Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Probleme tehnice retea mobila Orange - apeluri/date/SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostInginerul_, on 21 iulie 2018 - 09:56, said:

Nu il au. Orange e o retea retardata, ramasa la stadiul de dezvoltare din 2006, asa e.
Uite aici cum arata graficul cu semnal pe vreo doua zile in 2G Orange.
Attached File  semnal-orange.jpg   8.58K   31 downloads
Portiunile alea mari de portocaliu nu inseamna ca e semnal Orange bun, ci ca e semnal prost.
In 3G ai fi vazut rosu in fata ochilor.

#20
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostMembruAnonim, on 20 iulie 2018 - 19:56, said:

Deschid acest subiect pentru a ''centraliza'' mai bine problemele recent observate ale retelei Orange. Ca sa nu ne intindem prea mult pe subiectul LTE, atat eu cat si alti colegi de forum am observat diverse probleme, unii cu SMS-urile, eu si cu apelurile de voce care se intrerup, se aud prost sau pur si simplu intra direct casuta vocala sau tonul de ocupat.

Toate astea le-am observat de ieri seara cand am inceput sa nu mai folosesc VoLTE si astazi, cand cineva mi-a trimis un SMS si, pt prima oara de cand sunt eu la Orange, nu l-am primit.

Va rog sa postati aici problemele de acest gen in locatiile frecventate si unde serviciile v-au functionat mereu bine/aveti semnal suficient si asa mai departe, nu zonele nu exista acoperire sau sunt probleme care persista de mult timp si sunt cunoscute.


Sper ca Orange_helper sa ne lamureasca.



Asadar, ce patesc eu:
- apelurile au calitate proasta (pe reteaua 3G, in retea, unde ar trebui sa intre HD Voice), se intrerup sau uneori intra casuta vocala sau ton de ocupat din prima
- tot legat de apeluri telefonul sta deschis si primesc mesaj de la Nonstop cu apelurile pierdute (serios, Orange?!)
- probleme de functionare serviciu SMS

Locatia: Sannicolau Mare, Timis

Pana acum:



Salut,
Ti-am raspuns prin mesajul privat trimis.
O zi buna,
Orange Helper

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multam, am raspuns.

#22
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Eu am avut două sesizări, una prin intermediul Orange_Helper, alta din MyOrange, așa, ca să fiu cu inima-mpăcată.
Doar cu inima-mpăcată am rămas.
[ https://secure.i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03226/mobile-13_CARLA_VE_3226254k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Problemele manifestate: lipsă semnal indoor, generând consumul rapid al acumulatorului, apeluri pierdute, SMS-uri se primesc (măcar așa știam să ies la fereastră sau în stradă pentru a putea purta o convorbire). În martie anul curent aceste probleme nu existau, ele apărând în decursul lunii aprilie.
În cazul primei sesizări, s-a considerat că totul este în parametri, deși semnal pentru a purta o convorbire clară aveam doar în intersecția din proximitatea blocului.
La cea de-a doua sesizare m-au tot întrebat dacă lipsa semnalului se face resimțită doar pe timpul verii, le răspundeam că vara trecută nu s-a manifestat, mi s-a tot sugerat că ar fi de vină foliage-ul(vegetația excesivă). Ea exista și anul trecut, când aveam 4G indoor, între timp s-au executat lucrări de toaletare/defrișare de către primărie. Mi s-a comunicat că releele din proximitate nu au semnalate avarii și nici modificări ale parametrilor în ultimele 12 luni. Mi s-a mai comunicat posibilitatea existenței unor dispozitive ce utilizează același spectru radio, dispozitive neomologate ANCOM, utilizate de terți, în perimetrul respectiv, însă acestea ar trebui depistate și reclamate.

Așa că, hai să facem telefonia mobilă rurală: dacă am nevoie să mă pot înțelege cât de cât cu partenerul de convorbire, stau ca mândra pe fereastră, dacă vreau o convorbire clară, fără a solicita repetarea, aleg intersecția.
Ca în copilărie, la bunici, când doream să vorbesc la telefon, fuguța la PTTR-ul din sat.

Telefonia mobilă în AD 2018…

Pe harta de acoperire, însă, totul este ca la carte.
[ https://i.imgur.com/zWTsVjV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi-am permis aroganța de a alege varianta „încruntată” de fiecare dată, poate așa se aprinde un LED pe undeva, unde poate contează…

#23
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View PostInginerul_, on 21 iulie 2018 - 09:56, said:


Nu il au. Orange e o retea retardata, ramasa la stadiul de dezvoltare din 2006, asa e.

Aveau 4G din 2006? Waw, nu știam

#24
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Tare, nu? Și care sunt ăia care s-au dezvoltat mai mult, după 2006 încoace?

E ,,cea mai tare" concluzie!

Sigur, era foarte bună de 1 aprilie! Poate prin zona lui o fi rău, dar nu se poate generaliza la nivelul întregii rețele!

#25
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Sa nu faci pe surprinsul: Digi.
De la zero au ajuns prin mai toate coclaurile.

Am mai incercat ieri cu o sesizare referitoare la retea sa vedem reactia pana in septembrie cand ma intorc din vacanta.
in momentul de fata merge mai prost ca acum 2-3 ani si daca dau zoom din telefon pot sa spun ce brand au antenele de pe pilon.

#26
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Fiecare cu părerea lui. Eu am fost prin multe zone, unde Digi nu există. Dar nu poti spune că e praf rețeaua, la general. La mine, de exemplu, rupe! Iar ceilalți, nici toți la un loc, nu sunt cât Orange! Deja sunt off topic și-mi cer scuze!

#27
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Daca in zona mea nu merge ok degeaba este in regula in alte zone. Ti-ai calcat pe inima si ai postat si locatii unde nu este ok. Tot este bine ca exista alternative atunci cand Oro nu vrea sa aduca la zii reteua.

#28
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Pai reteaua Oro e la zi, ca sa nu mai zic ca atunci cand apar tehnologii noi, de obicei sunt primii care le implementeaza

#29
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Unde este la zi In marile orase? In rural de ce nu merge nici macar 3G-ul cum trebuie?

Incep sa ma repet apeluri ratate, apeluri dublate (auzi interlocutorul de doua ori), sms-uri primite cu intarziere, datele merg ca o electrocardiograma cand merg. Nu observi ca helperul nici macar nu se oboseste pentru ca problemele acestea sunt cunoscute, dar ii doare undeva pana se ajunge la portofel..

#30
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Sunt și zone în urban (reședință de județ, în cazul meu) care-s lăsate de izbeliște. Dar, conform reprezentanților rețelei, sunt în parametri, nu există erori semnalate de echipament, foliage, echipamente neautorizate ANCOM ce interferează, orice altceva, doar din „curtea” orange nu-i.

#31
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Mai băieți, nu afirm că nu este adevărat ce spuneți voi, dar eu nu am întâlnit situațiile astea pe nicăieri. Da, in anumite zone rurale am viteze de internet mai mici, dar vocea funcționează impecabil. E foarte posibil să fie și de la numărul de benzi suportate de telefon. Poate că în zonele alea telefoanele voastre nu "vad" anumite benzi și sunt nevoite să stea pe un BTS îndepărtat

#32
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Mie-mi dă cu virgulă…
Attached File  a57a771b-5276-4c28-ab0f-3a1dd06e0596.png   83.79K   50 downloads
Iar azi dimineață și pe stradă (nu indoor, nu „la fereastră”) primeam mesaje de eroare de conexiune la tentativele de apel. Ah, bine că am semnal în intersecție și acoperire de la umbrelă că mai plouă încă…

Ce alte cauze generate de utilizatorul orange?

#33
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Detalii referitoare la semnal, dacă mai interesează…
[ https://media.giphy.com/media/iqzcLDMI81uRFMLzSp/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

View Postcatalin.t, on 30 iulie 2018 - 18:28, said:

Mai băieți, nu afirm că nu este adevărat ce spuneți voi, dar eu nu am întâlnit situațiile astea pe nicăieri. Da, in anumite zone rurale am viteze de internet mai mici, dar vocea funcționează impecabil. E foarte posibil să fie și de la numărul de benzi suportate de telefon. Poate că în zonele alea telefoanele voastre nu "vad" anumite benzi și sunt nevoite să stea pe un BTS îndepărtat

sunt "N" gauri in retea, plimbate mai mult si ai sa vezi gaura din svaiter-u Orange. Doar cateva exemple pe DN-uri din zona Olteniei (unele sunt in localitati0: intre Craiova si Balcesti pe DN 65C  sunt cel putin 6 puncte in care pierzi semnalul de voce indiferent de tehnologie (2g, 3G, VoLTE). Intre Craiova si Hurezani (DN6B) trei puncte.  intre Dragasani si Tg Carbunesti (DN67B) 5 puncte.

#35
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
E problema punctuala draga nu mai denigra portocala. Hateri.

#36
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
La toți operatorii sunt găuri de acoperire în anumite locuri sau viteze scăzute la net, etc. Fiecare alege ce i se potrivește mai bine, că de-aia există concurență!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate