Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

RCA acopera astfel de situatii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@Adm
Teoretic da, practic se ajunge la expertiza. Problema principala e ca nu a s-au atins, si de aici incepe valsul.


Edited by arg, 28 July 2018 - 23:12.


#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
A  existat contact intre cele 2 masini , ca daca prietenul a tras de volan pentru a-l evita " pe chior" si a intrat in stalp, mi-e greu sa cred ca va putea beneficia de asigurarea mosului , acum depinde si cat de fraier e mosul . Poate in instanta sa existe o sansa, asta in cazul in care are martori sau vreo dovada clara.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Morala: va taie cineva drumul, intrati linistiti in el, nu cautati sa-l evitati.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Ion_de_la_Raion, on 28 iulie 2018 - 23:15, said:

Morala: va taie cineva drumul, intrati linistiti in el, nu cautati sa-l evitati.
Nu intri in el, trebuie doar sa-l atingi.
E ca la leapsa.

Edited by arg, 28 July 2018 - 23:26.


#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 Paz, on 28 iulie 2018 - 23:04, said:

Pai da, dar mosul asta si-a recunoscut vina.
Si ce daca , nu mosul hotaraste ci asiguratorul si daca pe masina mosului nu sunt urme de impact , asiguratorul refuza plata.

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nasol. Totusi eu cred ca nu poti pretinde cuiva sa se comporte intr-un anumit fel intr-o situatie de pericol. Cand vine unul peste tine, te sperie si tragi instinctiv de volan. De-aia trebuiesc respectate niste distante, limite de viteza, etc.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
E faza clasica cand iti vine unu din fata. Daca il atingi mori dar iti repari masina pe bani lui, daca intri in sant scapi dar iti repari masina pe bani tai.
Dar si aici o camera buna are ceva de zis.

#26
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 arg, on 28 iulie 2018 - 23:28, said:

E faza clasica cand iti vine unu din fata. Daca il atingi mori dar iti repari masina pe bani lui, daca intri in sant scapi dar iti repari masina pe bani tai.
Dar si aici o camera buna are ceva de zis.

Huh?

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sunt sigur ca a vrut sa spuna ”risti moartea”. Oricum, e tare faza. :)

#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Lipsa contactului intre masini deja este o foarte mare problema cu toti martorii.
Am eu asa o banuiala ca se va termina in coada de peste...

#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Iarna. In fata mea o masina, pierde aderenta si incepe sa se invarta, se loveste de parapet etc. Eram pe pod. Calc frana un pic cam tare, dar deja vedeam fata soferului din fata, se invartise si intram in el. Nu intru, dar prind si eu parapetul cu aripa spate drepta. Doar usor. Totusi nu a cazut nimeni jos de pe pod.

Ma duc la politie, explic etc. Noo, nu,ti dau dovada pana nu aduci hartie de la drumuri. Ii caut pe aia, hai la drum, hai sa gedem unde ce. Parapetii indoiti. Esti bun de plata.
No, uite aici s,a lovit duduia, eu sunt mai in spate. Am gasit o bucata din stop in zapada, se potrivea la mine. Ok, mi,au dat hartie.
Ideea e, ca desi am evitat un accident naspa, eram bun de plata si la drumuri. Masjna nu s,a reparat pe asiguratea celuilalt, ci pe a mea. Xhiar am primit si amenda. Politistul mi,a spus ca de intram in masina din fata, eram ok, fara amenda. Asa eu sunt vinovatul

Pentru busitura mea, fireste

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 Adm, on 28 iulie 2018 - 22:17, said:

Omul nici maca nu a vazut ca asta a ajuns in sant. L-au prins din urma alti soferi.
Au facut amiabila
Vinovatului ii va ridica carnetul, dar cam atat.

Asadar, intrebarea e simpla: in acest caz, RCA-ul vinovatului va acoperi sau nu paguba?

1. daca au facut amiabila, nu prea mai au ce cauta la politie
2. daca au facut amiabila, vinovatul nu mai pateste nimic ne-pecuniar. adica sigur nu ramane fara permis.
3. chiar daca vinovatul isi recunoaste vinovatia, sunt sanse foarte mari sa aiba probleme la asigurare, care-l vor suspecta pe amicul tau de frauda. in definitiv e destul de simplu sa dai cu masina in gard, dupa care sa gasesti pe cineva care sa-si "recunoasca" vinovatia
4. teoretic vorbind, RCA-ul acopera si astfel de accidente, fara contact intre masini; problema e transformarea teoriei in practica, mai precis convingerea asiguratorului ca povestea e reala

Edited by _Smiley_, 29 July 2018 - 06:09.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
In general la politie taci chitic ca ai făcut amiabila.

#32
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In astfel de cazuri te duci la politie in 24 de ore, chiar daca ai facut amiabila! (masinile nu s-au atins)

De ce?
Pai deja dai declaratie in fata organului, iar o eventuala minciuna/frauda are alte repercursiuni, pe langa amenda/suspendare permis.

Asiguratorii pot suspecta frauda, dar cand deja ai mers la politie, ai amenda si un carnet suspendat, iar dauna nu e totala, e cam multa bataie de cap pentru dauna din poza.

Desigur, asigurarea poate cerceta si refuza, moment in care ai la dispozitie ASF (nu in justitie), iar legea noua nu mai e asa interpretabila ca inainte.

Da, te pot taragana daca vor, insa daca exista poze, martori si dauna nu e foarte mare... vor plati.

Edited by Ahasverus, 29 July 2018 - 07:48.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
treaba cu amiabila+mers la politie nu-i chiar atat de simpla Posted Image
legea (oug  195/2002 actualizata) zice asa:

Quote

Art. 79
(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
b ) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b ):
a ) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
politistii prefera sa interpreteze ca lipsa obligatiei implica si lipsa dreptului, deci ca n-ai avea ce sa mai cauti la ei daca ai facut amiabila.
chiar daca interpreteaza corect articolul asta (eu consider ca lipseste doar obligatia, nu si dreptul), anchetarea situatiei este destul de complicata, pentru ca lipsa obligatiei se aplica si vinovatului. deci daca ai incheiat amiabila, vinovatul poate refuza sa se prezinte la politie si politistul nu cred ca poate trage vreo concluzie doar dintr-o singura declaratie, fara urme de accident intre masini.

Edited by _Smiley_, 29 July 2018 - 08:02.


#34
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Eu cred ca n-o sa vada nici un leu de la asigurari.
Daca a chemat politia, iar aceasta a facut constatare/stabilire vinovatie - e o sansa.
Daca a facut amiabila, atunci poate sa-si faca masina pe banii lui, asigurarile nu-l vor despagubi. Asta pentru ca n-a existat contact.  Iar asta o spun pentru ca e clasica la motociclistii carora le-au iesit masini in fata de pe drumuri laterale si au cazut fara sa loveasca masina (au culcat motorul ca sa nu ajunga printre pasageri, dupa cum zic ei). Niciunul nu a obtinut despagubiri, de ani de zile.

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In cazuri de acestea, ambigue, se cheama politia sa constate vinovatia, altfel asiguratorul nu plateste nici mort. Plus ca mosul poate sa declare "nu stiu, nene, cum de-a ajuns in sant", caz in care se alege cu sanctiune dar al doilea sofer e pe barba lui.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Amiabila? De ce?
Ca a fost intre masina 1 si stalp impactu!.
Masina 2 nu intra in discutie.
Daca intra si masina 2, sunt deja 3 elemente. Si nu se face amiabila.
Nu e asa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate