Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Curent pe cablul tv de la rds?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Buna , azi am observat ca televizorul pe care il am in bucatarie a inceput sa aiba macroblocuri , crezand ca e ceva de la splitter m-am dus la acesta ca sa vad daca este ceva de la mufa , cand am atins splitter-ul acesta m-a curentat destul de tare.Initial am crezut ca tv-ul din bucatarie da curent pe retea , asa ca l-am deconectat de la curent si am scos si mufa din el . Cand m-am dus la splitter am auzit un ticait in acesta , am scos toate mufele ce duc la alte televizoare ( cele din restul camerelor) , insa ticaitul tot se aude.Cand am atins mufa cablului ce vine cu semnalul de la rds a facut o scanteie albastra.E normal sa fie curent pe retea?Curentul nu vine de la mine , caci si atunci cand toate televizoarele sunt deconectate tot se aude un ticait in splitter si face scantei albastre daca atingi cu ceva metalic.

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,232
  • Înscris: 22.02.2017
Cand semnalul e prea puternic se intampla. Suna la Digi si spune.le sa vina sa scada semnalul.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Probabil e gresita facuta impamantarea in sistemul de alimentare si distribuire CATV de la RDS.
Totodata se poate ca un vecin sa aiba probleme cu TV-ul si sa "alimenteze" cu tensiune reteaua CATV. Si in acest caz, tot de vina e impamantarea defectuoasa a echipamentului CATV.
Doar cei de la tehnic de la RCS pot remedia problema.

Edited by Ciubex, 05 August 2018 - 16:33.


#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Din cate stiu pentru instalatiile de cablu TV nu se folosesc splittere ci distribuitoare de semnal, splitterele stiu ca se folosesc pentru instalatiile de receptie satelit. Distribuitoarele au in ele niste condensatoare care protejeaza la astfel de tensiuni

Edited by tico18, 05 August 2018 - 16:41.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se folosesc si splitere si distribuitoare - se afce o schema, splietrele de obicei sunt terminale.
Splitere de satelit exista, dar sunt ceva diferente intre ele si cele de cablu. Cel mai vizibil - la frecventa de lucru.

Initiator, suna la RDS - posibil sa aiba un amplificator defect. E insa un pic anormal ca acel curent sa treaca prin splitter. Ai impamantare la splitter ? E montat de ei sau e unul din piata ?

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostzNick, on 05 august 2018 - 16:19, said:

Buna , azi am observat ca televizorul pe care il am in bucatarie a inceput sa aiba macroblocuri , crezand ca e ceva de la splitter m-am dus la acesta ca sa vad daca este ceva de la mufa , cand am atins splitter-ul acesta m-a curentat destul de tare.Initial am crezut ca tv-ul din bucatarie da curent pe retea , asa ca l-am deconectat de la curent si am scos si mufa din el . Cand m-am dus la splitter am auzit un ticait in acesta , am scos toate mufele ce duc la alte televizoare ( cele din restul camerelor) , insa ticaitul tot se aude.Cand am atins mufa cablului ce vine cu semnalul de la rds a facut o scanteie albastra.E normal sa fie curent pe retea?Curentul nu vine de la mine , caci si atunci cand toate televizoarele sunt deconectate tot se aude un ticait in splitter si face scantei albastre daca atingi cu ceva metalic.
Citeste articolul asta Un cablu TV al RCS-RDS, pericol de electrocutare din 2010 si apoi decizi daca trebuie sa-i suni pe cei de la RDS!

#7
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Am sunt la ei , le-am zis ca au curent pe retea si ei au zis ca nu e adevarat si ca e de vina unul dintre tv-urile mele.Le-am zis ca am deconectat tot si ca splitter si cablul ce vine de la ei curenteaza si face scantei.Au zis ca este curent de slaba tensiune , insa eu nu cred ca acea slaba tensiune ce curenteaza de iti amorteste mana...

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpara asa ceva si ai scapat, izolator galvanic https://www.emag.ro/...5/pd/D5M5K2BBM/

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostzNick, on 05 august 2018 - 16:19, said:

Buna , azi am observat ca televizorul pe care il am in bucatarie a inceput sa aiba macroblocuri , crezand ca e ceva de la splitter m-am dus la acesta ca sa vad daca este ceva de la mufa , cand am atins splitter-ul acesta m-a curentat destul de tare.Initial am crezut ca tv-ul din bucatarie da curent pe retea , asa ca l-am deconectat de la curent si am scos si mufa din el . Cand m-am dus la splitter am auzit un ticait in acesta , am scos toate mufele ce duc la alte televizoare ( cele din restul camerelor) , insa ticaitul tot se aude.Cand am atins mufa cablului ce vine cu semnalul de la rds a facut o scanteie albastra.E normal sa fie curent pe retea?Curentul nu vine de la mine , caci si atunci cand toate televizoarele sunt deconectate tot se aude un ticait in splitter si face scantei albastre daca atingi cu ceva metalic.
Nu e "curent" e diferenta de potential, intre nulul de la retea si nulul instalatiei de cablu, care curenteaza. Se folosesc separari galvanice.

View Postronuquet, on 05 august 2018 - 16:22, said:

Cand semnalul e prea puternic se intampla. Suna la Digi si spune.le sa vina sa scada semnalul.
Chiar te pricepi. La dat sfaturi, ca la electronica,....

Edited by myshyk, 05 August 2018 - 16:59.


#10
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
sa inteleg ca din acel spliter nu mai iese si nu mai intra nimic? Este doar cablul de antena de la rds care intra in el? Pune o poza cu el,

Edited by menaloty, 05 August 2018 - 17:03.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostCiubex, on 05 august 2018 - 16:32, said:

Probabil e gresita facuta impamantarea in sistemul de alimentare si distribuire CATV de la RDS.
Totodata se poate ca un vecin sa aiba probleme cu TV-ul si sa "alimenteze" cu tensiune reteaua CATV. Si in acest caz, tot de vina e impamantarea defectuoasa a echipamentului CATV.
Doar cei de la tehnic de la RCS pot remedia problema.
Sau la instalatia electrica a casei.

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cand eram acum multi ani la firma pe care au preluat-o RDS am observat si eu asta .E o senzatie neplacuta intr-adevar, si umblam cu neplacere si eu la mufe .
Acum vad ca la actualul furnizor nu se intampla asta .Ce-i drept e si alt televizor acum fata de atunci .

View Postldpe, on 05 august 2018 - 16:50, said:

Cumpara asa ceva si ai scapat, izolator galvanic https://www.emag.ro/...5/pd/D5M5K2BBM/
Ce curios .Au un singur rewiew care confirma insa ca la Rds se intampla asa ceva .Deci e adevarat .Posted Image

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostzNick, on 05 august 2018 - 16:46, said:

Am sunt la ei , le-am zis ca au curent pe retea si ei au zis ca nu e adevarat si ca e de vina unul dintre tv-urile mele.Le-am zis ca am deconectat tot si ca splitter si cablul ce vine de la ei curenteaza si face scantei.Au zis ca este curent de slaba tensiune , insa eu nu cred ca acea slaba tensiune ce curenteaza de iti amorteste mana...
Una e sa zica ca e slaba tensiune si alta e sa masoare!

Eu te sfatuiesc asa:
Faci o reclamatie telefonica sau scrisa catre ei, insa ceri un numar de inregistrare la reclamatia respectiva (sa vezi ca lucrurile se misca altfel).

Edited by stlk, 05 August 2018 - 17:11.


#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Semnalul pe CaTv este tot curent electric. Ca atare este normal sa existe o diferenta de potential. Nu va mai bagati mainile acolo unde nu trebuie si o sa fie ok.
    Televizorul nu are ce cauta in bucatarie. Bine ca nu l-ai bagat in cada ca apoi sa te plangi ca ai par cretz.

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postldpe, on 05 august 2018 - 16:50, said:

Cumpara asa ceva si ai scapat, izolator galvanic https://www.emag.ro/...5/pd/D5M5K2BBM/
Interesant asta (nu stiam de asa ceva), exista si un video test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WtPEwcmFFfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 05 August 2018 - 17:18.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am si eu izolator galvanic (in engleza suna mai bine, "ground breaker", pentru ca asta face, intrerupe masa), dar al meu e cu mufe RF, nu F, gata de bagat in TV, americanii au F in televizor. Ce sa spun, isi face treaba, doi (uzual) condensatori de decuplaj taie frecventele sub 5 MHz (reteaua are 50 Hz, deci mult sub), nu mai curenteaza. Altfel scutura si la mine de numa. Doar ca nu mai prind Eurosport HD cu acel dispozitiv, fara el merge.

#17
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Aparent nu sunt singurul cu problema asta, un vecin de la etajul 4 (Eu stau la 1) are aceeasi problema, la el nu merg deloc TV-urile și pe el l-a și scuturat bine cablul ce vine de la ei. Am sunat iar si ai au zis ca va venii o echipa sa verifice. Deabea aștept sa îl curenteze și pe unu de la RDS :)

Edited by zNick, 05 August 2018 - 18:47.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu pateste nimic, doar pisca putin. Si, odata cablul bagat, nu se intampla nimic nici cu tv-ul, doar daca fulgera sau alte nenorociri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate