Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Toyota Corolla 1.6 luna neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Buna ziua,

După mai multe luni in care am testat pe rând:
- Opel Astra J sedan fain dar cam înghesuit si montantul stânga cam lua din vizibilitate
- Renault Megan Sedan fain la exterior înăuntru așa si așa
- Skoda Octavia Ok dar sub Corolla la finisări înăuntru, părerea mea. Motor de 1.0 cu semnul întrebării in privința fiabilității.
- Ford Focus sedan scaune oribile tot dom punctul meu de vedre nici nu am mai continuat discuțiile
- Suzuki Vitara frumos dar la interior este asa si așa
- Suzuki S-Cross mi-a plăcut si la interior si la exterior probabil dacă nu era Corolla asta era mașina.
- WV Golf 7 interior la fel de bine lucrat ca la Corolla m-a îndepărtat de el tot motorul ca si la Skoda.
Toate descriile la mașinile de mai sus sunt senzații care le-am avut eu când am testat mașinile nu sunt neaparat corecte.
Am ajuns la Toyota Corolla 1.6 132 cp când m-am suit in ea am simțit ca asta e după test-drive m-am convins si m-a mai atras si oferta dealerului. Am dat comanda pe 22.11 pe 9.12 am ridicat mașina.
După 9000 km făcuți astăzi pot spune ca este o mașina foarte comfortabila cu un consum Ok de benzina.

#2
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Sa o folosesti cu placere in continuare.

Cateva poze ar fi dragute.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
O parte sunt berline, o parte sunt hatch-uri,o parte sunt CUV (jeepuri mici de oras). Cum de aveai alegerile asa de variate?

Poze.

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
cat a costat halatul?
Sa o stapanesti sanatos!

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ai pus safety sense pe ea? Baga poze.

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Desi e subiectiva parerea, ma mir ca dintre toate variantele de mai sus fix Toyota ti s-a parut faina la interior :) Important e sa-ti placa tie. S-o stapanesti sanatos!

#7
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostdreaQ, on 02 august 2018 - 14:25, said:

Ai pus safety sense pe ea?
Parca este in echiparea standard

Edited by cata, 02 August 2018 - 14:47.


#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Sa o folosesti sanatos. Mie unul imi place mult exteriorul dar in interior nu m-a atras. Binenteles asta nu are importanta. Ia zi cum se comporta la depasiri, cum trage, cum te duce la dealuri mai serioase. Si binenteles clasica expresie ”Cat a costat halatul?”

#9
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Buna,

"Halatul' a costat 16500. Are safety sense este destul de util prin oras mai ales. De tras trage bine doar ca trebuie turata ca orice benzinara aspirata.
Pozele sunt de la dealer, oricum nu s-a schimbatstarea ei pre mult. Mai poze pe telefon dar nu reusesc sa le fac upload.

Attached Files



#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Fa-le resize, Ce e safety sense ?

#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
frana asistata in oras la detectarea pietonilor. Franeaza singura daca sare un om in fata ta.

Masina e ok, macar e fiabila. In schimb vad ca jante aliaj nu, niste xenon sau led nu., interiorul nu stiu cum ti s-a parut cel mai bun, ca e cam slab, sombru

Attached Files



#12
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Safety sense este un sistem care cuprinde mai mulți senzori după cum urmează:
- recunoașterea semnelor de circulație
- avertizarea la franarea de urgentata adică dacă cineva don fata ta frânează si nu ești atent de avertizează printre-un semnal luminos cică si frânează dar nu am avut ocazia sa testez franatul
- avertizarea depășirii vitezei
Cam asta inseama safety sense.
Este o chestiune de gusturi mie imi place interiorul de la toyote dar nu prea imi place cel de la Renault. Nu vreau sa intru in polemici.
Oricum dupa gustul meu cele mai fain lucrate in interior sun VW Golf si Toyota Corolla.

Edited by zz_top79, 03 August 2018 - 15:04.


#13
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Are sistemul nou sau cel vechi de Safety Sense? PS Felicitari ca nu ai ales VAG. La astia daca luai optiunile de siguranta pe care Toyota le are in standard plateai in plus peste 2,5k euro. Si nu le ai standard  nici macar pe Audi, ce sa mai vorbesc de VW sau low-cost-urile Skoda si Seat.

#14
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Nu știu ce dacă este sistemul nou sau cel vechi. Care este diferența între ele?

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sunt de acord, siguranta e pe primul loc, mai ales cand esti un sofer prost si adormi, sau te scobesti in fund.

#16
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postzz_top79, on 03 august 2018 - 15:48, said:

Nu știu ce dacă este sistemul nou sau cel vechi. Care este diferența între ele?
Este cel vechi, asa am si eu pe Auris.Lipseste ACC
Cel nou este pe Prius, C.hr si noul Auris

Edited by cata, 03 August 2018 - 16:28.


#17
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Au schimbat tehnologiile. De ex la sistemul nou la depasirea benzii de mers (daca ai activata mentinerea benzii) te aduce din nou pe banda daca nu semnalizezi. La cel vechi iti vibra volanul si era f enervant. Sistemul de Acc este diferit (inclusiv vit max acceptata), detectarea oboselii nu mai este asa intruziva iar cand ai camera si dai cu spatele iti stopeaza automat masina cand detecteaza obstacole in cale. Bine, eu vorbesc de cutie automata, la manuale nu stiu daca le are pe toate...

Edited by edi10000, 03 August 2018 - 16:31.


#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postedi10000, on 03 august 2018 - 16:28, said:

Au schimbat tehnologiile. De ex la sistemul nou la depasirea benzii de mers (daca ai activata mentinerea benzii) te aduce din nou pe banda daca nu semnalizezi. La cel vechi iti vibra volanul si era f enervant.
Aste parca sunt din 2019, plus franeaza daca ai biciclist sau pieton in fata masini

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate