Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Absolvent de liceu cu o sumă modică de bani. Ce fac cu ei? Cum îi investesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca esti chefliu, ii razi (afli tu cum, nu e nevoie sa intrebi aici).
Daca esti intreprinzator, te apuci sa faci o afacere (afli tu cum, nu e nevoie sa intrebi aici).
Daca esti papa-lapte, te uiti la ei ca boul cum se devalorizeaza sau se pierd.

NB Da-l dracu de telefon, ca il primesti gratis cu abonament, si oricum nu face 2 bani, iti strici ochii si iti risipesti viata jucand ca prostu sparge bomboana.

Edited by Quantum, 29 July 2018 - 07:35.


#20
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 KafkaDemizeu, on 28 iulie 2018 - 15:40, said:

...
Ce-mi recomandați să fac cu ei? [...]  Dar restul? Cum îi pot investi?
Iti spun ce am facut eu.
Ii pui bine si in vacanta de vara de anul viitor mergi cu Work&Travel in America.
Daca esti baiat destept (si din posturile tale am impresia ca esti) dupa 3 luni jumate te intorci cu un iphone nou luat la pret bun si inca 2-3 de vandut pe aici (faci profit), vizitezi niste locuri extraordinare si cu ceva bani in plus (depinde de tine, dar in unele cazuri vorbim de sume faine Posted Image).
In plus, investesti in tine. Cunosti oameni noi, cu unii poate chiar ramai prieten, nu se stie cand ai nevoie sa iti trimita ceva de acolo, te mai maturizezi dupa 3 luni in care te gospodaresti singur si muncesti 14-15 ore/zi la 2 joburi. Mai adopti una alta din stilul lor de viata.
Daca iti place mult si esti dornic poti sa repeti experienta in fiecare vacanta de vara si la final de facultate o sa stai chiar mai bine cu banii. (mergand din nou iesi mai ieftin la banii platiti).

Singura problema e ca nu iti ajung cei 3000 lei, dar diferenta de care mai ai nevoie nu e asa mare si sigur gasesti de unde sa completezi. Posted Image
Singurul lucru pe care il regret eu este ca am asteptat prea mult pana sa merg si am facut-o o singura data. Acum, privind in trecut, as fi mers in fiecare vacanta de vara inca de la prima.

#21
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Corupt, on 29 iulie 2018 - 12:47, said:

Iti spun ce am facut eu.
Ii pui bine si in vacanta de vara de anul viitor mergi cu Work&Travel in America.
Daca esti baiat destept (si din posturile tale am impresia ca esti) dupa 3 luni jumate te intorci cu un iphone nou luat la pret bun si inca 2-3 de vandut pe aici (faci profit), vizitezi niste locuri extraordinare si cu ceva bani in plus (depinde de tine, dar in unele cazuri vorbim de sume faine Posted Image).
In plus, investesti in tine. Cunosti oameni noi, cu unii poate chiar ramai prieten, nu se stie cand ai nevoie sa iti trimita ceva de acolo, te mai maturizezi dupa 3 luni in care te gospodaresti singur si muncesti 14-15 ore/zi la 2 joburi. Mai adopti una alta din stilul lor de viata.
Daca iti place mult si esti dornic poti sa repeti experienta in fiecare vacanta de vara si la final de facultate o sa stai chiar mai bine cu banii. (mergand din nou iesi mai ieftin la banii platiti).

Singura problema e ca nu iti ajung cei 3000 lei, dar diferenta de care mai ai nevoie nu e asa mare si sigur gasesti de unde sa completezi. Posted Image
Singurul lucru pe care il regret eu este ca am asteptat prea mult pana sa merg si am facut-o o singura data. Acum, privind in trecut, as fi mers in fiecare vacanta de vara inca de la prima.
Exista imprumut pentru Work and Travel de la banca.
Vreo 3000 dolari e toata operatiunea.
Daca te tii de treaba si iti iei 2 joburi, calatoresti, iti cumperi iphone sau macbook sau ce vrei tu ca sunt mai ieftine acolo, platesti credit la banca si ramai si cu 2-3k dolari.

#22
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
work&travel ar fi fost cel mai benefic lucru care l-as fi putut face in perioada studentiei si acum regret ca n-am facut-o

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 KafkaDemizeu, on 28 iulie 2018 - 15:40, said:

Ce-mi recomandați să fac cu ei? 1000 îi cheltuiesc vara asta ca să mă relaxez după ce am mâncat cartea. Dar restul? Cum îi pot investi?

Îi economisești. Aici ai cam două variante, dacă nu vrei să-ți bați capul prea mult.

- Depozit la termen - Tu blochezi oarecum banii la bancă, pentru o dobândă, pentru 6 luni, un an, cât vrei tu. Ai acces la ei, desigur, dar pierzi dobânda. E util mai mult ca o modalitate de control, ești oarecum împins să-i ții acolo și să nu intri în ei. Dobânda aia e irelevantă, abia acoperă inflația.

- Fond de investiții - Ăsta e un fel de bursă pentru oameni care habar n-au ce-i aia bursă. În principiu dai banii unui fond de investiții, care e gestionat de niște manageri. Ăia hotărăsc cum și unde să-i investească, îi investesc în mai multe afaceri, nu e ca și cum te-ai duce tu la o companie și ai cumpăra acțiuni. Caracterul lui, în care pun mai mulți mână de la mână, îl face prietenos cu cei care nu au bani mulți de investit. Poți cumpăra o unitate și cu 20-30 de lei pe la unele bănci, depinde cum e constituit fondul respectiv. Câștigurile pot fi mai bune decât la depozit, dar există și sanșa să ieși în minus și să ai mai puțini bani decât ai pus inițial. E cea mai bună soluție pentru ce vrei tu, îi poți repartiza pe două fonduri, unul cu risc mare și unul cu risc mediu, îi lași acolo o perioadă mai îndelungată și vezi ce culegi după. Ai acces la bani oricând, valoarea lor se modifică, în funcție de modul în care evoluează investițiile, dar n-ar trebui să-i tratezi ca pe niște acțiuni, să îi retragi când scad. Îi lași acolo, chiar dacă ești pe pierdere, cel mai probabil se va redresa în timp.

Transilvania au ceva fonduri de investiții, vezi la ei, și eu o să-mi fac un cont la ei, doar pentru fondurile lor.

Ai cam pierdut trenul cu titlurile de stat, era bine să iei așa ceva. Am înțeles că e posibil să mai vândă în viitor.


Ar fi util să-ți faci un obicei din a economisi bani de pe-acum. Oricât de puțin poți, un 10% din ce ai într-o lună, îi pui într-un cont, depozit și uiți de ei. Ești într-o perioadă a vieții în care sunt slabe șanse să ai nevoie de bani pentru anumite cheltuieli urgente, dar vei ajunge în acea etapă. Iar să ai acolo ceva bani, se va dovedi util, chiar dacă nu-i investești activ.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate