 2018 - 17:05.


#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Unde ii vinzi?
Siteul de unde cumperi are si zona de vanzare? Care e cotatia vanzare-cumparare pe acel site? Exista vreo limita pentru vanzare? Daca maine cand pretul va creste cu o gramada %, in afara de siteul ala (care probabil se va inchide pentru vanzare) mai ai si alta varianta de a-ti valorifica moneda?

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postbabarzotea, on 20 august 2018 - 16:29, said:

Eu zic sa investesti in jur de 2000-10000 euro in ethereum. Dar nu astepta maine crestere, ci in cativa ani sigur. Finalul anului e incert. Eu sunt pe pierdere ca am cumparat in ianuarie, deocamdata o consider dauna 90%.
Sezi jos, eu am cumparat ETH si BTC in decembrie :( Dar ii voi tine 5 ani orice ar fi; e o suma pe care pot sa o pierd.

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@Sorin147,

Sunt multe exchange-uri ok... ideea e sa nu bagi totul doar pe unul - in fiecare cate ceva si o sa fie in regula si la retragere.

Eu mi-am facut recent un cont pe Coinflux... ca e romanesc insa e bine sa nu rulezi prin ei sume mai mari de 10mii E sau $
Depunerea si retragerea (pe Coinflux) se pot face inclusiv prin REVOLUT... eu am cont euro/card si la o banca/IFN din Lituania, acolo unde isi tine Coinflux banii - prin SEPA se face transfer aproape instant!

Chiar daca e comision mai mare (in jur de 3.5%), e ok pentru crypto si REVOLUT - la ei schimbi din lei in crypto si ii lasi acolo asa cum ii lasi in orice cont de banca normala... cand ai profit, schimbi inapoi in lei iar apoi poti sa faci transfer in orice banca romaneasca. Imi place la ei deoarece ai totul intr-o aplicatie!

View Postccdsah, on 20 august 2018 - 18:30, said:

Sezi jos, eu am cumparat ETH si BTC in decembrie Posted Image Dar ii voi tine 5 ani orice ar fi; e o suma pe care pot sa o pierd.

Eu am inceput sa cumpar prin martie 2018 dar nu am bagat sume mari... am inceput cu alimentarea unui wallet (Blockchain wallet) - o sa am profit la asta cand ajunge BTC la 10K.
Trading saptamanal am facut pe Cryptopia dar m-am lasat... am pierdut cam jumatate din ce am bagat initial dar e suma mica (sub 100 euro).
Sume mari am bagat ceva mai recent, cand deja era BTC sub 7K... acum, am invatat sa am rabdare pentru ca numai asa poti sa prinzi un minim istoric (sau pe aproape) - chestia e ca mereu trebuie sa ai bani pregatiti. Important este sa nu bagi banii de care ai nevoie acum sau ultimii banuti deoarece se pot bloca pe termen lung. Riscul este mare deci atentie!

Edited by rz, 20 August 2018 - 18:45.


#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postmandrku, on 20 august 2018 - 14:10, said:

E ok, ai un plan.
Sa zicem ca investesti. Toti stim cum se face.
Intrebare: -  Cum te-ai gandit sa transformi inapoi ETH in RON sau EURO.
Sa zicem ca maine ai nevoie de niste cash si te-ai gandit sa iesi de pe crypto sa iti folosesti investitia in alta directie.
Explica-mi cum procedezi tu...
incerci sa glumesti sau cum? Nu se intelege ce vrei de fapt sau unde e neclaritatea...
asa cum ai cumparat eth cu lei/usd , la fel schimbi acei eth in lei/usd.
nu vad neclaritatea....
Daca incercai sa fii doar "interesant", nu ti-a iesit...

#18
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postrz, on 20 august 2018 - 18:38, said:

@Sorin147,

Sunt multe exchange-uri ok... ideea e sa nu bagi totul doar pe unul - in fiecare cate ceva si o sa fie in regula si la retragere.

Eu mi-am facut recent un cont pe Coinflux... ca e romanesc insa e bine sa nu rulezi prin ei sume mai mari de 10mii E sau $
Depunerea si retragerea (pe Coinflux) se pot face inclusiv prin REVOLUT... eu am cont euro/card si la o banca/IFN din Lituania, acolo unde isi tine Coinflux banii - prin SEPA se face transfer aproape instant!

Chiar daca e comision mai mare (in jur de 3.5%), e ok pentru crypto si REVOLUT - la ei schimbi din lei in crypto si ii lasi acolo asa cum ii lasi in orice cont de banca normala... cand ai profit, schimbi inapoi in lei iar apoi poti sa faci transfer in orice banca romaneasca. Imi place la ei deoarece ai totul intr-o aplicatie!



Eu am inceput sa cumpar prin martie 2018 dar nu am bagat sume mari... am inceput cu alimentarea unui wallet (Blockchain wallet) - o sa am profit la asta cand ajunge BTC la 10K.
Trading saptamanal am facut pe Cryptopia dar m-am lasat... am pierdut cam jumatate din ce am bagat initial dar e suma mica (sub 100 euro).
Sume mari am bagat ceva mai recent, cand deja era BTC sub 7K... acum, am invatat sa am rabdare pentru ca numai asa poti sa prinzi un minim istoric (sau pe aproape) - chestia e ca mereu trebuie sa ai bani pregatiti. Important este sa nu bagi banii de care ai nevoie acum sau ultimii banuti deoarece se pot bloca pe termen lung. Riscul este mare deci atentie!
De unde cumperi/vinzi ? Eu foloseam kraken dar nu sunt prea multumit de el...
LE: acum am vazut Coinflux sunt romani, parca nu as avea incredere assa mare in ei

Edited by ccdsah, 20 August 2018 - 18:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate