Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lovitura (jupuit piele) tibie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am schimbat bandajul de dimineata.
M-am chinut vreo 10 minute cu apa calduta sa dezlipesc pansamentul.
S-a umflat putin dar cred ca este normal datorita loviturii.
Nu par semne de infectie doar ca nu am reusit sa indepartez pielea aia moarta (ce se vede cu negru)
Am spalat cu betadina dupa care am aplicat unguent si apoi compresa sterila.
Attached File  BCD47694-82A4-4C11-8AC8-CC6C0D2A664E.jpeg   316.85K   18 downloads
Attached File  DA09EB8A-BD61-4BD3-B30C-B311EB2FD994.jpeg   266.62K   16 downloads

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi.


#38
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View PostY0samiteSam, on 05 august 2018 - 22:05, said:

Buna seara,

In cursul zilei de astazi am alunecat si mi-am harjait tibia de o placa din aluminiu.
Rana este destul de adanca si a ramas si ceva piele moarta pe care nu am reusit sa o indepartez din cauza durerii. Pe moment durerea a fost insuportabila si rana a sangerat pentru cateva minute.
Daca rana a ajuns pana la os pot sa ma aleg cu o infectie a osului? Cat timp am la dispozitie pentru a merge la un doctor (lucrez pe o platforma in mijlocul marii si abia marti pot sa ajung la spital; daca fac tam-tam ma trimite maine dimineata cu elicopterul dar parca nu vreau atata circ)
Momentan am aplicat un unguent antiseptic (Germolene) si am bandajat rana; este in regula? numai ma doare atat de tare si aproape pot sa merg normal doar ca tibia este umflata in jurul ranii.
Apa oxigenata sau rivanol nu am gasit si cu Betadina am incercat pe o rana nu atat de adanca dar m-a usturat de am zis ca innebunesc (am renuntat la ideea sa pun si pe cealalta rana)

Intrebarea mea este daca trebuie sa merg la doctor maine sau pot sa mai astept pana marti.
Risc o infectie daca nu am spalat rana cu apa oxigenata?

Multumesc.



Se vede ca n-ai fost copil.

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostY0samiteSam, on 06 august 2018 - 13:44, said:

Am schimbat bandajul de dimineata.
M-am chinut vreo 10 minute cu apa calduta sa dezlipesc pansamentul.
Arata bine. Daca curge putin sange  la scoaterea bandajului, nu e problema.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iAeBqPMDT5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Eu l-as lasa cat mai mult posibil fara bandaj si mai ales fara unguente...
Sa se aeriseasca bine rana - se vindeca mai rapid.

#41
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
tind sa iti dau dreptate, si eu stiu la fel: daca rana este aerisita se vindeca mai repede doar ca intre timp am vorbit cu “doctorul” pe care il avem aici. S-a uitat si a spus ca nu e foarte grav, nu e de spital si mi-a spus sa numai dau cu betadin pt ca deja rana este curata; mi-a dat ser fiziologic ca sa curat rana si apoi  sa aplic crema antiseptica + bandaj.
A mentionat ca rana trebuie sa stea acoperita si umeda deoarece este destul de adanca si necesita vindecare completa (din substrat) nu doar sa se usuce la suprafata.
In concluzie: mi-a spus exact opusul la ce stiam noi. Asta am inteles eu; este din Liverpool si vorbeste o engleza cu accent puternic, cam dificil de purtat un dialog cu el mai ales pe tema medicala.
Am uitat sa il intreb la cat timp sa schimb bandajul; acum il schimb de doua ori pe zi - la 12 ore. Este in regula? trebuie mai des? pot sa o fac si la 24 de ore?
In urma cu 5 minute am aplicat un nou strat de crema si am bandajat.
Arata asa:

Attached File  69CD6B49-9469-407A-B538-87C3F83A23A7.jpeg   282.63K   8 downloads

#42
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Intre timp, tine-ti si temperatura sub control, daca poti. E evident ca daca incepe sa urce se cam termina gluma.
Nu stiu daca iei sau nu dar, de fiecare data cand am facut o buba mai mare, medicul a prescris si niste antiniotic. Nu stiu daca sa previna, sa trateze sau sa vanda, dar era antibiotic.

#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pana vei pleca de pe platforma, nu vine nimeni, nici-un coleg de-al tau, de pe uscat pe platforma ? sa-ti aduca niste pansamente cu ioni de argint, daca s-or gasi pe acolo.

https://www.pervita....uman-cu-argint/

#44
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postsorin147, on 07 august 2018 - 14:15, said:

Intre timp, tine-ti si temperatura sub control, daca poti. E evident ca daca incepe sa urce se cam termina gluma.
Nu stiu daca iei sau nu dar, de fiecare data cand am facut o buba mai mare, medicul a prescris si niste antiniotic. Nu stiu daca sa previna, sa trateze sau sa vanda, dar era antibiotic.
Aici m-ai convins.
Aseara am facut putin temperatura, aveam 38 dar mi-a trecut de la sine.
Astazi dupa ce am citit postarea ta am fost sa ma cer la doctor.
In urmatoarele 2 ore eram pe platforma si pe la ora 19 am ajuns la spital.
Mi-au curatat rana cu vreo 3 solutii apoi cu un bic au indepartat parul. Au mai curatat de doua ori si sub lumina puternica a blocului operator au inceput sa traga de rana stanga-dreapta; au spus ca nu este infectata si au aplicat un pansament cu ceva substante in el. Mi-au dat si mie cativa plasturi si ulterior am cumparat si eu o cutie. Mi-a dat si antibiotic: o pastila la 12 ore timp de 5 zile. Cam atat.
Poza cu antibioticul si plasturii:

Attached File  218F5CD0-9F0C-474E-AC97-8D7E5CDF92B1.jpeg   217.09K   8 downloads

#45
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
ziua 4:  merg aproape fara nici un fel de problema; foarte putin la scari simt ca ma “tine”
Inca mai rist o infectie?
Rana arata asa:
Attached File  E443D490-CC71-4838-B7ED-C578E7984A10.jpeg   361.26K   6 downloads

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostY0samiteSam, on 09 august 2018 - 14:19, said:

Inca mai rist o infectie?
da, pana cand se inchide.
o poti contamina oricand.

Edited by arg, 09 August 2018 - 14:26.


#47
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postarg, on 09 august 2018 - 14:26, said:


da, pana cand se inchide.
o poti contamina oricand.
cand schimb pansamentul dau cu betadina si astept sa se usuce apoi spal cu ser si dupa aceea aplic pansamentul ala cu medicament in el.
Asa arara pansamentul:
Attached File  11B495DE-97B0-4BE2-BB30-5AAB1E67B537.jpeg   271.82K   9 downloads

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
oo, arata mult mai bine rana ta (ma rog, daca se poate spune asa ceva despre rani, ca-s urate/oribile toate).
cand o sa ajungi acasa, daca vrei sa nu ramai cu o cicatrice inestetica, poti intreba un dermatolog ce unguent poti folosi pentru ameliorarea aspectului cicatricii. contractubex este unul dintre ele.

#49
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Multumesc "corinadaniela"
Astazi am ajuns in RO si am intrat intr-o farmacie; mi-a recomandat: Stratamed
Acum intre: Stratamed, contractubex, Advantan Milk și cu Cicaplast nici nu stiu ce sa aleg.
Semnul ramas arata destul de urat si foarte vizibil:
Attached File  IMG_4675.jpg   909.69K   8 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate