Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Intreb un electrician,cablu curent.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut, am observat ca la tara unde avem o locuita , de fapt o casa mare , cablul de curent a inceput sa se degradeze. Curentul de la casa vine de la un atelier construit de tata care e la 30 metri de casa. De 10 ani incoace curent avem de acolo , un cablu gros dar nu stiu cu cate fire (3..5). In atelier avem si 220v si 380 v, tot odata contorul se afla in atelier. Curentul vine de la reteaua nationala la atelier si dupaia in casa ( probabil sunt cam 50 metri per total de la atelier pana in casa ).
Trebuie sa schimb cablul si va intreb :
Ce fel de cablu trebuie, cu 3 sau 5 fire ?
Care cablu e mai bun, litat sau sarma ?
Ce grosime trebuie sa aibe firele ?
Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
3 (4) x 16 daca-i din Al.
3 (4) x 6 daca-i din Cu.
Folosesti cablu armat,fie ca-l tragi aerian fie ca-l pozezi subteran.

Ce s-a intamplat cu cablul actual?

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
vrei sa-l schimbi tu,ca altfel nu stiu de ce iti bati capul
este cablu pe care-l poti baga in pamant,daca este proprietatea ta,dar apeleaza la un electrician
incat ai intrebat ce cablu sa pui,nu te apuca tu sa schimbi

Edited by ceanu1980, 20 July 2018 - 08:36.


#4
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Nu inteleg la ce tereferi prin cifrele alea :( . Cablul este montat aerian si din cauza vechimii probabil ca a inceput sa se coaca , in special la prinderea catre atelier, distanta fiind maricica probabil si din cauza vantului s-a tot miscat si de la soare s-a copt. Acum vreau sa micsorez distanta pe care il montez pe sus, undeva la 15 o sa mai fie, sa nu mai fie asa "presiune" pe cablu, dupaia merg cu el prin podul atelierului si ajung la contor. Prin pod o sa il bag prin ceva teava sa il protejez.

 ceanu1980, on 20 iulie 2018 - 08:30, said:

vrei sa-l schimbi tu,ca altfel nu stiu de ce iti bati capul
este cable pe care-l poti baga in pamant,daca este proprietatea ta,dar apeleaza la un electrician
incat ai intrebat ce cablu sa pui,nu te apuca tu sa schimbi
Pai nu pare greu, in cel mai rau caz apelez la electrician


 adisz, on 20 iulie 2018 - 08:28, said:

3 (4) x 16 daca-i din Al.
3 (4) x 6 daca-i din Cu.
Folosesti cablu armat,fie ca-l tragi aerian fie ca-l pozezi subteran.

Ce s-a intamplat cu cablul actual?
De ce sa fie 3(4) ? Cu ce ma ajuta un fir in plus ? Si cand spui 16 sau 6 , la ce referi ? Msss

 ceanu1980, on 20 iulie 2018 - 08:30, said:

vrei sa-l schimbi tu,ca altfel nu stiu de ce iti bati capul
este cable pe care-l poti baga in pamant,daca este proprietatea ta,dar apeleaza la un electrician
incat ai intrebat ce cablu sa pui,nu te apuca tu sa schimbi
Legaturi, prize, intrerupatoare, si alte lucruri am mai facut. Chiar m-am descurcat sa trag cablu cu 5 fire de am facut becul sa il pot aprinde dintr-o parte si sa il sting din alta, si invers. ( Probabil e un lucru minor dar m-am descurcat )

#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 ionutsb, on 20 iulie 2018 - 08:36, said:

Nu inteleg la ce tereferi prin cifrele alea Posted Image . Cablul este montat aerian si din cauza vechimii probabil ca a inceput sa se coaca , in special la prinderea catre atelier, distanta fiind maricica probabil si din cauza vantului s-a tot miscat si de la soare s-a copt. Acum vreau sa micsorez distanta pe care il montez pe sus, undeva la 15 o sa mai fie, sa nu mai fie asa "presiune" pe cablu, dupaia merg cu el prin podul atelierului si ajung la contor. Prin pod o sa il bag prin ceva teava sa il protejez.

Pai nu pare greu, in cel mai rau caz apelez la electrician



De ce sa fie 3(4) ? Cu ce ma ajuta un fir in plus ? Si cand spui 16 sau 6 , la ce referi ? Msss



daca habar nu ai de chestiuni elementare stai in banca ta si suna un electrician autorizat.

Edited by belogerer, 20 July 2018 - 08:41.


#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca nu intelegi "cifrele" (care de fapt sunt dimensiuni), date de omu' ala, stai potol.
ori ii zici lu' taica-tu sa-l schimbe, ori cheama un electrician si plateste-l, ca nu-i de
joaca cu curentul.

consider inutila orice continuare a subiectului.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
în primul rând trebuia să te uiți la firidă (sau în casă) câte fire pleacă(sau intră) spre casă și atunci cumperi cablu cu tot atâtea fire.dar după ce întrebări pui mai bine lasă curentul trifazic și caută pe cineva priceput

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 ionutsb, on 20 iulie 2018 - 08:36, said:

Nu inteleg la ce tereferi prin cifrele alea Posted Image . Cablul este montat aerian si din cauza vechimii probabil ca a inceput sa se coaca , in special la prinderea catre atelier, distanta fiind maricica probabil si din cauza vantului s-a tot miscat si de la soare s-a copt. Acum vreau sa micsorez distanta pe care il montez pe sus, undeva la 15 o sa mai fie, sa nu mai fie asa "presiune" pe cablu, dupaia merg cu el prin podul atelierului si ajung la contor. Prin pod o sa il bag prin ceva teava sa il protejez.
Daca nu stii ce inseamna niste specificatii sunt destul de sigur ca nu stii nici cum sa-l schimbi, sau ce alte operatiuni conexe implica.

Cauta un electrician autorizat, daca nu vrei sa te vedem la stirile de la ora 17 cu casa incendiata de la un scurt circuit.

#9
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 Hider141, on 20 iulie 2018 - 08:47, said:


Daca nu stii ce inseamna niste specificatii sunt destul de sigur ca nu stii nici cum sa-l schimbi, sau ce alte operatiuni conexe implica.

Cauta un electrician autorizat, daca nu vrei sa te vedem la stirile de la ora 17 cu casa incendiata de la un scurt circuit.
Ol, inteleg mesajul, dar macar sa stiu ce cablu sa cumpar :(

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ce tot o dati cu autorizarea electricianului?
Ce consum maxim ai la casa?
Mono sau trifazat vrei la casa?
Calculezi si cumperi ce iti trebuie.

#11
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 dygey, on 20 iulie 2018 - 08:45, said:

daca nu intelegi "cifrele" (care de fapt sunt dimensiuni), date de omu' ala, stai potol.
ori ii zici lu' taica-tu sa-l schimbe, ori cheama un electrician si plateste-l, ca nu-i de
joaca cu curentul.

consider inutila orice continuare a subiectului.
Am inteles, trec peste partea cu montajul . Dar macar sa cumpar cablul, fiindca casa e departe de oras.

#12
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Cablu de alimentare se baga prin pamant la peste 60 de cm ca sa nu mai fie problema ,cu banda de avertizare peste el  , fiind trifazic ,ar trebui sa chemi un electrician sa faca conexiunile, risti daca nu stii  sa conectezi 2 faze si toate electrocasnicele sa le arzi ,la monofazic nu este problema.Mergi la un magazin de electrice si cere cablul pentru a alimenta o casa ,sigur iti trebuie  peste 16 mm dar depinde de ce consum ai ..........si ce ajunge la intrarea in casa monofazat sau trifazat .

Edited by Cristiann70, 20 July 2018 - 08:59.


#13
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 EMPP, on 20 iulie 2018 - 08:46, said:

în primul rând trebuia sã te uiți la firidã (sau în casã) câte fire pleacã(sau intrã) spre casã și atunci cumperi cablu cu tot atâtea fire.dar dupã ce întrebãri pui mai bine lasã curentul trifazic și cautã pe cineva priceput
Trifazic am in ateler fiindca acolo e  nevoie de trifazic. In casa am doar 220v.

 Cristiann70, on 20 iulie 2018 - 08:54, said:

Cablu de alimentare se baga prin pamant la peste 60 de cm ca sa nu mai fie problema ,cu banda de avertizare peste el  , fiind trifazic ,ar trebui sa chemi un electrician sa faca conexiunile, risti daca nu stii  sa conectezi 2 faze si toate electrocasnicele sa le arzi ,la monofazic nu este problema.
eu am nevoie de 220 v in casa, exact ca vechile legaturi. 380 am doar in ateleier. Pana acum a fost montat aerian si prefer sa il montez la fel :(

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 ionutsb, on 20 iulie 2018 - 08:36, said:

De ce sa fie 3(4) ? Cu ce ma ajuta un fir in plus ? Si cand spui 16 sau 6 , la ce referi ? Msss

Da,scuza-ma,ai dreptate.
6,respectiv 16 este sectiunea cablului,in mmp.Am folosit termenii uzuali.In magazin ceri cablu de 3x6 nu cablu de 3x6mmp.
Am pus acel fir in plus pentru ca nu stiu exact cu ce tensiune este alimentata casa,cu 230 sau cu 400 de volti,ca n-ai zis nimic.De asemenea,n-ai zis nimic de pamantare.

#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 dorin_2k, on 20 iulie 2018 - 08:51, said:

Ce tot o dati cu autorizarea electricianului?
Ce consum maxim ai la casa?
Mono sau trifazat vrei la casa?
Calculezi si cumperi ce iti trebuie.
Am 220 v la casa, trifazic e doar la atelier. In mod normal nu mi se pare greu, inlocuiesc cablul si fac aceleasi legaturi , tinand cont de culori. Mie imi trebuie 220 v. Consumul nu stiu sa ti-l spun . E casa mare, o sa am boiler pe curent, masina de spalat, aparat de sudura, tv, becuri..etc.

#16
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 adisz, on 20 iulie 2018 - 08:58, said:

,n-ai zis nimic de pamantare.
ÎMPĂMÂNTARE!!!!

Attached Files


Edited by Mircel, 20 July 2018 - 09:05.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Amice,link-ul tau zice
Pagină inexistentă

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ignor...

Edited by Mircel, 20 July 2018 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate