Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

O societate bolnava

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Despagubiri de 36kk de dolari? Da' ce, era din aur?

#38
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Pentru ca ei au tras primii, deci au facut uz nejustificat de forta. Adica au ucis un om nevinovat. Asa este legea la ei.
Daca ea tragea prima, se considera auto-aparare la politisti si nu mai pierdeau procesul.

Eu consider ca indifierent cine ar fi tras primul, vinovatii raman exclusiv politistii din cauza ca aveau alternative pentru a nu escalada situatia, dar le-au ignorat si au ales sa ucida cu buna stiinta.
Problema este defapt una generala, se poate vedea si din postarile pe acest subiect ca sunt multi care nu pot concepe alt scenariu decat pe cel rapid si violent. Nu cunosc cauzele acestui comportament irational, dar am niste banuieli.

#39
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

View Postcammyxxx, on 19 august 2018 - 13:04, said:

Daca ea tragea prima, se considera auto-aparare la politisti si nu mai pierdeau procesul.
Nu cred ca pentru a se considera auto aparare este nevoie neaparat sa plece un glont dintr-o arma.
Cred ca-i suficient ca o arma sa fie indreptata impotriva unui politist.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 13:52, said:


Nu cred ca pentru a se considera auto aparare este nevoie neaparat sa plece un glont dintr-o arma.
Cred ca-i suficient ca o arma sa fie indreptata impotriva unui politist.
Cu specificarea unde te umpusca militianu': pe domeniul public sau la tine in casa. Parca tot americanii au inventat chestia  ca poti impusca un strain la tine in casa, fie el si presedintele. La ei proprietatea este ceva peste idealurile lui Ilici nemuritorul.

Sau poate ca e ca in bancul ala.. politistii au asteptat 6 ore sa se usuce pardoseala..

#41
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
chiar nu inteleg despre ce vorbim aici; sunt atatea exemple cu politisti americani care chiar au dat-o in bara si  ati gasit tocmai exemplul asta slab?

Au fost omorati oameni neinarmati si voi veniti cu prostia asta cand  nebuna face pe grozava amenintand politia cu arma?

#42
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

View Posttfmercedez, on 19 august 2018 - 14:02, said:

Cu specificarea unde te umpusca militianu': pe domeniul public sau la tine in casa.
Sa inteleg ca la mine-n casa pot sa fac ce vreau? Nu ma impusca militianul?

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcammyxxx, on 19 august 2018 - 13:04, said:

Pentru ca ei au tras primii, deci au facut uz nejustificat de forta. Adica au ucis un om nevinovat. Asa este legea la ei.
Nu, legea e ca atunci cand o arma este indreptata spre tine si la somatie nu o lasa jos nu stai la discutii pentru ca in secunda urmatoare poti fi mort si pana la urma... de ce sa mori tu si nu suspectul ? E altceva acolo in mod sigur, chestii scoase din context, irelevant oricum pentru noi.

Edited by Barboso, 19 August 2018 - 14:55.
NU politiza aria !


#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 14:32, said:


Sa inteleg ca la mine-n casa pot sa fac ce vreau? Nu ma impusca militianul?
In SUA ai dreptul sa te aperi in casa ta.

#45
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

View Posttfmercedez, on 19 august 2018 - 14:52, said:

In SUA ai dreptul sa te aperi in casa ta.
Chiar si de organele statului?
Cum naiba atunci ai mai aresteaza pe aceeia care proceseaza cocaina in casa "mea" ?
Se bazeaza pe hipnoza?

View Posttfmercedez, on 19 august 2018 - 14:52, said:

In SUA ai dreptul sa te aperi in casa ta.
Si in Romania, daca te cheama adrian, ai nevasta frumoasa, si esti pilot poti sa ucizi fara sa faci puscarie.

Edited by maramiopedi, 19 August 2018 - 15:36.


#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcosty_ytsoc, on 19 august 2018 - 14:10, said:



Au fost omorati oameni neinarmati

Asta da e abuz clar..pentru ca daca nu esti inarmat nu poti sa-i pui viata in pericol...

View Postmesterelcostin, on 19 august 2018 - 14:25, said:

In Suedia, un baiat  cu sindromul Down ce tinea un pistol de jucarie a fost impuscat, politistii crezand ca e periculos.
La ei nu exista legea aia unde spune ca trebuie sa tragi in zonele mai putin vulnerabile?

Edited by I2O, 19 August 2018 - 15:43.


#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 15:34, said:


Chiar si de organele statului?
Cum naiba atunci ai mai aresteaza pe aceeia care proceseaza cocaina in casa "mea" ?
Se bazeaza pe hipnoza?

Si in Romania, daca te cheama adrian, ai nevasta frumoasa, si esti pilot poti sa ucizi fara sa faci puscarie.
Din partea mea, ai dreptul sa fii impuscat ca te-ai scobit in nas, sau ai fumat pe strada, ai scuipat si injurat, sau nu ai avut placutele de inmatriculare pe masina.

Impreuna cu toata familia ta, sa fim intelesi.

#48
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

View Posttfmercedez, on 19 august 2018 - 14:52, said:

In SUA ai dreptul sa te aperi in casa ta.
Nu face economie de tastatura, detaliaza.
Nu mult doar "umpic".
Sufer de multiple personalitati?
Amu zici una, dupa 5 zile alta?

Edited by maramiopedi, 19 August 2018 - 17:56.


#49
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Welfare mosters, sau welfare terrorists.
Astea sunt produsele ajutoarelor sociale, ii invata ca trebuie doar sa beneficieze de beneficiile legilor dar sa nu se supuna legilor. Nasc niste mostri teroristi, ce sunt rapid integrati in gruparea terorista a cetatenilor suverani.
O terorista in minus pe planeta, din nefericire terorista deja a mai produs 2 teroristi.
Eu nu inteleg ce au belit aia 6 ore cu ea? In 5 minute trebuia sa fie deja la morga.
Anul trecut, fortele speciale, avand in fata UN BARBAT ALB NEINARMAT SI IN PATRU LABE, in nici 5 minute l-au ucis, fara ca acesta sa aiba vreo arma, si dupa ce initial l-au umilit si l-au pus sa le linga si bocancii, acesta fiind in patru labe cand au descarcat rezervoarele mitralierelor in el... dar cand e vorba de o terorista cu arma de culoare si de sex feminin ce comite un atac terorist cu premeditare (a spus asta atat in filmarea initiala de la oprirea in trafic cat si dupa aia in filmarile puse pe retele de socializare dupa ce a refuzat sa se prezinte la proces si stia ca vor veni dupa ea) stau la negocieri 6 ore?

Sa nu uitam ca decizia e una initiala. Luata convenabil de un juriu de femei negre... deci iti dai seama cam ce "justitie" s-a facut.
Au mai fost cazuri celebre care in prima faza juriul a acordat zeci sau sute de milioane despagubiri, ca doar nu dau de la ei ca ei sunt asistati sociali care viseaza sa ajunga si ei in pozitia de a primi pomana de milioane dintr-un foc. Despagubiri care nu s-au platit niciodata pentru ca la decizia finala luata de niste oameni care au si ceva in cap s-a stabilit ca merita 0 $.

Edited by lexis1, 19 August 2018 - 18:03.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 17:54, said:


Nu face economie de tastatura, detaliaza.
Nu mult doar "umpic".
Sufer de multiple personalitati?
Amu zici una, dupa 5 zile alta?
tu esti bâlbâit?

#51
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postlexis1, on 19 august 2018 - 17:58, said:

Sa nu uitam ca decizia e una initiala. Luata convenabil de un juriu de femei negre... deci iti dai seama cam ce "justitie" s-a facut.
Au mai fost cazuri celebre care in prima faza juriul a acordat zeci sau sute de milioane despagubiri, ca doar nu dau de la ei ca ei sunt asistati sociali care viseaza sa ajunga si ei in pozitia de a primi pomana de milioane dintr-un foc. Despagubiri care nu s-au platit niciodata pentru ca la decizia finala luata de niste oameni care au si ceva in cap s-a stabilit ca merita 0 $.
Oricum decizia nu e definitiva, deja au facut contestatie (pe buna dreptate).

Edited by YourFan, 19 August 2018 - 19:25.


#52
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asta ziceam si eu.
Era un caz celebru cu unul care la prima decizie juriul care ura maxim corporatia in cauza i-a acordat vreo 25 milioane de $ despagubiri pentru simplul fapt ca prostul s-a lovit de usa corporatiei ca nu era atent pe unde mergea.
La a doua decizie n-a mai primit nimic, cum era si normal.

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostGingisHan2015, on 19 august 2018 - 09:40, said:

Ce chestie .Dimineata am urmarit intamplarea pe you tube .Ce coincidenta .Mie mi se pare dusa rau cu capul . Asta e debutul scandalului .De aici s-a plecat .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WZODTT-r4Gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostGhita_Bizonu, on 19 august 2018 - 10:27, said:

Îî?!!
Deci o persoana nu se stie ca cum  la caăpuțu ei cel diliu circula cu o masina fara numere de inmatriculare.
De pe la 1900 exsita o obligatie mondiala ca un autovehicol sa iaba numere de imatriculare. Mi se pare ca si daca este o singura masina ... pe insula ....
Conducera pe drum public a unui autovehicol neinmatriculat este infractiune peste tot in lume. Numai bastinasii din Mato Grosso si Npua Gunee nu stiu - da ptr ei masina ... crez ca ori fug ori cad in genunchi si se roaga.
Si proasta aia iese pe strada cu o masina neimatriculata?!!
Apoi politia da dovada de o culanta iesita din comun - in loc sa o duca la sectie si sa o retina* o trimit acasa.
Politia vine cu madatul. Pwersoana in cazua ar fi trebuit sa se astepte la mandat si sa ia maruile necesare (sa mobilizeze niste bani, sa voirbeasca cu un avocat, sa cheme o ruda, prtena ..)
Dar nu! Ea e "libera"asa ca isi pregateste ... arma!
Dupa 6 ore .... mde.
AScvu ca cfica [politia a ales. A ales in tara in care derglati ca aia impusca la intamplare in strada, in magazine, in birouri si scoli.
Eu nu as zice ca politia art fi de condamnat. Ci ca au asavraist un act de eugenie sociala.
Cretina aia ar fi folosit in cele din urma arma ....


Tanti era un fel de suverană și ea.
Îi tot spune polițistului că ea "I do not participate in any of you guyses (???) side laws and things like that etc..." "You are not authorised" "Sir you have delegation of authority order ? "

De la 1:02.

Meritată.
6 ore a stat cu pușcociul ăla în preajma copiilor.
Nu cred că era sănătoasă psihic.

Edited by waterman, 20 August 2018 - 09:10.


#54
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Regulile sunt diferite intr-o tara care permite deținerea de arme. Nu le putem înțelege pentru că noi avem o altă cultura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate