Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cât de mult contează pentru voi siguranța când vă cumpărați un vehicul?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
e bine sa ai masura in toate, si la viteza, si la prudenta, si la costul masinii, si la siguranta

o viteza de 130 km/h inseamna 36 m/s, exact cat ai avea la trotuar cand cazi de la etajul 22

stiu asta si la drum lung conduc o duba de 3,5 tone cu 6 faruri

cand merg cu Golful mi se mai mai baga nesimtiti din fata in depasire, desi ma vad, sa ma asfalteze, omor cu premeditare, dar cand sunt cu duba si aprind 6 faruri nu risca nimeni, se baga la loc, cred ca ma sui fara daune (pentru mine) pe aproape toate berlinele si majoritatea suv-urilor, scaunul soferului e la peste 1 metru inaltime de pamant

duba are doar abs, golful are ESP si AFU si 7 airbaguri... dar tot nu risc, cand vine unul peste mine ies de pe sosea, il las sa se duca si ii doresc sa gaseasca un copac si sa se infiga in el

nu mai zic cat de multi mi se baga in depasire din fata cand sunt cu motocicleta...

ca facilitati la care nu as renunta - la duba am tempomat, cotiere la 4 scaune din 7 locuri, dublu climatronic, webasto pe motorina, prinde 170 mk/h, consuma 6.7% in medie, pat, soba pe gaz, wc, masa, lumini interioare, baterie secundara, racitor...

Edited by Oxigen1234, 09 August 2018 - 13:22.


#20
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Postdjl, on 09 august 2018 - 10:00, said:

CĂąt de mult contează pentru voi siguranța cĂąnd vă cumpărați un vehicul? (motocicletă, automobil, utilitară).
Prin siguranță mă refer la A.B.S., airbag, deformare la impact.
La un accident sunt multe variabile, in general câștiga cel cu masina mai grea și poziția la volan mai sus :)

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
depinde ce loveste.

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postarg, on 09 august 2018 - 10:16, said:

toate astea se regasesc in pretul masinii.
intrebarea finala  e: cat sunteti dispusi sa dati pe o masina?

p.s. toate floricelele astea pentru siguranta sunt utile cand faci masina praf, dar cea mai importanta e "componenta" dintre scaun si volan.... si cat de educata si atenta este.
cum te ajută educația când dă peste tine un tâmpit care a trecut pe roșu cu 95 km/h?

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Simplu, nu treci si tu tot cu 95.., daca e pustiu casti okii bine...

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stii ce repede vine unul cu 95 la ora ? Nu poti opri la stop cand ai verde, trebuie sa intri ca berbecul, uneori esti in coloana, nu poti opri sa tii randul sa te uiti stanga dreapta cand ai verde, intri ca asa trebuie. Si BAM!

#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
N-ai treaba cu coloana si nici ea cu tine. Fiecare e pe cont propriu. Chiar si pe verdele tau se poate intampla sa vina o ambulanta, o politie, un berbec...

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
sistemele de siguranta sunt bune daca vrei sa iesi cu viata dintre fiare si nu esti genul care pareaza cu antebratul :)
poti sa fi cel mai bun sofer/pilot/whatever si tot poti sta frumos la semafor si un alt pilot sa intre in tine de sa te dea dauna totala.
asa a patit tata, a derapat un gigel ce spera sa forteze verdele si i-a facut varza o astra nou-nouta, masina a plecat la remat, motorul plecase pe sub ea cu tot cu cutia de viteze.
asta s-a intamplat in oras, prin pipera pe undeva.
degeaba esti cel mai bun din curtea scolii ca tot ai sanse sa dai peste unul caruia ii curge saliva din gura cand vorbeste, dar merge cu viteza si face live pe fb.
sistemele astea sunt cam ca rca-ul, pana nu ai nevoie de ele nu stii de ce le platesti.

#27
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Si totusi la o ciocnire frontala dintre un BMW si un Logan au murit toti,

Dupa parerea mea cele electrice sunt mai sigur de condus, deorece raspund mai promt si au comenzi mai simple si mai comprehensive, si de regula sunt mai stabile, au centrul de greutate mai jos.

Problema este ca sunt tare scumpe chiar si SH, si nu stu de ce, deorece acum poti lua o baterie de 20kwh din China la 6000 USD noua.

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ce mula calului are de-a face motorul electric cu siguranta la condus, numa' tu stii. Iar bateriile alea din china sint loterie, cam ca orice altceva produs in china si necertificat de cineva serios.

#29
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Te asculta mai bine ca unul cu combustie, raspunsul la pedala este instantaneu, si nu mai exista viteze, totul este electonic prin comutatrea seturilor de infasurari, te duce de la zero la viteza maxima fara nici o sovaire, fara nici un lag, in plus ESP ul este reversibil, poate face si pe frinarea de motor ce face pe accelerare.

Am patit ca daca te loveste unul nu mai gasesti frina, asta se opreste singur, in functie de setari, e suficient sa nu mai tii pe acceleratie.

#30
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Faptul ca raspunde altfel e una, ca se conduce diferit nu contest, dar siguranta aia extra o vezi doar tu.
Pana mea, ne sint bagate pe git pentru ca poluare, nu siguranta. Dar daca pe tine te face sa te simti mai sigur, spor la cumparat electrica visurilor tale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate