Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cadere a parului nemaivazuta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Ar trebui sa ne zici cat de des te dai cu gel si fixativ. Am si eu un coleg, parintii n-au probleme, el toata ziua gel si fixativ pana a ajuns sa mai aibe trei ciufuri in cap. Iti recomand samponul impotriva caderii parului de la Klorane

#20
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
La femei inteleg ca e o problema caderea parului, dar la barbati? Care e problema? Dai cu 0 si aia e. Mare chestie.....

PS: Am un par bogat, dar daca ar fi sa imi cada, ii dau cu 0 de urgenta.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Doua probleme cauzeaza caderea parului in exces. stresul si caldura  .

#22
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Cum scapi de aceasta problema

Un management al stresului foarte bun. Esti tanar ai toata viata inainte, gandeste-te daca maine ai muri si azi ar fi ultima ta zi, te ar mai interesa acest aspect? Iti garantez ca nu

Foloseste o solutie de Minoxidil 5%, sport, sa ai suficiente grasimi in alimentatie(40%) aici unde vor contrazice, si proteine 20-25%. Incearca o masca cu ulei de ricin, vitamina A,E, ou si complex B de 2 ori pe saptamana. Garantat isi revine, zic din proprie experienta

bafta...

#23
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 laffin, on 02 august 2018 - 15:34, said:

mie mi-a trecut cu revalid (o spalare la 3 zile) + mult sex
Ce treaba are sexul cu parul ?

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,213
  • Înscris: 06.01.2007
Te poti spala pe cap si fara sampoane.
Cu apa si atat.
Sebuumul ala ramane la locul lui, scapi de transpiratie, totul e OK.
Sampon care sa nu lase smecleu dupa clatire. Eu nu suport gelul de dus, nu stiu cum naiba il suporta oamenii, toata lumea foloseste asa ceva din ce observ.

Am gasit un fel de sampon spuma pe la BebeTei, e foarte bun, e pentru adulti, dar au si pentru copi. Spala bine si dupa aia se clateste usor, repede si complet. Are consistenta unei spume de ras, ceva mai soft.
Dar nu-l folosesc mai des de 1 data pe saptamana desi de spalat ma spal mai des. In rest bag doar apa chioara.

Am parul des ca sobolanul, nu mi-a cazut niciun fir de par niciodata. Nici smuls nu cade. Nici daca-l parlesc cu bricheta nu arde
Posted Image

Edited by maccip, 02 August 2018 - 23:23.


#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 missionnad, on 02 august 2018 - 20:50, said:

Ce treaba are sexul cu parul ?
si-o fi dat cu el prin cap

 maccip, on 02 august 2018 - 23:22, said:

Te poti spala pe cap si fara sampoane.
Cu apa si atat.
Sebuumul ala ramane la locul lui, scapi de transpiratie, totul e OK.
Sampon care sa nu lase smecleu dupa clatire. Eu nu suport gelul de dus, nu stiu cum naiba il suporta oamenii, toata lumea foloseste asa ceva din ce observ.

Am gasit un fel de sampon spuma pe la BebeTei, e foarte bun, e pentru adulti, dar au si pentru copi. Spala bine si dupa aia se clateste usor, repede si complet. Are consistenta unei spume de ras, ceva mai soft.
Dar nu-l folosesc mai des de 1 data pe saptamana desi de spalat ma spal mai des. In rest bag doar apa chioara.

Am parul des ca sobolanul, nu mi-a cazut niciun fir de par niciodata. Nici smuls nu cade. Nici daca-l parlesc cu bricheta nu arde
Posted Image
daca-mi permiti o glumita, dar parul celorlalti de-ti stau in jur, nu cade? ala din nas mai ales :D
n-as vrea sa stiu cum reusesti sa-l tunzi daca zici ca nici bricheta nu face fata

#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,213
  • Înscris: 06.01.2007
Glumeam ma cu bricheta, ce naiba.
Iar de ceilalti, nush ce sa zic.
Nevasta-mea imi zice des ca put si ma trimite sa ma spal, dar asa sunt femeile, au nasul mai sensibil.
Si nu la parul din cap se refera. Nu-i place cum miroase suptbratul. Acolo am incercat cu de toate, mai ramane sa incerc cu carbid, dar n-am.
:)

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
maccip, incearca sa folosesti cristal de alaun pentru axile. gasesti asa ceva in magazinele DM, costa putin. evident, ca sa aiba efectul dorit, ar trebui sa te razi sub brat. dupa ce faci dus, nu te stergi la axile si te dai cu acel cristal, facand 10-15 treceri cu el pe piele. acest cristal nu reduce transpiratia, ci impiedica inmultirea bacteriilor care duc la mirosul urat al transpiratiei.

#28
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Va că pe aici sunt unii care recomandă tot felul de minunății, de la spălatul cu apa chioara până la spălatul cu "oo" sau spălatul la 2 săptămâni...sau chiar deloc, de ce nu?  Numai bălării!
Dacă părul are exces de sebum acesta va acoperi rădăcina firului de par iar aceasta nu va mai putea respira->cade parul; daca o țineți tot așa, vă spălați odată pe an si atunci cu apa chioara, rădăcina firului de par va rămâne acoperita de sebum iar alt fir de par(pentru că...da, e normal si sănătos să-ți cadă din par-5ani e durata medie de viață a unui fir de par) va apărea mai greu sau chiar de loc.
Intr-adevar, spălatul pe cap nu e recomandat zilnic, ci odată la 3-4 zile. Însă vara e mai greu cu el spălat la 4zile, așa că singura alternativa e sa folosim produse mai soft.

Edited by heinz, 03 August 2018 - 06:57.


#29
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 kvs, on 02 august 2018 - 19:04, said:

Cum scapi de aceasta problema

Un management al stresului foarte bun. Esti tanar ai toata viata inainte, gandeste-te daca maine ai muri si azi ar fi ultima ta zi, te ar mai interesa acest aspect? Iti garantez ca nu

Foloseste o solutie de Minoxidil 5%, sport, sa ai suficiente grasimi in alimentatie(40%) aici unde vor contrazice, si proteine 20-25%. Incearca o masca cu ulei de ricin, vitamina A,E, ou si complex B de 2 ori pe saptamana. Garantat isi revine, zic din proprie experienta

bafta...
Eu nu ma stresez din cauza asta, cred ca stresul cauzeaza . E invers

 heinz, on 03 august 2018 - 06:56, said:

Va că pe aici sunt unii care recomandă tot felul de minunății, de la spălatul cu apa chioara până la spălatul cu "oo" sau spălatul la 2 săptămâni...sau chiar deloc, de ce nu?  Numai bălării!
Dacă părul are exces de sebum acesta va acoperi rădăcina firului de par iar aceasta nu va mai putea respira->cade parul; daca o țineți tot așa, vă spălați odată pe an si atunci cu apa chioara, rădăcina firului de par va rămâne acoperita de sebum iar alt fir de par(pentru că...da, e normal si sănătos să-ți cadă din par-5ani e durata medie de viață a unui fir de par) va apărea mai greu sau chiar de loc.
Intr-adevar, spălatul pe cap nu e recomandat zilnic, ci odată la 3-4 zile. Însă vara e mai greu cu el spălat la 4zile, așa că singura alternativa e sa folosim produse mai soft.
Un raspuns care pare competent si chiar iti  multumesc pentru ajutor.
In cazul meu, recunosc, sunt intr-o oarecare masura dependent de produsele pentru hairstyling, deoarece nu am un par scurt care sa nu necesite aranjare. Dau cam zilnic cu fixativ, dar si incerc sa am grija de el cat pot de mult. Acum jumatate de an, chiar nu aveam probleme si chiar ma amuzam de un prieten care pe la vreo 23 de ani incepea sa aiba probleme si pierdea din podoaba capilara. La el era si genetic, oricum. In cazul meu, v-am zis, genetic nu cred ca e. Cred ca stresul (de ceva timp chiar mi-am facut multe probleme si am tot stat cu capul in mai multe parti) este problema, voi incerca sa ameliorez treaba asta si sa ma relaxez. Pe de alta parte si produsele de hairstyle fac intr-o oarecare masura rau. Sper sa rezolv problema si sa gasesc si un sampon cu care sa compensez.

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
copile, se pare ca nu vezi padurea din cauza copacilor.
este mai important pentru tine sa ai o freza aranjata si data cu fixativ, in loc sa ai un par sanatos ? daca erai fotomodel, actor sau mai stiu eu ce persoana publica, as fi inteles. dar pentru un om obisnuit, cu o viata obisnuita, mi se pare exagerat sa acorzi atata importanta si atentie asupra felului in care iti sta parul.
peste cativa ani s-ar putea sa-ti musti pumnii de necaz, gandindu-te cum ti-ai batut joc de podoaba capilara, in timp ce iti admiri in oglinda un par din ce in ce mai rar sau o chelie care avanseaza cu repeziciune.
iarasi, faci confuzie intre genetic si hormonal. chiar daca barbatii din familia ta nu au avut probleme cu caderea parului/chelie, tu poti avea acel dezechilibru hormonal care iti genereaza caderea parului. nu are legatura cu genetica, este vorba despre echilibrul sistemului hormonal, care poate fi usor dat peste cap din cauza stresului, a functionarii defectuoase a tiroidei.
lasa fixativul si du-te la medic, sa-ti dea trimitere pentru analize si investigatii hormonale. poate nu este prea tarziu pentru tine si poti opri sau incetini caderea parului, cu ajutorul unui tratament corect.

#31
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,213
  • Înscris: 06.01.2007

 corinadaniela, on 03 august 2018 - 06:11, said:

maccip, incearca sa folosesti cristal de alaun pentru axile. gasesti asa ceva in magazinele DM, costa putin. evident, ca sa aiba efectul dorit, ar trebui sa te razi sub brat. dupa ce faci dus, nu te stergi la axile si te dai cu acel cristal, facand 10-15 treceri cu el pe piele. acest cristal nu reduce transpiratia, ci impiedica inmultirea bacteriilor care duc la mirosul urat al transpiratiei.
Suna bine, o sa incerc si chestia asta.
Daca nu, ma operez de axile si gata.
:)

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 maccip, on 03 august 2018 - 13:52, said:

Suna bine, o sa incerc si chestia asta.
Daca nu, ma operez de axile si gata.
Posted Image

eu, sotul si copila folosim acest deodorant cristal de vreo 3 ani. evident, nu acelasi, fiecare cu al lui :-).
suntem foarte multumiti, chiar elimina complet acel miros neplacut de transpiratie.
in plus, este si foarte economic, in sensul ca se consuma greu, eu am unul de vreo 2 ani si abia s-a consumat o treime din el, in conditiile in care il folosesc zilnic.
sunt si persoane care au incercat piatra de alaun si nu au fost multumite. inclin sa cred ca nu l-au folosit corect, crezand ca este suficient sa se dea cu el de 2-3 ori la o aplicare, ca la roll-on sau stick. altii - barbati - nu concep sa-si rada/epileze axilele, in consecinta cristalul nu are efect in cazul lor, in loc sa ajunga pe piele, ramane pe parul de la axila.
ideea este ca fiind vorba despre un cristal, trebuie sa faci mai multe treceri cu el pe suprafata pielii umede, sa se poata dizolva putin din cristal si sa formeze o pelicula pe piele.
pentru 10-12 lei cat costa acel cristal in magazinul DM, merita sa faci o incercare.
arata ca in poza de jos, mai exista si in varianta cu verde deschis pe eticheta, in loc de albastru deschis. ca localizare in magazin, la raftul cu deodorante pentru femei, pe primul raft de sus, o sa zaresti langa el si produsul transpiblock.
[ https://www.cosmopolitan.ro/wp-content/uploads/2016/08/DM-Balea-deo-crystal-1024x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 laffin, on 02 august 2018 - 15:34, said:

+ mult sex

N-are nicio legatura...

 heinz, on 03 august 2018 - 06:56, said:

Dacă părul are exces de sebum acesta va acoperi rădăcina firului de par iar aceasta nu va mai putea respira->cade parul; daca o țineți tot așa, vă spălați odată pe an si atunci cu apa chioara, rădăcina firului de par va rămâne acoperita de sebum iar alt fir de par(pentru că...da, e normal si sănătos să-ți cadă din par-5ani e durata medie de viață a unui fir de par) va apărea mai greu sau chiar de loc.


Astea cu "respiratia firului de par" sau a radacinii firului de par sunt povesti...Parul nu cade ca "nu mai poate respira"... Oxigenul necesar radacinii firului de par vine din sange, si nu din aerul exterior.

E adevarat insa ca pentru cei cu scalpul foarte "uleios" nu tine spalatul doar cu apa...si susbscriu ca nu e nevoie sa te speli zilnic pe cap, sau daca totusi o faci, nu o face zilnic cu sampon.
Nu este inca elucidat complet mecanismul caderii parului, dar printre "Actorii" principali ar fi homonul DHT-derivatul mult mai potent al testosteronului impreuna cu o sensibilitate genetica a radacinilor firelor de par la acest hormon. De pe anumiote zone ale scalpului, ca de exemplu la ceafa sau pe laterale parul nu cade niciodata, pentru ca acolo nu exista "receptorii" de DHT.

In orice caz, caderea parului poate fi stopata/mult incetinita cu un medicament simplu... insa acesta are unele efecte secundare, ca orice medicament. Dar, daca vrei musai sa ai par, medicamentul asta iti mentine parul, 90%. Ce face medicamentul asta este sa inhibe DHT-ul, care se pare ca are un rol esential in corp doar in timpul pubertatii.

 maccip, on 03 august 2018 - 13:52, said:


Daca nu, ma operez de axile si gata.
Posted Image

Nu cred ca e recomandat, mecanismele astea sunt lasate de la natura pentru a elimina reziduuri, toxine, etc... transpiratia are rolul ei.

Edited by epetroiu, 05 August 2018 - 13:54.


#34
paullen

paullen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.07.2014
Foloseste samponul Fortive. Are ingredienti ce ajuta la stoparea caerii parului.

#35
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 paullen, on 07 august 2018 - 10:50, said:

Foloseste samponul Fortive. Are ingredienti ce ajuta la stoparea caerii parului.

Pentru barbati, sampoanele sunt vax albina... La femei mai merg ce mai merg, la barbati , doar Proscar/Avodart si eventual Minoxidil.

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Din cate scrie pe prospectul de la minoxidil se pare ca parul se mentine atat timp cat folosesti produsul cand te opresti dispare si parul acumulat...

Edited by I2O, 19 August 2018 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate