Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Lovitura (jupuit piele) tibie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara,

In cursul zilei de astazi am alunecat si mi-am harjait tibia de o placa din aluminiu.
Rana este destul de adanca si a ramas si ceva piele moarta pe care nu am reusit sa o indepartez din cauza durerii. Pe moment durerea a fost insuportabila si rana a sangerat pentru cateva minute.
Daca rana a ajuns pana la os pot sa ma aleg cu o infectie a osului? Cat timp am la dispozitie pentru a merge la un doctor (lucrez pe o platforma in mijlocul marii si abia marti pot sa ajung la spital; daca fac tam-tam ma trimite maine dimineata cu elicopterul dar parca nu vreau atata circ)
Momentan am aplicat un unguent antiseptic (Germolene) si am bandajat rana; este in regula? numai ma doare atat de tare si aproape pot sa merg normal doar ca tibia este umflata in jurul ranii.
Apa oxigenata sau rivanol nu am gasit si cu Betadina am incercat pe o rana nu atat de adanca dar m-a usturat de am zis ca innebunesc (am renuntat la ideea sa pun si pe cealalta rana)

Intrebarea mea este daca trebuie sa merg la doctor maine sau pot sa mai astept pana marti.
Risc o infectie daca nu am spalat rana cu apa oxigenata?

Multumesc.

Attached File  IMG_4057.jpg   303.82K   113 downloads

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se repara.
Eu nu as utiliza unguent. Apa si sapun, in lipsa de altceva.
Betadina nu ar fi trebuit sa te usture, poate ca era tinctura de iod.

Edited by pasilla, 05 August 2018 - 22:14.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mai bine te duci maine daca nu azi

Pare o rana destul de.nasolala



#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Marti o sa ai 2 zile de la deces. Posted Image
Glumesc! Cred ca nu o sa patesti nimic, dar marti neaparat sa te duci la un medic. Este normal sa doara. Pe moment poate nu ai simtit mare lucru, dar dup'aia doare ca la balamuc.
Daca ai dezinfectat rana, lasa organismul sa-si faca treaba. Nu-ti mai da cu prostii si lasa rana descoperita. Panseaza doar cand muncesti.

Edited by Chifteluta, 05 August 2018 - 22:30.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana marti se si repara, daca nu are ghinionul sa se infecteze, adica sa simta fierbinte si umed locul ala.
Evantual un anti tetanos ar putea sa primeasca.

Edited by pasilla, 05 August 2018 - 22:32.


#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Pe moment am simtit ca am ramas fara puteri, pur si simplu parca m-a luat ameteala si nu aveam putere sa fac nimic; abia am facut un nod la o carpa sa imi opresc sangerarea.
M-am asezat pe scaun si timp de 5-10 minute parca aveam frisoane, am transpirat,;nici eu numai stiu ca ma durea de imi venea sa ma urc pe pereti.
Acum dupa 12 ore de la eveniment numai simt mare lucru, doar ustura putin.
Sa tin pansamentul penste noapte sau sa las rana libera?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In condtiile in care stai, probabil ca este mai bine sa lasi pansamentul, sau sa il schimbi.
Ai grija ca rana sa fie/sa se simta uscata.

P.S. Nu sunt medic !

 Y0samiteSam, on 05 august 2018 - 22:36, said:

Pe moment am simtit ca am ramas fara puteri, pur si simplu parca m-a luat ameteala si nu aveam putere sa fac nimic; abia am facut un nod la o carpa sa imi opresc sangerarea.
M-am asezat pe scaun si timp de 5-10 minute parca aveam frisoane, am transpirat,;nici eu numai stiu ca ma durea de imi venea sa ma urc pe pereti.
Asa este in cazuri de trauma. Organismul reactioneaza si stie exact ce trebuie sa faca.
Important este sa il ajuti prin odihna si hrana corespunzatoare ( nu ca ai avea neaparat o trauma mare)

Edited by pasilla, 05 August 2018 - 22:44.


#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
trauma mare nu este; am avut rani mult mai adanci si pe suprafata mai mare doar ca asta este pe tibie si doare ca naiba; este si osul la suprafata.
Nu am nici o treaba cu ranile; la fotbal pe asfalt in curtea scolii am cazut de foarte multe ori si m-am ales cu rani mult mai urate.

Edited by Y0samiteSam, 05 August 2018 - 22:50.


#9
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
Fiind vorba de tibie, sansele ca rana sa fi ajuns pana la os sunt mari si risti o infectie urata. Ar fi bine sa ajungi mai repede la un medic. Sper ca ti s-a administrat macar un antitetanos.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pai este pe tibie si de aia e dureroasa, dar in rest e ca la fotbal.....

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 Bahuru, on 05 august 2018 - 22:50, said:

Fiind vorba de tibie, sansele ca rana sa fi ajuns pana la os sunt mari si risti o infectie urata. Ar fi bine sa ajungi mai repede la un medic. Sper ca ti s-a administrat macar un antitetanos.
Nu am administrat nimic. Nu m-a vazut decat un coleg si nici nu vreau sa fac caz din accidentul asta.
Daca ma duc sa vorbesc trebuie sa deschida un raport in care sa explic circumstantele in care s-a produs accidentul; dupa aceea trebuie sa scriu ce masuri cred ca trebuie luate pentru a evita .... o intreaga poveste care nu ajuta pe nimeni. Pur si simplu s-a intamplat din vina mea, nu am fost atent.

#12
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
Nu vreau sa te sperii, apreciez ca nu esti vaicaret, dar repet: riscul e destul de mare.

#13
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Tu vrei sa imi zici ca nu aveti medic/ceva tzucalar care stie mai multe decat tine despre primul ajutor pe platforma?

#14
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 Bahuru, on 05 august 2018 - 23:03, said:

Nu vreau sa te sperii, apreciez ca nu esti vaicaret, dar repet: riscul e destul de mare.
presupun ca in doua zile imi dau seama daca este infectie sau nu, am dreptate?

#15
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
In doua zile s-ar putea sa fie putin cam tarziu. Infectiile care au afectat osul trec foarte greu.

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 burkina, on 05 august 2018 - 23:04, said:

Tu vrei sa imi zici ca nu aveti medic/ceva tzucalar care stie mai multe decat tine despre primul ajutor pe platforma?
avem si doctor doar ca nu vreau sa apelez.
Peste doua saptamani termin contractu si urmeaza sa plec acasa. Daca ma duc la doctor si asta decide ca trebuie sa ma duc la spital este posibil ca de la spital sa ma duc direct acasa si nu vreau asta.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bahuru, on 05 august 2018 - 23:09, said:

In doua zile s-ar putea sa fie putin cam tarziu. Infectiile care au afectat osul trec foarte greu.
Si daca merge acum la un spital, care este protocolul ?

#18
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
E bine ca asepsia sa fie intr-un spital, in mediu steril. Betadina e ok, in prima faza mergea si apa oxigenata, dar nu trebuia pus nici un fel de unguent, oricat ar fi de miraculos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate