Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Calitate slaba SD pe DTV

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
xWillzer_

xWillzer_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.07.2018

View Postneagu_laurentiu, on 27 iulie 2018 - 18:36, said:

Mai depinde si de TV cum scaleaza, el avand o rezolutie mult mai buna ca SD.
Problema nu este doar la mine , un vecin cu un tv de 75 cm are aceiasi "calitate" rds

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Detaliaza ce NU e ok.
Pe digital NU sunt purici.
Doar artefacte.
Aici e transmisie digitala: 1 sau 0.
Dei e sau NU.
Nu exista calitate proasta. Cand ai 100% la calitate semnal, asta e maxim. Nu se poate mai bine.
Pune o foto. Ca nu poti cere mai mult decat este. Asa e la toti. Nu doar la tine.

#21
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Nu inteleg exact ce vrei, nu ai cum sa ai imagine buna la rezolutie 576i pe tv 4k de 138cm...

Edited by adytzoi, 27 July 2018 - 19:32.


#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poze cu imaginile TV problema.
Pe de alta parte, daca face si la alt vecin la fel, cam ce fel de rezolvare crezi tu ca poti sa aplici, in afara de reclamatii la RDS ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 July 2018 - 19:34.


#23
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Schimba tv-ul cu unul hd ready, de preferat Sony si de o diagonala mai mica ( 80 cm ) si o sa se vada mult mai bine.  Daca nu-i semnal 4K de ce ti-ai cumparat tv 4K si te plangi de calitate ?

#24
xWillzer_

xWillzer_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.07.2018
Deja m-am interesat ce oferă și altii de pe piața, am pus TV-ul la U.. și pe SD se vede perfect. Maine la 9 când se deschide reziliez contractul cu gluma asta de RDS, pe u... SD ul se vede perfect.

#25
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Fa o inregistrare, se poate salva pe un stick USB conectat la decodor, imaginea transmisa si putem vedea despre ce e vorba.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Toti au cerut o foto.
Insa el: batman. Calitate slaba.
N-ai cu cine!
Vrei 4k? Nu exista asa ceva acum in ro pe cablu.

#27
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Da' tu ești sigur că tu și vecinu' știți cum ar trebui să se vadă un canal de pe digital? Sau ați urmărit analogic pe TV cu tub, iar acum SD-u; pe LED vi se pare că se vede urât?

#28
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Ce calitate a imaginii vrei la un post SD, mai ales de la distanta aia?! Schimba postul, uita-te pe HD-uri.

#29
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 14.12.2007

View PostxWillzer_, on 27 iulie 2018 - 17:58, said:

Problema nu este de la mine , un vecin are la fel probleme cu SD , cele HD se vad lacrima , SD-ul se vede ca ....
Daca ai fost abonat si la UPC, atunci inclin sa te-nteleg, SD-urile se vad foarte bine acolo. La RDS ele sunt la stadiul acceptabil (unele ceva mai bine, altele mai rau). Totusi pe un Samsung 55MU7002 nu au cum sa se vada bine. Posted Image
Eventual mai mareste distanta de vizionare. Posted Image

Edited by Tudor75, 27 July 2018 - 21:51.


#30
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Televizoare de 55 inch si 4K si abonamente de 24 de lei la Digi... bagati fratilor Upece, Orange DTH, Ines daca tot v.ati permis ditamai TV.u... zici ca sunteti aia de.si iau iPhone ultimu aparut da nu au credit...

#31
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Cu cat te plateste UPC sa le faci reclma mascata?! :D Ca la un moment dat pe tv-ul meu am avut digitalul si de la RDS, si de la UPC, si era tot un drac pe sd-uri. Bine, nu pe RTV ori Antena 3, ca alea au imaginea hidoasa orice ai face.

#32
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 14.12.2007
Nu stiu daca m-ai intrebat pe mine sau pe @queron, dar imi permit sa-ti rapund eu. Si eu am fost abonat la ambele pe digital si pot spune destul de clar ca SD-urile se vedeau mult mai bine la UPC. Si asta ti-o spune un fan, mai degraba al RDS-ului, nicidecum al UPC-ului. ;) In schimb sunt de acord cu tine, "era tot un drac", dar pe HD-uri. ;)

#33
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostxWillzer_, on 27 iulie 2018 - 17:46, said:

De la 1,5 m , cam asa
Asta e de ras , ti-ai luat tv de 138 cm diagonala si te uiti de la 1.5 m? Si apoi te plangi ca nu se vede bine..E ca si cum te-ai uita la TV cu lupa, colegu

View Postronuquet, on 27 iulie 2018 - 21:51, said:

Televizoare de 55 inch si 4K si abonamente de 24 de lei la Digi... bagati fratilor Upece, Orange DTH, Ines daca tot v.ati permis ditamai TV.u... zici ca sunteti aia de.si iau iPhone ultimu aparut da nu au credit...
Nu e chiar asa, ca in anumite zone nu ai decat Digi

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Canalele care emit in HD in Romania gen protv sau antena emit in 720p sau 1080p?

Edited by karax, 28 July 2018 - 08:20.


#35
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
In primul si primul rand diferentele de opinii apar de la perceptia vizuala a fiecaruia dintre noi
In afara de rezolutie mai conteaza si bitrate-ul , care poate diferi de la prg tv la prg tv
Nu stiu daca este o regula sau nu ca la toate prg tv sa fie acelas bitrate
De exemplu din cauza diferentei de bitrate transmis pe perioada CM2018 , multi useri au scris ca mai bine se vedea pe TVR HD/1080i decat pe TRT 4K care era free pe satelit
La prg tv sd e tot ata de adevarat ca , cu cat diagonala tv-ului e mai mare cu atat mai prost se vor vedea
Exact cum era pe vremea analogicului , cand ne uitam pe un sport de 31cm si apoi pe un diamant de 63cm si sigur multi dintre voi au observat diferentele negative de pe diamant
Deci sunt mai multi factori care pot contribui la ''nemultumirile'' legate de prg tv sd
Din pacate acestea nu cred ca vor disparea asa curand ( prg tv sd la modul general din domeniile tv - satelit/cablu/terestru ) , asa ca........



Televizoare de 55 inch si 4K si abonamente de 24 de lei la Digi... bagati fratilor Upece, Orange DTH, Ines daca tot v.ati permis ditamai TV..... - Daca scrie pe ambalaj/cutie 4K asta nu inseamna ca gata e un tv 4k true , mai ales cele pana in 3000/3500 lei
Formatul 4K presupune si alte caracteristicii/parametri nu doar ''rezolutia'' de 3860 x 2160 , insa multi vad . putin cunosc

Edited by wather, 28 July 2018 - 08:38.


#36
xWillzer_

xWillzer_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.07.2018
Azi dimineață am fost la U..., a și venit cu mine acasă o echipa tehnica pentru a instala, diferența e ca de la cer la pământ, toate programele SD se vad perfect. Nu fac reclama la alte companii, doar spun ce calitate a serviciilor oferă una în comparație cu alta, dacă vouă va place la o anumita firma puteți sa stați acolo cât vreți, nu fac reclama la nimic..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate