Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apartament infestat cu purici

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Am un apartament de 3 camere pe care urmeaza sa-l vand. Nu sta nimeni acolo, sunt doar lucruri depozitate in pungi, saci, cutii, deschise si inchise. Nu sunt covoare, doar pe balcon ce sunt niste paturi vechi intinse pe jos. Acum, tot acolo am tinut pana acum vreo luna si jumatate niste pisoiasi salvati de pe strada. Care au avut purici in permanenta, oricat i-a deparazitat sotia. Au plecat pisoii, sotia le-a desfiintat culcusul, a aruncat tot. Pana acum o saptamana totul parea OK. Azi am fost acolo cu un vizitator. Ne-am umplut amandoi de purici mici de sus pana jos, asa ceva nu am vazut in viata mea. Dupa ce a plecat omul, am cumparat Killtox Spray si am pulverizat in draci. Ferestre inchise.

Acu' ce fac, mai actionez cumva, e suficient Killtoxul ala? Dracii astia supravietuiesc asa, cu saptamanile, chiar si fara hrana? Era aerul irespirabil cand am parasit apartamentul.

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Faci si tu ca ministrul agriculturii, dai foc la apartament sa moara purecii, bine, glumim, daca vrei dezinsectie ca lumea cheama o firma, goleste apartamentul, lasa oamenii sa isi faca treaba, aerisesti, si il vinzi, eu zic sa te grabesti cu vanzarea..

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cumpara Kothrine si fa o dezinfectie totala.

Edited by pasilla, 08 August 2018 - 18:41.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Te duci la un pet-shop și iei insecticid pentru purici; pulverizezi în tot apartamentul+balcon(podea, pereți, plafon, uși, mobilă, sub cadă), pături alte țoale/hârtii tot tot le stropești pe fată și pe dos ca și cum le vopsești; repeți la vreo 6 zile(îți va zice vânzătoarea) pentru că după o perioadă eclozeză ouăle depuse. Au intrat și prin pungi, cutii, etc.
Succes!

PS. și pe palier, măcar zona din fața ușii de intrare.

LE la 3 camere - nu goale cred că o să intre vreo 10-15 litri de soluție.

Edited by jobist, 08 August 2018 - 18:50.


#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Super killer 25 .Dizolvi sticluta si dai cu puful .Garantat .

Sprayurile sunt 0 barat . Gasesti la farmaciile veterinare .

Edited by GingisHan2015, 08 August 2018 - 18:47.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
https://www.pestmag....er-forte-10-ml/

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
In primul rind, sper ca te-ai lecuit de luat toate otrepele de pe strada.
Noi am patit ceva similar cu o vecina care a adus niste mochete plie de pisat de pisica si purici intr-o boxa de pe holul blocului - NU pisici.
Ne-am umplut de purici, si eu si sotia, ca la balamuc, si garsoniera aproape complet.
Prafuri si solutii, cel putin 2-3 din fiecare, pe noi, haine, pe/sub covoare (nu mai retin numele, era acum 7-9 ani), spalat haine si asternuturi....
Luate de la farmacia veterinara.
La tine, in plus, ai putea sa mai arunci din toate chestiile depozitate acolo, 90% oricum nu le vei mai folosi niciodata (se numeste hoarding, poate, in cazul tau, boredeline hoarding, se pare ca incepe sa apara si pe la noi).

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
aduci un caine, puricii cand vad o gazda, hop pe el...mai ales ca e caine, are blana, casa pentru purici..il lasi acolo cateva ore, pe urma il scoti si speli cainele cu apa....puricii mor inecati, le distrugi tot, familie, case etc.

Edited by jimi91, 08 August 2018 - 19:15.


#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu in trecut la un bloc am avut probleme din astea acum mult timp, m-am tocmit cu niste baieti si au venit si au dat cu solutii de 3 ori prin subsol, casa scarii, in jurul blocului.
Cu ce au dat nu stiu.
Pisicile sunt simpatice, dar pline de purici, nu prea au ce cauta prin spatii locuite de oameni sau pe langa, ca te mananca puricii.

Edited by lexis1, 08 August 2018 - 19:20.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSteetch, on 08 august 2018 - 18:24, said:


Acu' ce fac, mai actionez cumva, e suficient Killtoxul ala? Dracii astia supravietuiesc asa, cu saptamanile, chiar si fara hrana? Era aerul irespirabil cand am parasit apartamentul.

Ce intrebari de IT-st pui... Doar n-or muri de foame... Vezi ca sunt f usor de dus acasa. Daca nu-i rezolvi cu spray trebuie reincercat cu insecticid comun de gandaci (ex K-Othrine) apoi aruncat si/sau spalat ce e pe acolo.

Edited by rosix, 08 August 2018 - 19:22.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjimi91, on 08 august 2018 - 19:15, said:

aduci un caine, puricii cand vad o gazda, hop pe el...mai ales ca e caine, are blana, casa pentru purici..il lasi acolo cateva ore, pe urma il scoti si speli cainele cu apa....puricii mor inecati, le distrugi tot, familie, case etc.
Ouale nu stiu sa sara.

#12
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postpasilla, on 08 august 2018 - 19:19, said:

Ouale nu stiu sa sara.

Iei o butelca de clor si faci solutie... dai cu mopul, sau cu ceva de pulverizat.
Sa porti si masca ca daca nu o sa te intoxici.

Asta e solutia economie maxima :D

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Culcuşurile pisicilor pot adăposti o populaţie alcătuită din 8000 de forme imature şi 2000 de purici adulţi.

http://www.pestcontr.../id/RO_Puricele

#14
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

La tine, in plus, ai putea sa mai arunci din toate chestiile depozitate acolo, 90% oricum nu le vei mai folosi niciodata (se numeste hoarding, poate, in cazul tau, boredeline hoarding, se pare ca incepe sa apara si pe la noi).

Mersi de diagnostic, colegu', cea mai mare parte din lucruri nu sunt ale mele, deci nu am ce sa arunc, ca nu ma bag in lucrurile altora. Ale mele sunt chestii grele - carti, ce sa fac, imi place sa citesc.

N-ai idee cat am aruncat inainte de a ramane apartamentul cum e acum (undeva la o tona jumatate, posibil mai mult).

Quote

Sa porti si masca ca daca nu o sa te intoxici.

Puteau ca naiba de la Killtox hainele de pe mine cand am ajuns acasa.

Edited by Steetch, 08 August 2018 - 21:18.


#15
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Dintre toate spayurile insecticide care se gasesc in supermarketuri Sano K300 e singurul eficient contra puricilor (testat de mine) .Singura pb. e ca are gaz lampant in componenta si miroase ca atare .

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
draker 100ml/5l de apă și pulverizezi peste tot.nu miroase te scapă garantat de toate problemele inclusiv gângănii de apartament,muște,țânțari

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
incearca si cu aroxol, varianta cu pulverizator, nu spray. nu miroase si este eficient impotriva puricilor.
ar fi bine sa intrebi si la o farmacie veterinara, poate exista solutii/produse mai eficiente decat insecticidele din supermarket.
daca nu, apeleaza la o firma de specialitate, sa-ti faca o dezinsectie.

#18
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Cu Aroxol spray am dat inainte de a da cu Killtox, pe unde am dat, am killarit ceva populatie, cand am intrat sa dau cu Killtox, doar 3 s-au mai urcat pe mine, nu o armata.

Am cumparat doua flacoane de Super Killer forte, ieftine au fost, 3,6 lei flaconul, dar asta ma ucide pe mine inainte sa ucida puricii, la cat de toxic scrie ca e. Si tre' sa ma imbrac ca un cosmonaut cand dau.

Oricum, apartamentu' asta ma baga la idei, e a nu stiu cata problema cu el pana sa-l vand, sper sa n-ajung sa scriu pe aria de Paranormale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate