Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Apartament infestat cu purici

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Steetch, on 22 august 2018 - 21:36, said:

N-am mai fost in apartamentul cu pricina. De dat am dat in 15 august.
Mai trebuie dat inca odata dupa o saptamana.

#38
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Acum e prea tarziu sa urmeze sfatul meu dar pe viitor daca mai are cineva problema aceasta:

- aduceti in apartament/casa un caine sau o pisica deparazitate cu un insecticid sistemic, un am folosit frontline plus (caine), si lasati cainele cel putin 3 saptamani.
Rezultatele se vad imediat dar larvele (care se hranesc cu pulberi organice si nu stau pe animal) dureaza pana se maturizeaza.

#39
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De curiozitate..
Cat pe trăi nenorociții așa pe uscat?
Fara gazda sa o paraziteze , fără mâncare...

#40
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 mihai!, on 25 august 2018 - 08:02, said:

Cat pe trăi nenorociții așa pe uscat?
Fara gazda sa o paraziteze , fără mâncare...
Din pacate mult si bine, nu stiu cu ce se hranesc.

#41
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Foarte mult cica .Garsoniera in care acum locuim temporar nu fusese un an de zile ocupata .Nu mai gasisera proprietarii chiriasi .Si noi am dus lupta asta grea de la 0 cu ei, fara sa stim insa ca erau puriceii astia in ea .
Habar n-am ce au mancat un an de zile, dar dupa cateva zile de la mutare noi i-am gasit foarte vigurosi si invazivi .

#42
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Invaziile de purici sunt asociate cu pisicile de cei care cunosc lumea doar la Discovery.

Romanii moderni au obiceiul de a trata intotdeauna efectele. Cauzele sunt trecute cu vederea pentru ca sunt consumatoare de timp si de resurse.
Nu am auzit pe nimeni sa caute sobolani in apartamentul respectiv. Acestia au nevoie de putina hrana si de o sursa de apa.

#43
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Am fost astazi in apartament impreuna cu sotia, am stat cam o ora, aruncand ce mobila mai era si niste gunoi strans. Au trecut 12 zile si nu mai misca nimic. Sper sa ramana asa, fara miscari. Inca se simte miros de solutie, vag, dar se simte. Purici morti pe parchet.

 Bombalurina, on 24 august 2018 - 16:24, said:

Cum sa nu gasesti? Eu am comandat chiar de pe link-ul pus de tine.

Si ai platit transport? Pentru 6 lei?

 bullterrorist, on 24 august 2018 - 19:32, said:

Acum e prea tarziu sa urmeze sfatul meu dar pe viitor daca mai are cineva problema aceasta:

- aduceti in apartament/casa un caine sau o pisica deparazitate cu un insecticid sistemic, un am folosit frontline plus (caine), si lasati cainele cel putin 3 saptamani.
Rezultatele se vad imediat dar larvele (care se hranesc cu pulberi organice si nu stau pe animal) dureaza pana se maturizeaza.

In apartamentul cu pricina nu locuieste nimeni. Apartamentul e in curs de vanzare. N-am ce caine/pisica baga acolo, eu am de scos lucruri, nu de bagat.

 mihai!, on 25 august 2018 - 08:02, said:

De curiozitate..
Cat pe trăi nenorociții așa pe uscat?
Fara gazda sa o paraziteze , fără mâncare...

Cica luni de zile, chiar 1 an. Mi-e greu sa cred, dar asa zice Netul. Totusi, frigul ii ucide. Frigul ala sub 0.

Edited by Steetch, 27 August 2018 - 20:07.


#44
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Steetch, on 27 august 2018 - 19:57, said:

Si ai platit transport? Pentru 6 lei?
Da, de doua ori chiar. Am comandat trei sticlute luindu-ma dupa ce am citit pe net(10ml/4l apa). Asa scrie si intr-un prospect primit in colet. In schimb, pe eticheta de pe sticla scrie altceva - 4ml/0,5l apa. Asa ca am folosit cele trei sticle in 2,5l apa si am mai comandat inca o tura sa mai dau odata dupa o saptamana.

#45
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
O sa verific si eu inca o data dupa cateva zile, sa vad daca n-au mai inflorit totusi surprize. Eticheta de la Fortele cu care am dat era plina de avertismente pentru sanatate, asa e si la 25? Sotia a plecat din apartament cu usoare usturimi pe piele.

Edited by Steetch, 28 August 2018 - 10:17.


#46
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu nu am avut nimic . Doamna insa nu a participat la masacru . Trebuie repetate administrările .Ca să distrugă și ouăle .

#47
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 GingisHan2015, on 28 august 2018 - 11:03, said:

Eu nu am avut nimic . Doamna insa nu a participat la masacru . Trebuie repetate administrările .Ca să distrugă și ouăle .

Ouale alea n-ar fi trebuit sa eclozeze pana acum? Ma rog, mai astept o saptamana, am zis deja, cumparatorul stie de problema, apartamentul va intra in renovare totala, ce sa zic, challenge pentru purici, daca or mai fi.

Timpul liber e o mare problema.

#48
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
@ initiator: daca mai e de actualitate, iti recomand sa folosesti Scabatox.
il cumperi de la farmacia veterinara, ai pospectul pe el. repeti la 7 zile.
Din experienta(a mea si a altora) e cam cel mai bun de pe piata ptr problema ta.
Sau apelezi la o firma de specialitate, dar te costa mai mult!

#49
David006

David006

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2021
Salut , locuiesc intr-un apartament infestat cu purici deoarece am adus o pisica acasa . Tin sa mentionez ca sunt un copil de 14 ani . Parintii mei au adus o pisica pentru mine , aceasta avand deja purici
In momentul de fata am scapat de pisica deoarece credeam ca din vina ei avem Insecte neplacute in casa . Dar acestea deja s-au inmultit . Problema este ca numai pe mine ma musca , de ce nu stiu , sau doar mie imi apar bube pe picioare mai ales , numarate am in jur de 100 , deci sunt o gramada . Nu stiu cum sa scap de ei , mama nu ma intelege si spune ca fac haz de necaz ( ea neavand bube ) . In urma insistentelor ea a cumparat un spray si da ocazional putin , dar tot nu scap , am nevoie de o implicare mai mare decat ceva ocazional si poate o solutie mai scumpa . Vreau niste recomandari cum as putea eu singur sa scap de aceste insecte ( parintilor nu prea le pasa dar eu simt ca inebunesc ) . Tin sa mentionez ca am niste bani pusi deoparte si mi as permite sa cumpar niste solutii , dar nu stiu exact cum sa procedez . Rog raspunsuri cat mai rapide !

#50
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Salut, David, in primul rind, dupa ce ati scapat de pisica ai gasit vreun purice prin casa? Prin hainele tale, prin asternuturi?
Sau ai doar bubele acela, dar purici nu ati vazut/ nu ati prins?

#51
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Bubele acelea pot sa reprezinte o alergie la purici. Asta aveam eu cand eram copil si mergeam la bunici. Era suficient sa se plimbe pe mine un singur purice si ma umpleam de blande. Asadar, e posibil ca apartamentul sa nu fie tocmai infestat, ci sa existe 1-2 care sa iti creeze tie o alergie.

#52
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 08.01.2021
Sigur nu-s plosnite de pat (Cimex lectularius)? Sunt ale naibii de rezistente si greu scapi de ele.

#53
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 anca0an, on 25 ianuarie 2021 - 12:41, said:

Bubele acelea pot sa reprezinte o alergie la purici.

Sau asa zisa alergie la parul de pisica.
De asta il intrebam pe David daca a mai dat de purici prin casa dupa ce au scapat de pisica.

#54
David006

David006

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2021
Salut , da , am mai dat de purici , si încă câți , nu este o alergie sau ceva , pentru ca imediat ce simt o mâncărime ma uit si de cele mai multe ori prind făptașul , mi am făcut acum o caserola , cu lichid antipurici de a cumpărat mama si după ce ii prind ii duc acolo sa ii demonstrez mamei mele prin ce trec , pana acum am 9 si am început dimineața

Mai mult am dat unde a dormit pisica , cred ca acolo au ouăle ...

Edited by Dany_Darke, 25 January 2021 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate