Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Probleme tehnice retea mobila Orange - apeluri/date/SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deschid acest subiect pentru a ''centraliza'' mai bine problemele recent observate ale retelei Orange. Ca sa nu ne intindem prea mult pe subiectul LTE, atat eu cat si alti colegi de forum am observat diverse probleme, unii cu SMS-urile, eu si cu apelurile de voce care se intrerup, se aud prost sau pur si simplu intra direct casuta vocala sau tonul de ocupat.

Toate astea le-am observat de ieri seara cand am inceput sa nu mai folosesc VoLTE si astazi, cand cineva mi-a trimis un SMS si, pt prima oara de cand sunt eu la Orange, nu l-am primit.

Va rog sa postati aici problemele de acest gen in locatiile frecventate si unde serviciile v-au functionat mereu bine/aveti semnal suficient si asa mai departe, nu zonele nu exista acoperire sau sunt probleme care persista de mult timp si sunt cunoscute.


Sper ca Orange_helper sa ne lamureasca.



Asadar, ce patesc eu:
- apelurile au calitate proasta (pe reteaua 3G, in retea, unde ar trebui sa intre HD Voice), se intrerup sau uneori intra casuta vocala sau ton de ocupat din prima
- tot legat de apeluri telefonul sta deschis si primesc mesaj de la Nonstop cu apelurile pierdute (serios, Orange?!)
- probleme de functionare serviciu SMS

Locatia: Sannicolau Mare, Timis

Pana acum:


 IdI1, on 20 iulie 2018 - 16:07, said:

@simple_dreams patesc si eu din astea destul de des
SMS-uri livrate a doua zii (rar, de obicei dureaza doua patru ore de cand au fost trimise).
Apeluri ratate, codate prost, cel mai deranjant este ca primesc apelul dar in primele 10-30 de secunde nu ma aude interlocutorul. La internet are niste laguri imense fluctueaza de la 0 biti la maxim 1.5Mbps ceva ca o cardiograma.
Telefonul nu are nici o treaba am luat de teste o cartela gigi cu 2 euro si chiar daca in teste iese mai prost gigi per total sunt mai multumit.

 MembruAnonim, on 20 iulie 2018 - 17:08, said:

Recent ai patit asta? Deci nu e o problema locala, ci mai extinsa.

 mariusnorbert, on 20 iulie 2018 - 18:04, said:

Da, de vreo două-trei zile.

 mariusnorbert, on 20 iulie 2018 - 16:53, said:

Cu SMS-ul am pățit-o și eu. Am trimis unul și așteptam răspuns... N-a mai venit, noroc că am fost inspirat să sun. Am aflat că am primit răspuns imediat, însă doar după vreo oră a sosit și SMS-ul cu pricina.

 vince085, on 20 iulie 2018 - 18:48, said:

Am patit si eu cu sms-urile asa si pe volte si pe 3g. Vin cu intarziere mare, mau ales cele cu coduri de confirmare de la banca sau altele de genul.

 teogorghin, on 20 iulie 2018 - 19:45, said:

Semnalul LTE receptionat in momentul testului este 4/5 linii.
In localitate, viteza de DL nu trece de 10 MB/s.
Am patit si eu cu SMS-urile. Nici apelurile nu le receptionam. Imi apar SMS-urile si apelurile pierdute dupa ce sun la un nr.(cum ar fi 222, 333, etc.).

Edited by MembruAnonim, 20 July 2018 - 19:53.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe 3 G? Fratele meu care e mega fan Orange si rade de toti cu Digi sau Telekom drept "mizeria aia de retea" nu are probleme, cu S8 fara VoLTE activat.

#3
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Din ce inteleg eu,problema este pe 3G si pe 4G.

Edited by Nimcid25, 20 July 2018 - 20:23.


#4
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Probleme la mine sunt pe voce si SMS-uri pe 3G/2G. Folosesc 4G doar pentru date, dar merge mai prost decat 3G in zona.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 20 iulie 2018 - 19:56, said:

Va rog sa postati aici problemele de acest gen in locatiile frecventate si unde serviciile v-au functionat mereu bine/aveti semnal suficient si asa mai departe, nu zonele nu exista acoperire sau sunt probleme care persista de mult timp si sunt cunoscute.
In capitala, in Arges si la mare in Mamaia merg perfect hd voice 3g (am 4g de baza doar fara ca sau volte). SMS-urile se transmit prin 4g exceptand cand esti in convorbire si le face 3g.

#6
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Din cate am vazut, in zona de Sud a Romaniei nu exista astfel de probleme cu reteaua Orange.

#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Singurele probleme pe care le am, sunt doar pe 2G (Edge), atunci cand incerc să trimit mai multe SMS-uri deodată și mă notifică că a apărut o eroare la transmitere. Dacă schimb pe 3G/4G merge instant fără probleme.

#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Confirm pe 2G o problema cu SMS-urile. Zona de Sud ca tot mentiona cineva ca nu e afectata zona de sud cu nimic.
Dureaza enorm de mult sa primesti un SMS. Si alea de confirmare de la banca vin cu mare delay cum zicea cel de mai sus.
Nu stiu pe alt G ca la Orange tin doar 2G.

Si la conectare apeluri e un delay.

Si problema e veche, doar ca nu m-am prins ca e o problema generala decat mai recent, inainte dadeam vina pe altele... cred ca sunt vreo 2 saptamani de cand am observat delay-uri.

Edited by lexis1, 20 July 2018 - 23:11.


#9
ovi_popa

ovi_popa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 21.03.2014
In zona de vest problemele astea au fost mai tot timpul, adevărul că erau mulți și sunt!

Incepe sa se vadă că oferă și GB mai multi ..daca mai oferea și net nelimitat oare ce se întâmpla?

#10
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu stiu, delay-uri mici erau, dar acum s-a ajuns sa expire codul pana il primesti, atat de mare e delay-ul.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cine mai foloseste 2 G in 2018 o face pe propria raspundere.

#12
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca aveau 3G si 4G foloseam cu mare placere, dar cum nu au... il las in 2G only, ca sa nu consume bateria aiurea si sa fie conectat in permanenta, sa nu am missed calls, dropped calls, failed la SMS...La concurenta le pot seta chiar si 4G only.

#13
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
eu pe zona de sud am probleme, sustinea cineva ca nu sunt.

#14
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016

 Neaceasca85, on 20 iulie 2018 - 23:47, said:

Cine mai foloseste 2 G in 2018 o face pe propria raspundere.
Sunt foarte mulți utilizatori care folosesc 2G în ziua de astăzi. Telefoanele clasice, semnalul slab în interior sunt unele motive pentru utilizare.

#15
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 lexis1, on 20 iulie 2018 - 23:50, said:

Daca aveau 3G si 4G foloseam cu mare placere, dar cum nu au...
Nu il au. Orange e o retea retardata, ramasa la stadiul de dezvoltare din 2006, asa e.

#16
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

 Inginerul_, on 21 iulie 2018 - 09:56, said:

Nu il au. Orange e o retea retardata, ramasa la stadiul de dezvoltare din 2006, asa e.
Ca digi sau vodafone stau mai bine. Eu zic sa te gandesti de doua ori inainte de a spune asa ceva.

#17
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
@bobo323, in caz ca ironia din postul meu de mai sus nu e evidenta, specific acum.

#18
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu e ironie, uneori este realitatea de care te lovesti. Sunt situri pe care nu s-a intervenit fizic de mult si au ramas la stadiul 2g/3g, dar spectrul si puterea de emisie/receptie s-a mai modificat intre timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate