Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

☕ Cafeneaua cafelei la ibric

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
15013 replies to this topic

#14131
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Buna dimineata
In sfirsit s-a terminat ploaia, acum avem.parte de soare.
Irina, pot spune ca sint multumit de achizitie. Am mai incercat cu pulpe de pui dezosate, au iesit bine.


#14132
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
A venit la noi ploaia 🤦🏻

#14133
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
nu te plange, asta-i f bine!

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Deci te poți descurca și fără sulul de hârtie igienica din baie. Asta înseamnă ca nu e atât de important, ci mai degrabă confortabil Posted Image
That was my point…Posted Image

nu-s de-acord! ok, nu mori, dar nici bine nu-ti este! pt mine e fff important! confortabil e un bideu cu apa calda, ca sa pastram registrul  :lol:

View PostAngela456, on 22 ianuarie 2023 - 08:53, said:

Căldură asta a adus toati boalili.

io-s aproape moarta.

#14134
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
Ei….asta cu hartia igienica este oricum un exemplu dus la extrem. 
Ideea era ca putem foarte bine trai fără 90% din lucrurile pe care le Deținem și in concluzie chiar nu merita sa ne stresam pentru ele. Detașarea de material e un mare pas înainte in obținerea pacii interioare, probabil cel mai important.
Asta bineînțeles, nu înseamnă sa renunțam la ele și fizic, sa trăim in austeritate, ci doar sa nu ne atașam de ele și sa acceptam ideea ca oricând putem pierde acel confort.

Multă sănătate, apropos 🤗.
Nevasta-mea tușește de 2 săptămâni și nu trece cu nimic.

#14135
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
E adevarat ca putem sa ne lipsim de multe lucruri, ca putem sa ne descurcam fara ele. Dar daca acele lucruri inseamna mici placeri?

PS Multa sanatate Doamnei tale.

#14136
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
Mulțumesc 🤗.
Cât sunt mici plăceri, e ok. Când devin teluri, sau mai rău….obsesii…atunci e nasol.

#14137
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrichelieu, on 22 ianuarie 2023 - 17:23, said:

Cât sunt mici plăceri, e ok. Când devin teluri, sau mai rău….obsesii…atunci e nasol.

recunosc, io am o obsesie cu hartia igienica. sa am, sa fie, sa prisoseasca in baie!

View Postrichelieu, on 22 ianuarie 2023 - 15:55, said:

Asta bineînțeles, nu înseamnă sa renunțam la ele și fizic, sa trăim in austeritate, ci doar sa nu ne atașam de ele și sa acceptam ideea ca oricând putem pierde acel confort.


ei, atunci daca e doar asa, pour parler, ma detasez si io!
te lepezi de satana? ma lepad!

io iau de 3 zile kladax ca aveam niste dureri de nas, laringe si ce-o mai fi pe-acolo!!! ca amigdale nu mai am.
la mine, daca incepe sa ma doara nasul, e de rau! asa de rece mi se parea aerul din bucatarie, incat am facut ciorba cu masca pe fata, imaginati-va priveliste!

#14138
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postcanarel, on 22 ianuarie 2023 - 18:01, said:



.. daca incepe sa ma doara nasul, e de rau!...

Păi nu mănânci bătaie? Și asta e de rău...

Dacă te mănâncă una din mâini dai bani, dacă e cealaltă primești... Sincer, nu am urmărit dar ar însemna că o mână să mă mănânce doar o zi pe lună iar cealaltă cam tot timpul...

#14139
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
sanatate, Canarel!

gripa?

#14140
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
nu stiu daca gripa.  

am mereu aceeasi simptomatologie si-mi trece cu acelasi tratament.
la mine incepe sa se amelioreze dupa ce iau una-doua doze de antibiotic, deci gripa e? sunt si vaccinata antigripal in noiembrie.
acum am toate manifestarile posibile, ca la viroza, ca la gripa, ca la faringita-rinita si orice  -ita. ma rog, sunt speciala!

aa, reteta mi-a dat-o prin telefon, cica rinita.

#14141
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Țuică fiartă ai încercat?

Câteva "pagini" din "cărțile" din bibliotecă trimit microbii și virușii în vacanță prelungită

#14142
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
Buey, cum naiba am uitat de lectura!!!

Edited by canarel, 22 January 2023 - 18:55.


#14143
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcanarel, on 22 ianuarie 2023 - 18:01, said:



recunosc, io am o obsesie cu hartia igienica. sa am, sa fie, sa prisoseasca in baie!




ei, atunci daca e doar asa, pour parler, ma detasez si io!
te lepezi de satana? ma lepad!

io iau de 3 zile kladax ca aveam niste dureri de nas, laringe si ce-o mai fi pe-acolo!!! ca amigdale nu mai am.
la mine, daca incepe sa ma doara nasul, e de rau! asa de rece mi se parea aerul din bucatarie, incat am facut ciorba cu masca pe fata, imaginati-va priveliste!
Pai știi cum e….materializarea unui lucru, fie el principiu de viața, începe de la un gand, care e pus in cuvinte, după care cuvântul se transforma in fapta…și așa mai departe :).
Am și eu obsesiile mele, dar încerc sa mi le identific si sa le gestionez din aproape in aproape. Am lucrat mulți ani cu un psiholog la chestia asta si m-a ajutat mult. Studiul Bibliei si discuțiile cu niște preoți, m-au ajutat si ele, la fel si rugăciunea. Chestia e ca, de câte ori identific ceva nou și nu ii găsesc singur sursa și implicit nici rezolvarea, cer ajutor :).
Încerc sa trăiesc cât mai liber, iar libertate adevarata  fără Detașare nu exista.
Eu nici business nu fac pentru bani. O fac pentru a-mi face treaba, pentru a ma ajuta pe mine și pe alții. Banii vin ca o masura a lucrului bine făcut. Ei sunt necesari, bineînțeles…nu pot fi ipocrit sa spun ca nu imi folosesc. Fără ei nu se poate trai in societate.

#14144
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
io-s mai pragmatica si recunosc: muncesc pentru bani, in primul rand. trag de mine si pt mine, nu ca sa-i ajut pe altii. ajut cat pot, daca pot, selectiv.
n-am ajuns si nici nu cred ca ajung in viata asta la bucuria de-a munci doar ca sa muncesc, nu!

iar discutiile despre studiul celor sfinte nu-s de mine, fiindca, precum ti-am mai zis, n-am niciun fel de aplecare. traiesc cu convingerea ca ce-i aici, pe pamant, asta-i totul! azi, aici, acum!

in fine, prea profund pt seara cu America expres, like!

#14145
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Nu banii aduc fericirea............. ci numărul lor.

Am avut niște perioade negre în viață, în special în urma Covid când am fost la limită, fiecare zi era o provocare. În principiu am reușit să mă redresez dar sunt conștient că am acum o perioadă benefică în activitate până în mai, după aceea nu mai știu.

#14146
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBogdansv1, on 22 ianuarie 2023 - 21:07, said:

Nu banii aduc fericirea............. ci numărul lor

Ma….sa știi ca am cunoscut niște oameni cu mulți bani….și prin mulți, inteleg MULȚI….de ordinul zecilor, chiar sutelor de milioane de euro, care sunt oricum, numai fericiti nu. Sunt in esenta niște distruși…
Chiar știu pe unul de la cluj, care avea vreo 40 de milioane strânse din asfaltări…și când a pus DNA-ul ochii pe el, a vrut sa o întindă din tara și s-a gândit el ca un loc bun in care sa se mute ar fi Monaco. Chestia e ca acolo s-a trezit ca, cu cele 40 mil ale lui era un fel de pielea….
Nici un apartament serios nu își putea cumpara. Și l-a apucat o depresie, de a fost la un pas sa se sinucidă.
Mai am un amic, care a vândut o rețea de televiziune prin cablu cu 2 milioane de euro, după care a intrat in depresie ca el ce mai face acum, ca și-a vândut munca de o viata (era momentul optim sa vândă) și a stat câteva luni in sanatoriu la Predeal. Acum s-a apucat de investiții imobiliare in Bucuresti, e ok.
Deci nu, Bogdane….fericirea nu are legatura cu banii, indiferent de numărul lor.
Și oricum, statistic vorbind…cele mai fericite popoare din lume, sunt printre cele mai sărace.

View Postcanarel, on 22 ianuarie 2023 - 20:50, said:

io-s mai pragmatica si recunosc: muncesc pentru bani, in primul rand. trag de mine si pt mine
pai și eu tot pentru mine trag, doar ca ma mâna alte lucruri :)

#14147
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Bogdan a dat definitia corecta.
Acum numarul lor depinde de persoana, unii ar fi fericiti sa aiba cate mii de euro, altii pot fi nefericiti cu 40 milioane de euro dar poate 40 miliarde i-ar inveseli.
Important este sa te bucuri de ce ai fie si de... o cafea sau ceva bun de mancat, baut, on topic.
Gripa, raceala, viroza asta nu trece in 2 saptamani chiar daca asa pare la un moment dat, dureaza minim 3 saptamani si doar dupa o luna poti spune ca nu mai ai nimic, verificat pe mine si pe cunoscuti, colegi, nu a scapat nimeni.

#14148
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFC72, on 22 ianuarie 2023 - 22:28, said:

Important este sa te bucuri de ce ai fie si de... o cafea sau ceva bun de mancat, baut, on topic.
Nah…ai pus punctul pe i :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate