Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cadere a parului nemaivazuta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare!

De ceva vreme ma confrunt cu o situatie destul de ciudata. Am 20 de ani si pot spune ca am un par bogat de lungime medie. In familie nu am probleme ereditare care sa tina de caderea parului, insa de ceva vreme il simt foarte subtire si nerezistent. Se intampla de multe ori sa fac dus, sa il samponez si cand ma uit in palme, observ fire de par. La inceput (in urma cu 4-5 luni), nu am tinut cont crezand ca este vorba de o simpla regenerare a parului.Fac baie pe cap zilnic sau cel mult la 2 zile Ideea este ca prea se intampla des.
Ma rog, de cand ma stiu am folosit produse de aranjare a parului, cum ar fi fixativul si de ceva vreme si o pudra de par de la taft. De aranjat toate bune, imi fac treaba cu ele, parul sta bine, dar pe de alta parte, daca aflu ca ele sunt cauzele caderii, renunt la ele sau le folosesc mai putin. Ca si sampon de par, folosesc sampoane simple, din hipermarket-uri cum ar fi: head-n-shoulders pe baza de urzica/lamaie. Stiu ca nu sunt asa de bune ca cele speciale pentru diverse afectiuni.
Astept recomandarile dvs, care credeti ca este problema: produsele pentru par, ereditar (nu cred v-am zis), faptul ca il spal mai des, stresul?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De pe la 20 de ani începe lumea să chelească, indiferent de ereditate. E și-o vorbă: părul bun părăsește capul prost. ;)

#3
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gumball3000, on 02 august 2018 - 14:27, said:

scapa de mizeria asta, aproape ca am chelit de la el, noroc ca l-am schimbat la timp
Acum am ceva de la Yves-Rocher, sunt ceva mai scumpe, sper ca si mai bune.
Apropo, tu cum ai rezolvat problema?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Eduardika28, on 02 august 2018 - 14:19, said:

Fac baie pe cap zilnic sau cel mult la 2 zile Ideea este ca prea se intampla des.
Cica nu prea e ok sa-l speli mai des de 48 ore, pentru ca scalpul nu face altceva decat sa incerce sa compenseze lipsa de sebum si ajungi in acelasi punct.
Macar daca tot il speli pe fiecare zi, fa-o fara alte produse de curatare chimice (cu parabeni si alte prostii)

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
incearca sa te tunzi foarte scurt si sa te speli mai rar (1-2 ori pe saptamana) cu ceva cat mai natural (eu am ramas la elmiplant sau gerovital cu urzica)

daca se opreste din cazut, ai gasit problema, daca tot cade... asta e destinul (genetic)

citeste despre DHT - acolo e explicatia, testosteron nefolosit si oxidat, din exces de testosteron in adolescenta acum ai exces de DHT, cica e reversibila caderea, deja sunt niste medicamente in testare, dar mai sanatos e consumi testosteronul asa cum a lasat natura (efort fizic si mult sex)

si mananca multe rosii, licopenul scade DHT, vezi si altele   https://www.wikihow....duce-DHT-Levels

Edited by Oxigen1234, 02 August 2018 - 14:48.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 gumball3000, on 02 august 2018 - 14:27, said:

scapa de mizeria asta, aproape ca am chelit de la el, noroc ca l-am schimbat la timp

Eu numai din acela folosesc si nu am nimic si nimeni din familia mea nu are nimic Posted Image
Iar uneori dau cu ce prind, nu conteaza ce e, important e sa aibe un miros placut Posted Image

Nu folosi fixativele si alte mizerii, alea cauzeaza caderea parului.

 gumball3000, on 02 august 2018 - 14:32, said:

Cica nu prea e ok sa-l speli mai des de 48 ore, pentru ca scalpul nu face altceva decat sa incerce sa compenseze lipsa de sebum si ajungi in acelasi punct.
Macar daca tot il speli pe fiecare zi, fa-o fara alte produse de curatare chimice (cu parabeni si alte prostii)

 gumball3000, on 02 august 2018 - 14:32, said:

Cica nu prea e ok sa-l speli mai des de 48 ore, pentru ca scalpul nu face altceva decat sa incerce sa compenseze lipsa de sebum si ajungi in acelasi punct.
Macar daca tot il speli pe fiecare zi, fa-o fara alte produse de curatare chimice (cu parabeni si alte prostii)

Si eu am auzit ca nu e ok sa te speli pe cap in fiecare zi. (evident daca nu muncesti in praf sau nu te-ai murdarit).

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
renunta la produsele gen fixativ, pudra, gel, ceara.
nu-ti mai spala atat de des parul. tu esti de vina pentru ca il imbacsesti cu produse de styling si pe urma simti nevoia sa te speli pe cap.
tunde-te mai scurt, astfel incat sa nu ai nevoie de aranjarea parului intr-o forma/directie anume.
foloseste ulei de ricin aplicat pe par si scalp (din magazine naturiste) sau samponul  cu ulei de ricin si migdale de la garnier (in gama exista si balsam, si masca de par).
mai poti incerca sa folosesti sampon pentru bebelusi, aceste produse nu sunt atat de "agresive" cu parul si scalpul.
head&shoulders este o porcarie sinistra, o singura data m-am spalat pe cap cu acest sampon (il primisem intr-un set-cadou cu diverse alte chestii) si in momentul in care am inceput sa-mi usuc parul, matreata a inceput sa curga. asta in conditiile in care eu nu aveam deloc matreata, pur si simplu am vrut sa probez acel sampon.

si nu in ultimul rand, chiar daca in familie nu exista probleme cu caderea parului, poate tu esti cel ghinionist, care isi pierde parul din cauze hormonale.

#8
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 corinadaniela, on 02 august 2018 - 14:53, said:

head&shoulders este o porcarie sinistra, o singura data m-am spalat pe cap cu acest sampon (il primisem intr-un set-cadou cu diverse alte chestii) si in momentul in care am inceput sa-mi usuc parul, matreata a inceput sa curga. asta in conditiile in care eu nu aveam deloc matreata, pur si simplu am vrut sa probez acel sampon.
Toata familia folosim acel sampon si nu avem probleme. Eu il folosesc de 8 ani si sotia de 6 ani. Am ajuns să-l folosesc tocmai datorită faptului ca nu mai scapam de matreata. Sotia chiar are un par pretențios, lung, bogat si ondulat.
Deci nu-i neapărat de acolo problema.

#9
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 Eduardika28, on 02 august 2018 - 14:31, said:

Fara off-topic, daca se poate.


Acum am ceva de la Yves-Rocher, sunt ceva mai scumpe, sper ca si mai bune.
Apropo, tu cum ai rezolvat problema?
Cu cat mai scumpe, cu atat rezultatul e mai garantat: Sunt complet inutile.
Iar rezolvarea, un consult de specialitate. Tot scump, dar care poate fi si eficient.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt cei care trebuie sau vor sa se spele zilnic , sint sampoane speciale  ȘAMPON DERMATOLOGIC HIDRATANT
PENTRU UTILIZARE ZILNICĂ ...chelia nu este o optiune .

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Mariusvlad2, on 02 august 2018 - 15:03, said:

Toata familia folosim acel sampon si nu avem probleme. Eu il folosesc de 8 ani si sotia de 6 ani. Am ajuns să-l folosesc tocmai datorită faptului ca nu mai scapam de matreata. Sotia chiar are un par pretențios, lung, bogat si ondulat.
Deci nu-i neapărat de acolo problema.

poate ca este bun in cazul celor care au matreata, nu zic nu. cu toate ca aici putem discuta de ce sa tratezi efectul si nu cauza.
dar in cazul celor care nu au matreata, cum am patit eu, a avut efect total nedorit, si aproape instantaneu.
daca sotia ta isi vopseste parul si i se pare ca nu-i rezista culoarea pe par foarte mult sau bine, sa stii ca tot h&s este de vina, un anumit component din acest sampon face ca vopseaua sa nu reziste pe par atat cat ar trebui / fi normal.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu te mai spala asa de des pe cap, pentru ca distrugi stratul protectiv de sebum al scalpului.
Daca nu e o zi in care ai transpirat excesiv, nu te sala pe par.
In fct de lungimea parului si activitate, e recomandat sa te speli de 1-2x/saptamana pe cap.

2. Incearca niste sampoane "delicate"

3. Analize hormonale: TSH si Testosteron.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
mie mi-a trecut cu revalid (o spalare la 3 zile) + mult sex

Edited by laffin, 02 August 2018 - 15:35.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Eduardika28, on 02 august 2018 - 14:19, said:

Salutare!

De ceva vreme ma confrunt cu o situatie destul de ciudata. Am 20 de ani si pot spune ca am un par bogat de lungime medie. In familie nu am probleme ereditare care sa tina de caderea parului, insa de ceva vreme il simt foarte subtire si nerezistent. Se intampla de multe ori sa fac dus, sa il samponez si cand ma uit in palme, observ fire de par. La inceput (in urma cu 4-5 luni), nu am tinut cont crezand ca este vorba de o simpla regenerare a parului.Fac baie pe cap zilnic sau cel mult la 2 zile Ideea este ca prea se intampla des.
Ma rog, de cand ma stiu am folosit produse de aranjare a parului, cum ar fi fixativul si de ceva vreme si o pudra de par de la taft.

Faci toate greselile pe care un posesor de podoaba capilara poate sa le faca. In primul rand, contrar a ceea ce ai invatat un par sanatos este un par spalat cat mai rar (scalpul are un sistem propriu de sebum care protejeaza firul de par la radacina). In al doilea rand.. una e cand te dai cu un fixativ din an in paste ca te duci la un eveniment si alta e sa te dai cu tot felul de chetii pe par zilnic.  Nu uita ca toate aceste chestii de dat pe par sunt profund chimice si afecteaza parul de la radacina (rezultatul - o sa aduni par de prin toata casa).
Solutia - par spalat o data pe saptamana sau la 10 zile si ne-dat cu nimic in afara de pieptanat cu un pieptene sau cu perie moale, cum face tot omul.  Daca transpira, lasa-l asa transpirat... Daca nu-l mai suporti, poti sa-l speli dar incearca sa reduci treptat durata intre doua spalari.

#15
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Nici o cadere a parului nu e "nemaivazuta". Poate fi eventual grabita sau intarziata, dupa caz. Dar nu cu sfaturi la modul general de pe forumuri, pe sistemul: bunica mea a murit la 107 ani si mai avea par berecht pe cap fiindca nu si-a mai despletit coditele de la 18 ani.

#16
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Eduardika28 esti fata sau baiat? Ca in functie de raspuns pot fi cauze diferite de cadere a parului.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Foloseste galbenus de ou ca sa-ti prepari un sampon. Daca ai parul uscat, pui cateva picături de ulei iar daca ai parul grasa, pui zeama de lamaie. Spală-te cu apa călduță, nu cu apa fierbinte.  In link ai si o reteta de preparare dar nu cred ca e ok cu albușul cu tot.
https://www.pandurul...ent!_79469.html

#18
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
E la fel de bun ca head&shoulders doar că e mai soft -> https://www.herbagen...n-antimatreata/
E 10 lei in Kaufland. Recomand! Posted Image

Recomandare pentru vara -> https://www.farmec.r...400-ml-725.html

Edited by heinz, 02 August 2018 - 17:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate