Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Nou serial Star Trek cu Patrick Stewart, capitanul cheliuta (Picard :P)

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postworldwide, on 08 august 2018 - 05:54, said:

isi trimitea copilul tatal sa-i cumpere jucarii, statuete & shit, cu Kirk sau Spock, dar care Kirk sau care Spock, aia din alternate universe, sau cei din universul original.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_hqzKdHolf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 08 August 2018 - 09:24.


#38
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Posteiffel, on 08 august 2018 - 08:36, said:

M-am referit la faptul ca nu este  inca o problema cu drepturile de autor, ptr ca se pot obtine relativ usor. Mai ales daca ai si un ( mostenitor ) Roddenberry sa te sustina.

O problema serioasa a aparut la StarWars unde Lucas a permis filmulete independente din universul StarWars, dar dupa achizitia de catre Disney astia au inceput sa ameninte cu procese si toate cele.

Legat de nenea ala din biroul de la CBS, se pare ca l-au uitat complet in ultimul timp, sau au decis sa-l ignore. Din cate inteleg urmatoarele filme si seriale vor altera semnificativ universul StarTrek asa cum a fost el pana acum.

Relativ usor e..relativ, aia cu Axanar n-au reusit sa indoaie CBS la proces. Posted Image Si intre noi fie vorba, o cam luasera razna, au construit studiouri, chestii...semana cu ceea ce la noi se cheama "capusare", asta neinsemnand ca CBS nu putea face mai mult si mai bine cu franciza asta, chiar cu toate problemele expuse mai sus. Roddenberry asta micu' e asa, sa ne aducem aminte de cel care a inventat ST, in rest n-are nici o treaba cu drepturile de autor, apartin CBS pentru ceea ce inseamna tv (via UPN, Viacom, etc) si Paramount (via NBC, Desilu Production - remember that ?) pentru filme.

Altfel, referitor la continuitate, nenea ala mostenit de la UPN, de pe vremea lui Bergman, si-a facut treaba; STD e ok in ceea ce priveste evenimentele, desi s-a autoconstrans la o singura decada, lucru ce-i nu-i da voie sa "respire", consider eu. Dar ca istorie, ca perioada, ca referiri legate din cronologie din alte episoade, filme, e absolut in regula. Restul e...viziunea scenaristilor actuali.

#39
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
e oficial, serialul se va numi Star Trek: Picard

[ https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--DOxOYWNO--/c_scale,f_auto,fl_progressive,q_80,w_800/sucoioygblgkjnkycuby.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 06.11.2014
Abia astept! :)

#41
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
primul teaser trailer. Deocamdata nu imi place vocea tipei, imi pare a fi cam.. non-startrekiana :P

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f3om4V_-Y0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BzQS4JaTapk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
abia astept :P

[ https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--c9CidBWy--/c_scale,f_auto,fl_progressive,q_80,w_800/jtvp4lfbxwyd5g9pyskc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
hoooly shit.. hoooly shit..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oFwOwRN1lJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
si un trailer care poate fi vazut aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YhBBXHwEsIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau aici: https://globalnews.c...-picard-trailer


wow! picard si seven of nine si data! wow!

LE
acum imi dau seama ca e posibil ca acest video sa fie acelasi cu cel publicat de @vanitty, mai ales daca tin cont de

View Postvanitty, on 21 iulie 2019 - 06:04, said:

hoooly shit.. hoooly shit..


oricum, clipul din postul anterior nu mai poate fi vizionat.

LLE
abia astept sa-l urmaresc!

Edited by tEo, 26 July 2019 - 12:24.


#46
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Woohoo, un milion patru sute optzeci de mii de vizualizări în 6 zile.

Arată fresh.

#47
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Am găsit un articol-interviu cu Jonathan Frakes. E destul de lung și vorbește despre multe, dar, la un moment dat zice despre Picard că e mai contemplativ decât "Disco" si ca nu e in stilul JJ. Si asta m-a liniștit puțin. Probabil e mai nasol pentru cei mai avizi de războaie spațiale, eu vreau doar să fie bine jucat( iar in privința lui SirPatStew si a celorlalti actori Trek n-am dubii) și să aibă substanță.
Not only is he putting his acting hat (comm badge?) back on for Picard, but in addition to directing two episodes of Season 1 for that show, Frakes is also returning to Discovery Season 3 to helm two more episodes there. In fact, when we spoke, he was on his way to Toronto to do prep for an episode. The helmer explained that it’s important to take a different approach to shooting those two shows.

“Well, it's not the same deal because Disco has a very cinematic, conscious sort of J.J. [Abrams] lens flare style,” explained Frakes. “And that works for Disco, and the sets are built for that, and there's a lot going on. Picard is a little more contemplative, and so you can't be unmotivated camera moves and all kinds of lens flares. And all that J.J. stuff doesn't fly so much on Picard unless you're in the middle of some sort of action. So the shooting style is a little bit different. You've got to keep it cool, though. That's the other thing. It's not like Next Gen where it was closeup, two shot, closeup, closeup. You know I mean. That s#!t is... That doesn't fly on television anymore!”
https://www.ign.com/...turn-convention



#48
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Mi-e teama ca 7 of 9, Data, chiar si Picard,  sa nu fie decat personaje secundare, iar povestea sa se concentreze (din nou) pe o ''ea'', care taie si spanzura, e miezu' s.a.m.d.
Sper din tot sufletu' sa ma insel...

Edited by octav727, 29 July 2019 - 12:49.


#49
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Da, dar uneori, personajele secundare, mai ales alea care știu să joace, au impact mai mare decât personajele principale.
Acum, mă gândesc că trebuie să aibă serialul și ceva comercial, ca să reziste și pot să suport, atâta timp cât substanța primează.

#50
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
pacat ca nu pastreaza stilul episodic din tng, parca star trek-ul  e mai pretabil la asa ceva..

#51
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Eu sunt de acord, dar probabil ca e unul din multele compromisuri pe care trebuie să le facă pt a se alinia la cerințele pieței...

#52
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Mie nu imi place stilul episodic, nu urmaresc niciun serial care e facut pe stilul ala si nici nu mi-au placut niciodata. Cele cu actiune intinsa pe tot sezonul, cu legatura intre episoade, sunt mult mai captivante.

#53
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postoctav727, on 29 iulie 2019 - 12:48, said:

Mi-e teama ca 7 of 9, Data, chiar si Picard,  sa nu fie decat personaje secundare, iar povestea sa se concentreze (din nou) pe o ''ea'', care taie si spanzura, e miezu' s.a.m.d.
Sper din tot sufletu' sa ma insel...
De ce ziceai că te temi ?

https://metro.co.uk/...n-off-10498887/

#54
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postvanitty, on 29 iulie 2019 - 15:32, said:

pacat ca nu pastreaza stilul episodic din tng, parca star trek-ul  e mai pretabil la asa ceva..
Fiindca pe vremuri serialele isi scoteau banii si din "sindicat", adica statii independente care le difuzau, de obicei, dupa ce s-a terminat serialul/sezonul pe statia mama. Si nu agreau stilul "poveste de la inceput la sfarsit", daca sari un episod nu mai intelegi nimic, lor le convenea sa aiba si ei ceva bun, la moda, dar care sa poata fi vizionat si din an in paste. Oricum, in cazul TNG a fost exceptie, a fost difuzat numai in sindicat, si de acolo venea o parte buna de bani contra a 7 minute de spatiu publicitar care era prin contract al celor care-l produceau.
Cum noul sindicat este Netflix, sau Netfilx gen (indiferent de cum se cheama distribuitorul, faci binge daca vrei, sau, ma rog, le descarci), atunci actiunea merge snur si "trebuie" sa fie poveste (as adauga aici si impactul GoT in domeniul asta, insa e o opinie personala). Asta-i motivul principal pentru care TNG Blu-Ray nu si-a scos banii pe remasterizare, putina lume mai cumpara seriale pe suport fizic, si de aia nici o sansa pentru remasterizare la DS9 si VoY.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate