Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

☕ Cafeneaua cafelei la ibric

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
15013 replies to this topic

#15013
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Irina, dar nici sa suporti tu cheltuiala si apoi sa se compenseze cu chiria, nu vrea?
Mi se pare inuman fara AC.

Hello tuturor!
Recunosc ca nici macar nu am mai citit softpedia, asa de ocupata sunt. Si nici prea curand nu vad o optimizare a timpului liber.
Noi sa fim sanatosi!

Toate bune!

#15014
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019

View Postirina2014, on 14 martie 2024 - 10:18, said:

as pleca cateva zile undeva, dar nu am cum sa las animalele singure peste nopate, ma tem de stricaciuni si zgomote, sa nu am pb cu proprietarul

oricum, daca nu pune aer conditionat (si nu cred ca va pune), nu o sa mai rezist in 28.5 grade in casa Posted Image.
Problema e ca nu se racorea nici noaptea, din cauza faptului ca balconul e inchis, Groaznic. Anu trecut au fost 6 saptamani cu astfel de temperaturi in casa (afara fiind max 34, ziua), am fost total incapacitata,
Scuze ca ma "bag" in vorba!
Cred totusi ca o solutie ar fi un AC "portabil". Solutie aplicabila numai pentru temperaturi, nu si pentru animalute. Posted Image Nu neaparat brandul din link. Si sunt unele si mult mai ieftine.

Fata de cele fixe, eventual split, astea chiar daca denumirea este exagerata - nu sunt portabile ci transportabille (mobile), au un avantaj clar. Pot fi instalate oriunde pleci si pot fi mutate dintr-o camera in alta. Unele au si un kit care se poate monta in fereastra intredeschisa pentru a elimina aerul cald (sau rece) in afara incaperii, pastrand si o anumita esantietate a ferestrei. Asta fiindca fata de cele split, care au o unitate interna care sa zicem raceste SI o unitate externa care in timpul incalzirii UI elimina aer rece in afara incaperii, acestea au integrata atat UI cat si Unitatea Externa  (UE) intr-o singura carcasa. Deci aerul rece rezultat in urma incalzirii in camera trebuie eliminat in afara incaperii. Sau aerul cald rezultat in urma racirii in camera. Asta se face printr-un furtun mai gros care se ataseaza la carcasa AC si apoi la o fereastra intredeschisa.

Stiu ca pare complicat (sau scump) dar este o solutie complementara minunata, pe care nu ai niciodata de ce sa o regreti! Noi detinem cate 3 AC fixe la tara si 3 in Bucuresti. La fiecare locatie un aparat este instalat in Bucatarie... Este un "must"! Posted Image Si totusi avem si o unitate mobila.

Si atentie! Sunt aparate cu diferite dimensiuni, cu diferite performante, de diferite capacitati, unele si incalzesc dar si racesc si evident vin cu preturi diferite. Si spre deosebire de cele split, din care gasesti unele care au un nivel de zgomot si de sub 18dB (unitatea interna), cele mobile au un nivel de zgomot ceva mai mare. Desigur ca aici nu am vorbit si de dezavantaje! Care exista. Zgomotul fiind doar unul dintre ele. Dar poti sa-l iei cu tine oriunde ai locui! Posted Image Si te poti incalzi sau raci la un click distanta.

Edited by MiaJiro, 17 March 2024 - 06:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate