Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Probleme de socializare cu colegii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vladyyyyyyyy

vladyyyyyyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2018
Buna seara! Urmeaza sa scriu cam mult, asa ca daca considerati ca nu aveti rabdare sa cititi, mai bine nu o faceti. Sunt baiat iar de curand am implinit 17 ani iar de la toamna voi fi in clasa a XI-a. Asta inseamna ca mai am 2 ani pana cand voi termina liceul. In clasa a IX-a ma intelegeam destul de bine cu colegii mei de clasa, mai ales cu 4 dintre ei pe care le consideram prietene (toate 4 sunt fete), insa si cu ceilalti rezonam ok. Cu acele 4 colege vorbeam mereu, ieseam la magazin si uneori ma mutam cu ei in banca. Asa a fost pana cand am inceput clasa a X-a. Ei bine, atunci am incercat sa ma apropii si mai mult de acele colege. Incercam in fiecare zi, insa pe zi ce trecea relatia dintre mine si ele se racea in sensul ca ele deveneau reci cu mine. Nu prea inteleg ce s-a intamplat, dar sa continuam. Una dintre acele fete s-a transferat la clasa paralela din semestrul al II-lea si au ramas celelalte 3. Cu una dintre ele am vorbit intr-un moment in care eram nevorbiti unul cu altul cam de aproape 2 luni si mi-a spus ca n-am mai vorbit deoarece doar ea incepea discutiile. Are dreptate, insa numai pe jumatate. Sa va explic de ce: anul trecut cand am chemat-o la ziua mea ea a initiat discutia? Nu. Nici macar nu cred ca stia cand era ziua mea. Cand am mai chemat-o sa iesim in oras ea a initiat discutia? Din nou, nu. Si in plus, pana sa ne racim unul fata de altul ii mai spuneam "Neata" uneori atunci cand ne intalneam dimineata, si din nou, nu ea initia. E adevarat, uneori ea intra in vorba cu mine, dar nu tot timpul. Oricum, de atunci n-am mai vorbit deloc. Iar de cateva luni mi-am dat seama ca acele fete au fost de fapt doar niste persoane cu care doar rezonam foarte bine, si asa si este.
Mai trebuie sa spun ca nu mai comunic cu aproape nimeni din clasa. Asta se intampla din decembrie anul trecut. Toate astea pentru ca grupurile sunt deja formate si decat sa ma bag degeaba in seama, mai bine nu vorbesc cu nimeni. Pentru un timp nici nu le mai ziceam "Neata" cand veneam dimineata la scoala, insa din cauza unei discutii pe care am avut-o cu ei am inceput sa o fac. Sa nu va mai spun ca uneori ajunsesem sa fiu recalcitrant si impertinent.Insa asta este adevarul, nu prea agreez colectivul din care fac parte, nici liceul, nici clasa, nici pe diriginta nu prea o plac (este o persoana materialista, intarzie mereu si mult; odata nu a venit la prima ora deoarece nu-i mergea masina). Anul trecut in noiembrie am facut o excursie cu clasa mea si cu inca una, iar eu am stat mai mult cu cealalta clasa.In prima seara ne-am adunat (vorbesc de clasa mea) si am inceput sa ne jucam adevar si provocare. Ei bine, diriga statea pe telefon si nu prea ne dadea atentie. M-am plictisit repede si am plecat. Usa de la camera in care am stat era incuiata asa ca am mai stat pe hol, pana cand a venit profa de romana care este diriga la cealalta clasa si m-a invitat sa stau cu ei. Si ghiciti ce, cu ei m-am simtit mai bine.
Eu m-am gandit ca de anul acesta sa fac in felul urmator:
1. Nu mai vorbesc cu nimeni, doar "Salut" si "La revedere". Iar prin vorbit ma refer la subiecte de discutie, nu la discutii fugitive gen "Ti-a placut la majoratul lui X?" sau "Ai sa-mi dai un servetel/un creion etc?".Am sa ma rezum doar la salutat si maxim la intrebarile pe care le-am dat exemplu (nu si la a doua,oricum imi aduc mereu ce imi trebuie, dar am dat doar un exemplu).
2. Ma ajut doar pe mine, oricum nimeni nu apreciaza atunci cand ii ajut. Si apropo, cred ca pana acum am fost prea dragut cu unii.
3. Nu mai merg in nici o excursie,este pierdere de timp si arunc bani degeaba, oricum nu ma baga nimeni in seama.
Ce parere aveti? Procedez bine sau rau? Ma gandesc ca poate problema este intr-adevar la mine,asa cum mi-au zis unii, insa repet: Nu mai bine stau eu in banca mea decat sa ma bag degeaba in seama? Sunt o fire mai timida si imi este rusine sa ma bag in seama, insa oricum,grupurile sunt deja formate. Am vrut sa ma transfer ca sa o pot lua de la capat, insa la liceul la care voiam nu mai erau locuri la profilul respectiv si altundeva nu vreau. Nici in afara scolii nu am prieteni. Mentionez ca nu caut popularitate, nu ma reprezinta. Decat prieteni multi si falsi, mai bine putini si buni.
As aprecia enorm daca v-ati da si voi cu parerea la aceasta situatie. V-as ruga totusi sa nu raspundeti cu jigniri, si nici in batjocura.
Stiu ca am scris mult, si chiar le multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca. De asemenea, multumesc anticipat celor care raspund!
P.S.: Scuzati-mi eventualele greseli de exprimare si/sau gramaticale.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Citește:
https://www.paginade...adolescentei-2/
http://www.scritub.c...SCE34212320.php
http://www.consultan...e-adolescentei/

Edited by Mircel, 02 August 2018 - 19:15.


#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Adolescenta e o perioada grea. Si de cele mai multe ori, destul de dura, mai ales cu spiritele sensibile.

Vestea buna este ca trece relativ repede. Posted Image

Sunteti ( toti ), inca, copii. Lumea e, azi, supeficiala si traim in epoca vitezei, a comunicarii virtuale si-a like-urilor efemere si nu e o perioada prea propice socializarii face-to-face.
Prieteniile nu prea au profunzime - se nasc repede si se termina la fel de repede.

Asta este.
Lumea s-a schimbat...

...

Sfatul meu: fii tu insuti, asa cum simti.
Si ai incredere in tine !

In cele din urma, va fi bine -  vei vedea... Posted Image

Edited by sylvius, 02 August 2018 - 19:19.


#4
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Esti genul moale, plapand, introvertit. Asa vei fi mereu. Trebuie sa te imprietenesti cu oameni asemeni tie.

#5
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
muta-te in cealalta clasa.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 vladyyyyyyyy, on 02 august 2018 - 19:02, said:

Buna seara !
Cu colectivul din clasa mea nu ma inteleg.
Dar cu colectivul dintr-o clasa vecina ma inteleg.

 WinstonMontana, on 02 august 2018 - 19:39, said:

muta-te in cealalta clasa.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vladyyyyyyyy, on 02 august 2018 - 19:02, said:

Decat prieteni multi si falsi, mai bine putini si buni.
As aprecia enorm daca v-ati da si voi cu parerea la aceasta situatie.

Pai... ai ajuns, in final, la o concluzie corecta. Problema este ca te afecteaza, inteleg, indepartarea acestor oameni.  Relatiile contemporane intre oameni sunt mult mai reci decat erau odata. Ori te obisnuiesti cu chestia asta... ori suferi dupa validare sociala si e mai greu. Tu alegi pana la urma.

#8
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
... ori incerci sa vezi ce poti schimba (incet-incet) in bine la tine (daca e ceva de schimbat) si, in timp, ceilalti isi vor modifica atitudinea fata de tine.

Edited by vladutgm, 02 August 2018 - 20:06.


#9
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Eh, si-o fi gasit si alea cate-un prieten mai putin molau, care sa  la mai scoata si-n alta parte decat la cumparaturi sau sa  stea langa ele in banca. Indrazneste. Ca anii trec si ramai mereu in alta clasa decat cea care ti se potriveste.

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Eu cred ca-i Fifi.
Ala-i user-name ?!
Dupa  cei opt igreci sau cati or fi,  incearca  sa te adresezi amicilor mai intai cu  formula ,, vazaaaaaaaap bro'' ?!

Edited by Topp, 02 August 2018 - 20:28.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
sa-mi trag palme.. daca asta-i adolescenta, inseamna ca eu am sarit peste ea...

#12
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu am probleme de socializare cu colegii...de munca

#13
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018
@Initiator : simplu, nu faci nimic!

Nu-i bagi in seama si nu incerca sa te imprietenesti cu oameni care nu te vor fiindca sunt nepotriviti caracterului tau si mai tarziu s-ar putea sa regreti ca te-ai bagat in anturaj aiurea.
100% sufera si colegii tai de asta, dar singura diferenta intre ei si tine e ca tu arati problema asta pe fata, plus ca evidentiezi ca ai un caracter moale.
Treaba asta cu apartenenta la un grup a plecat din preistorie cand oamenii se intovarasau ca sa colaboreze cand plecau la vanatoare ca  sa supravietuiasca.
Azi nu mai e necesar  in epoca supermarketelor si te poti descurca de unul singur.Nici prieteniile din trecut nu tineau foarte mult si se sfarseau cu batai si crime de multe ori.   Exagerati daca credeti ca azi e mai rau.  De fapt, traim in cea mai frumoasa epoca a umanitatii fiindca astazi iti poti selecta prietenii dupa bunul plac. In trecut iti deveneau prieteni oamenii pe care ii gaseai in cale.
Apoi, de ce ai cauta sa te imprietenesti cu colegii de liceu/facultate sau de munca? Cauta sa stai cu cineva care sa va distrati si sa va practicati hobby-urile impreuna.

Un lucru e sigur-  ai venit pe aceasta lume singur , vei pleca de pe aceasta tot singur.

Edited by MembruAnonimul, 02 August 2018 - 21:48.


#14
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu te bagi in seama acum va fi din ce in ce mai greu cu cat vei creste oamenii vor fi mai rai si selectivi. Bucurate acum cat esti copil, primesti un refuz.. plm treci mai departe

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
M-am confruntat si eu cu probleme asemanatoare tie.  In general lumea cauta validare si in grupuri exista un fel de joc prin care se incearca sa se aleaga un lider  in diverse c hestii. Spre exemplu de regula  aia buni la fotbal  si bataie se grupeaza imediat si pe langa ei sunt o groaza care nu fac altceva decat sa ii imite si sa isi bata joc de cei mai slabi. De obicei astia care imita vor deveni in viitor lingaii de serviciu. Pe scurt imitatorii asteapta de fapt un moment in care sa se afirme si sa prinda experienta mai multa inclusiv decat aia care sunt lideri la bataie si fotbal. La mine situatia a fost naspa rau pentru ca   eram doar 7 baieti in clasa de liceu si absolut toti cei 6 in afara de mine nu le aveau cu cartea. Fapt care s-a vazut in o criza la mine eu neavand cu cine sa vorbesc , iar fetele, well, isi gaseau prieten si n-aveau chef neaparat de comunicari cu alti baieti. Mai ales ca am evitat sa mi s epuna eticheta de "baiatul care umbla cu fetele".  Asa se face ca eu  tocilar de fel in clasa a 12-a ajunsesem practic singur.  Solutie in acest caz?
1 cauta in afara  orelor prieteni care sa se asemene tie ca sa nu te plictisesti si sa nu  pierzi legatura cu lumea mai civilizata
2 muta-te in alta clasa chiar daca mutarea e grea. Sau cel putin te interesezi care e clasa mai civilizata si te muti acolo, daca la alte clase ti-e frica de niste materii mai grele.
3 mai vorbeste pe acasa cu parintii. Vei vedea ca timpul va trece mai usor si va fi mai bine daca comunici.
4 sfat: nu incerca sa fii lipitoare pe langa altii  , nimanui nu ii place asta.
5 daca m-ai apucat sa te imprietenesti cu cineva asemanator tie , identifica mijloacele prin care poti sa gasesti persoane cu aceleasi pasiuni: internet, cluburi, sali de  cinema , sali de sport etc. Incearca inclusiv sa socializezi cand te duci sa platesti factura sau sa duci gunoiul.  Mai vorbeste cu vecinii , mai invita pe cineva la o plimbare.
Cam astea sunt solutiile. Ca sfat general : cauta sa gasesti pe cineva cu care te asemeni , stai cat mai mult cu acele persoane si ai terminat. Nu esti nici primul nici ultimul care a facut o greseala si n-a gasit anturajul potrivit asa ca n-ai de ce sa te temi. Si daca vreodata ti-e frica sa te faci de ras si nu spui lucrurilor pe nume si incepi sa tii in tine, iti zic din proprie experienta ca asta e cel mai rau posibil. Sa nu tii in tine pentru nimic in lume pentru ca problemele se acumuleaza si vei exploda rau de tot la un moment. Gaseste macar 1-2 prieteni de nadejde care te inteleg sau daca nu chiar niste rude sau parintii si expune-le situatia.  Si zii tot. Odata ce vei fi sustinut si vei descoperi ca nu e o problema chiar de nerezolvat va  fi multtttttttt mai usor. Adaptarea vine de la sine odata ce ai testat apa  si te-ai bagat nitel cu degetul chiar daca frige umpic. Insa ca tot am facut paralela cu apa ai grija la contactul brusc cu apa , care te poate duce la soc, daca intelegi ce vreau sa zic...

Ps : daca n-ai subiect de discutie cu cineva , cere de la parinti un 5 lei , te duci intr-un club sau ceva unde sunt persoane de pe la alte clase , sau persoane pe care le cunosti, mai apropiate de tine sau macar fara ranchiuna pe tine , comanzi un suc din care  tragi vreo 30 de minute, casti ochii pe acolo, vezi si tu ce fac cei  de acolo, pariuri sau discutii etc (pot fi si case de pariuri sau altfel de cluburi)  si intra in vorba pe diferite teme...
Alta solutie , cauta pe net dupa cuvinte cheie gen "baieti si fete inteligente din x cartier/x localitate". Sau daca deschide tu o pagina de facebook pe tima asta si invita persoane de pe alte grupuri sau conturi. Exemplu "club sah  dristor" , "club sah berceni"  ,  "club sah  etc".  Gasesti tu ce teme sa pui.

#16
vladyyyyyyyy

vladyyyyyyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2018
Le multumesc celor care mi-au raspuns pana acum!
V-am citit sfaturile si aveti dreptate. Oricum, niciodata nu am fost afectat de aceasta situatie, doar am vrut sa stiu daca procedez bine in legatura cu deciziile pe care le-am luat. Am sa va urmez si voua sfaturile. Iar in legatura cu transferul, ei bine... eu voiam numai la acel liceu (adica la cel care nu mai are locuri). In liceul actual mai este doar o clasa de uman (sunt pe acest profil) dar nu stiu daca as fi bine primit, mai ales ca la inceputul clasei a IX-a am avut o mica neintelegere cu cineva de acolo si s-a ajuns la amenintari cu bataia si jigniri. Chiar daca s-a rezolvat si si-a cerut scuze, din nou, sunt sigur ca nu as avea parte de o primire prea stralucita. Iar la real nu fac fata. Si in plus, nici liceul nu-mi place.
In fine, va multumesc din nou pentru sfaturile date pana in acest moment si voi tine cont de ele! Mai astept raspunsuri!

#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
@karax: 10+

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 vladyyyyyyyy, on 03 august 2018 - 08:53, said:

Le multumesc celor care mi-au raspuns pana acum!
V-am citit sfaturile si aveti dreptate. Oricum, niciodata nu am fost afectat de aceasta situatie, doar am vrut sa stiu daca procedez bine in legatura cu deciziile pe care le-am luat. Am sa va urmez si voua sfaturile. Iar in legatura cu transferul, ei bine... eu voiam numai la acel liceu (adica la cel care nu mai are locuri). In liceul actual mai este doar o clasa de uman (sunt pe acest profil) dar nu stiu daca as fi bine primit, mai ales ca la inceputul clasei a IX-a am avut o mica neintelegere cu cineva de acolo si s-a ajuns la amenintari cu bataia si jigniri. Chiar daca s-a rezolvat si si-a cerut scuze, din nou, sunt sigur ca nu as avea parte de o primire prea stralucita. Iar la real nu fac fata. Si in plus, nici liceul nu-mi place.
In fine, va multumesc din nou pentru sfaturile date pana in acest moment si voi tine cont de ele! Mai astept raspunsuri!
Indiferent ce clasa vei alege ai grija la ce colegi sunt. Si nu te uiti la unul singur te uiti la toti. Analizezi pe fiecare in parte cum s-a comportat cu tine si alegi. Vezi ca daca intre timp treaba se impute si un coleg sau altul incepe sa devina prea agresiv , no sa te poti an de an asa ca alege din prima o clasa care iti convine si fii atent.  De asemenea apeleaza si tu la parinti sau cunostiinte chiar daca ajungi sa fii "paraciosul clasei". Te vor ameninta cu bataia  sau agresa pentru ca ai cerut liniste insa sa stii ca  e important sa iti spui drepturile altfel cedezi. Asa ca daca vreunul face vreo figura din asta chiar naspa te duci fara retinere la profesori sau la politie chiar si torni tot despre aia care  te-au agresat. Numai atunci vor intelege ca iti pretuiesti integritatea si vrei sa fii lasat in pace. Daca ai cunostiinte baieti mai mari nu ezita sa apelezi la ei, de multe ori cand vor vedea ca esti cu "astia marii" smecherii te vor lasa in pace.  Asta e viata la scoala e cam jungla dar n-avem ce sa facem , am trecut si eu prin asta.

 jobist, on 03 august 2018 - 09:24, said:

@karax: 10+
Crede-ma cand spun pe cuvant ca sunt patit si raspatit cu astfel de chestii....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate