Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nou serial Star Trek cu Patrick Stewart, capitanul cheliuta (Picard :P)

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
Deeeeeeeeeeeeeeeeci... https://io9.gizmodo....-new-1828108878 yay.. a fost confirmat atat de cbs (care ne-a dat oribilul star trek discovery) cat si de Patrick Stewart (capitanul picard pentru cine nu il stie sub numele real), ca va aparea intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat un nou serial star trek care sa urmareasca aventurile lui picard, probabil post tng si post ds9..

Ce pot sa zic.... tinand cont ca patrick stewart sigur nu ar fi acceptat rolul daca ideile generale nu erau cel putin la nivelul tng, sper ca urmatorul star trek sa fie cel putin la nivelul tng sau ds9 si sa nu aiba nimic in comun cu discovery..

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
star trek discovery a fost frumos pana la chestia cu chakre , katre si alte balarii...e totusi un serial de SF si nu trebuiau sa  ii strice originea

#3
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Ultimul Star Trek demn de numele francizei a fost ala cu Picard. Numai desene animate de atunci, Hollywood nu mai au imaginatie.

#4
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View Postvanitty, on 05 august 2018 - 06:44, said:

Deeeeeeeeeeeeeeeeci... https://io9.gizmodo....-new-1828108878 yay.. a fost confirmat atat de cbs (care ne-a dat oribilul star trek discovery) cat si de Patrick Stewart (capitanul picard pentru cine nu il stie sub numele real), ca va aparea intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat un nou serial star trek care sa urmareasca aventurile lui picard, probabil post tng si post ds9..

Ce pot sa zic.... tinand cont ca patrick stewart sigur nu ar fi acceptat rolul daca ideile generale nu erau cel putin la nivelul tng, sper ca urmatorul star trek sa fie cel putin la nivelul tng sau ds9 si sa nu aiba nimic in comun cu discovery..

Nu o sa fie, au murit de mult scenaristii din Next Generation. Sau au fost dati afara.

Edited by burkina, 05 August 2018 - 08:12.


#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

View Postburkina, on 05 august 2018 - 07:50, said:

Ultimul Star Trek demn de numele francizei a fost ala cu Picard. Numai desene animate de atunci, Hollywood nu mai au imaginatie.
si ds9 a fost superk, chiar in unele aspecte mai bun decat tng. povestea a fost mai complexa si mai intunecata decat in tng, dar nu suficient de intunecata incat sa nu se simta ca star trek.. enterprise a fost si el k, discovery insa e un esec, iar voyager, dupa 2 sezoane l-am abandonat si am zis ca o sa-l continui cand voi fi suficient de plictisit..

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postburkina, on 05 august 2018 - 07:50, said:

Ultimul Star Trek demn de numele francizei a fost ala cu Picard. Numai desene animate de atunci, Hollywood nu mai au imaginatie.
Desene animate au fost prin 72 parca.

View Postvanitty, on 05 august 2018 - 08:37, said:

si ds9 a fost superk, chiar in unele aspecte mai bun decat tng. povestea a fost mai complexa si mai intunecata decat in tng, dar nu suficient de intunecata incat sa nu se simta ca star trek.. enterprise a fost si el k, discovery insa e un esec, iar voyager, dupa 2 sezoane l-am abandonat si am zis ca o sa-l continui cand voi fi suficient de plictisit..
Voyager nu mi s-a parut rau, era pe stilul lui TNG. Enterprise si DS9 nu le-am vazut, dar nu cred (cred!) ca erau proaste. Dar Discovery sub orice critica. Plin de clisee, replici "jmekere", klingonienii erau zugraviti ca niste pampalai, negresa din rolul principal nu mi-a placut si nici capitanul de pe Discovery, m-am fortat efectiv sa ma uit la el vreo 10 episoade, timp in care ma uitam la ceas din 5 in 5 minute, dupa care l-am lasat balta. Sug si mulg de la Star Trek si astia ca de la Star Wars. Sint deja o tona de filme si seriale. Nu mai are farmec si cu siguranta NU e ceea ce Gene Roddenberry si-ar fi dorit. El punea accent pe latura umana, nu efecte si povesti intortocheate.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 August 2018 - 09:50.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 05 august 2018 - 09:49, said:

Nu mai are farmec si cu siguranta NU e ceea ce Gene Roddenberry si-ar fi dorit. El punea accent pe latura umana, nu efecte si povesti intortocheate.
Asa este insa trebuie inteleasa o chestie, lumea s-a schimbat de atunci. Tehnologia este vazuta in seriile mai noi ca fiind in zona "black" de aici toate schimbarile...
Sper sa fie o poveste buna si interesanta in noua serie promisa. Totusi va fi de asteptat ca CGI-ul sa fie mai puternic si modern.

Edited by andreic, 05 August 2018 - 09:56.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De curiozitate, notele review-urilor pe IMDB la Discovery: 1/10, 1/10, 1/10, 1/10, 2/10, 1/10, 1/10, 1/10, 2/10, 4/10, 1/10, 1/10, 1/10, 1/10, 1/10... Cum a strans filmul asta nota generala 7.4 ? Inca o dovada ca se fura si se minte de se rupe la notare fara review si companiile mari sint pline de aplaudaci.

#9
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvanitty, on 05 august 2018 - 06:44, said:

Deeeeeeeeeeeeeeeeci... https://io9.gizmodo....-new-1828108878 yay.. a fost confirmat atat de cbs (care ne-a dat oribilul star trek discovery) cat si de Patrick Stewart (capitanul picard pentru cine nu il stie sub numele real), ca va aparea intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat un nou serial star trek care sa urmareasca aventurile lui picard, probabil post tng si post ds9..

Ce pot sa zic.... tinand cont ca patrick stewart sigur nu ar fi acceptat rolul daca ideile generale nu erau cel putin la nivelul tng, sper ca urmatorul star trek sa fie cel putin la nivelul tng sau ds9 si sa nu aiba nimic in comun cu discovery..
Asa asa sa distruga si era TNG.

Presupui ca Patrick Stewart ar fi de o integritate greu de egalat. Ma indoiesc ca nu o face doar pt. bani.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pentru mine Patrick Stewart a facut 50% din TNG, omul a interpretat genial rolul lui Picard. Dar e batran acum, ce mai poate aduce ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 August 2018 - 11:03.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 05 august 2018 - 10:06, said:

De curiozitate, notele review-urilor pe IMDB la Discovery: 1/10, 1/10, 1/10, 1/10, 2/10, 1/10, 1/10, 1/10, 2/10, 4/10, 1/10, 1/10, 1/10, 1/10, 1/10... Cum a strans filmul asta nota generala 7.4 ? Inca o dovada ca se fura si se minte de se rupe la notare fara review si companiile mari sint pline de aplaudaci.
Pai nu sunt doar alea, sunt si critici care au putere mai mare si revieweri care sunt in general mai amatori.

View PostIon_de_la_Raion, on 05 august 2018 - 11:03, said:

Pentru mine Patrick Stewart a facut 50% din TNG, omul a interpretat genial rolul lui Picard. Dar e batran acum, ce mai poate aduce ?
O alta versiune a sa, probabil tinand cont de varsta lui.

Attached File  patrick stewart.jpg   109.16K   92 downloads

Edited by andreic, 05 August 2018 - 11:45.


#12
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Se ține bine. Câți ani are ? Retirement nimic ?

View Postvanitty, on 05 august 2018 - 06:44, said:


Ce pot sa zic.... tinand cont ca patrick stewart sigur nu ar fi acceptat rolul daca ideile generale nu erau cel putin la nivelul tng, sper ca urmatorul star trek sa fie cel putin la nivelul tng sau ds9 si sa nu aiba nimic in comun cu discovery..

Mda. P.S a spus așa:

“It may not be the Jean Luc you know and love. He may be a man who has been changed by his experiences...it will be, I promise you, something different....but it will come with the same love for the universe and our fans we had before." -

Ceva diferit, nu vechiul Picard.
Țeapă, cum l-au convins pe ăsta să accepte ? $$$$ fără număr, fără serie. :)

#13
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postburkina, on 05 august 2018 - 07:50, said:

Ultimul Star Trek demn de numele francizei a fost ala cu Picard. Numai desene animate de atunci, Hollywood nu mai au imaginatie.
Hai ma. Ai vazut Deep Space Nine? Are momente cand e peste The Next Generation

Edited by ccdsah, 05 August 2018 - 12:30.


#14
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Voyager a fost decent, mai ales dupa ce a aparut Seven of Nine. TNG si DS9 au fost cele mai bune, in opinia mea.
STD are are mai multe in comun cu bolile decat cu seria Star Trek. Baietii au avut idei putine si fixe - prima actrita de culoare in rol principal, primul homosexual (declarat) din universul ST si cam atat. In rest, au copiat formatul serialelor Marvel/DC - mult zgomot pentru nimic. S-a vazut in ultimul episod, parca asistam la al țâșpelea congres PCR.

P. Stewart este cam bătrâior pentru un rol principal, vom vedea ce va fi. Oricum, stacheta a fost coborata foarte mult de Discovery.

Edited by octav727, 05 August 2018 - 13:27.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcalbog, on 05 august 2018 - 12:09, said:

Mda. P.S a spus așa:
“It may not be the Jean Luc you know and love. He may be a man who has been changed by his experiences...it will be, I promise you, something different....but it will come with the same love for the universe and our fans we had before." -
Asta am sugerat si eu, o alta latura a lui marcata de varsta.

View Postcalbog, on 05 august 2018 - 12:09, said:

Se ține bine. Câți ani are ? Retirement nimic ?
78.


Mesajul lui de pe fb.
Attached File  patrick on facebook.png   158.56K   101 downloads

Attached Files


Edited by andreic, 05 August 2018 - 14:53.


#16
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 12.05.2005
Peste jumatate din episoadele TNG erau de "umplutura", misiuni diplomatice sau despre drama androidului care voia sa devina om (wtf ??). Din cand in cand mai era cate un episod mai interesant despre descoperiri stiintifice sau explorarea spatiului iar spre sfarsit au aparut borgii. Voyager a fost mult mai interesant, in special episoadele cu borgi, universul fluid sau manipularea timpului.
Cel mai bun din toata seria a fost sezonul 3 din Enterprise.

Se pare ca urmeaza si un film Star Trek tot cu Picard, regizat de Tarantino.

#17
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 30.08.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 05 august 2018 - 10:06, said:

De curiozitate, notele review-urilor pe IMDB la Discovery: 1/10, 1/10, 1/10, 1/10, 2/10, 1/10, 1/10, 1/10, 2/10, 4/10, 1/10, 1/10, 1/10, 1/10, 1/10... Cum a strans filmul asta nota generala 7.4 ? Inca o dovada ca se fura si se minte de se rupe la notare fara review si companiile mari sint pline de aplaudaci.

Unde te-ai uitat? Inteleg ca nu iti place insa sincer uita-te inca odata ... Am luat ultimul episode: 1, 1, 1, 1, 1, 2, 2, 3, 4, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 6, 6, 6, 6, 7, 7, 8, 10, 10
Acum ia in considerare faptul ca pe internet si IMDB hater-i au o voce mai tare (fapt cunoscut, nu numai la Star Trek) adica cei care sunt suparati dau mai rapid comment decat cei care sunt fericiti automat este clar notele. Am dat note la fiecare episod separat si inca la vreo 500 de filme pe IMDB am comentat de maxim 10 ori la filme la care am dat 1 sau 2. Nu am comentat niciodata filme de 10 Posted Image

Mie imi place Star Trek Discovery, acea reteta Star Trek cu 26 de episoade pe sezon si din care 18 sunt episoade filler nu mai au locul in 2018. Reteta una este buna pentru Discovery, este pur si simplu un visual reboot. Iar sezonul 2 arata bestial bazat pe trailer.

Iar despre serialul nou cu Picard pot sa spun ca are sanse bune, lista celor care scriu serialul este una superba. Deci potentialul este acolo.

Edited by MrMxyzptlk, 05 August 2018 - 19:31.


#18
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Review-urile si notele de la ele nu au crescut marginal pt. ca a inceput serialul sa placa, ci pt. ca a scazut interesul. Ia uita-te la ep. 6 cati au dat note, fata de ultimu episod. So nu toti cei care i-au dat 1/10 s-au sinchisit sa-l mai continue. Chiar si io il abandonasem pe la jumate ca devenise insuportabil de penibil si prost (si nu s-a oprit acolo).

Hateri? Nu nene, fani gramada profund dezamagiti. Unde ai mai vazut tu pe IMDB asa ceva la review-uri (adica la francize cunoscute)? Nicaieri. Daca era doar slabut comparativ cu restul seriilor ST si nu o catastrofa totala, nu se sinchiseau atatia sa scrie review-uri cu note sub 5.

Reteta ST nu era cu 18 episoade filler. ci cu 18 episoade de Star Trek, cu actori bunicei, replici faine si povestiri SF okei si nu basini cu replici de kkt, actori de kkt (in afara de lorca ala) si scenariu scris de analfabeti cum e in Discovery asta.

Edited by Genjurooo, 05 August 2018 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate