Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

RCA acopera astfel de situatii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
M-a sunat acum un prieten suparat foc.

De cateva zile luase masina SH, nici nu a inscris-o inca pe numele sau.
Cum merge el pe un DN din Dobrogea, o masina a plecat din stanga si a vrut sa intoarca (nu stiu exact detaliile).

Cert este ca:

- el a franat, a tras stanga si a ajuns intr-un stalp. Are far spart,  bara fata, aripa stanga praf, putin afectata si capota.
- soferul e in varsta de 74 de ani, cu cataracta.

Omul nici maca nu a vazut ca asta a ajuns in sant. L-au prins din urma alti soferi.
Au facut amiabila, pt ca de la 112 i s-a spus ca fara victime nu vine nimeni si sa sune la poltia din acel sat.
Acolo, sambata seara nu era nimeni.

Dupa cateva ore a raspuns cienva la Politie si i-a spus sa vina maine la ora 7.00

Din pacate nu crede ca RCA-ul vinovatului va acoperi pagubele.
Vinovatului ii va ridica carnetul, dar cam atat.

Asadar, intrebarea e simpla: in acest caz, RCA-ul vinovatului va acoperi sau nu paguba?

Attached Files

  • Attached File  bum.jpeg   347.47K   150 downloads


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 28 iulie 2018 - 22:17, said:

Asadar, intrebarea e simpla: in acest caz, RCA-ul vinovatului va acoperi sau nu paguba?

Pai.. numai in cazul in care din raportul Politiei (care in satul ala nu exista) ar rezulta vinovatia aluia cu cataracta, respectiv ca a contribuit decisiv la producerea accidentului.. altfel cum?  Politia, teoretic, ar putea stabili dinamica accidentului dar nu stiu in ce masura ar putea concluziona ca ala nu vede bine si, din aceasta cauza, s-a angajat intr-o manevra riscanta care a condus la deznodamant.

Fara raportul Politiei, asiguratorul nu cred ca va plati pentru o astfel de dauna. Dar pagubitul se poate indrepta in Justitie, impotriva vinovatului... dar si acolo e un drum lung.

Edited by rosix, 28 July 2018 - 22:27.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asta se subintelege, cred.

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Da.

https://www.avocatne...spagubeste.html

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
In principiu acoperă. În realitate, probabil moșul are un rca ieftineală, care are în cazul asta mult loc sa o dea la întors.
Deci sunt șanse mari de instanta sau de buzunarul propriu.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAdm, on 28 iulie 2018 - 22:17, said:

Din pacate nu crede ca RCA-ul vinovatului va acoperi pagubele.
Vinovatului ii va ridica carnetul, dar cam atat.

Asta-i buna. Pai daca vinovatul avea permis, ce pretext ar avea asigurarea ca sa nu plateasca ? Banii i-a luat de la asigurat ?

#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Are filmare? NU > 1 DA > 2
1. O face pe buzunarul lui.
2. Are foarte mult timp de pierdut? NU > 1 DA > 3
3. Va trebui sa demonstreze, in instanta, ca impactul cu stalpul era singura alternativa la impactul cu cealalta masina. Plus toata lista de aberatii posibile si imposibile, inclusive legate de proprietate. Vrea sa continue? NU > 1 DA > 4
4. Noroc, ca o sa aiba mare nevoie.
5. Si tot e posibil sa cheltuie/piarda mai mult decat daca alegea 1 de la inceput.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
RCA-ul vinovatului e la Groupama. Din ce stiu eu, sunt ok.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mie personal rca mi-a acoperit dunele,dar fiind in exact perioada asta(ani in urma), service de a  facut treaba a fost pe viteza cu orice -in afara de calitatea la banii care i-au incasat. Si la cate tertipuri sant la categoria:74ani/cataracta va urez succese!

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Masinile s-au atins? Are vreo urma de lovitura masina mosului?

Daca nu s-au lovit sa zica merci ca a recunoscut cumva mosul, daca era vreun smecheras nu recunostea nimic si nici prietenul nu stiu cum demonstra...

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPaz, on 28 iulie 2018 - 22:31, said:

Asta-i buna. Pai daca vinovatul avea permis, ce pretext ar avea asigurarea ca sa nu plateasca ? Banii i-a luat de la asigurat ?

Simplu.  Se vor crampona, ca de obicei ca mosul n-a avut nicio vina si ca pagubitul s-a speriat degeaba si a intrat in sant... Sunt unsi cu toate alifiile...
In opinia societatilor de asigurari, in astfel de cazuri, pagubitul e vinovat pentru paguba.

In America sunt avocati specializati care se ocupa de astfel de cazuri incurcate, care cer expertiza tehnica, medicala, cheama mosul in judecata, il duc la oftalmo, etc.  Dar aici nu suntem in America, suntem intr-o tara vai de mama sully ei.

Edited by rosix, 28 July 2018 - 22:41.


#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Odata ce au facut amiabila si vinovatul si-a recunoscut responsabilitatea, eu cred ca orice avocatel le face sezutul in dungi.

#13
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Deci unu' intra cu masina in gard si acum vrea bani de la un mos care cica l-a speriat. Pai daca voia sa beneficieze de RCA-ul mosului, trebuia sa intre in masina mosului, nu in gard. Acum, sa ceara RCA gardului. Trebuie sa fie tare prost mosul ala, daca chiar s-a intors la "locul faptei".

#14
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Chiar sunt curios sa vad cum se termina .... Sa ne spui si noua !

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOnan_Barbaru, on 28 iulie 2018 - 22:51, said:

Deci unu' intra cu masina in gard si acum vrea bani de la un mos care cica l-a speriat. Pai daca voia sa beneficieze de RCA-ul mosului, trebuia sa intre in masina mosului, nu in gard. Acum, sa ceara RCA gardului. Trebuie sa fie tare prost mosul ala, daca chiar s-a intors la "locul faptei".

Nu asa se pune problema. Sunt situatii de trafic in care se intampla lucrurile in acest fel. Problema e ca asiguratorul se cramponeaza de astfel de circumstante.  Ca asa.. orice sofer care a intrat in sant si a distrus un far sau o aripa poate spune ca i-a iesit un mos cu cataracta, in cale.

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai da, dar mosul asta si-a recunoscut vina.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 28 iulie 2018 - 22:32, said:

RCA-ul vinovatului e la Groupama. Din ce stiu eu, sunt ok.

Crezi tu. Eu am ceva prieteni cu probleme la compania asta de asigurari. Pe langa asta altii care sunt la fel de ordinari ar mai fi City Insurance si Euroins

Edited by MembruAnonim, 28 July 2018 - 23:07.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPaz, on 28 iulie 2018 - 23:04, said:

Pai da, dar mosul asta si-a recunoscut vina.

Chiar daca... Societatea de asigurari va putea sustine ca soferul pagubit si-a facut-o cu mana lui, chiar daca situatia de trafic a existat.   Dar trebuie incercat, e vorba de niste bani pana la urma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate