Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Zei sau extraterestrii antici?

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018
E o coincidenta ca au fost multe civilizatii antice ce au venerat un cult dedicat consiliului celor 7, 9 sau 12  zei principali ordonati ierarhic, fiecare cu o functie?
Inclusiv in crestinism, avem sfinti,  serafimi, cheruvimi, arhangheli,  sfintii apostoli,  cu Sfanta Treime (Dumnezeu, Isus si Sf. Duh)  la varful ierarhiei, organizati in structuri separate cu atributii legislative, juridice si executive, cu Dumnezeu in frunte ca si cum ar fi un lider de stat etern.  
Ca si cum ar fi un guvern birocratic  cosmic alcatuit din ministri repartizati pe fiecare domeniu?  Iar oamenii antici si elitele monarhice si sacerdote le-au dedicat monumente si sarbatori anuale sperand sa initieze un contact ? Azi dimineata am vazut un episod pe History din  serialul Ancient Aliens unde paleoastronautii ziceau ca toate mitologiile au la baza un sambure de adevar.Si ca acei zei ar fi de fapt un consiliu sau o delegatie de noua ambasadori  extraterestri ce guverneaza galaxia si supravegheaza fiecare civilizatie avansata din galaxie, inclusiv a noastra. Sau pur si simplu a fost din cauza comertului antic prin care nu s-au transmis marfuri, ci si idei si credinte religioase? La fel cum se intampla in globalizarea de azi cand se transmit trenduri si creatiile artistilor ? De ce mai toate cultele religioase au cam aceleasi povesti - geneza, potop, distrugerea unui oras, un razboi primordial, nasterea unui fiu de zeu predestinat sa schimbe omenirea, sfarsitul lumii?Mai zicea ca in anii 1950', presedintele Eisenhoower a fost contactat de o delegatie extraterestra la Pentagon de cand sovieticii si americanii au inceput sa faca teste nucleare si expeditii de explorarea spatiala.  Inclusiv de un tip misterios pe nume Valiant Thor care i-a cerut sa renunte la cursa inarmarii. Dar Ministerul Apararii,  Complexul Industrial Militar, CIA si FBI au refuzat sa  accepte propunerea si l-au impiedicat pe presedintilor Ike si pe Kennedy sa dezvaluie existenta extraterestrilor.  In 1977, un anume extraterestru Vrillon din Federatia Asthari  a intrerupt transmisiunea TV pentru a alarma populatia privind cursa inarmarii. Consiliul celor 9 extraterestri au voie doar sa supravegheze, nu sa intervina, dar par sa se simta amenintati de specia noastra umana si atitudinea distructiva. Pentru cine a vazut Star Trek, membrii echipajului n-au voie sa intervina sau sa-si dezvaluie activitatea pe planete cu civilizatii primitive.  Cica regizorul serialului  s-a inspirat de la extraterestri dupa ce a interactionat cu ei.
Mai spuneau ca suntem supravegheati de 13 000 de ani de un satelit negru cunoscut ca Black Knight ce ne orbiteaza planeta.

Edited by SpinWaze, 11 August 2018 - 17:23.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
E tragedie mare acum ca s-au prins oamenii de stiinta ca distantele dintre planetele locuibile sunt atat de mari si probabilitatea de a fi locuite in acelasi timp de civilizatii inteligente este atat de mica , incat se duce dracului mitul cu zei , cu extraterestri si cu zei extraterestri . Nici reptilienii nu mai sunt la moda de cand am ajuns pe Marte , nici venusiana Orejona nu mai este de actualitate de cand s-au prins cum sunt conditiile pe Venus . Se duc naibii o multime de falsi profeti , o multime de pseudo-savanti , o multime de smecheri care castiga bani din dorintele unor oameni ...bine intentionati dar lasati in urma de evolutia intelectuala .
Nu exista mo , nimic in afara de noi . Este dezamagitor , este dureros , dar noi suntem tot ce vom cunoaste mai performant ca inteligenta  atata timp cat specia umana va reusi sa supravietuiasca. Nu vom cunoaste altceva , nici zei , nici divinitati aiuristice , nici extraterestri. Liv-uit-det  ...in plm !

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
E adevarat ! tot ce-ai scris e adevarat.

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
@JurasikMan
Daca n-o dadeai cu aia ta de gard, la sfarsit, mai-mai ca era sa-ti vâr un like. Nu ca ai fi facut vreo mare scriere, dar asa pentru relaxare.

Edited by addumi, 11 August 2018 - 17:27.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
avem niste probleme aici si anume cu colegii flatisti:

1. nu exista sateliti
2. stelele sunt niste picturi pe sticla
3. suntem unici in univers si singurii, nimic nu intra sau iese din atmosfera
4. exista doar 2 religii adevarate, cea cu biblia si cea cu coranul, restul nu exista
5. orice insitutie de stat, cum ar fi CIA, FBI, NASA, etc, sunt o conspiratie pt ne lua banii si a obtine ei toate resursele inepuizabile

asadar, ce facem acum? ne certam cu flatistii care sustin ca detin adevarul absolut pt intreg universul? sau luam de bun ca ar mai fi si altceva in afara de lapte si miere pe un pamant perfect plat pe care nici bula nivelei nu are curaj sa se miste in vreo directie?

#6
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018
Distantele sunt enorme intr-adevar, dar poate ca nu ne-au vizitat niciodata fizic si probabil nu o vor face niciodata.
Dar ar putea sa trimita niste sonde sau sateliti performanti.....Black Knight-ul ala cica ne orbiteaza planeta de 13 000 de ani!  Pe termen de zeci sau sute de mii de ani, ca civilizatie poti sa trimiti sateliti spre alte sisteme solare prin care sa interceptezi semnale si chiar sa supraveghezi alte  planete si civilizatii de la departare, chiar daca informatiile sunt in urma conform teoriei relativitatii.

Noi am trimis sondele Voyager care pot rezista milioane de ani si care in cateva sute de mii de ani ar putea sa ajunga in alte sisteme solare cu planete locuite de specii inteligente.

Unei sonde de tehnologie actuala i-ar lua 80 000 de ani sa parcurga distanta de 4 ani lumina pana la Proxima Centauri.
Cine stie ce sonde am putea dezvolta peste 50-100 de ani? Cine stie ce telescoape performante pe langa care telescoapele Hubble si James Webb sa para niste vechituri de aparate foto de pe vremea bunicilor?

Edited by SpinWaze, 11 August 2018 - 17:34.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ancient Alines ala e un show, la fel ca si Finding Bigfoot sau Curse of oak Island. Cum se cheama...'enhanced reality'. Adica aia gasesc o piatra cu ceva mai ciudat desenat pe ea, si de acolo pleaca teorii stufoase despre extrateresti, consilii galactice, etc. Cum ti-a zis si colegul, adevarul crud e ala- nu mai exista nimeni in univers, in afara de noi.

[ https://i.imgflip.com/12yfnu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018
Intr-un univers  cu o varsta de 13 miliarde de ani, cu o dimensiune observabila  de 90 de miliarde  de ani lumina si 2 trilioane de galaxii sa nu existe alte civilizatii in afara de noi?

Nici macar civilizatii la nivel tribal sau la nivel medieval pre-industrial  ?

Edited by SpinWaze, 11 August 2018 - 17:31.


#9
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 Dany_Darke, on 11 august 2018 - 17:27, said:

avem niste probleme aici si anume cu colegii flatisti:

Nu ca ar fi ceva original in topicul asta dar Chestia asta cu FE parca a devenit un fel de solutie de a inchide rapid topice cand nu avem chef sa discutam idei controversate. Repede aruncam un Flat pe topic, lumea se distreaza, topicul merge rapid la fun si/ sau se inchide => am scapat de el.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Logica este o unealta extrem de utila , cu conditia sa vreti sa o folositi. Planetele au varste diferite si evolutii diferite. Daca acum 65 miliarde de ani nu pica asteroidul ala acum planeta noastra era populata de dinozauri. Nici dreaq din universul asta ( sa nu aberam este o figura de stil ) ..macar din bratul Orion ( au auzit oare toti de bratul Orion  ? ) din care face parte sistemul nostru solar nu ar fi aflat cumva ca exista o planeta locuita de unii care au facut un radio acum o suta si ceva de ani si un neamt pe nume Hertz a emis niste unde ....spre poarta vecinului . Civilizatii probabil au existat , nu avem nici o dovada dar statistica zice ca ar fi existat ...si vor mai exista , dar asta nu inseamna ca sunt contemporane cu a noastra ( cel putin in raza noastra de "actiune " ) .
Pe masura ce stiinta evolueaza si pe masura ce aflam tot mai multe despre univers ,  simtim cum se indeparteaza de noi si el ( universul ) si sansa sa luam vreodata legatura cu cineva . Limitarile impuse de fizica care ne guverneaza universul ne condamna la singuratate ( ca specie ) . Acesta nu este neaparat un lucru rau . EXperienta ne arata ca orice specie superioara va inrobi o specie inferioara ( noi oamenii asa facem ) , asa ca e nasol sa ajunga altii la noi , mai bine " mucles " ( ptiu ..iar am ratat un" like" de la addumi ...) .
SF-ul este doar SF .
Religiile sunt ...doar niste povesti
liv_uit_det ! in .p..... ptiu , sa ma abtin ca poate primesc " like "

Spin waze , ce te face sa crezi ca omenirea va mai supravietui cateva sute de mii de ani ? Cateva sute de mii de ani dus ....alte sute de mii de ani intors ... uite asa facem milionul de ani . Noi nu o sa mai avem apa potabila in 200 de ani .

Edited by JurasikMan, 11 August 2018 - 17:51.


#11
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da da, dar vezi ca estimarea e de 65 milioane, nu miliarde.
Ai timp sa editezi. Cine stie cine-ti va descoperi mesajul peste 5000 de ani ?
Ar fi indus in eroare...

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 SpinWaze, on 11 august 2018 - 17:05, said:

E o coincidenta ca au fost multe civilizatii antice ce au venerat un cult dedicat consiliului celor 7, 9 sau 12  zei principali ordonati ierarhic, fiecare cu o functie?
Inclusiv in crestinism, avem sfinti,  serafimi, cheruvimi, arhangheli,  sfintii apostoli,  cu Sfanta Treime (Dumnezeu, Isus si Sf. Duh)  la varful ierarhiei, organizati in structuri separate cu atributii
ca tot ai mentionat, explica-mi o chestie, stiintific daca poti
de ce o entiatate precum treimea ( omniprezenta, omniscient, omnipotenta ) are nevoie de subalterni specializati si pe scara ierarhica ?

Edited by MarianG, 11 August 2018 - 18:04.


#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Dany_Darke, on 11 august 2018 - 17:27, said:

4. exista doar 2 religii adevarate, cea cu biblia si cea cu coranul, restul nu exista

report la consiliul national de combatere a xenofobiei .. cum sa uiti si sa nu pui pe primul loc religia primordiala, iudaismul .. :D :D :D unica si singura aevarat de adevarata.

#14
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 JurasikMan, on 11 august 2018 - 17:43, said:

SF-ul este doar SF .
Religiile sunt ...doar niste povesti
Ia  incearca si nu mai fii tu asa categoric. Imi vine sa vomit cand vad de astia ca tine.

#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Zeii au fost extraterestrii , astronauti extraterestrii nimic mai mult .

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
menaloty , nu te abtine . Decat sa tii voma in tine mai bine o dai afara . Categoric....
xlander , nu editez. Nu-mi editez posturile . A fost o greseala din viteza . Vezi de suge o ceapa , cica face bine la persoanele ranchiunoase .

Edited by JurasikMan, 11 August 2018 - 18:24.


#17
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018

 JurasikMan, on 11 august 2018 - 17:43, said:

Spin waze , ce te face sa crezi ca omenirea va mai supravietui cateva sute de mii de ani ? Cateva sute de mii de ani dus ....alte sute de mii de ani intors ... uite asa facem milionul de ani . Noi nu o sa mai avem apa potabila in 200 de ani .
Pai civilizatia care a  trimis satelitul ala probabil ca nici nu mai exista si a disparut demult, dar satelitul ala inca continua sa trimita semnale.
Si noi daca vom disparea ca specie, acele doua sonde Voyager vor continua sa existe si sa transmita semnale fiindca sunt in spatiul cosmic si nu se degradeaza/nu ruginesc.  

Da, nu am gasit nimic inteligent in raza noastra (desi eu m-as bucura si daca am gasi o planeta cu o populatie  aflata prin evul medu sau preistorie fiindca stiu ca mai pot exista si alti bipezi ca noi). Stiu si ca daca europenii  nu descopereau si colonizau America dupa ce au pierdut rutele de condimente din orient, taiate dupa ce otomanii au cucert Constantinopolul, noi si acum eram prin Evul Mediu.  Sau mai rau, ce se intampla daca nu existau niste oameni ingeniosi care sa valorifice aceea mazga neagra numita petrol si il ignorau la fel ca si stramosii lor antici?
Legat de extinctie, e probabil.  Dar daca noi o sa reusim prin intermediul  robotizarii sau prin ceva modificari genetice pentru a rezista conditilor din spatiu?
M-as astepta ca extraterestri capabili de calatorii interstelare  sa fie de fapt roboti.
Ca oameni cibernetizati si augmentati, am deveni nemuritori.

Probabil ca e o evolutie fireasca ca o civilizatie organica sa fie consumata/exterminata de creatiile sintetice.

 MarianG, on 11 august 2018 - 18:03, said:

ca tot ai mentionat, explica-mi o chestie, stiintific daca poti
de ce o entiatate precum treimea ( omniprezenta, omniscient, omnipotenta ) are nevoie de subalterni specializati si pe scara ierarhica ?
Acei zei pe care i-am venerat probabil ca au fost tot oameni ca si noi, niste astronauti  veniti  de pe alte planete si mai avansati tehnologic, asta daca chiar a avut loc o interactiune. Poate ca au fost roboti, sau chiar transmisiuni de tip hologram  de la sute sau  mii de ani lumina prin aparaturi avansate pe care nu le intelegem si nu le-am putea dezvolta cu tehnologia actuala, fara sa ne viziteze fizic planeta.


Noi i-am supraevaluat si le-am atribuit calitati supranaturale fiindca nu i-am inteles, fiind primitivi.

Eu stiu ca nu-i nimic supranatural sau divin in universul asta si sustin teoriile Big Bang si cea  evolutionista!
Si poate ca chiar au existat civilizatii  avansate tehnologic, norocoase ca au supravietui si cu o istorie de cateva zeci sau sute de mii de ani, poate milioane de ani, dar care au trebuit sa renunte la latura biologica prin a se robotiza pentru a supravietui pe termen lung, coordonati de inteligenta artificiala.

Edited by SpinWaze, 11 August 2018 - 18:39.


#18
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Jurassik-ule, nici nu-mi inchipuiam ca era nimic altceva decat o inadvertenta.
Asa se vorbea in pesterile din Jurasic, in 2018 pretentiile sunt altele.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate