Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ofensiva bugetarilor

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
202 replies to this topic

#1
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018
Cred ca ati observat reactiile bugetarilor, in mod special ai celor imbuibati, fata de Diaspora si de sistemul privat in sine. Exista o atitudine care a inceput sa fie exprimata fatis in mediul online, in media si la TV. Cu cativa ani in urma astfel de reactii erau taxate imediat si se lasa cu nasoale (demiteri, retrogradari, excluderi, samd) dar acum parca a devenit o obligatie si doar reactiile furibunde din mediul online mai reuseste sa le tempereze. Cateva cazuri de care imi aduc aminte rapid:

- Ovidiu Muntean din politie, ne spune sa apelam la rude si la popi cand avem probleme

- Maria Chetran din politie, s-a saturat de pulifricii care "sustin" ca-i platesc ei salariul

- Maria Grapini

- Deputatul Mitraliera

- Primariul comunei Calugareni care produce in doua saptamani cat face un capsunar intr-un an

- Prescornitoiu care afirma ca pe 10 august se va goli Europa de hoti si de curve

Edited by iladi, 20 August 2018 - 12:58.


#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Nu generaliza toți bugetarii! Ceea ce tu scoți în evidență, reprezintă nici 1% dintre bugetari!
Nu toți bugetarii sunt primari, șefi de poliție, etc...
Nu mai dați vina pe toți bugetarii!
Nici cu patronii nu mi-e rușine!

Edited by nick5roo, 19 August 2018 - 10:16.


#3
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postnick5roo, on 19 august 2018 - 10:04, said:


Nici cu patronii nu mi-e rușine!

Da niste exemple :D

#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaproape40, on 19 august 2018 - 10:08, said:

Da niste exemple Posted Image
Păi cam majoritatea fentează statul prin evitarea plății contribuțiilor către stat pentru angajat! Salarii mari pe hârtie, dar în realitate mici. Nu generalizez, dar cunosc cazuri!
Spoiler

Edited by nick5roo, 19 August 2018 - 10:14.


#5
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postnick5roo, on 19 august 2018 - 10:10, said:


Salarii mari pe hĂąrtie, dar Ăźn realitate mici.
Invers.

#6
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postnick5roo, on 19 august 2018 - 10:10, said:

Păi cam majoritatea fentează statul prin evitarea plății contribuțiilor către stat pentru angajat! Salarii mari pe hârtie, dar în realitate mici. Nu generalizez, dar cunosc cazuri!
Cine a trecut contributia la angajator?

#7
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postnick5roo, on 19 august 2018 - 10:04, said:

Nu generaliza toți bugetarii! Ceea ce tu scoți ăn evidență, reprezintă nici 1% dintre bugetari!
Nu toți bugetarii sunt primari, șefi de poliție, etc...
Nu mai dați vina pe toți bugetarii!
Nici cu patronii nu mi-e rușine!

Bugetarii "de bine" sunt minoritari in tara asta, in rest toti sunt niste lepre care se angajeaza la stat doar pt beneficiile oferite de acesta pe spatele sistemului privat. Eu platesc TVA si impozite lunar mai mari decat salariul unor bugetari dar nu am sosele, spitale, scoli, securitate, samd. Ma uitam acum o saptamana ce coada era la un liceu pt examenele ca sa intri in politie, am auzit ca au fost 5 candidati pe un loc iar astia in domeniul privat nu gasesc sa angajeze nici pe salarii de 2500 de lei.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
din pacate pe astia media nu-i "vede" si nu-i considera reprezentativi.
vazui de curind pe fesebuci "lumea revoltata" de ce masina avea copilul unei ministre sau parlamentare, dracu sa-i ia p'amandoi, dar ca el citi or mai fi de "afaceristi onesti" care nu au facut decit afaceri cu statul, iar pe aia nu-i vede nimeni.
in plus de asta, este mai usor sa-i scoti bugetarului ochii cu "traiesti din banii mei", uitind ca si privatul, tot din "banii mei" traieste Posted Image

cum era zicala aia? sunt negustor cinstit, dar nu ma intreba cum am facut primul milion ..

Edited by r_murphy, 19 August 2018 - 10:15.


#9
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaproape40, on 19 august 2018 - 10:12, said:

Cine a trecut contributia la angajator?
un bugetar nu reprezintă parlamentul, și nu sunt eu vinovat că a câștigat un hoț, fotoliu în parlament!

View Posttauru242, on 19 august 2018 - 10:12, said:

Invers.
Vezi că am pus și un spoiler!

#10
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postnick5roo, on 19 august 2018 - 10:15, said:

un bugetar nu reprezintă parlamentul, și nu sunt eu vinovat că a câștigat un hoț, fotoliu în parlament!


Vezi că am pus și un spoiler!

Parlamentarii sunt bugetari...

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Titlul ar trebui nuantat putin ca sa fie mai cuprinzator.

Este vorba despre toti cei ce depind de buget, nu doar cei platiti de la buget.
Asa putem sa-i aducem in lumina pe marii "oameni de afaceri" care, intro piata concurentiala reala, ar da faliment instantaneu ;)

La fel multi alti dependenti de buget, armata de votanti credincioasa creata artificial de partidul aflat la putere pentru a-si asigura majoritatea in cazul oricaror alegeri !

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmobiletron, on 19 august 2018 - 10:00, said:

Cred ca ati observat reactiile bugetarilor, in mod special ai celor imbuibati, fata de Diaspora si de sistemul privat in sine. Exista o atitudine care a inceput sa fie exprimata fatis in mediul online, in media si la TV. .........
Da , am observat si reactiile a tot felul de idioti , fata de bugetari , idioti care pretind ca datorita lor traiesc si exista bugetarii .
De fapt este doar o manevra politica de invrajbire , manevra care a prins bine pe fondul frustrarilor generale ale multor ratati .

#13
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postnick5roo, on 19 august 2018 - 10:15, said:

un bugetar nu reprezintă parlamentul, și nu sunt eu vinovat că a câștigat un hoț, fotoliu în parlament!

Majoritatea bugetarilor provin din sistemul bugetar, tocmai asta e cea mai mare problema. In mod normal bugetarii nu ar trebui sa aiba acces la putere, nici drept de vot nu ar trebui sa aiba.

#14
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaproape40, on 19 august 2018 - 10:18, said:


Parlamentarii sunt bugetari...
Măi tu citești pe lângă! :D Am zis că: ”și nu sunt eu vinovat că a câștigat un hoț, fotoliu în parlament!” Deci e clar că m-am referit la un bugetar. Că nu numai bugetarul l-a votat, și asistatul, și patronul, și angajatul la patron etc...

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post86-APP, on 19 august 2018 - 10:19, said:

Da , am observat si reactiile a tot felul de idioti , fata de bugetari , idioti care pretind ca datorita lor traiesc si exista bugetarii .
De fapt este doar o manevra politica de invrajbire , manevra care a prins bine pe fondul frustrarilor generale ale multor ratati .


Pai atunci hai sa ne facem toti bugetari, si vedem adevarul

#16
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Post86-APP, on 19 august 2018 - 10:19, said:

Da , am observat si reactiile a tot felul de idioti , fata de bugetari , idioti care pretind ca datorita lor traiesc si exista bugetarii .
De fapt este doar o manevra politica de invrajbire , manevra care a prins bine pe fondul frustrarilor generale ale multor ratati .

Sunteti bugetar domnu?

#17
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmobiletron, on 19 august 2018 - 10:20, said:

Majoritatea bugetarilor provin din sistemul bugetar, tocmai asta e cea mai mare problema. In mod normal bugetarii nu ar trebui sa aiba acces la putere, nici drept de vot nu ar trebui sa aiba.
Cum a spus bine și @argonaut , bugetarii nu ar fi așa de aclamați dacă privatul nu ar lucra, colabora sau ar face afaceri cu statul! Deci cine îi încurajează, sau cine pe cine?

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmobiletron, on 19 august 2018 - 10:22, said:


Sunteti bugetar domnu?
Nu " domnu'" nu sint , dar vad realitatea .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate