Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Caderea ingerilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#127
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
1 Ferice de omul* care nu se duce la sfatul celor răi, nu se opreşte pe calea celor păcătoşi şi nu se aşază pe scaunul** celor batjocoritori,

de asta vreau sa plec de aici

#128
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 30 august 2018 - 07:57, said:

1 Ferice de omul* care nu se duce la sfatul celor răi, nu se opreşte pe calea celor păcătoşi şi nu se aşază pe scaunul** celor batjocoritori,

de asta vreau sa plec de aici
cei rai pun la cale conflicte, razboaie, si cei care le aclama ca fiind mijlocul agreat de stabilitate a lumii sunt cei pacatosi. Posted Image Inchinatorii fiarei. Posted Image

oriunde vei fugi, acest rationament te va urma. Singura scapare este nasterea din nou a mintii tale..

Edited by Dude_2nd, 30 August 2018 - 09:01.


#129
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu sunt bine intentionat, vreau binele tuturor...tu vrei sa traiesti bine tu si haremul tau

nu pot continua discutia cu tine fiindca nu are rost, cand vad ca tu ramai acelasi mincinos, mereu mi-a fost scarba de oameni ca tine


uite cum esti tu

in armata ma dureau dintii si m-am dus la infirmierie sa iau ceva...soldatul de acolo mi-a dat un antibiotic, de curiozitate am desfacut antibioticul si in el era un lichid galben

m-a pus pe ganduri cat s-a chinuit omul acela sa imi dea o picatura de pisat...tu esti ca el si mi-e scarba

Edited by legit10, 30 August 2018 - 12:40.


#130
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ma intristeaza cand vad ce ai scris mai sus...Posted Image

View Postlegit10, on 30 august 2018 - 12:36, said:

in armata ma dureau dintii si m-am dus la infirmierie sa iau ceva...soldatul de acolo mi-a dat un antibiotic
ti-a dat pe dracu.
antibioticele nu se dau/iau ca si calmantele, unul si gata.
Alea se iau la 12 ore cel putin 5-6 zile. Daca unul dintre ele l-ai sarit, tratamentul se reia de la zero. Posted Image

Esti un mincinos notoriu.  Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 August 2018 - 20:01.


#131
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu aveti incredere in oameni care va stiti mai pampalai, oamenii sunt sub orice critica

ma dureau dintii , nu unul, am crezut ca acel om stie mai bine, poate aveam o infectie, asa m-am gandit, dar el era rau intentionat

nu cunosc femeia, stiu ca e sclava, doar atat, cei care va dau fecale sau alte orori, o fac sa fie vazuti de femei, cum ? sunt oameni care vad fiecare gand al tau

Edited by legit10, 01 September 2018 - 10:33.


#132
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
sunt oameni care vad fiecare gand al tau

si acest lucru nu e limitat de timp, vad fiecare gand pe care l-ai avut, il ai , sau  il vei avea...din momentul in care ei adera la o secta, poate sunt satanisti, poate sunt fiii lui Dumnezeu, pur si simplu nu stiu

Edited by legit10, 01 September 2018 - 11:17.


#133
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
asta inseamna ochiul lui illuminati , ei vad in ascuns, si nu doar vad si simt cu orice organ de simt

de exemplu va duceti la cineva care face horoscopul, sau ghiceste...este gresit sa crezi ca vede ceva in acele obiecte, te pacalesc, in realitate iti vad viata ta prin fata ochilor, cu trecut prezent si viitor si va mint ca acele obiecte le spun ceva

#134
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDestini, on 08 august 2018 - 16:19, said:

Hai sa stabilim odata pentru totdeauna, ce a avut loc in rai, de ce unii ingeri au decis sa execute pasul caderii?

Sunt eroi civilizatori, ei au adus lumina in întuneric.

Căderea a fost simbolica, de la în conștiința la conștiința, deci a fost o înălțare.

View PostWinstonMontana, on 08 august 2018 - 21:58, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jUxFSmt4lkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jsw1Kda0goI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5SrPVHKfUes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: Adam avea inainte de cadere un IQ de 1200, dupa cadera a ajuns la 90-100.Iar daca nu era mila lui Dumnezeu sa intervina efectiv devenea un mamifer care nu putea sa articuleze sunetele.


La Dumnezeu intotdeauna este democratie.Cea mai bune dovada:Dumnezeu te lasa efectiv sa faci ce vrei cu viata ta insa  in acelasi timp esti responsabil pentru ce faci cu ea.
Sigur democratie nu inseamna debandada, sat fara caini, haos, anarhie.Asa ca Lucifer a fost dat afara din Rai , sa  se duca sa-si faca propria magazie. Si de atunci dracu a inventat brandingul
si si-a pus #rezist.

Ce IQ, când nu era conștient ci inconștient, deci cu handicap psihic grav si abia șarpele cu pomul cunoașterii l-a făcut om adevărat asemenea zeilor, deci inițial a fost un fel de maimuță naiva, apoi a devenit zeu, dar zeu muritor, iar daca ar fi ajuns si la pomul nemuririi ar fi fost zeu complet.

#135
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Eroi civilizatori? Lumina in intuneric? Deci Dumnezeu e intunericul iar cei cazuti lumina? O iei pe aratura grav. Din ce spui rezulta ca Dumnezeu a avut nevoie de ăla rau sa il faca pe Adam constient. Creatia divina a reusit sa produca doar o maimuta handicapata psihic iar satana l-a facut zeu? Aiurea. Si ce e aia zeu muritor?

#136
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Asta spune Biblia, ca omul a devenit conștient si cunoscător abia după ce a mâncat din fructul cunoașterii.

In cartea lui Enoch se spune ce si cum despre îngeri.

#137
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Zeul a spus ca omul a fost făcut după chipul sau zeiesc, a devenit cunoscător asemenea zeilor si doar nemurirea ii lipsea ca sa fie zeu complet.

#138
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
esti rau prietene, urasti bunatatea lui Dumnezeu, consideri ca meriti mai mult decat alti oameni

#139
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlegit10, on 05 septembrie 2018 - 13:32, said:

esti rau prietene, urasti bunatatea lui Dumnezeu, consideri ca meriti mai mult decat alti oameni

Vrei sa spui Biblia, eu doar am citat-o!

Spune si tu, doar pomul cunoașterii este la Geneza, iar tu cunoști Biblia.

Si da, sunt rău in acest sens oferind la randul meu pomul cunoașterii mai departe.

#140
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ce a facut Adam se va dovedi ca o binecuvantare, pentru ca oamenii vor fi ca ingerii in imparatia lui Dumnezeu, am plecat de la statutul de om si vom fi ca ingerii...printre altele apocalipsa va aduce cunoastere, trezire, cand va veni Isus

Edited by legit10, 05 September 2018 - 16:31.


#141
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pai vezi?!

Edited by Infinitty, 05 September 2018 - 16:40.


#142
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostInfinitty, on 05 septembrie 2018 - 13:27, said:

Zeul a spus ca omul a fost făcut după chipul sau zeiesc, a devenit cunoscător asemenea zeilor si doar nemurirea ii lipsea ca sa fie zeu complet.
Ia zi si mie unde spune asta ca is curios? Si de care zeu vorbesti? Daca te referi la Dumnezeu zi asa nu o lua pe ocolite. Da tot nu imi dau seama daca a fost facut dupa chipul si asemanarea Lui, deci complet, ceea ce inseamna ca avea si nemurirea la ce i-a ajutat sa il asculte pe ”eroul civilizator” cel cazut.

View Postlegit10, on 05 septembrie 2018 - 16:30, said:

ce a facut Adam se va dovedi ca o binecuvantare, pentru ca oamenii vor fi ca ingerii in imparatia lui Dumnezeu, am plecat de la statutul de om si vom fi ca ingerii...printre altele apocalipsa va aduce cunoastere, trezire, cand va veni Isus
Poate pentru unii...da cu siguranta ca nu pentru toti.

#143
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
http://www.bibliaort...php?id=25&cap=3

Capitolul 3
1. Șarpele însă era cel mai șiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Și a zis șarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncați roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis către șarpe: "Roade din pomii raiului putem să mâncăm;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncați din el, nici să vă atingeți de el, ca să nu muriți!"
4. Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!
5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".
6. De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat și plăcut ochilor la vedere și vrednic de dorit, pentru că dă știință, a luat din el și a mâncat și a dat bărbatului său și a mâncat și el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amândoi și au cunoscut că erau goi, și au cusut frunze de smochin și și-au făcut acoperăminte.
8. Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în răcoarea serii, s-au ascuns Adam și femeia lui de fața Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9. Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
10. Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns".
11. Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"
12. Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom și am mâncat".
13. Și a zis Domnul Dumnezeu către femeie: "Pentru ce ai făcut aceasta?" Iar femeia a zis: "Șarpele m-a amăgit și eu am mâncat".
14. Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
15. Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale și ai mâncat din pomul din care ți-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrănești din el în toate zilele vieții tale!
18. Spini și pălămidă îți va rodi el și te vei hrăni cu iarba câmpului!
19. Ãźn sudoarea fetei tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care ești luat; căci pământ ești și în pământ te vei întoarce".
20. Și a pus Adam femeii sale numele Eva, adică viață, pentru că ea era să fie mama tuturor celor vii.
21. Apoi a făcut Domnul Dumnezeu lui Adam și femeii lui îmbrăcăminte de piele și i-a îmbrăcat.
22. Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."
23. De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din grădina cea din Eden, ca să lucreze pământul, din care fusese luat.
24. Și izgonind pe Adam, l-a așezat în preajma grădinii celei din Eden și a pus heruvimi și sabie de flacără vâlvâitoare, să păzească drumul către pomul vieții.

#144
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostInfinitty, on 05 septembrie 2018 - 20:40, said:

http://www.bibliaort...php?id=25&cap=3

Capitolul 3
1. Şarpele însă era cel mai şiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Şi a zis şarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis către şarpe: "Roade din pomii raiului putem să mâncăm;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncaţi din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!"

Daca citesti cu atentie o sa vezi ca INAINTE  de a manca din pomul falsei cunoasteri puteau manca roadele oricarui pom din gradina, deci si cele ale pomului vietii. Doar dupa ce au cazut, nerespectand indicatiile Divine au pierdut si accesul la pomul nemuririi care i-ar fi tentat cel mai mult dupa ce au pierdut celelalte daruri Divine. Daca dupa ce au ales raul resocotind povata Divina ar fi devenit nemuritori ce crezi ca s-ar fi intamplat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate