Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Absolvent de liceu cu o sumă modică de bani. Ce fac cu ei? Cum îi investesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017
Salut!

Am absolvit liceul anul ăsta, bacalaureatul l-am depășit cu brio și am fost admis la Drept pe bază de examen și am decis să fac și Sociologia în paralel că mă pasionează. După parcursul ăsta bun, rudele au sărit cu bani drept cadou pentru reușită. Banii ăia, împreună cu un cont în care îmi punea nana mea o sumă în fiecare lună ajung undeva la 4.000 RON.

Ce-mi recomandați să fac cu ei? 1000 îi cheltuiesc vara asta ca să mă relaxez după ce am mâncat cartea. Dar restul? Cum îi pot investi?



#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu poti.
Doar daca iti cumperi ceva care iti va fi de folos pe viitor la facultate/serviciu, gen calculator, carti etc.
Investitie de 3000 de lei....  este cam egal cu zero.
Sau poti sa te relaxezi de 2000 de lei..... de...... ;)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Aceasta este o suma ridicol de mica asadar, pana la terminarea studiilor toti banii ar trebui investiti in tine.
In plus, la ce guvern competent avem, 3.000 de lei s-ar putea sa reprezinte o nimica toata peste un an asa ca ...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Mai imprumuti inca 4.000 lei si de abia acum poti zice ca te relaxezi in aceasta vara.

#5
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 28 iulie 2018 - 15:47, said:

Nu poti.
Doar daca iti cumperi ceva care iti va fi de folos pe viitor la facultate/serviciu, gen calculator, carti etc.
Investitie de 3000 de lei....  este cam egal cu zero.
Sau poti sa te relaxezi de 2000 de lei..... de...... ;)

View PostNaijax, on 28 iulie 2018 - 15:49, said:

Aceasta este o suma ridicol de mica asadar, pana la terminarea studiilor toti banii ar trebui investiti in tine.
In plus, la ce guvern competent avem, 3.000 de lei s-ar putea sa reprezinte o nimica toata peste un an asa ca ...

Am înțeles. Mulțumesc de răspuns.

Eu mă gândeam la ce am văzut pe forumurile internaționale: conturi în care pui banii și crește suma respectivă cu un procent infim în fiecare lună/an. Oricum, presupun că știți mai bine ca mine. O să-mi iau un telefon atunci.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Infim, da, aici ai nimerit-o.
Probabil 3.5% e cea maa buna dobinda.
Adica 100 de lei la un depozit pe 2 ani.
Daca ai de gind sa lasi banii in depozit vreo 800 de ani, poate cistigi ceva Posted Image
Habar am cit sint comisioanele in schimb Posted Image

Eu nu ti-as recomanda un teleofn mai scump de 1500 de lei.
Si 1500 ii pastrezi pentru vreo urgenta sau ii investeti in tine, cum am spus.

Edited by trollerul_de_serviciu, 28 July 2018 - 16:09.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostKafkaDemizeu, on 28 iulie 2018 - 16:01, said:

Am înțeles. Mulțumesc de răspuns.

Eu mă gândeam la ce am văzut pe forumurile internaționale: conturi în care pui banii și crește suma respectivă cu un procent infim în fiecare lună/an. Oricum, presupun că știți mai bine ca mine. O să-mi iau un telefon atunci.

In Romania dobanda la termen este in general sub 2%
Daca depaseste aceasta suma consideri ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior.

Sa facem un calcul simplu - la 3.000lei cu dobanda 2% vei avea dupa 3 luni  3.013,50
WOW - cam ce crezi ca poti face cu ei ?

Ia-ti telefonul ala sau un laptop acum cat banii tai mai valoreaza ceva
Cam asta e

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
iti cumperi cursiera si iesi la ture cu baieti

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKafkaDemizeu, on 28 iulie 2018 - 16:01, said:

Am înțeles. Mulțumesc de răspuns.

Eu mă gândeam la ce am văzut pe forumurile internaționale: conturi în care pui banii și crește suma respectivă cu un procent infim în fiecare lună/an. Oricum, presupun că știți mai bine ca mine. O să-mi iau un telefon atunci.

Aia e in capitalism. Tu esti SUB dictatura capitalista.

Cu toate astea, te sfatuiesc asa de proba, sa te duci frumos intr-o banca si sa pui aceeasi problema celor de acolo. Nu ai nimic de pierdut. Fii doar foarte atent la propunerile care ti se fac, fiindca in general sunt pacaleli cu tarife si costuri de gestiune.

Ideea cu telefonul mi se pare chiar gresita. Mai bine ai da un anunt in ziar "cumpar aur" si ai oferi un pret nesimtit de mic pana accepta vreun disperat. Sau alt comert marunt din care sa castigi un procent cat de mic.

#10
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View PostKafkaDemizeu, on 28 iulie 2018 - 16:01, said:

Am înțeles. Mulțumesc de răspuns.

Eu mă gândeam la ce am văzut pe forumurile internaționale: conturi în care pui banii și crește suma respectivă cu un procent infim în fiecare lună/an. Oricum, presupun că știți mai bine ca mine. O să-mi iau un telefon atunci.
ţepe de fapt.
Cum să depui online undeva banii? ce garantii sunt că-i mai primeşti. Nici nu ştii câţi ţepari sunt. mai treziti-va naibii, că sunteţi prada sigură cu "forumurile internationale" unde t i g a n i şi puscăriaşi scriu in engleză şi italiană printre mesajele altora.

4000 ron e chiar suma minimă cam 1200 euro cât se cere pe la ţepele alea cu accidentul, scrisoarea nigeriană, fufa indrăgostită prin feisbuc care cere bani să vină la tine sau să-şi ia carnet de sofer sau sa-şi ingroape mama.
Nici criptomonezile desi alea sunt altceva nu cresc acum, nu se stie daca se merită.

De banii ăia o să ai nevoie în cheltuieli la facultate, chirii, cămin sau de ce nu haine, hrană. Sau tu ai detoate?

Edited by babarzotea, 28 July 2018 - 16:50.


#11
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

View Postbabarzotea, on 28 iulie 2018 - 16:45, said:


ţepe de fapt.
Cum să depui online undeva banii? ce garantii sunt că-i mai primeşti. Nici nu ştii câţi ţepari sunt. mai treziti-va naibii, că sunteţi prada sigură cu "forumurile internationale" unde t i g a n i    şi puscăriaşi scriu in engleză şi italiană printre mesajele altora.

4000 ron e chiar suma minimă cam 1200 euro cât se cere pe la ţepele alea cu accidentul, scrisoarea nigeriană, fufa indrăgostită prin feisbuc care cere bani să vină la tine sau să-şi ia carnet de sofer sau sa-şi ingroape mama.
Nici criptomonezile desi alea sunt altceva nu cresc acum, nu se stie daca se merită.

De banii ăia o să ai nevoie ĂŽn cheltuieli la facultate, chirii, cămin sau de ce nu haine, hrană. Sau tu ai detoate?

Fac facultățile în orașul natal deci nu am grija chiriei sau altor necesități fundamentale.
Nu mă refeream la conturi online, ci la bănci fizice, în realitate.

Prea mult zel ai avut în răspuns. Plecăm de la premisa că dacă pe cineva îl duce capul să ceară sfaturi de la niște oameni care se pricep mai bine decât el la un anumit domeniu, acea persoană nu ar băga 1200€ într-un cont necunoscut, online pentru a produce un câștig rapid.



#12
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Si daca faci 2 facultăti una va fi cu taxă

ai zis

Quote

conturi în care pui banii și crește suma respectivă cu un procent infim în fiecare lună/an.
deci numai bancă nu scrie acolo

#13
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

View Postbabarzotea, on 28 iulie 2018 - 17:00, said:

Si daca faci 2 facultăti una va fi cu taxă

ai zis
deci numai bancă nu scrie acolo
Ai mei mi-au promis că dacă îmi doresc să fac două facultăți, ei vor plăti una.
Ai dreptate, dar la asta mă refeream: la bănci. A fost o neînțelegere minoră.

Acum că ai aflat întregul context, poate ai un sfat. Mulțumesc anticipat.

#14
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
cumpara-ti bitcoin Posted Image

lasand gluma la o parte mai bine nu faci absolut nimic cu ei, si eu am fost ca tine
am "investit" in optiuni binare, bitcoin si forex
bineinteles ca am pierdut tot :D

#15
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Un curs de linux/SAP/programare si eventual o certificare. E o investitie in tine si te pune in  fata oricarui absolvent de facultate fara experienta.

Cu mentiunea ca asta presupune si invatat, deci nu prea se potriveste daca vrei relaxare.



#16
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
9 acțiuni la Transgaz - 2934 ron și uiți de ei. Când se dă dividende mai iei ceva acțiuni (poți lua și altele). Risc există dar mai bine decât să arunci banii pe telefon. Și mai înveți ceva și despre bursă.

#17
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

View PostPaz, on 28 iulie 2018 - 16:25, said:



Aia e in capitalism. Tu esti SUB dictatura capitalista.

Cu toate astea, te sfatuiesc asa de proba, sa te duci frumos intr-o banca si sa pui aceeasi problema celor de acolo. Nu ai nimic de pierdut. Fii doar foarte atent la propunerile care ti se fac, fiindca in general sunt pacaleli cu tarife si costuri de gestiune.

Ideea cu telefonul mi se pare chiar gresita. Mai bine ai da un anunt in ziar "cumpar aur" si ai oferi un pret nesimtit de mic pana accepta vreun disperat. Sau alt comert marunt din care sa castigi un procent cat de mic.
Eu am cont și card la Transilvania, dar cred că o să mă duc la toate din oraș și la sfârșit vin cu un feedback în legătură cu ofertele lor. Ce zici?

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ca e o idee buna. Incepe de-acum sa-ti faci o educatie financiara. Intr-o buna zi, vei avea nevoie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate