Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

☕ Cafeneaua cafelei la ibric

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
15013 replies to this topic

#14725
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Pentru cei tari de inima, Supa de porumbel.

#14726
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

View Postirina2014, on 05 iunie 2023 - 11:38, said:


eu cand spuneam ca asta-i treaba...Am lucrat la Marele Nimic din tinerete, sunt avansata acum, si apreciez fiecare secunda.
Amin! De mult am ajuns la concluzia ca timpul petrecut cu și pentru cei dragi, e mult mai prețios decât banii. Mai mult de 4 ore/zi, 4 zile/săptămâna, rar lucrez 🙈

#14727
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Ah, Irina, nu tb sa te amesteci in natura lucrurilor.
si eu am facut la fel si n-a iesit bine, si de-atunci m-am linistit.

dar s-o dam intr-o nota optimista: au venit proprietarii zebrelor sa le ia acasa.
doar ca au luat doua zebre si doua ousoare, acuma cica vor si pui Posted Image
ca sa fie de bine inceputul, le-am facut cadou un cuib corespunzator, material de cuib si hrana vitaminizata pt viitorii parinti.

Posted Imagenici nu stiu in ce s-au bagat Posted Image

#14728
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postirina2014, on 05 iunie 2023 - 11:32, said:




Am o cioara, pui mai măricel..
Sper sa reziste la mine pana poate zbura. Si mi-ar placea sa ma viziteze dupa Posted Image

Ține-o să vezi dacă trăiește 200 de ani :)

#14729
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostBogdansv1, on 05 iunie 2023 - 20:37, said:

Ține-o să vezi dacă trăiește 200 de ani Posted Image
pai asta ma atrage mult la neamul lor...ca nu mai sufar...dar as avea grija cui le las

sunt intoarsa, mi-a murit una din catelele de la tara...ma asteptam, era batrana, surda, dar....tot sufar

View Postcanarel, on 05 iunie 2023 - 20:29, said:

Ah, Irina, nu tb sa te amesteci in natura lucrurilor.
si eu am facut la fel si n-a iesit bine, si de-atunci m-am linistit.

asa e, am incercat cu un graur anul trecut.
interesant e ca aceasta Cioara e mult mai putin fricoasa decat graurul. se cocoata pe mine, una-doua, tzup! Incerc sa o ating cat mai rar, in general doar cand o mut (ziua e prea cald in balcon)

Edited by irina2014, 05 June 2023 - 21:27.


#14730
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Îmi pare rău, e tare greu când pierdem câte un animaluț 😔

#14731
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Of, ce trist. Imi pare rau, Irina. :hug:

#14732
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Scuze ca intervin.@irina 2014 : De ce nu luati dumneavoastra catelusa maidaneza?Stiu ,o sa spuneti ca daca ati fi putut sa o luati n ati mai fi deschis topicul respectiv.Dar fiindca tocmai ati pierdut un sufletel drag , ati putea da o sansa catelusei maidaneze de a avea exact ce va doriti pentru ea o casuta permanenta ( nu ca inlocuitor pentru pierderea suferita pentru ca nu ar fi corect fata de nici una din cateluse)dar dat fiind ce s a ntamplat ati putea fi chiar dumneavoastra salvarea acestui suflet mic si nevinovat .

#14733
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Posthaltija, on 05 iunie 2023 - 22:40, said:

Scuze ca intervin.@irina 2014 : De ce nu luati dumneavoastra catelusa maidaneza?

Multumesc pentru gandurile bune! Chiar ma gandeam ca in ultimi 2 ani am fostl inistita: nici un bolnav, nici un plecat. Cand ai multe, uneori se intampla una-dupa alta, de te nauceste

@Haltija: nu e nici o problema, e o intrebare normala, de fapt. Am deja 2 (au fost 3) caini si 5 pisici... Plus o cioara :))
Prietena care a gasit-o  are si ea 2+2...

#14734
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Eu aveam doar doi carasi - Carassus Auratus!
Si-i hranesc cu mancarea viitorului...

Doamne! Il hranesc, ca unul a murit.
Cand dupa peste 15 ani de zbenguiala alaturi de "perechea" lui/ei a decedat, nu am plans, dar nu aveam mult...

Si n-am putut niciodata sa ma uit la ei ca la plachie... Cand intram in camera, incepeau amandoi sa vina spre geamul din fata al acvariului si sa se agite frenetic. Zic sigur ca-mi recunosteau "calcatura", ca MA recunosteau. Acum, ma recunoaste numai unul.

Edited by MiaJiro, 06 June 2023 - 08:34.


#14735
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu mi imaginam ca sunt atat de longevivi!!

#14736
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Pai cel ramas are deja peste 16 ani de cand este la noi.
Dar i-am luat minusculi. Doar 3 cm cu coada cu tot.

O fi si asta batran, nu stim! Inca n-are barba alba! Posted Image
Dar e vioi, arata bine si este rotunjor. Porcusor cum s-ar zice. Se zice ca in salbaticie traiesc 5-10 ani. In captivitate, in apa filtrata, nepoluata, cu hrana regulata, fara dusmani (si cu dragoste - la nivel energetic doar, sa fim bine intelesi!) se spune ca poate atinge si 25 de ani. Ca record este mentionat unul care a trait peste 40 de ani.

Daca traieste atat, ma ingroapa el pe mine...

Edited by MiaJiro, 06 June 2023 - 11:54.


#14737
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
m-a impresionat cat de multa lume si-a exprimat regretele fata de disparitia userulu shefu de combinat, chiar pana la lacrimi.

si nu vreau sa facem nicio legatura, nu vreau sa gandim rau, dar mai stie cineva, ceva de userul i20, parca asa se numea pe SP.
el era un tip f activ, comenta la orice ora... a incetat sa mai comenteze chiar in perioada de maxim a pandemiei.
exista vreun topic de chemari/strigari, unde sa poti intreba de unu'-altu'?

#14738
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Parca noi il numeam Billy? Cafeneaua noastra nu o mai viziteaza de foarte multa vreme, in rest nu stiu nimic de el.

PS Ce mai stiti de ce multi care nu mai viziteaza cafeneaua? Au plecat fara sa spuna nimic.

#14739
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
da, Billy ii ziceam noi.

Gabi, fiecare cu prioritatile lui. Lumea vine, pleaca... cine sta e de obicei ok cu ambientul, anturajul.
Vin si pleaca din viata noastra persoane de care ne pasa, persoane pe care le pretuim, le iubim, de care ne leaga valori comune, legaturi verificate in timp... si totusi, se intampla sa plece.
Ce asteptari sau ce datorii ai pe un forum? aici intri cand ai timp, daca vrei... io zic ca nu-i cazul sa ne facem probleme si din cauza asta.

As manca o prajitura.

#14740
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am tot intrebat de Bilica Bilicuta atunci, nimeni nu stia nimic.

Imi placea de el, ma facea sa rad intr-un fel natural, era un tip cu care mi-ar fi placut sa stau intr-o seara la un vin.

Sper din tot sufletul sa fie bine, sanatos, calare pe situatie (= Jessica Alba).

LE: stiu ca ex al nostru Crisstone e bine, ca zilele astea am dat peste postari de ale lui. Ce s-a intamplat, de unde i-a venit retragerea asta selectiva?


Edited by irina2014, 08 June 2023 - 13:18.


#14741
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
hello, hello!
un glorios we bibliofil amatorilor!

tre sa va zic una, ca am ras in gand si m-a bucurat intamplarea: in plimbarile mele alea mai lungi, care tin loc de sport Posted Image am un popas pe niste bancute care-s asezate langa un oarece monument, strajuit de doua tunuri.
si cat scrolam eu in tihna, a venit pe banca alaturata un tatic cu doi baieti, unul pe bicicleta proprie. altul pe scaunel purtat de bicicleta tatalui.
a rezemat tata bicicleta de banca, l-a scos pe cel mic din scaun, celalalt baietel si-a aruncat-o in iarba si directia tunuri!
nu stiu cat s-or fi distrat copiii, cu toate ca pareau fericiti, dar tatal era in extaz: dadea comanda de atac, foc! se adresa unei baterii imaginare, a incalecat tunurile alea, s-a pitulat langa ele, mai ca n-a facut salt inainte si târâș-marș, ce mai! a purtat un razboi imaginar in toata regula.
la un moment dat mi s-a parut cunoscuta vocea, dar mi-era jena sa ma uit atent la om.
totusi cand au plecat - ca i-a sunat mamica intre timp - ne-am recunoscut reciproc, era baiatul care mi-a montat mobila de bucatarie.
nu cred c-am vazut vreun adult sa se bucure atata de-o joaca!

ps: tocmai mi-am amintit cum nici omul meu nu se dadea dus de pe un tun din Budapesta, chiar daca baietelul de langa el era aproape sa planga ca n-avea si el acces Posted Image
Attached File  budapesta.JPG   1.24MB   25 downloads

#14742
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
E bine cind putem sa ne simtim copii chiar daca pentru putin timp.

Canarico sa inteleg ca ai dat startul la vikend?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate